سیستم HVAC چیست و به چه معناست؟ | تهویه مطبوع اصطلاح رایجی است که مردم از آن استفاده می کنند و اکثرا یک ایده کلی از آنچه که به آن اشاره می کند دارند. از سوی دیگر این سوالات مطرح می شود که تهویه مطبوع دقیقا به چه معناست؟  چگونه در محیط خانه و ساختمان شما پیاده سازی می شود؟ سیستم‌های HVAC چگونه کار می کنند؟ چطور مناسب ترین سیستم HVAC را انخاب کنیم؟ با ما در این مقاله همراه شوید تا جواب تمامی سوالات خود را دریافت کنید و همچنین ما می توانیم اصول اولیه تهویه مطبوع را به بهترین شکل ممکن شما ارائه دهیم.

 سیستم HVAC چیست؟

HVAC مخفف گرمایش، هوارسانی و تهویه مطبوع( سرمایش) است. این سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان های مسکونی و تجاری را تامین می کند. شما می توانید سیستم های HVAC را در هر جایی از ساختمان گرفته تا اتومبیل ، مترو و زیر دریایی ها و در هر مکانی که نیاز به وسایلی برای آسایش محیطی و حرارتی باشد بیابید. این سیستم‌ها که در ساخت‌و سازهای جدید محبوب‌تر شده اند، از هوای تازه بیرون استفاده می‌کنند تا کیفیت هوای داخل خانه را بالا ببرند.

تجدیدهوا (Ventilation) در HVAC یا تهویه، فرآیند جایگزینی یا تبادل هوا در یک فضا است. این امر کیفیت بهتری از هوای داخل خانه را فراهم می کند و شامل حذف رطوبت، دود، بو ، گرما، گرد و غبار، باکتری های موجود در هوا، دی اکسید کربن و سایر گازها و همچنین کنترل دما و تامین اکسیژن می شود.

در واقع HVAC مخفف ( Heating, Ventilation, and Air Conditioning ) است. HVAC به سیستم‌های مختلفی اطلاق می‌شود که برای انتقال و رساندن هوا بین فضاهای داخلی و خارجی، همراه با گرمایش و سرمایش ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. اساسا سیستم هایی هستند که شما را در فصل زمستان گرم نگه می دارند و در فصل تابستان به شما احساس خنکی و طراوت می دهند. این سیستم ها همچنین سیستم هایی هستند که هوای داخل خانه را فیلتر و تمیز می کنند تا شما را سالم نگه دارند و سطح رطوبت را در سطوح راحتی مطلوب حفظ کنند.

سیستم‌های HVAC مرکزی دور از ساختمان‌ها در یک اتاق تجهیزات مرکزی قرار می‌گیرند و هوای مطبوع را توسط یک سیستم کانال‌رسانی به محیط مورد نظر می‌دهند. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی مانند چیر ها ، روفتاپ پکیج و هواساز ها و پمپ های حرارتی و سیستمهای موتورخانه می باشد . سیستم های تهویه مطبوع ناحیه ای را می توان در داخل یک اتاق یا مجاور آن قرار داد و نیازی به لوله کشی ندارد. سیستم های ناحیه ای شامل گرمایش ناحیه ای و سیستم های اسپلیت می باشد.

اصول و هدف یک سیستم HVAC  

سیستم های HVAC بیشتر در پروژه هایی مانند ساختمان های صنعتی، تجاری، مسکونی و سازمانی استفاده می شوند. هدف اصلی سیستم تهویه مطبوع تامین آسایش حرارتی ساکنان، از طریق تنظیم و تغییر شرایط هوای داخل به شرایط مطلوب و هوای مطبوع مورد نظر احالی ساختمان‌ها است. بسته به شرایط محیط بیرون، هوا به داخل ساختمان کشیده می‌شود و قبل از اینکه در فضاهای مورد نظر توزیع شود گرم یا سرد می‌شود، سپس به هوای محیط ارائه می‌شود یا دوباره در سیستم استفاده می‌شود. انتخاب سیستم های HVAC در یک ساختمان به آب و هوا، سن ساختمان، ترجیحات فردی مالک ساختمان و طراح یک پروژه، بودجه پروژه، طراحی معماری ساختمان ها بستگی دارد

سیستم های HVAC را می توان بر اساس نیاز های لازم و روند توزیع طبقه بندی کرد  این نیاز ها شامل گرمایش، سرمایش و فرآیند تهویه است. نیاز دهای دیگری مانند تولید رطوبت و رطوبت زدایی را می توان اضافه کرد. این فرآیند را می توان با استفاده از تجهیزات HVAC مناسب مانند سیستم های گرمایش، سیستم های تهویه مطبوع، فن های تهویه و رطوبت گیرها به دست آورد. سیستم های HVAC به سیستم توزیع نیاز دارند تا مقدار هوای مورد نیاز را با شرایط محیطی مطلوب تحویل دهد.

سیستم توزیع عمدتا با توجه به نوع مبرد و روش تحویل مانند تجهیزات انتقال هوا، فن کویل ها، کانال های هوا و لوله های آب متفاوت است. هدف یک سیستم HVAC چیزی فراتر از گرم کردن یا خنک کردن فضا است. در عوض، کیفیت هوای داخل ساختمان را بهبود می‌بخشد و راحتی را برای همه افراد داخل ساختمان فراهم می‌کند. در حالی که انواع مختلفی از سیستم های HVAC وجود دارد، همه آنها با ضروریات یکسانی شروع می شوند.

سیستم HVAC  طبیعی

یک منبع ورودی هوای تازه از بیرون یا از داخل ساختمان وجود دارد. این فرآیند تهویه نامیده می شود و به روش های مختلفی اتفاق صورت می پذیرد. تهویه طبیعی در اکثر خانه‌ها وجود دارد و به روشی اطلاق می‌شود که هوا به طور معمول از طریق پنجره‌ها، درها، دریچه‌ها و دیگر منافذ به داخل و خارج می‌رود. این تبادل هوا برای دوباره پر کردن اکسیژن و حذف بوها، دی اکسید کربن و رطوبت بیش از حد ضروری است.

سیستم HVAC  مکانیکی

سیستم های HVAC نقاط عطف سیستم های مکانیکی ساختمان هستند که آسایش و راحتی را برای ساکنین با کیفیت هوای مطبوع فراهم می کنند. سیستم‌های تهویه مطبوع را می‌توان به سیستم‌های مرکزی و ناحیه ای با توجه به مناطق مختلف، مکان و توزیع هوا  طبقه‌بندی کرد. تجهیزات اولیه تهویه مطبوع شامل تجهیزات گرمایشی، تجهیزات تهویه و تجهیزات سرمایشی یا تهویه مطبوع است.

انتخاب سیستم HVAC مناسب

انتخاب سیستم به سه عامل اصلی از جمله اسکلت و پیکربندی ساختمان، شرایط آب و هوایی منطقه و در نهایت به انتخاب کارفرما بستگی دارد . مهندسان و مشاوران طراح مسئول در نظر گرفتن سیستم های مختلف و توصیه بیش از یک سیستم برای رسیدن به هدف و جلب رضایت کارفرما در یک پروژه هستند.

برخی از معیارها را می توان در نظر گرفت مانند تغییر آب و هوا (به عنوان مثال، دما، رطوبت و فشار فضا)، ظرفیت ساختمان، الزامات محیطی، هزینه ها و میزان سرمایه، هزینه اجرا و هزینه نگهداری، تجزیه و تحلیل عمر متوسط تجهیزات، و قابلیت پروژه و انعطاف پذیری سیستم انتخاب شده. با این حال، انتخاب یک سیستم دارای محدودیت هایی است که باید تعیین شود. این محدودیت ها شامل ظرفیت موجود بر اساس استانداردها، پیکربندی ساختمان، فضای موجود، بودجه ساخت و ساز، منبع تاسیسات موجود، بارهای گرمایش و سرمایش ساختمان است.

اجزای اساسی یک سیستم HVAC

ما در اینجا تعدادی از اجزا یا تجهیزات اساسی یک سیستم HVAC که هوای مطبوع را برای تامین آسایش حرارتی محیط و ساکنان و دستیابی به کیفیت هوای مطبوع داخلی ارائه می‌کند برای شما فهرت کردیم در نظر داشته باشید باید به این نکته توجه شود که تعداد این تجهیزات می تواند بسیار بیشتر از این لیست باشد.

 • سیستم هوای برگشتی
 • فیلتر هوا
 • انواع فن های دمنده
 • اگزاست فن ها یا فن های کمکی و تک خروجی هوا
 • دمپرهای هوای
 • کانال ها و انواع لوله های مسی در سایزهای مختلف
 • تابلو برق ها و انواع کنتاکتور ها
 • کویل های گرمایشی و سرمایشی
 • یونیت های گرمایش یا سرمایش مستقل
 • برج خنک کن
 • دیگ بخار
 • کنترلر ها
 • خنک کننده آبی
 • تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت گیر

سیستم HVAC چگونه کار میکند؟

سه عملکرد اصلی یک سیستم تهویه مطبوع به ویژه زمانی که می خواهیم کیفیت هوای داخلی و آسایش حرارتی قابل قبولی را فراهم کنیم، به هم مرتبط هستند. سیستم گرمایش و تهویه مطبوع شما اغلب یکی از پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین سیستم‌های خانه شما است، ما در اینجا میخواهیم مکانیسم سیستم HVAC و نحوه کارکرد هر کدام از قسمت ها و ارتباط آنها با یکدیگر را توضیح دهیم .شما با داشتن این اطلاعت و اینکه بدانید سیستمی که در خانه و ساختمان خود دارید چگونه کار میند میتوانید بسیاری از مشکلات پیش آمده برای دستگاه را خودتان برطرف کنید در هرصورت تعمیر بعضی از سیستم ها مانند سرویس و تعمیر چیلر نیاز به تخصص بیشتری دارد.

سیستم هوای برگشتی (Air Return)

برگشت هوا بخشی از سیستم  HVAC شما است که نقطه شروع چرخه تهویه را مشخص می کند. این سیستم  هوا را مکش میکند، آن را از یک فیلتر رد می کند و سپس آن را به سیستم اصلی می فرستد.  مطمئن شوید که سیستم های خود را مرتب گردگیری کنید زیرا ذرات معلق در هوا و گرد و غبار به راحتی روی فیلترهای شما جمع می شود.

 

فیلتر هوا (Filter)

فیلتر شما دومین قسمت برگشت هوا است که هوا از آن خارج می شود. نکته بسیار مهم در رابطه با فیلتر ها این است که فیلترهای دستگاه خود را به طور مرتب تمیز و در صورت نیاز تعویض کنید تا سیستم خود را در بهترین حالت نگه دارید.

فن دمنده (Blower)

فن های دمنده هوای خنک و یا گرم  را از طریق بخش اصلی  و  یونیت داخلی دستگاه وارد  محیط می کند هرچه این پرتاپ باد و حرکت هوا و با توان بیشتری باشد، سیستم شما کارآمدتر خواهد بود.

خروجی های اگزاست (Exhaust Outlets)

قسمت دیگری از سیستم شما خروجی های اگزاست است که مانند اگزوز ایجاد شده توسط سیستم گرمایشی دود و هوای حاصل از احتراق را به بیرون هدایت می کند. دودکش یا خروجی ها را هر سال چک کنید و در صورت لزوم آن را تنظیم کنید.

کانال ها (Ducts)

قیمت بعدی کانال هایی هستند که هوای گرم یا خنک شده از آنها عبور می کندو راهی محیط و فضای مورد نظر می شود کانا های سیستم  خود را هر 2 تا 5 سال یکبار تمیز کنید تا همه چیز در شرایط درست قرار داشته باشد.

عناصر الکتریکی (Electrical)

این بخش از سیستم شما می تواند کمی پیچیده تر باشد، اما اغلب مشکلات ابتدایی از اینجا شروع می شود. اگر چیزی درست کار نمی‌کند اول به سراغ ترموستات  دستگاه خود بروید یا باتری‌های آن را بررسی کنید.

یونیت خارجی (Outdoor Unit)

این قسمت احتمالاً  همان بخشی از سیستم شما است که وقتی کسی از سیستم HVAC نام برده می شود  ذهن شما درگیر آن میشود و به آن فکر می کنید. یونیت خارجی معمولا دارای تعدادی فن و کمپرسور و کنداسور می باشد که بسته به نوع سیستم شما ابعاد و اندازه مختفی دارند.

کمپرسور(Compressor)

کمپرسور به عنوان بخشی از یونیت خارجی وظیفه تبدیل مبرد را از گاز به مایع بر عهده دارد و آن را به کویل ها می فرستد. اگر چیزی کاملا درست کار نمی کند، کمپرسور خود را بررسی کنید و اگر نیاز به تعمیر کمپرسور است حتما در اسرع وقت آن را انجام دهید. اغلب علت بسیاری از خرابی های سیستم خرابی درست کار نکردن است.

کویل (Coils)

معمولاً قسمت دیگری از یونیت داخلیاست ، کویل ها هنگام عبور هوا را با کمک کمی از مبرد خنک می کنند. کویل های خود را سالانه بررسی کنید. احتما سوراخ شدن و ایخ زدگی وجود دارد.

آیا منظور از سیستم HVAC همان تهویه مطبوع است؟

از آنجایی که اکنون می دانیم که HVAC مخفف گرمایش، هوارسانی و تهویه مطبوع است، می دانیم که این سه بخش اصلی در کل این سیستم هستند. عنصر گرمایش معمولاً به یک کوره یا دیگ اشاره دارد. اگر با یک سیستم هوای اجباری کار می کنید، شامل یک سیستم لوله برای سیالی است که گرما یا انرژی حاصل را حمل می کند. مکانیسم تهویه یا طبیعی یا اجباری است و هنگامی که اجباری می شود اغلب برای اهداف تمیز کردن هوا نیز استفاده نمی شود. همانطور که بسیاری از ما می دانیم سومین و آخرین مکانیسم یک سیستم HVAC تهویه مطبوع است که دقیقا برعکس گرمایش است. تمرکز اصلی آن حذف گرمای موجود از فضای داخلی خانه است.

تفاوت بین HVAC و تهویه مطبوع چیست؟

با کمال تعجب، این بسیاری این سوال را از ما می پرسند. بنابراین، شما میخواهید بدانید که دقیقاً تفاوت بین HVAC و تهویه مطبوع چیست؟ تهویه مطبوع در واقع آخرین بخش از آنچه که HVAC نامیده می شود می باشد ، اما اغلب به اشتباه به جای یکدیگر برای اشاره به هر نوع دستگاه گرمایشی یا سرمایشی در یک خانه استفاده می شوند. در واقع باید به HVAC بعنوان یک سیستم کلی و به تهویه مطبوع به عنوان یک تکه از پازل نگاه کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد اطلاعات کامی در مورد سیستم های HVAC به شما ارائه شود. سیستم‌های HVAC الزامات متعددی از جمله تجهیزات اولیه مانند تجهیزات گرمایشی، تجهیزات سرمایشی و تجهیزات انتقالی دارند. فضای مورد نیاز برای تاسیسات HVAC، اتاق تجهیزات، و و رایزر ها باید فراهم شود. انواع سیستم های HVAC را  از نظر توزیع هوا و لوله کشی می توان به سیستم های HVAC مرکزی و سیستم های HVAC ناحیه ای (منطقه ای) تقسیم کرد. این طبقه بندی به انواع زون و محل تجهیزات HVAC بستگی دارد.

سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی می‌توانند به مناطق متعدد سرویس دهی کنند و از محیط مورد نظر برای سرویس دهی دورتر قرار بگیرند مانند نصب در پشت بام ها و زیر زمین ها و داخل حیاط. این سیستم ها همچنین انواع مختلفی مانند به چیلر های هواخنک و آب خنک و هواساز ها و روفتاپ پکیج ها سیستم های پمپ های حرارتی منبع آب و سیستم های پانل گرمایش و سرمایش تقسیم شوند. سیستم های تهویه مطبوع ناحیه ای (منطقه ای) بیشتر در داخل یا مجاور فضاهای نشیمن قرار می گیرند و به یک منطقه واحد سرویس دهی می کنند. مانند سیستم های گرمایش ناحیه ای (منطقه ای) ، سیستم های داکت اسپلیت سیستم های اسپلیت .

اکنون که می دانید سیستم HVAC و سیستم تهویه مطبوع چیست، می توانید نیازهای گرمایش، سرمایش و راحتی خانه خود را بهتر درک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت راهنمایی و مشاوره در مورد سیستم خود، با مجموعه بزرگ گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید. ما ارائه دهنده انواع خدمات تهویه مطبوع و مورد اعتماد شما برای تمام نیازهای آسایش خانه شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp