هوا گرفتن موتورخانه | اکثر موتورخانه‌ها و سیستم‌های گرمایشی با عبور جریان آب در داخل سیستم عمل می‌کنند. به این معنی که جریان آب داخل سیستم باعث گرم شدن محیط اطراف می‌شود. ولی در صورتی که سیستم به هر دلیلی دچار مشکل شود بخشی از آب درون سرد شده و کارکرد درستی نخواهد داشت. یکی از عواملی که باعث سرد شدن سیستم گرمایشی یا موتورخانه‌ها می‌شود هوا گرفتن موتورخانه است. زمانی که هوا وارد سیستم شود، هوای وارده چون نسبت به آب بسیار سبک‌تر است قسمت‌های بالایی سیستم را دچار مشکل کرده و از انتقال گرما جلوگیری می‌کند. چنین عاملی، در صورت عدم تشخیص یا بررسی به موقع می‌تواند به مرور کارکرد سیستم را کاهش دهد. برای همین افراد باید در اسرع وقت سیستم خود را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل آن را به کارشناسان مربوطه بسپارند تا تعمیر انجام شود. در ادامه این مقاله به دلایل هوا گرفتگی موتورخانه و معایب آن می‌پردازیم.

موتورخانه

دلیل هوا گرفتن موتورخانه چیست؟

به طور کلی، هواگرفتن موتورخانه دلایل مختلفی دارد.

 • یکی از دلایل هواگرفتگی موتورخانه، سوراخ شدن و یا زنگ‌زدگی سیستم است. در صورتی که بدنه سیستم گرمایشی دچار نقص یا زنگ زدگی شود هوای اطراف محیط ‌می‌تواند به راحتی وارد سیستم شده و از عبور گرما جلوگیری کند. برای تشخیص هواگرفتگی موتورخانه در قدم اول از سوراخ نشدن و زنگ زدگی بدنه اطمینان کسب کنید.
  ⦁ از آنجایی که شیوه کارکرد اغلب موتورخانه‌ها عبور جریان آب گرم در داخل آن است، این آب گرم موجود در سیستم در صورتی که دمای بسیار بالایی داشته باشد می‌تواند سبب ایجاد بخار آب شود.
  ⦁ ممکن است آب درون سیستم گرمایشی شما تمام شود و در نتیجه موتورخانه دچار هواگرفتگی شود.
  ⦁ هوا گرفتگی می‌تواند از طریق سیستم گرمایش مرکزی نیز وارد سیستم شود.
  ⦁ در رادیاتورهایی که از جنس آلمینیوم هستند هواگرفتی سیستم شایعتر است. چرا که آب و آلمنیوم موجود در بدنه به مرور با واکنش داده و می‌تواند سبب هوا گرفتگی و انسداد و لوله‌ها شود.
  ⦁ دریچه‌ها و اتصالات سیستم نیز می‌تواند راهی برای ورود هوا باشد. زمانی که رادیاتور شروع به کار کرد ممکن است هوای اطراف وارد سیستم گرمایشی شود.

دلیل هوا گرفتگی موتورخانه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: بهینه کردن عملکرد موتور خانه شوفاژ

هوا گرفتن موتورخانه چه مشکلاتی دربر خواهد داشت؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، مهمترین مشکلی که هواگرفتگی موتورخانه ایجاد می‌کند، سرد شدن سیستم گرمایشی است. به این شکل که هوای داخل سیستم به عنوان مانع عمل کرده و با انسداد لوله ها از ورود جریان گرم به سیستم جلوگیری می‌کند. در دیگر مشکلات وجود هوا در موتورخانه وجود سر و صدای آزار دهنده در داخل لوله‌هاست. در صورتی که هواگرفتگی به مدت طولانی در سیستم ادامه پیدا کند ممکن است لوله‌ها انتقال انرژی به مرور مسدود شوند.

چگونه می‌توان وجود هوا در موتورخانه را تشخیص داد؟

 • مهمترین نشانه هوا گرفتگی موتور خانه سرد شدن برخی از قسمت‌های سیستم گرمایشی است. همان طور که گفته شد هوا موجود در موتورخانه با انسداد انرژی و آب دچار سرد شدن سیستم شده از تبادل انرژی جلوگیری می‌کند. از آنجایی که چگالی هوا از آب بسیار کمتر است، هوای داخل موتورخانه به سمت بالا رفته و قسمت‌های بالا را دچار سردی می‌کند. در صورتی که احساس کردید سیستم گرمایشی شما (به خصوص در قسمت بالا( به خوبی عمل نمی‌کند برای بررسی های بیشتر با یک متخصص تماس بگیرید.
  ⦁ از دیگر نشانه‌های وجود هوا در سیستم نشت آب از موتور خانه است. بدیهی است زمانی که هوا فضای داخل سیستم را مسدود کند آب به خوبی در آن جریان نیافته و باعث نشتی می‌شود.
  ⦁ وجود سرو صدا در داخل لوله‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های هوا گرفتگی موتور خانه باشد. زمانی که فضای سیستم مسدود شد هوای داخل لوله‌ها نیز مسدود شده و باعث سر و صدا می‌شود.

تعمیر موتورخانه

بهترین راه برای جلوگیری از هوا گرفتن موتورخانه چیست؟

بهترین راه برای جلوگیری از هواگرفتی موتورخانه بررسی دقیق بدنه آن است. در صورتی که سوراخی در سیستم ایجاد شود یا سیستم دچار زدگی شود، هوای محیط اطراف به مرور وارد سیستم شده و آن را مسدود می‌کند. برای جلوگیری از هواگرفتگی حتما در صورت وجود نشتی یا زنگ زدگی در موتورخانه آن تعمیر کنید.

جمع بندی

هوا گرفتگی مشکلی است که به دلیل بخار شدن آب موجود در سیستم گرمایشی ایجاد می‌شود. درصورتی‌که هوا گرفتگی موتورخانه به‌خوبی بررسی و تعمیر نشود به شکل قابل‌توجهی عملکرد موتورخانه را کاهش خواهد داد. قبل از وقوع چنین مشکلاتی همیشه سعی کنید با نگهداری و تعمیر درست از نشتی، زنگ‌زدگی و عملکرد نادرست سیستم گرمایشی جلوگیری کنید. در صورتی‌که متوجه وجود هوا در موتورخانه شدید حتماً با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید تا این مشکل به شکل حرفه‌ای و برای همیشه برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp