نصب چیلر هوا خنک | نصب چیلر هوا خنک از مهمترین بخش‌های ایجاد سیستم‌های تهویه مطبوع در ساختمان‌هاست. در این مقاله ما در ابتدا نگاهی به سیستم چیلرهای هوا خنک می‌اندازیم و سپس به سراغ شیوه‌های نصب چیلر هوا خنک خواهیم رفت و با نحوه نصب این تجهیزات بیشتر آشنا می‌شویم. اگر در جستجوی یک تیم حرفه‌ای برای نصب چیلر هوا خنک نیز هستید، در انتهای این مقاله یک تیم حرفه ای را به شما معرفی کرده‌ایم.

چیلر هواخنک
چیلر هواخنک

چیلر هوا خنک چطور کار می‌کند؟

پیش از نصب چیلر هواخنک بهتر است که کمی با مکانیزم این دسته از چیلرها آشنا شویم. به صورت کلی چیلرهای هواخنک (Air Cooled Chiller) یکی از نمونه‌های چیلرهای تراکمی هستند. در این سری از چیلرها، گرما به وسیله سیال آب (در قالب بخار متراکم و سرد (یا گاهی مایعات انبارشگر دمای مناسب تر)) از هوای داخل محیط ساختمان جذب شده و سپس به وسیله رادیاتورها با کمک دمش هوای محیط، از سیال انتقال دهنده دفع می‌شود. برای درک بهتر شیوه کار به تصویر زیر نگاهی بیندازید.

در یک ساختمان بزرگ مانند اداره‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس استفاده کردن از چیلرهای هوا خنک یک راهکار بلامنازع است. اما نصب چیلر هوا خنک نیازمند تمهیدات دیگری نیز هست.

برای آنکه بتوانیم از یک چیلر هوا خنک در ساختمان خودمان استفاده کنیم ما نیازمند خطوط انتقال دهنده سیال در درون ساختمانمان هستیم. این لوله‌های می‌توانند جریان سیال خنک را از چیلر به هر طبقه از ساختمان رسانده و پس از گرم شدن سیال خنک کننده، آن را به چیلر باز گرداند.

همانطور که در تصویر بالا نمایش داده شده است. سیال خنک (لوله‌های آبی) در دو خط رفت و برگشت در کل ساختمان قرار دارند. آن‌ها به صورت یک سیکل چرخشی سیال خنک را به همه فضاهای ساختمان می‌رسانند و سپس سیال گرم شده را دوباره به چیلر اصلی بر می‌گردانند.

اکنون که با نحوه کار کلی چیلرهای هوا خنک آشنا شدیم می‌توانیم به سراغ شرایط نصب چیلر‌های هوا خنک برویم.

نکات مهم در زمینه نصب چیلر هوا خنک

همانطور که در قسمت قبل دیدیم چیلر هوا خنک در واقع یک سیکل از جریان مایع خنک کننده است که در تمام ساختمان قرار می‌گیرد. به همین خاطر قبل از نصب چیلر هوا خنک باید فضای درستی برای نصب چلیر انتخاب کرد. به صورت کلی دو مکان برای نصب چیلرهای هوا خنک مناسب هستند:

 • محیط خارجی همکف سر باز: چیلرهای هوا خنک می‌توانند در سطح زمین قرار گیرند به شرطی که جریان کافی هوا در اطراف آن‌ها سیلان داشته باشد.
 • میحط پشت بام: محیط پشت بام به خاطر باز بودن محیط اطراف و سیلان خوب هوا بهترین مکان برای نصب چیلرهای هوا خنک هستند.

مزیت نصب چیلرهای هوا خنک در سطح زمین آن است که بر روی سازه ساختمان وزن اضافه تحمیل نمی‌شود و دسترسی به آن‌ها آسان است، اما فضای زیادی از پارکینگ و حیاط ساختمان به وسیله چیلرها اشغال می‌شود.

قبل از نصب چیلر‌های هوا خنک به چند نکته دقت کنید:

 • دسترسی به شبکه برق محلی باید راحت باشد و ترجیحا هیچ دستگاه یا مصرف کننده دیگری بر روی خطوط انتقال برق به چیلرهای هوا خنک قرار نگیرد. در صورتی که از ژنراتورهای اضطراری برای تامین برق ساختمان نیز استفاده می‌شود، بهتر است شبکه تامین برق چیلر هوا خنک از بقیه ساختمان جدا باشد.
 • هر چقدر ساختمان بزرگتر باشد، توان خنک‌سازی بیشتری نیاز است و این به معنای بزرگتر شدن چیلر و سنگین‌تر شدن وزن سازه آن است. افزایش وزن امکان نصب چیلرهای هوا خنک بر روی پیشت بام را از بین می‌برد، به همین خاطر قبل از بهره‌گیری از این چیلرها باید فضای کافی برای آن‌ها در نظر گرفت.
 • چیلر‌های هوا خنک به خاطر دمش هوا کمی سر و صدا ایجاد می‌کنند. به همین خاطر بهتر است تمهیدات لازم برای جلوگیری از آلودگی صوتی در نظر گرفته شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر چیلر در تهران

نصب چیلر هوا خنک

بعد از تعیین محل نصب چیلر هوا خنک و ایجاد شبکه برق رسانی نوبت به نصب چیلر هوا خنک می‌رسد. مراحل نصب چیلر هوا خنک به شرح زیر هستند:

 • نصب شاسی: همانطور که گفته شد چیلرهای هوا خنک کمی سنگین هستند و برای نصب باید بر روی یک شاسی مقاوم و در عین حال صاف و قرار گیرند. به همین منظور باید بستر مناسبی برای نصب چیلر هوا خنک ایجاد شود. برای این کار از یک شاسی فلزی تراز شده افقی به ابعاد قسمت کف چیلر استفاده می‌شود.
 • قراردادن لرزه گیرها: سیالان مواد، چرخش موتورها و فن‌ها و دمش هوا در چیلرهای هوا خنک سبب ایجاد لرزش‌های خفیفی در سازه چیلر می‌شود. برای جلوگیری از هر گونه آسیب به سازه از ضربه گیرهای لاستیکی در زیر و اطراف سازه چیلر استفاده می‌شود. این لرزه گیرها علاوه بر کاهش لرزش چلیر، صدای ایجاد شده آن را نیز کاهش می‌دهند.
 • نصب لوله‌های سیالات: همانطور که در بالا گفته شد، سیال اصلی‌ترین محمل جابجایی دما در چیلرهای هوا خنک است. برای نصب چیلر هوا خنک در ساختمان باید لوله‌های انتقال سیال به آن متصل شود. (لازم به گفتن نیست که ایجاد خطوط انتقال سیال در ساختمان باید قبل از نصب چیلر انجام شده باشد).
 • نصب شیرآلات: برای کنترل بهینه جریان سیال باید از شیرآلات در مکان‌های مناسب استفاده کرد. شیر آلات می‌توانند دستی و یا اتوماتیک باشند. نصب شیر آلات بر اساس نقشه حرکت سیال انجام می‌شود.
 • نصب اجزای مکانیکی: چیلرها اجزای مختلف مکانیکی و فیزیکی دارند که باید به درستی در جای خود نصب شوند. پس از نصب بدنه اصلی و اتصال لوله‌ها قسمت‌های مختلف فیزیکی باید به درستی در جای خود نصب و آب‌بندی شوند.
 • اتصال اولیه جریان برق به چیلر: بعد از آماده‌سازی فیزیکی چیلر نوبت به ورود جریان برق به موتورها و پنل‌های کنترلی است. در این مرحله جریان برق به تابلو اصلی چیلر و از آنجا به اجزا مختلف مصرف کننده داده می‌شود.
 • راه‌اندازی آزمایشی: برای اطمینان از کارکرد بهینه چیلر، پس از نصب آن، برای مدت کوتاهی چیلر در حالت آزمایشی به کار می‌پردازد. در این مدت هواگیری، آب‌بندی و آچارکشی‌های مورد نیاز انجام می‌شود. در صورت بروز مشکل در این مرحله تکنسین‌ها اقدام به رفع آن‌ها می‌کنند.
 • نصب نهایی و نگهداری: پس از طی دوره آزمایشی و اطمینان از صحت کارکرد، چیلر وارد مرحله عملیاتی خود می‌شود. در این مرحله باید طبق برنامه منظمی فعالیت‌های تعمیر و نگهداری چیلر بر روی آن انجام شود.

نکته: بر حسب آب و هوا ممکن است بر روی سازه چیلر از سایه‌بان استفاده شود. نصب سایبان باید به گونه‌ای باشد که دمش هوا را مختلف نکند. همچنین سازه سایبان باید به اندازه کافی در برابر وزش باد، بارش باران و رعد و برق تقویت و بهینه‌سازی شده باشد. هر گونه تخریب سایه‌بان می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی به بدنه چیلر و یا رادیاتورهای آن گردد.

نصب چیلر هوا خنک

بهترین نصب کننده چیلرهای هوا خنک

در بالا دیدیم که نصب چیلرهای جذبی تا چه اندازه تخصصی و دقیق است. نصب چیلر هوا خنک نیازمند مهارت و دانش کافی است. گروه مشاوران سانتیگراد یکی از تیم‌های تخصصی در زمینه تجهیزات تهویه مطبوع و برودت ساختمان است که سابقه درخشانی نیز در نصب چیلرهای هوا خنک دارد. این تیم با داشتن سابقه درخشان و تیم مجرب خود به شما این اطمینان را می‌دهد که بتوانید با کمترین هزینه، بهترین کارکرد و در سریع ترین زمان، سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات برودتی ساختمان خودتان را نصب و راه‌اندازی کنید. همچنین گروه مشاوران سانتیگراد به شما بهترین مشاوره‌های مهندسی در زمینه طرح‌های تهویه مطبوع و تجهیزات برودتی را ارائه می‌کند. بهتر است پیش از نصب چیلر هوا خنک ساختمان خودتان و اقدام به هر خرید و عقد قراردادی، با گروه مشاوران سانتیگراد در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp