راندمان چیلر را چگونه محاسبه کنیم. چیلرها یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های انرژی در ساختمان‌ها هستند و تاثیر زیادی در هزینه‌های عملیاتی دارند. بنابراین، نظارت روی چیلرها برای ارزیابی راندمان سیستم و اطمینان از عملکرد بهینه آن، اهمیت زیادی دارد. بنابراین، دراین مقاله نحوه محاسبه راندمان یک چیلر را بررسی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید سریعاً نحوه محاسبه راندمان چیلر را یاد بگیرید، قسمت پایینی این صفحه بروید و مطالب آموزشی آن را بخوانید و اگر نیاز به تعمیرکار چیلر دارید به متخصصان ماهر و با تجربه سانتیگراد اعتماد کنید.

محاسبه راندمان چیلر، به شدت ساده است. راندمان با مقدار ( Coefficient Of Performance)COP اندازه گیری می شود که مخفف ضریب عملکرد است. ضریب عملکرد، نسبت میزان خنک‌کنندگی تولید شده توسط چیلر بر مقدار انرژی الکتریکی مصرفی آن است. واحد میزان خنک‌کنندگی و مقدار انرژی الکتریکی مصرفی باید برحسب کیلووات باشد. اجازه دهید بررسی کنیم مقدار COP چگونه به دست می ‌آید.

برای مثال، چیلری را در نظر بگیرید که 2500 کیلووات ظرفیت سرمایشی یا 8533.364BTU/H در واحدهای متریک تولید می‌کند. مقدار انرژی الکتریکی مورد نیاز چیلر برای تولید این مقدار، 460 کیلو وات است. محاسبات متریک به شرح زیرخواهد بود:

2500KW/460KW=5.4

بنابراین، مقدار COP=5.4 خواهد بود.

این مقدار از ضریب عملکرد به این معنی است که به ازای هر یک کیلو وات برقی که چیلر مصرف می‌کند، 5.4 کیلووات خنک‌کنندگی یا ظرفیت سرمایشی ایجاد خواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : نحوه­ ی محاسبه ­ی ظرفیت سرمایشی چیلر

محاسبه براساس BTU به شرح زیر خواهد بود:

ابتدا با تقسیم کردن مقدار بی تی یو بر 3412.142 ، واحد BTU را به کیلووات تبدیل می‌کنیم، سپس آن را برمیزان برق مصرفی چیلر تقسیم می‌کنیم.

8533.364BTU/S/3412.142=2500KW

2500KW/460KW=5.4

بنابراینCOP=5.4 خواهد بود.

همان طور که دربالا گفته شد، این مقدار ضریب عملکرد نشان می‌دهد به ازای هر کیلووات برقی که چیلر مصرف می‌کند، 5.4 کیلووات ظرفیت سرمایشی تولید خواهد کرد.

محاسبه راندمان چیلر

چگونه راندمان چیلر را به صورت متریک و BTU محاسبه کنیم

این مسئله را به خاطر داشته باشید که ضریب عملکرد چیلر با میزان ظرفیت سرمایشی چیلر، تغییر می‌کند. هر چیلر ضریب عملکرد متفاوتی دارد. سازندگان چیلر باید اطلاعات طراحی ضریب عملکرد را دراختیار شما قراردهند تا بتوانید عملکرد چیلرتان رابررسی کنید و مشکلات مربوط به عملکرد چیلر را تشخیص دهید.

ضریبب عملکرد یا راندمان چیلر

چیلرهای تک سرعته معمولی، معمولاً بالاترین ضریبب عملکرد یا راندمان را در حداکثر بار یا نزدیک به آن خواهند داشت. اما اکثر چیلرها در 98 درصد از سال، با بار جزئی کار می‌کنند. اگر چیلر شما هم چنین شرایطی دارد، با متخصص تماس بگیرید و از او بپرسید آیا می‌توان درایو فرکانس متغیر (VSD) را روی کنترل‌های موتور نصب کرد یا نه. زیرا اگر از درایو فرکانس متغیر استفاده کنید، سرعت چرخش کمپرسور را کاهش می‌یابد و این کار منجر به کاهش میزان برق مصرفی چیلر می‌شود و راندمان چیلر را در بار جزئی افزایش می‌دهد.

انتخاب چیلر مناسب

مهم است که سیستمی را انتخاب کنید که ظرفیت سرمایشی مناسبی برای شرایط منحصر به فرد خانه شما داشته باشد. یک سیستم چیلر مرکزی با ظرفیت سرمایشی نامناسب به طور موثر کار نمی کند- به طور مکرر روشن و خاموش می شود و در نتیجه قبض برق بالاتری را به همراه خواهد داشت. نه ساختمان مورد نظر شما را خنک نگه می دارد و نه رطوبت خانه شما را تحت کنترل نگه می دارد.

به خاطر داشته باشید که ظرفیت سیستم تهویه مطبوع شما تنها بخشی از معادله است. بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع مانند چیلرکه عملکرد ضعیفی دارند، نتیجه یک سیستم کانالی است که قادر به گردش هوای مطبوع به اندازه کافی در سیستم نیست. این امر به ویژه در مواردی صادق است که تهویه مطبوع به خانه ای با کانال هایی که فقط برای سیستم گرمایش طراحی شده اند اضافه شده است.

چیلر با ظرفیت سرمایشی کم اندازه ممکن است ناشی از شیوه های محاسباتی ضعیف باشد که شامل محاسبه افزایش گرما نمی شود یا به اندازه کافی ویژگی های محیط را در نظر نمی گرد. مثلاً تا چند سال پیش چیلرها در تهران برای دمای 35 درجه سانتیگراد انتخاب و یا به عبارت دیگر select می شدند که درحال حاضر جواب گوی دمای این شهر نیست و کارشناسان اکنون آن را تا حدود 40 درجه بالا برده اند.

واحدهای کوچکتر نیز ممکن است نتیجه بازسازی یا اضافه شدن به خانه باشند. به عنوان مثال، اضافه کردن نورگیر یا حذف درختان بزرگ می تواند افزایش گرما را به طور چشمگیری افزایش دهد. اگر متوجه شدید که چیلر شما دائماً روشن و خاموش می شود، خانه شما در برخی مناطق خیلی گرم و در مناطق دیگر خیلی سرد است یا مشکلات دیگری از این قبیل دارید، سیستم چیلر مرکزی شما احتمالاً دچار مشکلاتی شده است که اکنون باید برطرف شوند تا از خسارت های احتمالی بعدی جلوگیری شود.

شما می توانید همین امروز با ما تماس بگیرید تا یک بازرسی از سیستم تهویه مطبوع خود را برنامه ریزی کنید تا بتوانیم به شما کمک کنیم، تعیین کنید که آیا سیستم چیلر شما برای نیازهای ساختمان و محیط شما اندازه مناسبی دارد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp