مراحل روشن شدن مشعل گازی

روشن شدن مشعل گازی | پیش از آنکه به مراحل روشن‌شدن مشعل گازی بپردازیم، ابتدا چیستی این وسیله را بیان کرده و سپس به مختصری از کاربرد‌های آن اشاره خواهیم کرد. در صورتی که مشعل گازی شما روشن نمی شود، از یک فرد متخصص و حرفه‌ای کمک بگیرید تا با بررسی آن علت روشن نشدن مشعل گازی را بیابد و اقدام به تعمیر آن کند.

مشعل گازی چیست؟

مشعل گازی وسیله‌ای مکانیکی است که با هوا، سوخت هایی نظیر گاز، گازوئیل و مازوت، ترکیب شده و نهایتا انرژی سوختی را به انرژی حرارتی تبدیل می‌کند و از مهم ترین تجهیزات موتور‌خانه محسوب می‌شود. سه عامل اصلی در تشکیل شعله آن هوا (طبیعی یا اجباری)، سوخت و جرقه است که بدون آن ها شعله‌ای ایجاد نمی‌شود.

مشعل موتورخانه

کاربرد‌های مشعل گازی

وظیفه مشعل گازی، تامین انرژی گرمایی و حرارتی جهت استفاده در اموری از جمله: سیستم‌های گرمازا، موتور‌خانه‌ها، دیگ‌های بخار و آب‌گرم، ژنراتور‌های هوای گرم، ذوب فلزات، ماشین‌آلات راه‌سازی، کوره‌های پوشش پودری، دستگاه‌های خشک‌کن، چاپ و طراحی شیشه، کوره‌های کاشی و سرامیک، اجاق‌های نانوایی و آشپزخانه های صنعتی و… می باشد. در واقع مشعل گازی در هر زمینه‌ای که به طور مستقیم وابسته و نیازمند حرارت و گرما باشد، می‌تواند به کار‌ رود. این محصول به دلیل کاربردهای زیادی که دارد، در مدل‌های مختلف و با انواع مختلف سوخت (گازی، گازوئیلی، مازوت)، تولید و عرضه می‌شود. روشن‌شدن مشعل گازی، مراحل مختلفی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: دلایل روشن نشدن مشعل موتورخانه و تعمیر مشعل موتورخانه

روشن شدن مشعل گازی   

روشن شدن مشعل گازی دارای مراحلی است از جمله:

  • سوخت رسانی مشعل گازی

در روشن شدن مشعل گازی توصیه می‌شود ابتدا حتما مسیرهای سوخت‌رسانی چک شوند زیرا به دلیل به کار‌ رفتن سوخت اشتعال‌زا در این وسیله (گاز، گازوئیل و…)، درصورت وجود نشتی، خطر انفجار وجود دارد. هنگامیکه از سلامت شیلنگ گاز متصل به مشعل اطمینان حاصل شد، اتصالات مرتبط به آن مانند: بست‌ها را چک می‌کنیم و سپس شیر گاز را باز می‌کنیم. (تست کف و حباب، برای استفاده از سلامت شیلنگ به‌کار می رود)

  •  بررسی فیلتر و فشار

پیش از روشن شدن مشعل گازی، فیلتر آن که مستعد گرفتگی ذرات ریز هست، باید همواره تمیز باشد تا فشار گاز به‌خوبی تامین شود.

  • موتور و فن مشعل گازی

پس از استارت زدن مشعل گازی، در اولین مرحله موتور دستگاه روشن می‌شود که به موجب آن، فن شروع به کار کرده و طی سی‌ثانیه ابتدایی، گاز‌های قابل احتراق و خطرناک در کوره دیگ از دودکش مشعل خارج شده و سپس مراحل تشکیل شعله اتفاق می‌افتد.

  • کلید کنترل گر فشار گاز و هوا

پس از شروع به کار فن و تخلیه گازها، اگر فشار هوا یا فشار گاز کم باشد مشعل مجوز روشن شدن یا ادامه کار را نخواهد داشت. فشار گاز و هوا توسط این کلیدها کنترل می‌شود و اگر فشارها کافی باشد وارد مرحله بعدی روشن‌شدن می‌شویم.

  • جرقه زدن الکترود

پس از انجام کار توسط فن و به شرط کافی بودن فشار هوا و گاز، الکترودها جرقه می‌زنند.

  • شیر برقی مشعل گازی

پس از اینکه جرقه زدن آغاز شد، شیر برقی وصل می‌شود و به تبع آن مسیر گازی باز می‌شود. (باز شدن این شیر به تدریج است که کم‌کم شعله افزایش پیدا کند ولی قطع شدنش لحظه ای می‌باشد.) آنگاه شعله تشکیل می‌شود.

  • چشم الکتریکی (میله یون)

این وسیله شعله را کنترل می‌کند و در مرحله آخر هنگامیکه شعله تشکیل شد و چشم الکتریکی آن را تشخیص داد، مجوز ادامه کار به مشعل را صادر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp