آنچه که باید راجع به قطعات پکیج دیواری بدانیم

قطعات پکیج‌ دیواری | شناخت قطعات پکیج دیواری برای برخی از افراد ضروری است. ما در این مقاله قصد داریم درباره  آنچه که باید راجع به قطعات پکیج دیواری بدانیم، صحبت کنیم. امروزه در بیشتر ساختمان‌‌‌‌‌‌های مسکونی و مراکز ادارای از پکیج دیواری استفاده می‌شود.

پکیج دیواری

در داخل این پکیج‌ها یک سری قطعات خاص به کار برده می‌شود، به همین دلیل است که تقاضا برای شناخت قطعات داخلی پکیج‌های دیواری بسیار زیاد است. اگر پکیج‌های دیواری دچار مشکل شوند به معنی خراب شدن سیستم گرمایشی آب خانه و یا آن ساختمان است.

اگر شما نیز مایل هستید قطعات پکیج دیواری را بشناسید و در مورد آن‌ها بیشتر بدانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید. و برای تعمیر و نگهداری پکیج با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

قطعات پکیج‌ دیواری

مشکل نشت آب پکیج دیواری

پکیج دیواری قطعات مختلفی دارد. این قطعات به طور کلی به 4 بخش تقسیم بندی می‌شوند:

  1. حسگرها:

 حسگرها همانطور که از اسمشان مشخص است اعلام وضعیت دستگاه را بر عهده دارند. حسگرها شرایط دستگاه را به برد کنترل دستگاه می‌فرستند. در پکیج دیواری انواع مختلفی از حسگرها وجود دارد. حسگرها یا همان سنسورهای حرارتی که وظیفه این نمونه از سنسورها تشخیص میزان دمای لوله مبدل است.

اگر دمای این لوله بیش از حد بالا برود، شعله پکیج دیواری به صورت خودکار خاموش می‌شود. به عبارت دیگر وظیفه این سنسور جلوگیری از آتش سوزی است.

ترموستات دود یکی دیگر از حسگرهای پکیج دیواری است. اگر گازهای حاصل از کار دستگاه به خوبی خارج نشوند، این گازها توسط این حسگر حس می‌شوند و پکیج دیواری به صورت خودکار خاموش می‌شود.

ترموستات حد یک سنسور دیگر است که در واقع یک سنسور و حسگر جایگزین به شمار می‌آید. اگر سنسور حرارتی دچار مشکل شود و وظیفه خود را انجام ندهد، بالا رفتن دما را این سنسور حس می‌کند و فرمان خاموشی پکیج ارسال می‌شود.

ترموستات اتاقی نیز یک نمونه دیگر از حسگرهای موجود در پکیج‌های دیواری است. در واقع این قطعه وظیفه‌اش جلوگیری از اصطحلاک و کار کردن دائمی پیکیج است. این حسگر میزان دما را اندازه گیری می‌کند و فرمان افزایش، کاهش و یا وصل و قطع شدن دستگاه را می‌فرستد.

میله یونیزاسیون شعله را تشخیص می‌دهد و اگر خراب باشد شعله تشخیص داده نمی شود و پکیج دیواری خاموش خواهد شد.

ترانس جرقه زن یک قطعه‌ی دیگر است که همانطور از نام آن مشخص است، وظیفه جرقه زدن را بر عهده دارد و این امر تا زمانی که شعله ایجاد شود انجام می‌شود.

حسگر فشار هوا از دیگر حسگرهای بسیار مهم در پکیج‌های دیواری است. این حسگر گازهایی که نتیجه احتراق دستگاه هستند را حس و کنترل می‌کند. این حسگر قبل از اینکه فن روشن شود مسدود نبودن آن را کنترل می‌کند و اگر مسدود باشد از روشن شدن فن جلوگیری به عمل می‌آورد.

اگر آب قطع باشد و یا فشار آب کم باشد دستگاه روشن نخواهد شد. وظیفه کنترل آب یر عهده‌ی حسگر فشار آب است.

همانطور که می‌دانیم پکیج‌های دیواری وظیفه دارند آب سرد را به آب گرم تبدیل کنند. پس آب ورودی آب سرد است. وظیفه ارسال پیام به برد مبنی بر نیاز به آب گرم بر عهده کلید جریان یا همان فلوسئیچ است.

وظیفه‌ی تنظیم دمای آب بر عهده‌ی فلومتر است. این قطعه در بعد از مسیر ورودی آب به پکیج قرار دارد.

فرمان باز شدن آب به برد توسط قطعه فلوگاتور ارسال می‌شود. فلوگاتور در مسیر ورودی آب کار گذاشته می‌شود.

  1. برد الکترونیکی مهمترین قطعه پکیج دیواری

از مهم‌ترین قسمت‌های یک پکیج دیواری برد الکترونیکی آن است. داده‌های ورودی و خروجی در این قسمت تجزیه و تحلیل می‌شوند. در واقع اگر پکیج را یک موجود زنده در نظر بگیریم، برد الکترونیکی مغز آن است. برد الکترونیکی شامل دو بخش است. بخش اول آن برای کنترل کردن و بخش دوم به منظور نمایش بکار می رود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر برد پکیج

  1. قطعات اجرای فرمان

دستوراتی که از برد الکترونیکی صادر می‌شوند به قطعات اجرای فرمان می‌روند. قطعات اجرای فرمان بسیار متنوع‌اند و دارای وظایف مختلفی هستند.

پمپ خطی و یا همان پمپ سیرکولاسیون، آب را در یک مسیر بسته به گردش در می آورد. به عبارت دیگر اگر در یک مسیر  آب به گردش در نیاید این پمپ به کار گرفته می‌شود.

نباید در بدنه و محفظه‌ی پکیج دیواری هیچ‌گونه گاز اضافی وجود داشته باشد. منظور از گاز اضافی، گاز کربن دی اکسیدی است که به واسطه سوختن شعله پکیج دیواری تولید می‌شود. وظیفه تخلیه این گاز و سایر گازهای حاصله از احتراق پکیج بر عهده فن دود کش است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر پمپ پکیج

همان‌طور که می‌دانید پکیج‌های دیواری با استفاده از گاز کار می‌کنند. شیر کنترل از یکی دیگر از قطعات پکیج دیواری این بخش است.

شیر موتوری یکی دیگر از قسمت‌های قطعات اجرای فرمان است. این شیر در زمان تقاضای آب گرم به کار می‌افتد. در این زمان این بخش فعال شده و با استفاده از سوپاپی که دارد به سمت داخل فشار وارد می‌کند و باعث می‌شود آب گرم وارد مبدل ثانویه شود.

کیت شیر موتوری نیز بخشی است که شافت شیر موتوری به آن فشار وارد می‌کند و باز و بسته کردن مسیر آب در بین مبئل اصلی و مبدل ثانویه بر عهده آن است.

تنظیم فشار آب بر عهده شیر پر کن است.

فشار و آب اضافی به وسیله شیر اطمینان خارج می‌شود. در واقع این قطعه به دما و فشار حساس بوده و در صورت نرمال نبودن فشار و دما قسمت خروجی آن باز می‌شود.

اگر در دستگاه رسوب ایجاد شود و یا مسیر آب بسته شده باشد و آب به پمپ نرسد فنر آن باز شده و مشکل را حل می‌کند.

در زمان تعمیر دستگاه برای خارج کردن آب اضافی از شیر تخلیه آب استفاده می‌شود.

شیر هواگیری، هوای اضافه دستگاه را می گیرد.

گیج فشار و دما، دما و فشار دستگاه را نشان می‌دهد.

  1. قطعات مکانیکی پکیج دیواری

قطعات مکانیکی وظایف ثابتی دارند و از برد فرمان نمی‌گیرند.

منبع انبساط دیافراگمی وظیفه دارد آب اضافی را تخلیه کند و همچنین از ورود هوا به داخل پکیج دیواری جلوگیری به عمل آورد.

تیغه‌هایی که وظیفه دارند گرمای شعله را به آبی که عبور می‌کند، منتقل کنند، مبدل حرارتی نام دارند.

محفظه احتراق نیز بخش دیگری از قطعات پکیج‌ دیواری است که احتراق در آن انجام می‌شود.

در پایان امیدواریم شما را به خوبی با بخش‌ها و قطعات پکیج‌ دیواری آشنا کرده باشیم و این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp