فیلتر درایر چیست | در این مقاله قصد داریم یک از این فیلتر درایر را باز کنیم تا ببینیم داخل آن چیست و نحوه عملکرد آنها را بیاموزیم و ببینیم چگونه کار می کنند؟ و همچنین در مورد هر جزء داخل فیلتر درایر توضیحاتی به شما بدهیم

فیلتر درایر چیست؟

فیلتر درایر چیست؟

فیلتر درایرها در اکثر سیستم های تهویه مطبوع و تبرید وجود دارند و همانطور که از نام آنها ممکن است حدس بزنید، وظیفه آنها فیلتر کردن و خشک کردن مبرد استفاده شده در سیکل تبرید است. فیلتر درایرها با جذب ذرات آب و همچنین مواد جامد مضر از سیستم تهویه مطبوع و اجزای آن محافظت می کنند و مانع از چرخش آنها در اطراف سیستم و ورود آنها به کمپرسورها، شیرها، سنسورها و غیره می شوند تا سیستم در شرایط بهینه کار کند با ما را در ادامه مقاله فیلتر درایر چیست همراهی کنید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید :  سیکل تبرید چیست؟

فیلتر درایر ها در کدام قسمت سیستم نصب می شود؟

در ادامه مقاله فیلتر درایر چیست به این نکته اشاره می کنیم که فیلتر درایر باید در کدام قسمت سیستم نصب شود تا کارایی لازم را داشته باشد. همانطور که مشاهده می کنید فیلتر درایر ها را در خط مایع سیکل تبرید و  بین کندانسور و شیر انبساط نصب می کنند تا کارایی لازم به جهت تصفیه و فیلتر کردن را داشته باشد.

در کنار فیلتر درایر یک فلش خواهید دید که جهت جریان مبرد را نشان می دهد. برخی از مدل‌های پمپ‌های حرارتی ممکن است فیلتر دوطرفه داشته باشند و فلش هم به چپ و هم به راست اشاره می‌کند. اما در این حالت کلی فیلتر درایر یک جهته و یک طرفه داریم.

فیلتر درایر

جنس بدنه و قسمت ها مختلف فیلتر درایر

در قسمت بیرونی فیلتر درایر ما یک سطح پودری داریم که فقط از خوردگی جلوگیری می کند و روکش براق سیاه که روی آن قرار دارد ظاهری عالی به آن می دهد. بدنه فیلتر درایر از فولاد ساخته شده است تا ساختار محکمی به آن بدهد زیرا پس از اتصال به سیستم تبرید تحت فشار داخلی بالایی قرار می گیرد و در هر انتها چند اتصال لحیم کاری داریم که بسته به مدل یا از مس خالص یا روکش مس هستند. با ما همرا شوید تا در ادامه مقاله فیلتر درایر چیست بخش های دیگر این قطعه بسیار مهم را به شما عزیزان توضیح دهیم

فیلتر-درایر

در قسمت بیرونی فیلتر درایر ما یک سطح پودری داریم که فقط از خوردگی جلوگیری می کند و روکش براق سیاه که روی آن قرار دارد ظاهری عالی به آن می دهد. بدنه فیلتر درایر از فولاد ساخته شده است تا ساختار محکمی به آن بدهد زیرا پس از اتصال به سیستم تبرید تحت فشار داخلی بالایی قرار می گیرد و در هر انتها چند اتصال لحیم کاری داریم که بسته به مدل یا از مس خالص یا روکش مس هستند. با ما همرا شوید تا در ادامه مقاله فیلتر درایر چیست بخش های دیگر این قطعه بسیار مهم را به شما عزیزان توضیح دهیم

بنابراین همانطور که از قسمت بدنه پایین تر می رویم ، فوراً برخی از اجزای کلیدی داخل آن را مشاهده می کنیم. بزرگترین این اجزا  هسته توپر و سخت و محکم است، در مورد این هسته اصلی فیلتر درایر مفصل توضیح داده خواهد شد  و در ادامه در انتهای ورودی مبرد یک فنر بزرگ داریم، فنر فقط به بدنه و هسته جامد و محکمی که به آن اشاره شد فشار می‌آورد بدین منظور که هسته در یک موقعیت ثابت در داخل محفظه قرار گیرد .

اما قسمت  هسته اصلی و سخت فیلتر درایر . در هر یک از فیلتر درایر ها یک هسته جامد وجود دارد  که 80 درصد آن یک غربالگر مولکولی و 20 درصد آن اکسید آلمینیوم  فعال تشکیل می دهد. ما در اینجا چند نما از آن مواد متخلخل را به شما نشان خواهیم داد.

بدنه فیلتر درایر

غربالگر مولکولی هسته جامد به عنوان یک فیلتر برای جذب ذرات بزرگ ناخالصی عمل می کند. این ماده شباهت زیادی به اسفنج دارد زیرا می تواند آب را خیس کند و در خود نگه دارد. اکسید آلومینیوم برای جذب و حفظ اسیدها به فیلتر درایر اضافه می شود. همه فیلتر درایر ها دارای اکسید آلمینیوم فعال در داخل خود نیستند، این بستگی به کاربرد فیلتر درایر دارد. بنابراین مبرد وارد هسته می شود و سپس مجبور می شود از آن عبور کند. به شیارها در داخل فیلتر درایر توجه کنید، مبرد از این هسته جامد عبور می کند و سپس در این شیار جمع می شود تا جریان خود را ادامه دهد.

هسته جامد فیلتر درایر

در انتهای هسته جامد یک فیلتر صفحه ای داریم. این فیلتر صفحه ای  پلی استر ذرات کوچکتر کثیفی و ناخالصی را که ممکن است قادر به عبور از  غربالگر هسته جامد باشند را فیلتر می کند و اجازه عبور به آنها  نمی دهد. این فیلتر قادر است ذرات کثیفی تا 25 میکرون را با حداقل افت فشار جذب کند.

فیلتر صفحه ای فیلتر درایر

بعد از فیلترصفحه ای ما یک دیسک سوراخ دار داریم، این دیسک توری مانند فقط برای نگه داشتن تمام قطعات داخلی در موقعیت خود قرار دارد، سوراخ ها فقط اجازه می دهند مبرد به سمت خروجی جریان یابد. مبرد سپس درایور فیلتر را ترک کرده و به سمت شیر انبساط می رود.

 

بنابراین مبرد از طریق ورودی وارد می شود، از فنر می گذرد، سپس قسمت بیرونی هسته جامد را احاطه می کند. مبرد سپس از هسته جامد عبور می کند و با این کار، کثیفی، رطوبت و اسیدها جذب غلبارگر می شوند، سپس مبرد در شیار مرکز هسته جمع می شود و بعد از صفحه عبور می کند. سپس از دیسک سوراخ دار عبور می کند و پس از فیلتر و خشک شدن از فیلتر درایر خارج می شود و به سمت شیر انبساط ادامه می دهد.

دیسک سوراخ دار فیلتر درایر

انواع فیلتر درایر

وقتی صحبت از سیستم تبرید موثر و کارآمد به میان می آید، رطوبت بزرگترین دشمن و عامل خرابی این سیستم است. علاوه بر رطوبت، هوای مطبوع باید به درستی فیلتر شود تا گرد و غبار و کثیفی از بین برود. به همین دلیل است که سیستم  برودتی شما بسته به نیاز، همیشه به فیلتر درایر نیاز دارد. در مقاله فیلتر درایر چیست سعی کردیم به طور کامل فیلتر درایر و انواع آن را به شما توضیح هیم با ما همراه باشید.

فیلتر درایر های خط مایع
خشک کن های خط مکش

فیلتر درایر های خط مایع

فیلتر درایر ‌های خط مایع سال‌هاست که اولین انتخاب در سیستم های تبرید بوده و تجربه سال های اخیر نشان می دهد که برای از بین بردن رطوبت اضافی بسیار موثر عمل می کنند. اگر اسید ها یا رطوبت تولید شده در فرآیند تهویه مطبوع به حال خود باقی بماند، می تواند به سرعت راکد شود و منجر به تشکیل کثیفی شود، خوردگی را تسریع کند و بستری برای رشد کپک ایجاد کند. هنگامی که این اتفاق رخ دهد ، برای خلاص شدن از شر آن به تمیز کردن کامل کانال هوا نیاز خواهید داشت

علاوه بر مشکل بالا ، رطوبت در سیستم تبرید باعث یخ زدگی شیر انبساط و سوختگی کمپرسور تراکمی می شود. علاوه بر این، اگر آب به درستی تخلیه نشود، عملکردهای مکانیکی دچار اختلال می شود و خسارت های سنگینی به همراه خواهد داشت

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید :  علت سوختن کمپرسور چیلر

فیلتر داریر های خط مایع بسته به نیاز به سه نوع تقسیم می شوند:

فیلتر درایر حذف رطوبت و کثیفی

همانطور که مشخص است نوع معمول فیلتر درایر برای از بین بردن رطوبت و فیلتراسیون استفاده می شود

فیلتر درایر دو طرفه

در کنار فیلتر درایر یک فلش خواهید دید که جهت جریان مبرد را نشان می دهد. برخی از مدل‌های پمپ‌های حرارتی ممکن است فیلتر دوطرفه داشته باشند و فلش هم به چپ و هم به راست اشاره می‌کند. اما در حالت کلی فیلتر فیلتر درایر یک جهته و یک طرفه داریم.

فیلتر درایر ترکیبی

بسته به نوع نیاز و نوع سیستم تبرید کارشناسان و مشاوران تصمیم می گیرند که سیستم از جهتی ممکن است آسیب ببیند  و فیلتر مناسب را پیشنهاد میدهند. فیلتر های ترکیبی برای حذف رطوبت ، کثیفی و گرد و غبار و حذف  انواع اسید های ارگانیک و غیر ارگانیک استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp