یخ زدن کمپرسور چیلر | کمپرسور چیلر تراکمی براساس کمپرس بخار یا جذب بخار کار می کند. چیلرها جریان مداوم خنک‌کننده را در سیستم آبی فرآیند فراهم می‌کنند. سپس خنک‌کننده از طریق این فرآیند پمپ می‌شود و وقتی که به سمت سیستم آبی فرآیند باز می‌گردد، گرما را از تاسیسات (به عنوان مثال، ماشین‌آلات) خارج می‌کند. اما گاهی ممکن است مشکلاتی از قبیل یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی در سیستم مشاهده گردد، اولین کاری که در این موقعیت باید انجام داد چیست؟ مسایل و شرایط متعددی وجود دارند که می‌توانند موجب بروز این مشکل شوند. در این مقاله شایع‌ترین علل و مراحلی که می‌توانید برای پیشگیری، تشخیص و حتی تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی انجام دهید پوشش داده خواهد شد. هدف این مقاله حذف نیاز به خدمات تکنسین سرویس یخچال نیست، اما می تواند نیاز به این تماس‌ها را به حداقل برساند و کمکی در صرفه جویی در هزینه های اضافی باشد. در هر صورت اگر نیاز به تعمیرات چیلر داشتید، تکنسین های مجرب گروه مشاوران سانتیگراد در خدمت شما هستند.

دلیل یخ زدن کمپرسور چیلر چیست؟

در طول عمر سیستم چیلر، ممکن است با هشدار یخ زدگی کمپرسور چیلر تراکمی مواجه شوید. اگر به این هشدارها توجه نشود، ممکن است باعث ایجاد خرابی در کل کمپرسور و سایر قسمت های دستگاه شوند؛ به همین دلیل به محض این که هشدار تشخیص داده شد، باید دلایل آن بررسی شود. برای مثال، شکاف تبخیرکننده می‌تواند نه تنها کل سیستم چیلر شما را خراب کند، بلکه می تواند کل حلقه لوله کشی گلیکول را را با مبرد و روغن آغشته کند. قبل از ریست کردن هشدار یخ زدگی، همیشه بررسی کنید تا ببینید چه چیزی باعث ایجاد هشدار شده است.

یخ زدن کمپرسور چیلر

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : بررسی مشکلات چیلر

در ادامه مقاله 6 علت یخ زدن کمپرسور چیلر را بیان می کنیم:

  1. محلول گلیکول

درصد، سطح و حجم گلیکول موجود در مخزن روغن را چک کنید. لازم است که نقطه انجماد محلول به میزان ۲۰ تا ۲۵ درجه فارنهایت پایین‌تر از نقطه تنظیم ترموستات باشد، قاعده کلی این است که با نسبت یک سوم پروپیلن گلیکول به دو سوم مخلوط آب عمل شود، در آن صورت نقطه انجماد تقریبی 5+ درجه فارنهایت خواهید داشت. حداقل سطح گلیکول موجود در مخزن با توجه به نوع تولیدکننده متغیر است. باید اطمینان حاصل کنید که وقتی همه پمپ‌ها روشن هستند، گلیکول کافی برای جلوگیری از کاویتاسیون پمپ (مکش هوا به پمپ) موجود باشد. این عمل معمولا فوراً باعث یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی می شود. پس از این که از سطح گلیکول مخزن و غلظت محلول گلیکول مطمئن شدید، می توانید زنگ هشدار را ریست کنید.

   2. چرخش پمپ و یخ زدن کمپرسور چیلر

یکی از دلایل شایع یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی، کمبود جریان است. ابتدا، چرخش پمپ را بررسی کنید. اگر چرخش پمپ معکوس شود، به احتمالا زیاد هنوز بخشی از جریان روغن را پمپ می‌کند. جریان کاهش‌یافته باعث کاهش دمای مبرد خواهد شد، که اغلب منجر به یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی سیستم می‌شود. جهت چرخش پمپ ها متفاوت است، معمولا شاخصی برای نمایش جهت، روی موتور وجود دارد. متداول‌ترین چرخش در جهت عقربه‌های ساعت است که از انتهای موتور پمپ بازرسی می‌شود. اگر این چرخش اشتباه است، باید هر دو موتور را تغییر دهید. این کار باید با قطع جریان برق و توسط تکنسین انجام شود.

   3. محددیت جریان

محدودیت جریان نیز می‌تواند موجب هشدار یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی شود. ممکن است به دلیل لوله‌کشی، شکاف در پمپ یا بسته شدن دریچه رخ دهد.

   4. ترموستات

نقطه تنظیم ترموستات را چک کنید. باید در محدوده ۲۶ تا ۳۰ درجه فارنهایت باشد. احتمال دارد T – Stat معیوب باشد و سیستم را در نقطه تنظیم خاموش نکند (این مساله به طور متناوب نیز ممکن است رخ دهد). به صورت دستی T – Stat را در دمای عملیاتی فعلی تنظیم نمایید. آیا وقتی دما را افزایش دادید سیستم خاموش شد؟ این کار را چندین بار تکرار کنید.

   5. شیر برقی معیوب دلیل یخ زدن کمپرسور چیلر

ترموستات به طور معمول جریان شیر برقی را باز و بسته می‌کند. این دریچه‌ها اغلب می‌توانند باز بمانند. وقتی این اتفاق می‌افتد سیستم بیش از حد خنک شده و موجب یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی می شود. اگر چک کردید که T – Stat درست است، شیر برقی هنوز باز است و کمپرسور در حال کار کردن است، احتمالاً شیر برقی معیوب است و شما باید از تکنسین کمک بگیرید تا آن را تعویض کند.

   6. شارژ مبرد

هشدار یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی می‌تواند ناشی از شارژ مبرد پایین نیز باشد. اکثر سیستم‌های چیلر دارای مایع نمای مدرج Sightglasses Line)) هستند، این واحد در خط مبرد مایع که شیر انبساط شما را تغذیه می‌کند، واقع شده‌است. هنگامی که کمپرسور شروع به کار می‌کند در مایع نمای مدرج حباب خواهید دید، حباب‌ها باید سریعاً ناپدید شوند و مایع شفاف شود. اگر بعد از ۶۰ تا ۹۰ ثانیه هنوز در Sightglass حباب‌ می‌بینید، نشانه خوبی است که سطح شارژ مبرد پایین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp