علت کار نکردن کولر گازی | کولر گازی مانند سایر وسایل تهویه مطبوع، همدم همیشگی ما در فصول گرم سال است. انتظار ما این است هر بار که در فصل گرما، کولر را روشن می‌کنیم، از هوای تمیز و خنک آن بهره ببریم. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که کولر گازی روشن نمی‌شود. اگر کولر گازی شما کار نمی‌کند، نگران نشوید، گاهی اوقات علت کار نکردن کولر گازی می‌تواند بسیار ساده و پیش افتاده باشد. به هیچ عنوان بدون دانش، اطلاعات و تجربه کافی در زمینه تعمیر کولر گازی، اقدامی انجام ندهید. در این مقاله قصد داریم در مورد کار نکردن کولر گازی صحبت کنیم. تا پایان ما را همراهی کنید.

دلایل مختلف کار نکردن کولر گازی

خرابی ترموستات

ممکن است یک روز مانند همیشه تصمیم به روشن کردن کولر گازی خود بگیرید، اما متوجه شوید، روشن نمی‌شود. در چنین حالتی هول نکنید. اولین چیزی که باید بررسی کنید، ترموستات است. صفحه ترموستات باید روشن باشد، اگر صفحه ترموستات خاموش است، به این معنی است که سیگنال روشن شدن را به کولر نمی‌دهد.
اگر ترموستات شما با باتری کار می‌کند، باتری‌ها را بررسی کنید، شاید عمر باتری‌ها به پایان رسیده باشد. اگر با تعویض باتری، مشکل برطرف شد، عملکرد ترموستات را بررسی کنید. ترموستات را در حالت خنک‌تر از دمای اتاق تنظیم کنید. بعد از چند دقیقه رو به روی کولر گازی بایستید تا هوای خنک را حس کنید. اگر هوای خنک را حس کردید، مشکل برطرف شده است.
اگر با وجود تعویض باتری همچنان کولر کار نمی‌کند، پوشش ترموستات کولر را بردارید و اجزای آن را بررسی کنید. امکان شل شدن سیم‌ها و اتصالات، وجود گرد و خاک زیاد، خوردگی و… در ترموستات وجود دارد. اگر خوردگی اجزای آن را مشاهده کردید، باید به یک متخصص تماس بگیرید.

خرابی ترموستات

کاهش سطح مبرد علت کار نکردن کولر گازی

یکی از دلایل شایعی که می‌تواند منجر به کار نکردن کولر گازی شود، پایین بودن سطح مبرد است. ممکن است به مرور زمان یا عدم نگهداری مناسب، کویل‌های کولر ترک بردارند و منجر به نشتی مبرد شوند. به هیچ عنوان بدون دانش، اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه، اقدامی انجام ندهید. شارژ کردن مبرد کولر گازی، کاری بسیار تخصصی است برای این کار می‌توانید از متخصصان گروه مشاوران سانتی گراد کمک بگیرید.

کاهش سطح مبرد

فیلتر کثیف

فیلتر کثیف را می‌توان علت بسیاری از مشکلات کولرهای گازی دانست. اگر این گرفتگی فیلتر، بیش از اندازه باشد، منجر به کار نکردن کولر گازی خواهد شد. کثیف بودن فیلتر، منجر به یخ زدن کویل‌های کندانسور می‌شود. در صورت تشدید این روند، کولر گازی روشن نخواهد شد.
برای این که گردش هوا به خوبی انجام شود، باید فیلترها هر چند ماه یک بار بررسی کنید. بعضی از فیلترها یک بار مصرف هستند و باید تعویض شوند. اما فیلترهایی دیگری نیز هستند که می‌توان آن‌ها را تمیز کرد و مجدداً از آن‌ها استفاده نمود. اگر می‌خواهید خودتان فیلترها را تمیز کنید، قبل از روشن کردن کولر گازی، مطمئن شوید فیلترها به خوبی خشک شده است.

فیلتر کثیف یکی علت های کار نکردن کولر گازی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کندانسور کولر گازی

سوختن خازن یکی از علتهای کار نکردن کولر گازی

سوختن خازن دارای علائمی است که اگر به آن دقت کنید، می‌توانید آن را تشخیص دهید. معمولاً سوختن خازن، باعث مشکل در استارت و راه‌اندازی کولر خواهد شد و یا صدای کلیک از کولر می‌شنوید. خازن جز بسیار مهم و جدایی‌ناپذیر کولر گازی است و به روشن شدن و روشن ماندن موتور کولر کمک می‌کند.

خازن‌ها به گرما حساس هستند. اگر خازن کولرتان سوخته، این احتمال وجود دارد که کولر در مکانی بسیار گرم و در برابر نور شدید خورشید قرار دارد. غیر از آن، فشار زیاد به کولر و سخت کار کردن آن نیز، منجر به سوختن خازن می‌شود. بنابراین، در روزهای بسیار گرم یا بسیار سرد سال، از قرار دادن کولردر پایین‌ترین و بالاترین دمای آن خودداری کنید. این کار اگر به صورت مداوم انجام شود، باعث داغ شدن موتور و سوختن خازن خواهد شد.
قطعی و نوسانات برق هم از علت‌های آسیب رسیدن به خازن است. برای جلوگیری از چنین مشکلی، می‌توانید از یک محافظ برای کولر گازی خود استفاده کنید. البته طول عمر کولر و خازن نیز در خرابی خازن موثر است.
اگر به هر دلیلی مطمئن شدید، علت کار نکردن کولر گازی، خازن است؛ خودتان اقدام به تعویض خازن نکنید. زیرا به علت بار الکتریکی جمع شده در آن، امکان برق‌گرفتگی وجود دارد. علاوه بر آن، اگر خازن به درستی انتخاب نشود، امکان سوختن موتور هم وجود دارد. بنابراین تعویض خازن را به تعمیرکاران ماهر گروه مشاوران سانتی گراد بسپارید.

سوختن خازن یکی از علتهای کار نکردن کولر گازی

فن کولر گازی یکی از دلایل کار نکردن کولر گازی

اگر با بررسی کولر گازی خود متوجه نمی‌شوید که علت روشن نشدن آن چیست، فن آن را بررسی کنید. در صورتی که مدت طولانی از کولر استفاده نکرده باشید، امکان تجمع گرد و غبار روی فن وجود دارد. امکان دارد با وجود تمیز کردن گرد و غبار روی فن، باز هم رونش نشد. با تعمیر کار تماس بگیرید. زیرا آن‌ها می‌دانند چگونه فن را به صورتی دستی راه‌اندازی کنند.

فن کولر گازی

کلید روشن خاموش

خیلی از اوقات، مشکل روشن نشدن کولر گازی، دلایل بسیار ساده‌ای دارد. اگر کولر گازی شما روشن نمی‌شود، کلید روشن خاموش آن را بررسی کنید. احتمال این که کلید دچار مشکل شده باشد یا کسی آن را خاموش کرده باشد وجود دارد.

قطع‌کننده مدار

این جز از کولر گازی، وظیفه قطع مدار در صورت ولتاژ بالای برق را دارد. در چنین شرایطی کلید مدار کولر گازی را پیدا کرده و آن را خاموش کنید. چند دقیقه صبر کنید و مجدداً کلید را روشن کنید. اگر باز هم روشن نشد، دیگر این کار را تکرار نکنید. زیرا احتمال وجود ولتاژ بالای برق و آتش گرفتگی کولر وجود دارد.

قطع‌کننده مدار

خراب شدن کمپرسور یکی از دلایل کار نکردن کولر گازی

اگر مدت زیادی است که از کولر گازی خود استفاده می‌کنید، علت کار نکردن آن، می‌تواند خراب شدن کمپرسور باشد. اگر عمر کمپرسور به پایان رسیده باشد، دیگر کولر روشن نخواهد شد. البته قبل از این مرحله، متوجه علائمی مانند کاهش خنک‌کنندگی، افزایش مصرف برق، کار کردن بیش از حد کمپرسور، صداهای غیرعادی و… خواهید شد.

خراب شدن کمپرسور یکی از علتهای کار نکردن کولرگازی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کمپرسور کولر گازی

سخن آخر

کولر گازی هم مانند هر وسیله برقی دیگری، نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. اگر نگهداری از آن به خوبی انجام شود، طول عمر و راندمان آن افزایش خواهد یافت. با این حال، اگر یک روز تصمیم به روشن کردن کولر خود گرفتید و متوجه شدید روشن نمی‌شود، چند مورد از جمله کلید روشن خاموش، قطع کننده مدار، ترموستات، پریز یا کابل برق را بررسی کنید. این مسائل ساده‌تر هستند و نیاز به تجربه زیادی ندارند. اگر مشکل کار نکردن کولر گازی با این موارد برطرف نشد، احتمالاً مشکل جدی است. بهتر است در چنین شرایطی از متخصصان و تعمیرکاران کولر گازی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp