علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه | سوراخ شدن و یا نشتی دیگ موتورخانه علت‌‌های مختلفی دارد. این علت‌ها ممکن است به خاطر خوردگی اجزای داخلی دیگ، فرسودگی قطعات و یا نصب معیوب باشد. با توجه به مقدار نشتی از دیگ و علت اصلی آن، تعمیر دیگ موتورخانه می‌تواند کار مشکل یا آسانی باشد. در هر صورت توجه داشته باشید که اصلاً نباید نسبت به سوراخ شدن دیگ مورتورخانه بی‌توجه باشید. به محض دیدن آبی که از دیگ نشت کرده، دنبال علت آن بگردید.

چند علت متداول سوراخ‌ شدن دیگ موتورخانه و نشتی از آن

آب از زیر دیگ نشت می‌کند

اولین چیزی که وقتی نشتی در زیر دیگ موتورخانه دیدید، باید به آن شک کنید، این است که احتمالاً لوله‌های دیگ دچار نشتی شده‌اند. لوله‌های دیگ‌های موتورخانه معمولاً از جنس مس هستند و به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند. اگر به تازگی نصب دیگ را انجام داده‌اید، پس احتمالاً لوله‌ها به درستی نصب نشده‌اند و باید مجدداً اتصالات لوله‌ها را بررسی کنید. برای این که دقیقاً متوجه شوید که نشتی از زیر دیگ بخار است یا نه، کافی است به زیر آن نگاه کنید. اگر مطمئن شدید نشتی به خاطر خوردگی لوله‌هاست، نیاز است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

آب از زیر دیگ نشت می‌کند

فشار زیاد یکی از علت های سوراخ شدن دیگ موتورخانه

اگر فشار دیگ موتورخانه زیاد باشد، یا آب درون آن بیش از حد باشد، به مرور زمان دیگ سوراخ خواهد شد. در صورت زیادبودن فشار، شیر آزادکننده فشار دیگ، آب اضافی را تخلیه می‌کند و این آب اضافی به صورت نشتی خود را نشان می‌دهد. اما اگر این اتفاق نیفتد، قطعات داخلی دیگ از کار خواهند افتاد و دیگ سوراخ می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، حتماً از یک فشارسنج روی دیگ بخار خود استفاده کنید.

فشار زیاد علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

یکی از موارد رفع نشتی به خاطر فشار زیاد دیگ، شیرهای نقره‌ای هستند که در تصویر زیر یک نمونه از آن را مشاهده می‌کنید. این شیرها باید کاملاً بسته شده باشند، پس کاملاً از بسته‌بودن آن مطمئن شوید. قدم بعدی تخلیه آب رادیاتورهاست. تخلیه آب رادیاتورها معمولاً کار دشواری است و نیاز است برای این کار از متخصص کمک بگیرید. اگر با وجود این که این موارد را انجام دادید و هنوز نشتی دیگ برطرف نشده بود، احتمالاً دیگ از کار افتاده است و نیاز به تعویض دیگ دارید.

شیرهای نقره‌ای

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید :  تعمیر دیگ موتورخانه

خوردگی و سایش کلی سیستم علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

یکی از دلایل متداول برای سوراخ شدن دیگ موتورخانه، خوردگی کل سیستم دیگ است. برای تشخیص این مشکل، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید، فقط کافی است درون دیگ و اجزای آن را ببینید؛ خوردگی زیاد آن کاملاً قابل مشاهده است. درست است که معمولاً لوله‌ها و سیلندرهای آب گرم دیگ بعد از گذشت زمان دچار خوردگی می‌شوند و می‌توان با تعویض لوله‌ها و یا سیلندرها این مشکل را برطرف کرد. اما اگر علت نشتی و سوراخ شدن دیگ، خوردگی در کل سیستم باشد، تنها چاره آن، تعویض دیگ بخار است.

خوردگی و سایش کلی سیستم علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

نشتی یا معیوب‌بودن مبدل حرارتی

یکی از گران‌ترین قطعات در دیگ‌های موتورخانه، مبدل حرارتی است که اگر سوراخ شود، هزینه زیادی برای تعویض آن باید بپردازید. تشخیص سوراخ شدن مبدل حرارتی، کار مشکلی است و نیاز است توسط یک متخصص انجام شود. معمولاً در صورتی که مبدل حرارتی سوراخ شود، چاره‌ای جز تعویض مجدد دیگ ندارید.

نشتی یا معیوب‌بودن مبدل حرارتی

 تنظیم نامناسب دما و کیفیت پایین آب علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

یکی از دلایل سوراخ شدن دیگ موتورخانه، تنظیم نامناسب دما و کیفیت پایین آب است. آبی که درجه ناخالصی بالایی دارد، موجب رسوب‌گذاری بیش از اندازه در ته دیگ خواهد شد. ر سوب‌های ایجادشده سرعت انتقال حرارت را کاهش می‌دهند، زیرا به عنوان عایق عمل می‌کنند. وقتی سرعت انتقال حرارت پایین بیاید، سایر اجزای دیگ در معرض گرمای بیش از حد قرار می‌گیرند و به مرور زمان فلزات دچار خوردگی یا ترک خوردگی می‌شوند و در نتیجه دیگ سوراخ خواهد شد. دمای آب نیز بسیار مهم است، اگر دمای آب وارد شده به بویلر بیش از حد پایین باشد، شوک حرارتی بالا موجب ترک‌خوردن جوش‌های اتصالات دیگ می‌شود و به مرور زمان، دیگ را سوراخ خواهد کرد.

سخن آخر

به طور معمول تشخیص سوراخ شدن دیگ مشکل است و باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد.گاهی اوقات می‌توان از روی نشتی‌های موجود به راحتی تشخیص داد که دیگ سوراخ شده اما گاهی اوقات نشتی‌ها داخلی هستند و در نتیجه نمی‌توان به راحتی این موضوع را فهمید. اگر مشکل از لوله‌ها و یا قطعات جزئی باشد، می‌توان آن را تعمیر کرد، اما خوردگی کل دیگ یا اجزای گران قیمت آن مانند مبدل‌های حرارتی، به معنای آن است که باید دیگ را تعویض کرد. سرویس‌‌های دوره‌ای دیگ‌های بخار به حل بسیاری از مشکلات کمک خواهد کرد و اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از سوراخ شدن دیگ بخار است. بنابراین، حتماً این کار را انجام دهید تا از سوراخ شدن و نشتی دیگ موتورخانه خود جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp