روشن نشدن فن کویل | تحمل گرما و سرمای زیاد برای همه‌ی ما آزاردهنده است مخصوصا زمانی که این گرما و سرما با آلودگی‌های موجود در هوا همراه باشد. همه‌ی ما در فصول گرم و سرد از استفاده می‌کنیم. فن کویل‌ها هم یکی از این سیستم‌هاست که در انواع مختلفی در بازار موجود است و علاوه بر وظیفه تولید گرما در فصل سرد، وظیفه تولید سرما در فصل گرم را هم بر عهده دارند. البته ناگفته نماند فن‌کویل‌ها یک سیستم تهویه هوای قوی هستند، یعنی هوای پاکیزه را به محیط داخل وارد می‌کنند. این توضیحات باب آشنایی افرادی بود که شناختی به این دستگاه ندارند، تا در حد معمول آن را بشناسند. گاهی هنگام روشن کردن فن کویل متوجه آن می‌شوید که فن کویل شما کار نمی‌کند و این قضیه شما را آزرده می‌کند. حالا فرقی نمی‌کند که در گرمای تابستان باشید یا سرمای زمستان و می‌خواهید هر چه زودتر علت روشن نشدن فن کویل را بدانید. از یک فرد متخصص و حرفه‌ای کمک بگیرید تا با بررسی آن علت روشن نشدن فن کویل را بیابد و اقدام به تعمیر آن کند.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی فن کویل

علت روشن نشدن فن کویل چیست؟

همانطور که گفته شد فن کویل‌ یک سیستم تهویه مطبوع هوا است که توانایی تولید گرما و سرمای محیط را نیز بر عهده دارد. اما این سیستم هم گاهی پس از استفاده‌ی زیاد یا علت‌های دیگر دچار خرابی می‌شود که ممکن است این خرابی‌ها قابل تعمیر باشد و یا اینکه باید تعویض شود زیرا هزینه‌ی تعمیر آن با خرید یک فن کویل نو از نظر اقتصادی برابری می‌کند و ارزش تعمیر ندارد. یکی از خرابی‌ها که اکثرا با آن مواجه می‌شوید، روشن نشدن فن کویل‌ها است که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. پس از مواجه با چنین مشکلی آرامش خود را حفظ کنید و کار را به کاردان بسپارید تا با عیب‌یابی علت روشن نشدن فن کویل را متوجه شود.

علت‌های روشن نشدن فن کویل:

مشکل برق ساختمان دلیل:

قبل از بررسی فن کویل ابتدا باید برق ساختمان چک شود چون ممکن است علت روشن نشدن آن خرابی برق ساختمان به دلایل مختلف باشد. مثلا سوختگی فیوزها یا قطعی آن‌ها به علت بار زیاد الکتریکی، موجب قطع شدن جریان الکتریکی می‌شود و برق به فن کویل نمی‌رسد و شما فکر می‌کنید که علت روشن نشدن فن کویل خرابی آن است در صورتی که مشکل برق نبوده. پس در ابتدا به سراغ جعبه فیوز بروید و آن را بررسی کنید.

خرابی یا افزایش دمای ترموستات:

در فن‌کویل‌ها قسمتی به نام ترموستات وجود دارد که وظیفه‌ی مهمی را انجام می‌دهد. این وظیفه شامل تنظیم کردن و یا به طور کل ثابت نگه‌داشتن دمای محیط است. در بعضی مواقع پیش می‌آید افزایش حرارت و دما در ترموستات، موجب روشن نشدن فن کویل شود که با انجام ریست دستگاه مشکل حل می‌شود. یا به دلایل مختلفی ترموستات خراب شود که نیاز به تعویض ترموستات است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر ترموستات فن کویل

خراب شدن کلیدهای دستگاه و کار نکردن فن کویل:

در بعضی مواقع تعمیرکار علت روشن نشدن فن کویل را که بررسی می‌کند متوجه می‌شود که کلیدهای دستگاه خراب است و عمل نمی‌کند. زمانی که که کلید دستگاه کار نکند جریان منتقل نمی‌شود و دستگاه کار نمی‌کند. تعمیرکار پس از قطع برق، به تعمیر و یا در صورت نیاز به تعویض این کلیدها می‌پردازد.

قطع شدن سیم‌های رابط:

گاهی پس از عیب‌یابی، تعمیرکار متوجه می‌شود که علت روشن نشدن فن‌کویل، قطعی در بعضی از اتصالات سیم‌های رابط دستگاه است. در چنین مواقعی به اتصال مجدد سیم و در صورت پارگی به تعویض آن می‌پردازد. البته باید در نظر داشت که هنگام سرویس تمامی سیم‌های رابط را اعم از سیم‌های بین موتور، ترموستات و … بررسی کند.

اشتباه در نصب یا محکم نکردن اتصالات:

برای خیلی از شماها پیش آمده که یک دستگاه فن کویل نو خریداری کرده و نصب کرده‌اید. حالا موقع روشن شدن آن متوجه می‌شوید که دستگاه کار نمی‌کند و یا اینکه یک بار کار کرده و کلا از کار افتاده است و روشن نمی‌شود. با خود فکر می‌کنید که حتما دستگاه مشکل دارد اما پس از بررسی افراد حرفه‌ای در این کار متوجه می‌شوند که هنگام نصب، سیم‌کشی‌ها را جابه جا وصل کرده‌اند و یا اینکه اتصالات سیم شل بوده. در هر صورت تعمیرکار مربوطه به نصب درست و محکم کردن اتصالات می‌پردازد. درنتیجه به خاطر بسپارید که نصب دستگاه بسیار مهم است و حتما باید توسط یک نیروی حرفه‌ای و آموزش‌دیده انجام شود.

کار نکردن فن کویل

خاموش بودن سوئیچ مجزاکننده باعث کار نکردن فن کویل:

یکی دیگر از دلایلی که باعث روشن نشدن فن کویل می‌شود، خاموش بودن سوئیچ مجزاکننده است که در خطای تایمر قابل مشاهده است و نیاز به تعویض تایمر دارد تا مشکل حل شود. البته ناگفته نماند که این مشکل گاهی به دلیل گرم بودن زیاد ترموستات اتفاق می‌افتد، یعنی این مسئله برای وقوع چنین مشکلی تاثیرگذار است.

وجود خطا در مدار کنترل:

خطا در مدار کنترل را هم می‌توان یکی دیگر از علل‌های روشن نشدن فن کویل در نظر گرفت. در ایجاد خطا در مدار کنترل عوامل مختلفی می‌تواند تاثیر بگذارد. نحوه قرارگیری را می‌توان به عنوان یکی از عوامل نام برد. این خطاها به هر دلیلی که باشند باید در مدار الکتریکی، حل شوند.

سوختن یا نیم سوز شدن موتور یکی از علت های کار نکردن فن کویل:

همه‌ی شما می‌دانید که هر دستگاه یک طول عمری دارد اما طول عمر آن را، می‌توان با نگهداری درست افزایش داد. گاهی علت روشن نشدن فن کویل، سوختن و یا نیم سوز شدن موتور آن است. وظیفه‌ی موتور نیز تامین توان و انرژی دستگاه است. سوختن موتور به عوامل زیادی همچون استفاده‌ی زیاد و تمام شدن عمر دستگاه یا سرویس نکردن به موقع آن و … بستگی دارد. در صورت سوختن، موتور باید تعویض گردد و اگر نیم سوز شد احتمال تعمیر وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت خنک نکردن فن کویل

کثیفی بیش از حد فیلترها:

در موارد بسیار کمی علت کار نکردن فن کویل می‌تواند کثیف بودن بیش از حد فیلترهای آن باشد که به علت سرویس نکردن طولانی مدت رخ می‌دهد. در بیشتر مواقع کثیف بودن فیلتر باعث کم شدن جریان هوا می‌شود اما می‌تواند یکی از دلایل روشن نشدن آن نیز باشد.

خلاصه

فن کویل‌ها یک سیستم تهویه مطبوع هوا هستند که وظیفه گرمایش و سرمایش را برعهده دارند. اما این دستگاه نیز همانند سیستم‌های دیگر طول عمری دارد که می‌توان با سرویس به موقع و نگهداری درست آن، طول عمر را افزایش داد. سیستم‌ فن کویل در صورت خرابی‌های نظیر کم شدن جریان هوا، کم بودن تولید گرمایش و سرمایش، زیاد بودن جریان هوا و روشن نشدن فن کویل و … باید توسط افراد حرفه ای عیب‌یابی و تعمیر شود. در این مقاله به برخی از علل‌های روشن نشدن فن کویل پرداختیم. امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد و بتوانید به عنوان یک راهنما از آن بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp