علت بوق زدن پکیج | وقتی پکیج را نصب می‌کنید، اگر خوب به صداهای آن گوش دهید، متوجه می‌شوید که پکیج وقتی در حال کار است ، صدا می دهد. علت صدا دادن پکیج درحین کار، گرم کردن آب و پمپاژ آن به تمام مسیرها و ولوله‌های آب است تا گرما در کل سطح منزل پخش شود. اگر پکیج‌تان را در محیطی نصب کرده باشید که بتوانید صدای آن را بشنوید، ممکن است بعد از مدتی با صدای غیر معمول پکیج مواجه شوید. در چنین حالتی ممکن است به نظر برسد، پکیج، سوت می‌زند، زوزه می‌کشد و یا بوق می‌زند. صداهای غیر معمول، مواردی هستند که حتماً باید جدی گرفته شوند.

اگر در تعمیر پکیج تخصص دارید، مطالعه این مطلب می‌تواند به شما در فهمیدن علت بوق زدن پکیج کمک کند. اما اگر تخصصی ندارید، از کارشناسان گروه مشاوران سانتی گراد کمک بخواهید که سال‌ها در زمینه تعمیر پکیج تجربه دارند.

دلایل بوق زدن پکیج

ممکن است بعد از مدتی استفاده از پکیج متوجه شوید، پکیج صدایی غیر عادی و شبیه به بوق زدن یا سوت کشیدن دارد و بخواهید علت بوق زدن پکیج را متوجه شوید. علت بوق زدن پکیج، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از مهم‌ترین دلایل آن به شرح زیر هستند:

رسوب گرفتن پکیج علت بوق زدن پکیج

یکی از مهم‌ترین علت‌هایی که موجب سوت کشیدن پکیج یا بوق زدن پکیج می‌شود، رسوب گرفتن مبدل اصلی پکیج است. مبدل اصلی پکیج با لوله‌های آب در ارتباط است و این امکان وجود دارد که به مرور زمان، با وجود املاح و سختی آب، دچار رسوب گرفتگی شود. با رسوب گرفتن مبدل و لوله‌های مرتبط با آن، صدای ناهنجاری از پکیج شنیده می‌شود.

زیرا عمل پمپاژ و گرمادهی به آب با سختی انجام می‌شود. وقتی به درستی علت بوق زدن پکیج را متوجه شدید و مطمئن شدید که به دلیل رسوب‌گذاری چنین صداهایی شنیده می‌شود. باید با متخصصان تعمیر پکیج تماس بگیرید تا با روش‌های مخصوص به رسوب‌زدایی مبدل و لوله‌ها اقدام کنند.

ترموستات معیوب

گاهی اوقات علت سوت زدن پکیج، به علت معیوب بودن ترموستات پکیج است. اگر ترموستات خراب شده باشد یا به درستی تنظیم نشده باشد و آب بیش از اندازه گرم شود، پکیج با صدای بلند سوت می‌زند. در چنین شرایطی باید بلافاصله ترموستات را بررسی و در صورت لزوم آن را تعویض نمود.

ترموستات معیوب علت بوق زدن پکیج

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : گرم نشدن آب پکیج

هوای محبوس شده علت بوق زدن پکیج

وقتی هوای محبوس شده در لوله‌های پکیج وجود داشته باشد، شما صدای شرشر آب یا صدای سوت کشیدن پکیج را می‌شنوید. اگر هوا در لوله‌های پکیج حبس شود، نه تنها موجب صدای غیر عادی از آن خواهد شد، بلکه کارایی و بازدهی پکیج را نیز کاهش می‌دهد و عملکرد پکیج را مختل می‌کند. صدایی که در چنین حالتی از پکیج شنیده می‌شود، شبیه صدای کتری‌هایی است که در هنگام جوش آمدن آب، سوت می‌زدند.

نفوذ هوا به داخل لوله‌های پکیج، به خصوص بعد از چند سال استفاده از پکیج امری طبیعی است. در چنین شرایطی، باید از شیر هواگیری تعبیه شده در زیر پکیج استفاده کنید و هواگیری را انجام دهید. قبل از روشن کردن پکیج در فصل سرما، با هواگیری لوله‌های آن، می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات پکیج جلوگیری کنید.

هوای محبوس شده علت صدا دادن پکیج

خرابی سوپاپ‌ها و اورینگ‌ها

خرابی و فرسودگی سوپاپ‌ها و اورینگ‌ها یکی از مهم‌ترین علت‌های بوق زدن پکیج هستند. این فرسودگی معمولاً با گذشت چند سال استفاده از پکیج رخ می‌دهد. از یک تکنسین مجرب در تعمیر پکیج بخواهید، برای تعویض سوپاپ‌ها و اورینگ‌ها اقدام کند.

خرابی سوپاپ ها و اورینگ ها علت بوق زدن پکیج

سرد بودن بیش از اندازه آب

اگر در فصل زمستان هستید و هوا به شدت سرد شده است، این سرمای بیش از اندازه آب می‌تواند روی عملکرد پکیج اثرگذار باشد. در این صورت، احتمالاً با صدای بلندی از پکیج مواجه می‌شوید. این صدا به علت نوسانات دمایی است که در لوله‌های آب پکیج وجود دارد.

فرسودگی قطعات علت بوق زدن پکیج

فرسودگی قعطات مکانیکی پکیج یکی از رایج‌ترین علت بوق زدن پکیج هستند. اگر قطعات مکانیکی فرسوده شده‌اند، بررسی کنید آیا نیاز به تعمیر یا تعویض دارند یا می‌توان با روغن کاری عملکرد آن‌ها را بهبود بخشید. قطعاتی نظیر واشرها، پمپ، واشرها، شلنگ‌ها و… در صورتی که فرسوده شوند در ایجاد صدای بوق پکیج نقش دارند.

فرسودگی قطعات

استفاده از قطعات غیر استاندارد

در هنگام نصب پکیج توجه داشته باشید که کیفیت و استاندارد بودن شلنگ‌ها، لوله‌ها و اتصالات پکیج بسیار مهم است. اگر از شلنگ‌ها یا لوله‌های غیر استاندارد استفاده کنید، طبیعی است که پس از مدتی استفاده از پکیج، با صدای بوق زدن آن مواجه شوید. در هنگام نصب لوله‌ها، غیر از توجه به استاندارد بودن، اصول فنی نصب آن‌ها را نیز رعایت کنید و از دادن پیچ و خم‌های بسیار زیاد در طول لوله‌ها خود داری کنید.

البته استفاده از شلنگ‌ها و لوله‌های نامناسب، غیر از ایجاد صدای بوق و مزاحمت صوتی، بر روی بازدهی و راندمان پکیج تأثیر می‌گذارد.

شل شدن اتصالات علت بوق زدن پکیج

اگر به دنبال بررسی علت بوق زدن پکیج هستید و با وجود موارد فوق، هنوز علت را پیدا نکرده‌اید، شل بودن قطعات را نیز بررسی کنید. اگر قطعات پکیج به  مرور زمان شل شوند، شنیدن صدای بوق زدن پکیج چندان دور از انتظار نخواهد بود. قطعاتی مانند برد پکیج، اگر شل شوند، صدای بوق زدن ایجاد می‌کنند.

شل شدن اتصالات دلیل بوق زدن دستگاه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر برد پکیج

صاف نبودن پکیج

اگر پکیج در جای خودش به درستی نصب نشده باشد و یا در سطوح نامتعادل و نامتوازن نصب شده باشد، احتمال خم شدن قاب و پنل دستگاه به دیواره پکیج وجود دارد. با چسبیدن قاب به دیواره، سرو صدای زیادی با کارکرد پکیج ایجاد می‌شود.

سخن آخر

با نصب و نگهداری درست از پکیج، می‌توان از بسیاری از مشکلات آن جلوگیری کرد و نیاز به تعمیر پکیج را به حداقل رساند. با این وجود، دلایل زیادی هستند که منجر به شنیده شدن صدای بوق در پکیج می‌شوند. در این مقاله علت بوق زدن پکیج را بیان کردیم. غیر از صدای بوق، صدای سوت زدن پکیج، صدای ضربه یا چکش، شرشر آب و… نیز از صداهایی هستند که باید جدی گرفته شوند. وقتی پکیج‌تان صدایی غیر معمول داشت، حتماً با متخصصان و تکسنین‌های مجرب گروه مشاوران سانتی گراد تماس بگیرید تا شما را راهنمایی و در صورت نیاز پکیج شما را تعمیر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp