باد سرد زدن داکت اسپلیت | در ابتدا بگذارید در مورد خود داکت صحبت کنیم تا با آن و نوع کارکرد آن آشنا شوید، سپس در مورد باد سرد زدن داکت اسپلیت توضیحاتی ارائه خواهیم داد. در صورت نیاز به تعمیر و سرویس داکت از متخصصان ماهر سانتیگراد راهنمایی بگیرید.

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که هم می تواند هوای محیط را خنک کند و هم دمای آن را افزایش دهد. بنابراین می توان از آن در فصول گرم و سرد سال استفاده کرد. به این سیستم کانال تقسیم نیز می‌گویند. از آنجایی که این سیستم قابلیت تولید سرما و گرما را به صورت همزمان دارد، آن‌ها را می‌توان درون سقف‌های کاذب قرار داد. به همین سبب محبوب بوده و بسیار در ساختمان‌ها اسفاده می‌شود.

داکت اسپلیت مشابه اسپلیت های معمولی یا کولرهای گازی است، با این تفاوت که به جای اواپراتور یا پانلی که روی دیوار نصب می شود، یک یونیت داخلی توکار برای تجهیزات در نظر گرفته شده است و در نهایت فقط یک دریچه از داخل اتاق در نظر گرفته شده است.

داکت اسپلیت ساختار پیچیده ای ندارد و از دو قسمت کندانسور و تهویه مطبوع تشکیل شده است. تهویه مطبوع واحد داخلی داکت اسپلیت را تشکیل می دهد. داخل این قسمت داکت اسپلیت سینی تخلیه، دینام، پروانه و گاهی اوپراتور قرار دارد. بخش کندانسور هم واحد بیرونی آن است و معمولاً از دینام، فن، موتور و سایر تجهیزات ساخته می شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : داکت اسپلیت یا کولر گازی؟

چرخه سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت

باد سرد زدن داکت اسپلیت، به سبب این است که در قسمت کندانسور، گاز به وسیله لوله‌های مسی خنک شده و به سمت شیر ​​انبساط هدایت می‌شود. سپس برای جذب گرمای محیط آماده شده و به دستگاه تهویه مطبوع منتقل می شود. در قسمت تهویه مطبوع داخلی، گرمای هوا تسط گاز گرفته شده و باد سرد خارج شده و محیط خنک می‌شود.

این هوای خنک توسط پونیت‌های داخلی به کانال های انشعاب که مسیر حرکت هوا هستند منتقل می شود. این کانال ها وظیفه ارسال هوای خنک را از طریق دریچه ها به فضای اتاق مورد نظر دارند. عملکرد خنک کننده داکت اسپلیت مانند اسپلیت یا کولر گازی است اما اثر گرمایشی آن به روش دیگری انجام می شود.

عواملی که باعث باد سرد زدن داکت اسپلیت می‌شوند

عوامل بسیاری در باد سرد زدن داکت اسپلیت دخیل هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1- کارکرد درست ریموت

یکی از دلایل باد خنک داکت اسپلیت، درست کار کردن ریموت می‌باشد. اگر ریموت سالم باشد و درست کار کند، همچنین داکت اسپلیت یر روی حالت سرد باشد، بداکت اسپلیت باد خنک می‌زند.

2- تمیز بودن فیترهای داکت اسپلیت

مهمترین چیزی که در تهویه هوا تاثیر مستقیم دارد، هوای مطبوع و مناسبی است که داخل سیستم در گردش است. تمیز بودن فیلترهای هوا باعق گردش مناسب هوا داحل سیستم می‌شود و نتیجه آن باد خنک داکت اسپلیت می‌باشد. پس برای اینکه همیشه سیستم تهویه شما باد خنکی داشته باشد، حواستان باشد که فیلترها را به موقع تعویض کنید.

3- برد سالم و باد سرد زدن داکت اسپلیت

قطعه‌ای که به اجزای داخلی سیستم اسپلیت فرمان می‌دهد، برد آن می‌باشد، که در واقع مانند مغز این سیستم عمل می‌کند. پس اگر برد سالم باشد و به خوبی عمل کند، قطعا شما باد خنکی را از اسپلیت دریافت خواهید کرد.

تاثیر برد سالم در باد سرد داکت اسپلیت

4- کمپرسور

سیستم سرمایشی داکت اسپلیت، مانند کولر گازی عمل می‌کند، در نتیجه اگر کمپرسور دستگاه شما به خوبی کار کند، باد داکت اسپلیت خنک خواهد بود. اگر احیانا اسپلیت شما باد گرم زد، فوراً آن را خاموش کنید. به این دلیل که در این حالت به شدت به کمپرسور فشار می‌آید.

تاثیر کمپرسور در باد سرد داکت اسپلیت

5- تأثیر گاز داکت اسپلیت در باد سرد زدن داکت اسپلیت

داکت اسپلیت هم مانند خود کولر گازی در زمان‌های معین و مشخص باید سرویس و تمیز شود. به دلیل اینکه اگر مشکلات کوچکی داشته باشد به راحتی برطرف شود. همچنین سطح گاز اسپلیت نیز اهمیت بسیاری در باد خنک آن دارد. یکی از علل باد گرم آن کم بودن سطح گاز اسپلیت است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : سرویس دوره‌ای داکت اسپلیت

علت های دیگر باد سرد زدن داکت اسپلیت را در ادامه مقاله بیان می کنیم:

6- مکان مناسب کندانسور

از جمله قسمت‌های مهم داکت اسپلیت، کندانسور آن می‌باشد. بعضی از افراد در فصل سرما برای محافظت یونیت بیرونی، یک پوشش روی کندانسور قرار می‌دهند. با گرم شدن هوا اگر یادتان برود که پوشش را بردارید، پوشش مانع خروج هوای گرم می‌شود و دیگر داکت اسپلیت باد خنک نمی‌زند. همچنین تمیز بودن حود کندانسور هم در خنک بودن باد اسپلیت تاثیر مستقیم دارد.

دلیل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، قرار دادن کندانسور به دور از تابش مستقیم نور خورشید است. چون اگر نور خورشید مستقیم بر روی آن بتابد، بر اثر گرما کارکرد آن دچار اختلال می‌شود.

7- تأثیر ترموستات در باد سرد زدن داکت اسپلیت

دمای سیستم تهویه مطبوع را قطعه‌ای به نام ترموستات تنظیم و کنترل می‌کند. شما در واقع با تنظیم ترموستات دمای محیط را نیز تنظیم می‌کنید.

تاثیر ترموستات در باد سرد داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp