علائم کم بودن گاز چیلر | یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری و تعمیر چیلرها، توجه به علائم کم بودن گاز چیلر است. با توجه به این علائم، می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات چیلر و کمپرسور آن جلوگیری کنید تا متحمل هزینه‌های سنگین تعمیر و یا تعویض قطعات چیلر نشوید. در این مقاله در مورد عوامل موثر در کم شدن گاز چیلر و علائم آن، صحبت می‌کنیم. اگر به نگهداری و تعمیر چیلر علاقه‌مند هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

نشت گاز یا مبرد از علائم کم بودن گاز چیلر

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث کاهش گاز چیلر می‌شود، نشت آن است. این نشتی معمولاً به دلیل فرسودگی قطعات، سایش مکانیکی، آسیب دیدن لوله‌های مسی، شکستگی ناشی از ارتعاش، عوامل انسانی، خوردگی، خوردگی قسمت‌های جوش خورده و… به وجود می‌آید.

نشت گاز یا مبرد از علائم کم بودن گاز چیلر

اگر گاز یا مبرد چیلر کاهش پیدا کرده باشد، مستقیماً می‌توان آن را روی گیج فشار مشاهده کرد. اما برای این‌که بفهمید، این کاهش فشار گاز چه علتی دارد، باید نشتی‌یابی کنید. برای نشتی‌یابی از محلول صابون با آب یا نشتی‌یاب هالوژن استفاده کنید. با این کار قسمت نشتی را پیدا خواهید کرد. همان جا را با استفاده از جوش تعمیر کنید.

افزایش مصرف انرژی

اگر میزان گاز یا فشار آن کم باشد، کمپرسور برای خنک‌کنندگی انرژی بیشتری مصرف می‌کند و طولانی‌تر روشن می‌ماند. به همین دلیل مصرف برق در این حالت افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.

دمای پایین محیط از علائم کم بودن گاز چیلر

اگر دمای محیط از حد معمول پایین‌تر باشد، دمای روغن کمپرسور و دمای آب خنک‌کننده نیز پایین است. در صورتی که در چنین شرایطی چیلر روشن کنیم، چیلر خطای کاهش فشار مبرد را می‌دهد. وقتی متوجه شدید دمای آب خنک‌کننده خیلی پایین است، فن خنک‌کننده را ببندید یا جریان آب خنک‌کننده را کاهش دهید تا دمای آب افزایش یابد. اگر دمای کمپرسور پایین است، زمان پیش گرمایش کمپرسور را افزایش دهید تا دمای از حالت خیلی سرد به گرم تغییر کند.

دمای پایین محیط از علائم کم بودن گاز چیلر

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت یخ زدن کمپرسور چیلر

کثیف شدن فیلترها

یکی از عوامل مهمی که همیشه در نگهداری و تعمیر چیلرها باید به آن توجه کنید، تمیز کردن فیلترهای چیلر یا تعویض آنهاست. اگر فیلترها به مدت طولانی تمیز نشوند، به مرور زمان ناخالصی‌ها جلوی آن را می‌گیرند و مسیر عبور گاز مبرد و هوای برگشتی را مسدود می‌کنند. در چنین حالتی چیلر خطای کاهش گاز مبرد را می‌دهد.

کثیف شدن فیلترها

بررسی رله مربوط به کاهش فشار گاز مبرد

یکی از علائم کم بودن گاز چیلر، اخطارهایی است که رله مخصوص آن به ما می‌دهد. در صورت بروز خطای رله، دو حالت وجود دارد یا رله سالم است و واقعاً گاز مبرد در چیلر کاهش یافته است. یا این‌که رله خراب است.  اگر رله سالم باشد، چیلر خود به خود متوقف خواهد شد. حالت دیگر این است که این رله خراب شده باشد و علائمی که نشان می‌دهد، واقعی نباشند. اگر رله خراب است، آن را تعمیر یا تعویض کنید.

بررسی رله مربوط به کاهش فشار گاز مبرد

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : بررسی ارورهای چیلر

شیر انبساط و تأثیر آن در کم بودن گاز چیلر

یکی از عوامل موثر در کم شدن گاز چیلر، بسته بودن یا آسیب دیدن شیر انبساط است که باعث می‌شود گاز به مقدار بسیار کمی از آن عبور کند. گاز تبرید وقتی کاهش پیدا کند، فشار ورودی کمپرسور را پایین می‌آورد و خطای کاهش فشار گاز مبرد را خواهد داد. شیر انبساط را بررسی کنید، اگر بسته است به اندازه کافی باز کنید یا اگر خراب شده آن را تعویض کنید.

شیر انبساط و کاهش فشار گاز مبرد

سخن آخر

علائم کم بودن گاز چیلر، موارد مختلفی هستند. معمولاً چیلرها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در صورت بروز مشکل، به صورت خطا آن را نشان می‌دهد. خطای مربوط به کاهش گاز مبرد، خطای کاهش فشار است. این مشکل ممکن است علت‌های مختلفی داشته باشد. چند مورد از این علت‌ها را در این مطلب بررسی کردیم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این مورد دارید، با شماره تلفن‌های گروه مشاوران سانتی گراد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp