ضعیف شدن موتور کولر گازی | کمپرسور کولر گازی دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی است. موتور قسمت الکتریکی کمپرسور را تشکیل می‌دهد. موتور کولر گازی وظیفه مکیدن گاز از مسیر برگشت (پس از سرما سازی) و وارد کردن آن به مسیر رفت (قبل از سرماسازی) را برعهده دارد. به این ترتیب، با عملکرد موتور، تولید سرما در کولر به طور مداوم انجام خواهد شد. عوامل مختلفی وجود دارند که باعث ضعیف شدن موتور کولرگازی و حتی منجر به سوختن آن می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به عواملی بپردازیم که باعث کاهش عملکرد و ضعیف شدن موتور کولر گازی می‌شوند. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عوامل مختلف تاثیرگذار بر ضعیف شدن موتور کولر گازی

عوامل مختلف تاثیرگذار بر ضعیف شدن موتور کولر گازی

عدم نگهداری مناسب

یکی از عوامل مهمی که همیشه باید به آن توجه کنیم، نگهداری مناسب از کولر گازی است. این نگهداری شامل نحوه استفاده از کولر و سرویس‌های دوره‌ای از آن است. مثلاً نگه داشتن کولر به مدت طولانی در بالاترین حد سرمایشی، باعث داغ شدن موتور و آسیب به قطعات داخلی آن خواهد شد. علاوه بر آن، نیاز است حداقل سالی یک بار به سرویس دوره‌ای کولر گازی خود بپردازید تا کولر گازی با بالاترین راندمان کار کند و به مرور زمان ضعیف نشود.

عدم نگهداری مناسب

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت کار نکردن کولر گازی

فیلترها و کویل‌ها کثیف

تعویض یا تمیزکردن فیلترهای کثیف، باعث راحت‌تر کار کردن کمپرسور خواهد شد. همچنین کثیفی کویل‌های کندانسور و اواپراتور، توانایی انتقال گرما را محدود می‌کند. در چنین شرایطی برای رسیدن به دمای مطلوب، کولرگازی باید مدت بیشتری کار کند و این موضوع روی ضعیف شدن موتور کولر گازی تأثیر خواهد گذاشت. بنابراین، از قرار دادن کولر در جای پر گرد و غبار و جایی که کویل‌ها سریع‌تر کثیف می‌شود، خودداری کنید و به صورت دوره‌ای کویل‌ها را تمیز کنید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر کمپرسور کولر گازی

مسدود شدن جریان هوا

کولر گازی نباید در مکانی قرار داشته باشد که امکان جا به جایی هوا وجود نداشته باشد. کولر گازی را در مکان‌های بسته قرار ندهید. همچنین مسیر عبور جریان هوا را بررسی کنید که مسدود نشده باشد. مسدود شدن جریان هوا باعث آسیب به موتور خواهد شد. مسدود بودن جریان هوا باعث افزایش انرژی مصرفی موتور برای خنک‌سازی می‌شود. اگر مشاهده کردید که بدون دلیل خاصی، مصرف برقتان افزایش زیادی داشته است، مسدود بودن مسیر جریان هوا را بررسی کنید.

خازن راه‌اندازی

گاهی اوقات خازن راه‌اندازی موجب ضعیف شدن موتور کولر گازی می‌شود. خازن راه‌اندازی به موتور فن و کمپرسور نیروی لازم را برای استارت زدن و کار کردن می‌دهد. خازن‌ها با تثیبت ولتاژ و ایجاد تکان‌های لازم، شرایط را برای کار کردن موتور فراهم می‌کنند. اگر خازن خراب شده باشد یا کارایی خود را از دست داده باشد، باعث بروز مشکلات بسیاری در موتور خواهد شد. عدم توانایی لازم برای استارت زدن، خاموش روشن شدن کولر در هنگام استارت زدن، وجود صداهای غیر معمول و… از عواملی هستند که نشان می‌دهند خازن خراب شده است و هر چه سریع‌تر باید تعویض گردد. بی‌توجهی به این مسئله منجر به خرابی موتور کولر گازی و یا حتی سوختن آن خواهد شد.

خازن راه‌اندازی

نشتی مبرد

نشتی مبرد از عواملی است که ارتباط مستقیمی با بیش از حد کار کردن موتور دارد. اگر کانال عبور هوا یا مسیر عبور جریان هوا دچار مشکل شده باشد و قسمتی از آن ترک خورده باشد، در چنین حالتی هوای گرم وارد خانه شما خواهد شد و کار خنک‌سازی آن مشکل‌تر می‌شود و همچنین امکان تجمع آلودگی‌ها در مسیر عبور هوا وجود دارد.

روغن‌کاری ناکافی

یکی از عوامل مهم در صحیح و بدون مشکل کار کردن موتور، روغن‌کاری مناسب و به اندازه کافی آن است. نداشتن روغن به اندازه کافی باعث سفت شدن و فرسودگی یاتاقان‌های موتور می‌شود. وقتی یاتاقان‌ها خشک شوند، بر اثر اصطکاک داغ شده و امکان آتش گرفتن آن‌ها نیز وجود دارد. قبل از ضعیف شدن موتور، به روغن‌کاری مناسب آن اقدام کنید.

روغن‌کاری ناکافی

ولتاژ نامناسب

ولتاژ پایین و افت شدید برق عامل مهمی در ضعیف شدن موتور کولر گازی است. اگر افت ولتاژ به مدت طولانی ادامه پیدا کند و یا نوسانات ولتاژ بیش از اندازه باشد، موتور داغ خواهد کرد و راندمان آن کاهش پیدا می‌کند. گاهی اوقات افت ولتاژ، منجر به سوختن موتور خواهد شد. همان اندازه که نباید ولتاژ پایین باشد، ولتاژ بیش از حد نیز، خطرناک است. توصیه می‌شود برای جلوگیری از مشکلات ناشی از ولتاژ برق، حتماً از محافظ‌های مناسب با ولتاژ کولر خود استفاده کنید.

مشکلات سیم‌کشی کولر گازی

مشکلات سیم‌کشی کولر گازی

سیم پیچ موتور و سیم‌کشی‌های موتور با مدار راه انداز، در صورتی که کیفیت مناسبی نداشته باشد یا به هر دلیلی شل یا قطع شوند، منجر به کاعش عملکرد موتور و حتی از کار افتادن موتور خواهند شد.

نصب نامناسب

یکی از مهم‌ترین عوامل در ضعیف شدن موتور کولرگازی، نصب نادرست آن است. خیلی از مواقع، نصاب‌های کولر های گازی بسیاری از عوامل تاثیرگذار بر نصب کولرهای گازی را نادیده می‌گیرند و نصب را به خوبی انجام نمی‌دهند. در چنین شرایطی، احتمال بروز مشکلات بسیاری بعد از مدت کوتاهی از استفاده از کولر وجود خواهد داشت. گروه مشاوران سانتی گراد با ارائه خدمات متنوع در زمینه تعمیر، نگهداری و نصب کولرهای گازی در خدمت شما هموطنان گرامی است. با تجربه و تخصصی که کارشناسان و تکنسین‌های گروه مشاوران سانتی گراد دارند، از مشکلات مربوط به نصب نادرست کولرهای گازی در امان خواهید بود.

خرابی موتور فن کندانسور

گاهی اوقات موتور فن از کار می‌افتد یا عملکرد آن مختل می‌شود. اگر موتور فن سوخته باشد، موتورکمپرسور نیز کار نخواهد کرد. اگر موتور فن روشن نشود یا خوب کار نکند، صداهای ناهنجاری از کولر شنیده خواهد شد که علامت خطر هستند.

خرابی موتور فن کندانسور

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید :  تعمیر کندانسور کولر گازی

سخن آخر

عوامل بسیاری هستند که برروی ضعیف شدن موتور کولر گازی تأثیر می‌گذارند اگر این عوامل جدی گرفته نشوند، منجر به کاهش عملکرد کولر گازی و یا حتی سوختن آن خواهد شد. قبل از این که مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین تعویض موتور و یا حتی کولر خود شوید، از کارشناسان گروه مشاوران سانتی گراد در زمینه سرویس‌های دوره‌ای کولر گازی کمک بگیرید. با بررسی سالانه کولرهای گازی، طول عمر و راندمان کولرتان افزایش چشمگیری خواهد داشت.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • پیمان لدنی
  آگوست 12, 2023 2:31 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم
  کولر من ۳۰ هزار برند فریجیدر هست
  الان که هوا گرم شده کمپرسورش در اوج گرما روشن نمیشه ولی همینکه غروب میشه و هوا رو به خنکی میره کمپرسور روشن میشه و سرمایشش هم عالی میشه
  امکانش هست بهم بگید دلیلش از کجا میتونه باشه؟
  ممنون از شما

  پاسخ
  • سانتیگراد
   آگوست 18, 2023 12:37 ب.ظ

   درود به شما جناب لدنی
   در مورد این کولر که فرمودین احتمال داره کمبود گاز رو داشته باشید و احتمال این که روغن دستگاه کم باشه هم هست.
   خازن دستگاه رو هم چک کنید چون اگه خازن خراب باشه وقتی خیلی گرم بشه دیگه عمل نمیکنه.
   فن کندانسور رو هم چک کنید اگه دورش پایین اومده باشه بازم باعث میشه فشار دیس شارژ بره بالا و های پرشر کنه و موتور قطع کنه.
   برای راهکار موقت میتونید با خنک کردن کندانسور به وسیله آب یا کمک یه کولر آبی کوچیک و قرار دادنش پشت کندانسور به جهت پایین آوردن فشار دیس شارژ اقدام کنید تا این چند روز گرم تموم شه و هوا که خنک تر شد می تونی کولر آبی رو برداری.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp