خرابی بلبرینگ فن کولر گازی | امروزه، کولرگازی به‌عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم‌خانگی به‌حساب می‌آید که با ورود فصل گرما، در محیط‌های بسته بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای بهره‌وری مناسب از کولرگازی باید از سلامت کولر گازی اطمینان حاصل کرد. یکی از عواملی که ممکن است عملکرد کولرگازی را مختل کند، فن آن است.

علائم خرابی بلبرینگ فن کولرگازی و تعمیر آن

بلبرینگ فن کولرگازی

فن کولرگازی یکی از قطعه‌های مهم و حساس اسپلیت است که بدون استفاده از آن، کارکرد اصلی کولر گازی به مشکل برمی‌خورد. در واقع فن کولر، هوا را برای خنک کردن کمپرسور فراهم می‌کند، طوری که هوا را از محیط می‌گیرد و هوای خنک را منتشر می‌کند. فن اسپلیت دارای اجزای مختلفی همانند موتور، پروانه، بلبرینگ فن کولرگازی و برخی اجزای دیگر است. اگر فن کولر خراب شود، باید تک‌تک قطعات آن مورد بررسی قرار گیرد. برخی از قطعات را می‌توان تعمیر کرد ولی برخی دیگر را می‌توان با سرویس کولرگازی تعویض کرد. اگر کولرگازی خراب شود نباید همیشه خرابی را به فن ارتباط داد. ممکن است خرابی مربوط به قطعات دیگر کولر باشد. بنابراین قبل از انجام هر کاری باید کولرگازی را عیب‌یابی کرد. اگر معلوم شود که خرابی مربوط به فن کولر است در این صورت باید فن را تعمیر کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : روش های نگهداری از کولر گازی

عیب‌یابی بخش‌های مختلف فن

اگر بعد از عیب‌یابی معلوم شود که ایراد از فن کولرگازی است باید مشخص شود که ایراد مربوط به کدام‌ یک از اجزای کولرگازی است چون فن کولرگازی شامل قطعات مختلفی مانند ترموستات، ترمیستور، خازن، سوییچ، موتور فن و برخی از اجزای دیگر است. در صورتی که فن کولرگازی دچار مشکل شود کارکرد اصلی کولر مختل می‌شود و کولرگازی دیگر قادر نخواهد بود هوای خنک تولید کند. و اگر بلبرینگ فن کولرگازی خراب شود باید موتور را باز کرد.

باز کردن موتور و چک کردن بلبرینگ

برای تعویض بلبرینگ فن کولرگازی لازم است تا موتور باز شود. این کار باید به‌دقت انجام شود تا به بخش‌های دیگر کولر آسیبی وارد نشود. برای باز کردن موتور کولرگازی نیاز است که از آچار یا پیچ‌گوشتی استفاده شود. سپس باید بلبرینگ‌ها را از موتور خارج نمود و میزان آسیب‌دیدگی بلبرینگ‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در بعضی از موارد امکان این وجود دارد که بلبرینگ فن کولرگازی تعمیر گردد اما در بیشتر موارد بلبرینگ فن کولرگازی قابل تعمیر نیست و باید این قطعه عوض شود. برای عوض کردن بلبرینگ باید آن را از کولر خارج کرد. تعویض بلبرینگ باید با دقت زیاد انجام شود تا بلبرینگ اشتباهی سر و ته، جاسازی نشود. بعد از تعویض بلبرینگ فن کولرگازی باید مانند قبل، موتور را جاسازی کرد.

عیب‌یابی فن کولرگازی

عواملی مثل خرابی بلبرینگ موتور، اشکال در سنسور کنترل دما، رله برد نیم‌سوخته یا معیوب، اختلال در ترموستات، خازن‌ها، اختلال در چرخش موتور بلوور و.. موجب بروز مشکلاتی در فن کولرگازی می‌شود. به دلیل همپوشانی عملکرد قطعات مختلف کولرگازی در صورت خراب شدن هر قطعه الکترونیکی و مکانیکی به‌طور قطع فن کولرگازی نیز درگیر می‌شود.

صدای پنل داخلی کولرگازی یکی از علائم خرابی بلبرینگ فن کولر گازی

خرابی بلبرینگ‌های داخلی می‌تواند باعث ایجاد صدا در یونیت داخلی کولرگازی شود.

صدای زیاد کولرگازی

صدای زیاد کولرگازی ممکن است ناشی از خرابی موتور فن باشد. اجزای موتور فن شامل:

سیم‌پیچ، دو عدد بلبرینگ، شفت است. اگر سیم‌پیچ موتور فن بسوزد، فن کولرگازی اصلاً کار نمی‌کند. پس اگر موتور فن کولرگازی صدای زیادی می‌دهد سیم‌پیچ سالم است.

بلبرینگ یکی از قطعات مهم فن است که کار آن چرخش پره‌ها است. اگر بلبرینگ به هر دلیلی درست کار نکند پره‌ها درست نمی‌چرخند و در نتیجه عملکرد فن دچار مشکل می‌شود. امکان دارد به دلیل خرابی مداوم بلبرینگ، فن به‌طور کامل از کار بیفتد یا موتور آن بسوزد. معمولاً بلبرینگ قابل ترمیم نیست و باید عوض شود. برای عوض کردن بلبرینگ فن کولرگازی، باید فن کولر را با پیچ‌گوشتی باز کرد، سپس بلبرینگ جدید را جاسازی کرد و آن قسمت‌هایی که باز شده دوباره بسته شود. پس از نصب بلبرینگ جدید، عملکرد فن و کولرگازی به حالت عادی برمی‌گردد.

علایمی که نشان می‌دهد باید فن کولرگازی تعمیر شود:

*باوجود برفک بر روی اواپراتور باد سرد از کولرگازی خارج نمی‌شود. در این حالت کلید چندحالته فن خراب است و موتور فن کار نمی‌کند.

* باوجود برفک بر روی اواپراتور باد سرد از کولرگازی خارج نمی‌شود چراکه موتور فن سوخته است و باید فن کولر تعمیر شود.

*موتور فن روشن می‌شود اما کمپرسور به راه نمی‌افتد. در این حالت، ترموستات، کمپرسور یا خازن راه‌انداز خراب است و درصورتی‌که تعمیر یا تعویض نشود باعث تعمیر فن کولرگازی می‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر کمپرسور کولر گازی

*کلید فن روی تمام حالت‌ها فعال است ولی فن روشن نمی‌شود. در این حالت ممکن است فاز یا نول اصلی فن قطع‌شده باشد یا ممکن است کلید فن یا خازن راه‌انداز معیوب باشد. در این صورت باید حتماً مشکل برطرف شود تا در صورت سالم بودن آن‌ها معلوم شود که ایراد مربوط به فن است که باید تعمیر شود.

*کمپرسور و فن هر دو فعال هستند ولی کولر کم خنک می‌کند. در این حالت یا موتور فن نیم‌سوز شده یا فیلتر خروجی کثیف است و یا اینکه ترموستات تنظیم‌نشده است. اگر این موارد برطرف نشود ممکن است فن بسوزد.

در انتها باید گفت دسترسی به افراد متخصص و انجام کار عیب‌یابی کولرگازی نیاز به تکنسین‌های آموزش‌دیده دارد تا به‌صورت اصولی مشکل را رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp