شستشو و اسید شویی فن کویل و رفع گرفتگی آن | پیش از آنکه در مورد اسید شویی فن کویل، رفع گرفتگی فن کویل و شستشوی آن سخن گوییم، به چیستی فن کویل می‌پردازیم. در صورتی که نیاز به متخصص برای سرویس فن کویل دارید با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

فن کویل چیست ؟

فن کویل وسیله ای است که دارای مبدل حرارتی و فن می‌باشد و به منظور تهویه مطبوع موجود در ساختمان های تجاری، مسکونی و… به کار می‌رود. مهم‌ترین قابلیت آن تنظیم درجه حرارت محیط توسط مکش هوا می‌باشد. این کنترل به وسیله یک سوئیچ برای خاموش و روشن شدن و یا یک ترموستات قابل انجام است. تغذیه این دستگاه از طریق آب سرد و گرم از دیگ های مرکزی چیلر می‌باشد. این دستگاه برای آنکه انرژی تولید شده را به محیط منتقل کند، دو لوله (گرم و سرد) یا چهار لوله (دو عدد گرم و دو عدد سرد) دارد.

عیب یابی فن کویل

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر ترموستات فن کویل

انواع فن کویل

دو نوع تقسیم بندی برای فن کویل می توانیم داشته باشیم: ظاهر و سیستم فنی.

 فن کویل از لحاظ ظاهری

انواع فن کویل از لحاظ ظاهری، فن کویل کاستی، فن کویل کاستی یک طرفه، فن کویل کاستی چهارطرفه، فن کویل سقفی توکار، فن کویل کانالی، فن کویل زمینی می‌باشد.

 فن کویل از لحاظ سیستم فنی و لوله کشی

فن کویل دو لوله ای، دارای یک لوله ورودی و یک لوله بازگشتی است. (لوله تامین آب گرم یا سرد) و فن کویل چهار لوله ای، دو لوله ورودی و دو لوله بازگشت دارد. از طریق این لوله ها آب گرم یا سرد با فرمان کنترلی و به میزان نیاز وارد فن کویل می‌شوند. این دستگاه برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد باید به طور دوره ای سرویس شود.

سرویس فن کویل

سرویس دوره ای فن کویل از اقداماتی است که به منظور عملکرد بهتر و راندمان بیشتر و انتقال صحیح حرارت در مبدل های حرارتی صورت می‌پذیرد. موارد آن عبارتند از:

 • اسیدشویی فن کویل
 • شستشوی فن بلوور
 • تمیز کاری یونیت خارجی در دستگاه
 • بررسی کردن سیم کشی برقی
 • کنترل و بررسی شیر ورودی و خروجی و شیلنگ آب
 • تمیزی و بررسی یونیت داخلی
 • روغنکاری موتور الکتریکی دستگاه
 • شستشوی مخصوص اواپراتور
 • شستن لوله های درین و رفع گرفتگی فن کویل

در ادامه به شستشوی فن کویل و اسید شویی آن به منظور رفع گرفتگی فن کویل که از اصلی ترین مشکلات دستگاه است، خواهیم پرداخت.

تعمیر کار فن کویل غرب تهران

رفع گرفتگی فن کویل

برای رفع گرفتگی فن کویل، باید آن را با فشار آب یا اسید، شستشو دهیم. معمولاً مردم تصور می کنند به محض اینکه دستگاه باد گرم زد، باید اسید شویی شود که این تصور کاملا اشتباهی است زیرا غالبا گرفتگی آب از شیلنگ های ورودی و خروجی دستگاه می‌باشد که در اینصورت بهتر است از شیلنگ هایی با سایز و نوع مناسب تر استفاده شود. و یا علل دیگری دارد. از طرفی کویل مسی در فن کویل آنقدر ضخامت ندارد که اجازه داشته باشیم دفعات متعدد آن را اسید شویی کنیم.

یکی دیگر از مهم‌ترین موارد گرفتگی فن کویل، گرفتگی فین های کویل حرارتی دستگاه می‌باشد که برای رفع آن باید کویل را باز کرده و با فشار آب شستشو دهیم تا از گرد و غبار پاک شود. اگر لوله ها گرفته باشند، با کمک میله برنجی برای رفع انسداد آن اقدام می‌کنیم. اگر از ابزار تیز و نامناسب کمک بگیریم به لوله های کویل آسیب می‌رسد.‌‌‌

شستشوی فن کویل با آب

فن کویل پی از مدتی کار کردن حتما باید شسته شود تا مشکلی پیش نیاید. به این منظور ابتدا با ابزار درب فن کویل را باز می‌کنیم و به کمک دستمالی مرطوب و ظرف اضافه ای جهت خالی کردن و یا گرفتن نشتی آب دستگاه اقدام به شستشوی آن می‌کنیم. شستشوی فن کویل کار پیچیده ای نیست و نیاز به مهارت خاصی ندارد. فقط باید احتیاط کنیم که هنگام شستشو، به هیچ وجه آب نباید به قسمت های برقی و الکترونیکی برسد زیرا هزینه جبران این امر بسیار سنگین است.

اسید شویی فن کویل

در بالا به نکات شستشوی فن کویل با آب به منظور رفع گرفتگی فن کویل اشاره کردیم. حال به شستشوی فن کویل با اسید می پردازیم.

اسید شویی فن کویل

ملاک احتیاج به اسید شویی فن کویل

برای اینکه بفهمیم چه زمانی نیاز به شستشوی فن کویل داریم، باید ابتدا دمای ورودی و خروجی دستگاه را بررسی کنیم، به دلیل اینکه آب دائماً در لوله های فن کویل در حال رفت و برگشت می باشد که به مرور زمان، املاح و رسوبات آن در لوله ها جرم ایجاد کرده و آن ها را دچار گرفتگی می‌کند. پس از بررسی اگر تفاوتی میان دمای ورودی و دمای خروجی احساس نکردیم، نشان دهنده این است که دستگاه رسوب کرده است و انتقال حرارت به مشکل خورده است. در این شرایط متوجه می‌شویم برای رفع گرفتگی فن کویل باید آن را اسید شویی کنیم.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت خنک نکردن فن کویل

اهمیت صحیح انجام دادن اسید شویی فن کویل

اسید شویی فن کویل به منظور از بین بردن کثیفی که روی کویل ها تجمع می‌کند، می‌باشد و بازدهی دستگاه را بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد. به دلیل اینکه اگر این تجمع زیاد باشد موجب افزایش هزینه انرژی و آسیب دیدن دستگاه می‌شود. هنگام اسید شویی کویل حتما باید نکات ایمنی و محتاطانه را رعایت کنیم. مثلاً بدانیم که اسید شویی فقط برای تنها برای واحد های بیرونی استفاده شود چون ممکن است بخار آن در ساختمان پخش شود که خطرناک است. مسلماً هنگامی‌که اسید روی کویل های اواپراتور انجام شود، مؤثرتر از تمیز کردن با اسپری آب یا هوای فشرده است. اما همانطور که اشاره کردیم نباید در اسید شویی افراط کرد.

نحوه کار با اسید شوی

نحوه کار اسید اینگونه است که در تماس با چیزی کف می‌کند و به قسمت های مختلف دستگاه می‌رسد. سپس مدتی ثابت مانده و انباشته می‌شود تا حل شود. بهتر است این کار زمانی انجام گیرد که دستگاه در حال کار کردن است. در این حالت سیتم دستگاه اسید را با آب میعانات شستشو می‌دهد و اجاه نمی‌دهد که به سیستم تهویه مطبوع آسیب برساند. در آخر کار دستگاه باید توسط یک متخصص بازدید شود که آسیب ندیده باشد. اسید شویی فن کویل با استفاده از اسید سولفامیک یا اسید هیدروکلریک انجام می‌‌شود. ضمن اینکه از ماده خورنده نیز کمک گرفته می‌شود. که این اسیدها غلظت متفاوتی از یکدیگر دارند. به همین دلیل به تشخیص یک تکنسین ماهر با توجه به شدت و قلت رسوب ها از اسید قوی تر یا ضعیف تر استفاده می کنند. باید توجه کنیم که در هنگام انجام این فرآیند، برای اینکه به لوله های کویل آسیب وارد نشود، باید قبلا لوله‌های ورودی و خروجی جریان آب را بسته باشیم. اگر رسوبات ایجاد شده از منیزیم و کلسیم نباشند، برای پاکسازی رسوبات باید از یک اسید دیگر با غلظت و کیفیت مناسب کمک بگیریم و اگر با اسیدهای ذکر شده کار کنیم، احتمالاً رسوبات باقی می‌مانند.

نکات مهم هنگام اسید شویی فن کویل

 • در هنگام اسید شویی فن کویل باید حتما از یک تکنسین ماهر کمک بگیریم.
 • در هنگام اسید شویی باید از بسته بودن شیرهای جریان آب اطمینان حاصل کنیم.
 • حتما هنگام اسید شویی فن کویل از ماسک و دستکش و عینک استفاده کنیم.
 • از ابزار و تجهیزات مخصوص اسید شویی غافل نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp