شارژ گاز آبسردکن | اگر آبسردکن شما به‌خوبی آب را سرد نمی‌کند، احتمالا مشکل شما با شارژ گاز حل شود. شارژ گاز آبسردکن یکی از شایع‌ترین دلیل مراجعات به سرویسکار‌ها است. بسیاری با تصور وجود مشکل در کمپرسور، فیلتر یا لوله مویی قصد تعویض یا تعمیر این اعضا برای عملکرد بهتر آبسردکن را دارند. اما بهتر است به‌عنوان اولین گزینه، نگاهی به وضعیت شارژ گاز دستگاهتان بیندازید. زیرا در بسیاری از موارد، علت اصلی عدم سردکردن آب توسط آبسردکن تنها همین است!

شارژ گاز آبسردکن

در این نوشته سعی می‌کنیم تا شما را با ابعاد مختلف شارژکردن گاز در آبسردکن‌ها و همچنین نکات مهمی درباره سرویس آبسردکن و خدمات آن آشنا کنیم. تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

عملکرد گاز در آبسردکن چیست؟

عملیات سردکردن آب در آبسردکن‌ها اصلا ساختار پیچیده‌ای ندارد و به راحتی قابل درک است. اگر بخواهیم روش کار گاز برای سردکردن آب را به‌سادگی برای شما تشریح کنیم، می‌توانیم مراحل کار را به‌صورت یک دستورالعمل طبقه‌بندی‌شده بیان کنیم:

 • درون هر آبسردکن یک مخزن ذخیره ویژه آب سرد وجود دارد. در آبسردکن‌های دومنظوره، مخزن آب گرم نیز وجود دارد.
 • حال آب از طریق یک گاز مبرد و در برخی از آبسردکن‌ها از طریق واکنش‌های ترموالکتریک سرد می‌شود.
 • از نظر رواج و میزان استفاده، در کشورهایی مانند ایران، آبسردکن‌هایی که از گاز مبرد برای سردکردن آب استفاده می‌کنند، رایج‌تر از سایر انواع هستند. در این انواع، کمپرسور نقش محوری در کار با گاز مبرد دارد.
 • تا به امروز و در ایران، اصلی‌ترین دسته گازهای مبرد همان گازهای فریون هستند که با نام CFC نیز شناخته می‌شوند. در میان انواع مبرد فریون، استفاده از گاز R134a نیز رواج بیشتری دارد. این نوع مبرد جایگزین دیگر مبرد از خانواده فریون‌ها به‌نام R-12 شده است که در گذشته کاربرد زیادی داشت.
 • این گازها به‌دلیل ایجاد مشکلات زیست محیطی، ممکن است در سال‌های آینده در ایران نیز مانند اروپا برای شارژ گاز آبسردکن، استفاده نشوند!
 • گازهای مبرد یادشده در یک فرآیند محوری، گرمای مخزن را جذب خود می‌کنند تا آب سرد شود. این گازها ظرفیت گرمایی بالایی دارند.
 • گازهای فوق هنگام عبور از آبسردکن فشرده می‌شوند و در یک فرآیند تبخیری از مایع به گاز که همان شکل نهایی است، می‌رسند.
 • زمانی که افراد از آب سردشده مخزن استفاده می‌کنند، مخزن مجددا با آب معمولی پر می‌شود و فرآیند سردکردن آب همانطور که گفته شد، مجددا آغاز می‌شود.
 • به ‌همین دلیل است که اگر مخزن به‌صورت کامل تخلیه و استفاده شود، ممکن است برای سردشدن آب جدید ورودی به مخزن، نیاز به دقایقی زمان باشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر موتور آبسردکن و تعمیر کمپرسور آبسردکن

کلیه خدمات شارژ گاز آبسردکن در  مجموعه گروه مشاوران سانتیگراد توسط تکنسین های متخصص و حرفه ای انجام می شود.

نکات مهم در شارژ گاز آبسردکن

حال که نحوه عملکرد گاز در سیستم آبسردکن و مشخصات مبرد را دانستیم، می‌توانیم به‌ فرآیند شارژ گاز بپردازیم. در تمامی سیستم‌های تبریدی از جمله آبسردکن‌ها، به‌منظور عملکرد بهتر دستگاه باید گاز مبرد به‌صورت اصولی شارژ شود.

نکات مهم در شارژ گاز آبسردکن

بنابراین توصیه می‌کنیم حتما در این مورد از متخصصان و سرویس‌کاران زبده کمک بگیرید. زیرا در غیر این‌صورت، عملکرد خودسرانه فرد می‌تواند باعث آسیب به اجزای مختلف دستگاه مانند کمپرسور شود. هرگونه خرابی در اجزا هزینه‌های بسیار بیشتری نسبت به شارژ گاز توسط متخصص حرفه‌ای به شما تحمیل خواهد کرد. با این وجود نکاتی مهم در مورد شارژکردن گاز آبسردکن وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند مفید واقع شود:

 1. قبل از تزریق و شارژ مبرد جدید، سیستم باید در یک فرآیند تخلیه دقیق، برای حذف هوا و رطوبت بررسی شود.
 2. پس از این مرحله، باید تست نشتی انجام شود تا مشخص شود که آیا در طول مسیر در لوله‌ها و اتصالات، جایی از سیستم دارای نشتی است یا خیر.
 3. متخصص یا سرویس‌کار شارژ گاز آبسردکن باید برچسب و اطلاعات درج‌شده روی کمپرسور یا موجود در کاتالوگ آن را بررسی کند. این کار به‌منظور تشخیص مبردهای سازگار با کمپرسور انجام می‌شود. همچنین در کاتالوگ کمپرسور یا دستگاه نیز باید مقدار گاز موردنیاز برای تزریق مشخص شود.
 4. حتما دقت داشته باشید که اگر اطلاعات یادشده در دسترس نیستند، برای دریافت آن‌ها با سازنده آبسردکن یا عامل خدمات پس از فروش آن تماس بگیرید.
 5. برخی تجهیزات مانند بطری (سیلندر) اندازه‌گیری، سیلندر شارژ گاز مدرج‌شده، منیفولد و ترازو با دقت 1 گرم برای انجام صحیح و ایمن فرآیند شارژ گاز، باید وجود داشته باشند.

عملیات شارژ گاز برای آبسردکن

سخن نهایی؛ عملیات شارژ گاز برای آبسردکن باید توسط متخصص انجام شود!

حتی با وجود اطلاعاتی که در مقاله داده شد، انجام این کار بازهم توسط افراد عادی توصیه نمی‌شود. زیرا در شارژ گاز آبسردکن مراحل و نکات ایمنی مهمی وجود دارد که افراد عادی از آب اطلاعی ندارند. حتی درصورت اطلاع از این موارد هم توصیه نمی‌شود که خودسرانه اقدام به شارژ گاز کنید.

زیرا در برخی موارد ممکن است عدم تجربه شما باعث آسیب به تجهیزات، آبسردکن یا حتی خودتان بشود. بنابراین بهترین کار، سپردن  شارژ گاز به متخصصان حرفه‌ای و باتجربه است. در این مورد نیز بهتر است متخصصان خود نمایندگی خدمات پس از فروش آبسردکن ترجیح داده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp