سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت | سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت و نحوه‌ی عملکرد آن، موضوعی است که ممکن است ذهن کاربران را به خود مشغول کند. اصولاً کسی که از وسیله‌ای استفاده می‌کند، دوست دارد بداند که چگونه کار می‌کند.
ما در این مطلب سعی کرده‌ایم برای شما در ابتدا دستگاه را معرفی کنیم و سپس نحوه‌ی عملکرد سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت را توضیح دهیم. ما به دنبال یافتن پاسخ پرسش‌های زیر هستیم تا اگر ذهن شما نسبت به داکت اسپلیت و عملکرد آن مشغول است، بتوانید جواب پرسش‌های ذهنی خود را بیابید.

سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت چگونه عمل می‌کند؟

سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها نوعی دستگاه هستند که برای گرم یا خنک کردن محیط در فصول تابستان و زمستان استفاده می‌شوند. سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به کولرهای آبی و برخی از بخاری‌ها بهتر عمل می‌کند. داکت اسپلیت از دو قسمت اصلی زیر ساخته شده‌است.

 • یونیت خارجی یا همان کندانسور:

این قسمت از داکت اسپلیت، خارج از ساختمان نصب می‌شود و شامل کمپرسور، دینام، فین، چند پروانه و یک سری جزئیات دیگر می‌باشد.

 • یونیت داخلی یا همان هواساز:

این قسمت از داکت اسپلیت درون ساختمان و درون سقف‌های کاذب نصب می‌شود.
یونیت داخلی از طریق کانال کشی‌های مخصوص به سایر قسمت‌های محیط اتصال داده می‌شود و می‌تواند گرما یا سرما را به اتاق‌ها انتقال دهد. سیستم سرمایش داکت اسپلیت دقیقاً مثل کولرهای گازی است ولی سیستم گرمایشی آن، از طریق گردش آب گرم درون لوله‌های داکت اسپلیت انجام می‌شود.
سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت در بازار دو نوع می‌باشد. یکی اینورتر است و دیگری، معمولی.
اینورترها سرعت بالایی در دور موتور خود دارند و انرژی کمتری را مصرف می‌کنند. چون اینورترها با توجه به دمایی که شما تنظیم می‌کنید، عمل می‌کنند. اگر محیط خنک شود، دور موتور به طور اتوماتیک کمتر شده و اگر محیط به سمت گرم شدن برود، دور موتور زیادتر می‌شود.
عملکرد سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت معمولی به این شکل نیست. دمای آن توسط شما تنظیم می‌شود و حساسیتی به تغییر دمای محیط ندارد. به صورت ثابت و طبق دمایی که شما تنظیم می‌کنید، کار می‌کند. به همین خاطر مصرف انرژی در داکت اسپلیت معمولی، بالاتر است.
سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به سایر سیستم‌ها مثل کولر آبی یا بخاری‌های گازی و برقی، بهتر و با صرفه‌تر است. فقط در محیط‌های بزرگ در فصل زمستان باید در کنار داکت اسپلیت، حتماً از یک دستگاه گرمایشی جانبی نیز استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: راه اندازی داکت اسپلیت در فصل زمستان

مزایای مهم داکت اسپلیت سرمایشی و گرمایشی چیست؟

مزایای مهم داکت اسپلیت سرمایشی و گرمایشی

سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت دارای مزایای مهمی نسبت به سایر دستگاه‌های تهویه مثل فن کویل یا کولرآبی و مینی چیلر می‌باشد. در اینجا برخی از این مزیت‌ها را ذکر می‌کنیم:

 • گرمایش سریع در لحظه‌ی روشن شدن در داکت اسپلیت، سبب شده تا این دستگاه در مقابل تهویه و گرمای رادیاتورها بسیار بهتر و پرطرفدارتر باشد.
 • این دستگاه بر پایه‌ی سیستم تبرید کار می‌کند و در فصل تابستان به خاطر تقطیر آب درون دستگاه، رطوبت هوا بسیار کم می‌شود.
 • داکت اسپلیت می‌تواند هوا را فیلتر کند و فیلترهایی که در آن به کار رفته است، قابلیت تعویض و شستشو دارند.
 • داکت اسپلیت می‌تواند به راحتی از طریق کانال‌هایی که دارد، هوای تازه‌ی بیرون را به سمت داخل بکشاند و هوای تازه‌ای در محیط خانه ایجاد کند.
 • هزینه‌ی تأمین یک دستگاه داکت اسپلیت کمتر از سایر دستگاه‌های تهویه‌ی هوا می‌باشد. هزینه‌ی نصب آن شاید کمی بیشتر باشد ولی اگر یک داکت اسپلیت اینورتر خریداری شود، در هزینه‌های مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.
 • استفاده از سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت می‌تواند نیاز به داشتن چند کولر گازی در محیط خانه و اداره را کمتر کند.
 • هزینه‌ی تعمیر و نگهداری از داکت اسپلیت پایین‌تر از سایر دستگاه‌های تهویه‌ای است.
 • صرفه جویی آب در این دستگاه بیشتر از کولرهای آبی است.
 • هزینه شارژ هر واحد در ساختمان‌هایی که از سیستم گرمایش و سرمایش مشترک استفاده می‌کنند، کمتر می‌شود.
 • سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت را می‌توان روی پشت بام حتی با اختلاف 30 متر فاصله تا یونیت داخلی نصب کرد و بدون هیچ مشکلی از هوای گرم یا سرد آن استفاده کرد.

نصب و تعمیر دوره‌ای داکت اسپلیت

نصب و تعمیر دوره ای داکت اسپلیت

سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت باید حتماً توسط نصاب و فرد حرفه‌ای نصب شود. متخصصین با دیدن محل نصب، برآورد هزینه‌های لازم را انجام می‌دهند و زیر ساخت‌های مناسب برای کار را به شما اعلام می‌کنند. یکی از زیرساخت‌های اجرا برای نصب داکت اسپلیت، داشتن سقف کاذب در ابتدای ورودی خانه یا راهروی ورودی است. متخصص نصب، یونیت داخلی و هواساز را زیر این سقف کاذب جاسازی می‌کند. اصولا جایی از خانه که نیاز به سکوت و آرامش نیست باید این یونیت نصب شود. چون متاسفانه یکی از معایب داکت اسپلیت، ایجاد سروصدا توسط یونیت داخلی است. البته اگر نصاب و متخصص حرفه ای هنگام نصب، جاگیری دستگاه و اتصالات را درست انجام دهد، این صدا به حداقل می‌رسد.
بعد از نصب یونیت داخلی، کندانسور باید در محیطی نصب شود که نه آفتاب باشد و نه روی زمین گذاشته شود. باید در مکان مناسبی مثل پشت بام و یا بالکن گذاشته شود و برای آن یک سایه‌بان قرار داده شود. بعد از انجام این دو تا کار، نوبت به کانال کشی از یونیت داخلی به سایر اتاق‌ها می‌شود. سپس به وسیله‌ی لوله‌های مسی و پلاستیکی باید هواساز به کندانسور متصل شود.
سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به چیلرهای مرکزی و رادیاتورهای داخل ساختمان که برای چندین طبقه و واحد استفاده می‌شوند، هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌تری دارند.
اما این به معنای رها کردن داکت اسپلیت نیست. باید هر چندسال یکبار نسبت به شستشوی فیلترهای آن اقدام کرد و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض، از متخصص آن کمک گرفت.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: خدمات داکت اسپلیت

کلام آخر

در آخر ذکر این نکته را لازم می‌دانیم که اگر سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت به خوبی کار کند و هیچ مشکلی نداشته باشد، به معنای عدم نیاز به شستشو و تعمیر یا سرویس دوره‌ای نیست. باید این کار حتماً صورت بگیرد. سلامت دستگاه در گرو همین کار کوچکی است که باید هر چند ماه یکبار حتماً انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp