روشن و خاموش شدن کولر گازی | وقتی دستگاه خود به خود شروع به کار می کند، ممکن است وحشت کنید. فرقی نمی کند که کولر گازی همیشه اینطور کار می‌کند یا اخیراً شروع به رفتار نادرست کرده است. اگر روشن و خاموش شدن کولر گازی به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، پس از روشن شدن، بیش از 15 دقیقه نمی گذرد و بلافاصله سیستم اسپلیت دیگر کار نمی کند. در این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد که علت روشن و خاموش شدن کولر گازی چیست و چه کاری می توان برای تعمیر آن انجام داد.

علت روشن و خاموش شدن کولر گازی چیست؟

 1. حالت رطوبت زدایی روشن است
 2. کمپرسور بیش از حد گرم شده است
 3. سنسور دمای هوا از کار افتاده است
 4. سنسور دمای مبدل حرارتی از کار افتاده است
 5. فن یونیت داخلی معیوب است
 6. مشکلات برد کنترل

بررسی علت روشن و خاموش شدن کولر گازی:

قبل از جستجوی دلایل روشن و خاموش شدن کولر گازی، مطمئن شوید که دستگاه واقعاً خاموش است. ممکن است یک دستگاه تهویه مطبوع بسیار کم صدا خریداری کرده باشید. و تنها به دلیل عدم وجود صدای مشخص از واحد داخلی، به نظر می رسد که دستگاه کار نمی کند. کولر گازی را روشن کنید، حالت معمول کار را تنظیم کنید. پس از روشن شدن، 1 تا 15 دقیقه صبر کنید. در صورت بروز نقص در دستگاه، در این بازه زمانی خاموش می شود.

فقط روی صدا تمرکز نکنید، پله پله جلو بروید، به یونیت داخلی کولر گازی برسید و دست خود را روی سوراخ های کف آن که معمولاً هوا از آن خارج می شود قرار دهید. اگر چیزی احساس نمی کنید، دستگاه واقعاً معیوب است. مطمئن شوید که دستگاه بعد از یک کار کوتاه روشن و بلافاصله خاموش می شود.

برخی از رایج ترین دلایل روشن و خاموش شدن کولر گازی:

 • تنظیم حالت خشک
 • گرمای بیش از حد کمپرسور
 • سنسور دمای هوا معیوب است
 • خرابی سنسور دمای مبدل حرارتی
 • فن داخلی خراب
 • مشکل با برد کنترل
 • کولر خاموش نمی شود
 • کدهای خطای کولر گازی
 • تنظیم نامناسب درجه حرارت

دلایل زیادی برای روشن و خاموش شدن کولر گازی وجود دارد که مربوط به خرابی یکی از اجزای آن یا عملکرد نامناسب آن است. در این حالت فقط یک استاد حرفه‌ای واجد شرایط با تجهیزات تشخیصی لازم، می‌تواند علت اصلی خرابی را پیدا کرده و آن را برطرف کند.

اگر دما را خیلی بالا تنظیم کنید، کولر گازی به راحتی و به طور طبیعی با این کار کنار آمده و با خیال راحت خاموش می‌شود. اگر به چنین دمایی رسیدید، اصلاً جای نگرانی نیست، این حالت عادی کار دستگاه است. در صورتی که در ابتدا اشتباه کردید، فقط دما را کاهش دهید. در حالت خشک معمولاً کولر گازی برای مدت طولانی کار نمی کند. اگر آن را روشن کرده اید، وقتی دستگاه بعد از 10-15 دقیقه خاموش می شود نگران نباشید.

بررسی علت روشن و خاموش شدن کولر گازی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : بررسی مهم ترین دلایل باد گرم زدن کولر گازی

علت روشن و خاموش شدن کولر گازی ،گرمای بیش از حد کمپرسور چیست؟

یکی از دلایل روشن و خاموش شدن کولر گازی گرمای بیش از حد کمپرسور است. اگر کمپرسور بیش از حد گرم شود، سیستم به طور خودکار، آن را خاموش می­کند. اما دلایل زیادی برای گرم شدن بیش از حد وجود دارد:

 1. رادیاتور واحد خارجی با آوار، گرد و غبار و کثیفی مسدود شده است، به همین دلیل گرما ضعیف و کند از کمپرسور خارج می‌­شود، بیش از حد گرم شده و خاموش می‌­شود. شستشوی رادیاتور، ترجیحاً با یک جت آب تحت فشار، ضروری است.
 2. لوله­‌های مویرگی باریک که با خاک مسدود شده‌­اند: این نتیجه نصب ضعیف کولرگازی است و لوله­‌ها باید تعویض شوند.
 3. اگر فیلتر خشک، مسدود شده باشد، باید تعویض شود.
 4. فن خنک کننده یونیت خارجی معیوب است یا به شدت گرفتگی دارد.
 5. گاز مایع مبرد بیش از حد شارژ شده است. در این حالت کمپرسور باید با اضافه بار کار کند، تعادل در مدارها به هم می­خورد و کمپرسور شروع به گرم شدن بیش از حد می­کند. اندازه­‌گیری فشار در کولر گازی ضروری است، در صورت تجاوز از میزان مجاز، گاز مبرد اضافی را خارج کنید.
 6. سنسور دمای هوا معیوب است.

تعمیر کمپرسور کولر گازی که افت ولتاژ برق دارد

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : دلیل کار نکردن کمپرسور کولر گازی

علائم روشن و خاموش شدن کولر گازی پس از 1-2 دقیقه چیست؟

برد کنترل تهویه مطبوع در مورد روشن و خاموش کردن کمپرسور، طبق موارد زیر تصمیم می‌گیرد:

 1. بر اساس اطلاعات سنسور دمای هوا: اگر برد این داده ها را دریافت نکند، برای جلوگیری از آسیب جدی تر، دستگاه را خاموش می‌کند.
 2. خرابی سنسور دمای مبدل حرارتی

مانند سنسور دمای هوا، کمبود اطلاعات از سنسور دمای مبدل حرارتی، ممکن است باعث شود که ماژول، کولر گازی را خاموش کند. این خاموش شدن معمولاً پس از 1-2 دقیقه اتفاق می افتد، برد کنترل برای دریافت اطلاعات از سنسورها به چندین تلاش نیاز دارد. ممکن است فن یونیت داخلی خراب باشد. فن معیوب، به شدت خنک کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ماژول کنترل پس از مدتی کولر گازی را خاموش می‌­کند. بدین ترتیب یکی دیگر از دلایل روشن و خاموش شدن کولر گازی اتفاق می‌­افتد.

مشکلات برد کنترل:

اگر واحد کنترل از کار بیفتد، نمی‌توان رفتار آن را پیش‌بینی کرد. به عنوان مثال، ممکن است کولر گازی به طور تصادفی روشن و خاموش شود و نشانگرها به شدت چشمک می‌زنند.

فقط یک متخصص واجد شرایط می تواند تشخیص دهد که واحد کنترل معیوب است. قطعاً عواقب مخربی که در پی دارد ارزش آن را ندارد که یک فرد ناآماده وارد این کار شود. خرابی احتمالی سایر اجزای گران قیمت کولرگازی از جمله عواقب سنگین آن است.

چرا کولرگازی خاموش نمی شود؟

معمولاً خاموش شدن، با کنترل از راه دور انجام می‌شود. اگر فشار دادن دکمه مربوطه، دستگاه را خاموش نمی‌کند، ابتدا باید مطمئن شوید که ریموت کنترل مقصر است. برای این کار باید کولر گازی را از کنترل پنل یونیت داخلی آن خاموش کنید. اگر مقصر کنترل از راه دور است، به احتمال زیاد فقط باید باتری ها را تعویض کنید، اگر کمکی نکرد، کل کنترل از راه دور را عوض کنید. اگر پس از فشار دادن دکمه یونیت داخلی، کولر گازی خاموش نشد، باید با یک متخصص تماس بگیرید. به طور کلی تماس با یک متخصص، برای بررسی علت روشن و خاموش شدن کولر گازی ضروری است.

با تشخیص سریعتر علت روشن و خاموش شدن کولر گازی هزینه های خود را کاهش دهید:

برای تعیین ماهیت خرابی و هزینه تعمیرات بعدی، تشخیص علت روشن و خاموش شدن کولر گازی، ضروری است. به یاد داشته باشید، هر چه زودتر مشکل را برطرف کنید، هزینه تعمیر کولر گازی کمتر خواهد بود. به طور کلی عملکرد تجهیزات تهویه هوای معیوب، منجر به تعمیرات پرهزینه می‌شود.

1. تهویه مطبوع اتاق را تا دمای تنظیم شده خنک کرده است:

وظیفه اصلی کولر گازی خنک کردن اتاق تا دمای مطلوب است. اگر تنظیمات دمای کولر گازی، روی 20 درجه تنظیم شده باشد، پس از رسیدن به این دما، کولر گازی خاموش می شود. این عملکرد صحیح است و نیازی به تعمیر نیست.

2. روی حالت خشک و رطوبتی را تنظیم کنید:

عملکردهای کولر گازی را به دقت مطالعه کنید. بررسی کنید که حالت خشک فعال است یا مرطوب؟ اگر به درستی تنظیم کنید، مشکل خاموش شدن کولر، خود به خود حل می شود.

3. خرابی ماژول کنترل

ماژول کنترل “مغز” کولر گازی است. در مواردی که ماژول کنترل معیوب باشد، ممکن است کولر گازی خود به خود خاموش شود و به دستورات کنترل از راه دور پاسخ ندهد. همچنین ممکن است اطلاعات را به اشتباه روی نمایشگرها نمایش دهد و به عبارت دیگر، “از کار بیفتد”. اگر ماژول کنترل خراب شد، باید تعمیر یا تعویض شود.

علت داغ شدن بیش از حد کمپرسور در یونیت خارجی کولر گازی چیست؟

گرم شدن بیش از حد کمپرسور، رایج ترین دلیل خاموش شدن کولر گازی پس از مدتی است.

1. هیت سینک یونیت خارجی، مسدود شده است:

کولر گازی باید تمیز شود. رادیاتور با کثیفی، گرد و غبار و دود مسدود شده است و به دلیل حذف ناکافی گرما، کمپرسور زمان خنک شدن را ندارد. بنابراین، کمپرسور بیش از حد گرم می شود. سیستم حفاظت و ایمنی فعال می شود و کولرگازی خاموش می شود.

2. هنگام سوخت گیری کولر گازی، مقدار گاز فریون افزایش یافته است:

در این حالت سیستم بیش از حد کار می کند که باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور می شود و کولر پس از مدتی خاموش می شود. برای اندازه گیری گاز مایع مبرد در سیستم لازم است با متخصص نصب و تعمیرات کولر گازی، تماس بگیرید.

3. فن یونیت خارجی از کار افتاده است:

در صورتی که فن یونیت خارجی از کار افتاده باشد، نیاز به تعمیر یا تعویض فوری دارد. استفاده از کولر گازی معیوب توصیه نمی شود، چرا که می تواند منجر به تعمیرات گران تر شود.

4. انسداد در سیستم:

شاید لوله مویرگی با خاک و گرد و غبار مسدود شده باشد. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که کولر گازی به درستی نصب نشده باشد. قطر لوله مویرگی همانطور که از نام آن پیداست بسیار کم است و در نصب آن باید دقت شود. برای رفع این نقص، لازم است لوله مویرگی تعویض شود.

5. فیلتر یونیت داخلی مسدود شده است:

تمیز کردن کولر گازی ضروری است، زیرا ممکن است به سیستم بیش از حد فشار وارد شود.

ما یکی از مقرون به صرفه ترین قیمت ها را برای تعمیر انواع کولر گازی در وب سایت خود داریم. بررسی علت روشن و خاموش شدن کولر گازی خود و تعمیر آن را به ما بسپارید. با ما تماس بگیرید و خودتان نتیجه کار را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp