اورلود کولر گازی چیست؟

اورلود کولر گازی یکی از مهم‌ترین قطعات آن است که معمولاً بروز هر گونه مشکلی در آن، منجر به کار نکردن دستگاه می‌شود، به طوری که سالم بودن این قطعه از سوختگی موتور و سایر قطعات جلوگیری می‌کند. در واقع این قطعه بخش کوچکی از دستگاه است که داخل کمپرسور و در قسمت وسط آن قرار گرفته است. نام این قطعه در انگلیسی «overload protector« می‌باشد که معنای آن: «محافظ اورلود یا محافظ اضافه بار» است که به صورت مخف به «OLP» شناخته می‌شود. باید بدانیم که اورلود به دلیل ساختارش در بسیاری دیگر از قطعات الکترونیکی کاربرد دارد و مختص این دستگاه نیست. در این نوشتار پس از بررسی علل بروز مشکل و روش‌های تست اورلود، به رفع مشکل اورلود کولرگازی خواهیم پرداخت.

کولرگازی

انواع اورلود کولر گازی

اورلود دارای دو نوع مغناطیسی و حرارتی می باشد.

اورلود کولرگازی

 • اورلود حرارتی

اورلود حرارتی به نوعی از آن گفته می‌شود که در زمان بالا رفتن حرارت قطعات کولرگازی، جریان برق متصل به آن‌ها را قطع می‌کند تا از آسیب رسیدن به قطعاتی گران قیمت مانند: موتور و کمپرسور جلوگیری شود. به طور مثال عملکرد دستگاه اینگونه است که اگر حرارت سیم پیچ کمپرسور بالا رود، جریان برق ارسالی به کمپرسور قطع خواهد شد و پس از مدتی که سیم پیچ خنک شد، مجدداً راه اندازی خواهد شد.

 • اورلود مغناطیسی

اورلود مغناطیسی به نوعی از اورلودها گفته می‌شود که بوبینی شکل می‌باشند. عملکرد آن ها اینگونه است: زمانیکه جریان ولتاژ بالا می‌رود و زیاد می‌شود، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات، ارتباط را قطع می‌کند و پس از اینکه ولتاژ تنظیم شد، ارتباط را وصل می‌کند.

انواع اورلود کولرگازی

علل اورلود کولرگازی

در صورت بروز هر گونه اشکال در اورلود کولرگازی، باید در سریع‌ترین زمان نسبت به عیب یابی و رفع مشکل آن اقدام شود. معمولاً اورلود کولر گازی به دلیل ساختار مکانیکی که دارد در شرایط اضطرار واکنش نشان می‌دهد و اتصال را قطع می‌کند. طبیعتاً در چنین حالتی وقتی کولر به حالت عادی بازگردد، اورلود ول کرده و مجدداً دستگاه قادر به راه اندازی می‌باشد. اگر یک بار و به دلیل نوسان جریان برق، این اتفاق افتاده باشد، جایی برای نگرانی نیست ولی اگر این اتفاق مجدداً تکرار شد حتماً علتی قابل بررسی دارد و باید با یک متخصص تعمیر کولر گازی مشورت نمود. باید ابتدا دلایل اورلود کمپرسور کولر گازی را شناسایی کرد. اگر ایراد از موتور یا کمپرسور دستگاه باشد، عیب یابی و تعمیرات کمپرسور در اولویت قرار خواهد گرفت. چنانچه کندانسور دچار مشکل شده باشد، با ترمیم یا تعمیر این بخش می توان مشکل دستگاه را برطرف نمود. به طور کلی جهت جلوگیری از تاثیرات نامناسب ناشی از نوسانات برق بهتر است همواره برای روشن کردن کولرگازی خود از محافظی با کیفیت و مطمئن استفاده کنیم. از آنجایی که قطعات اسپیلت از قطعات بسیار بالایی برخوردار هستند، برای رفع هر گونه مشکل نظیر رله کولر گازی بهتر است از تعمیرکاران متخصص در این زمینه کمک بگیریم. آن ها با حضور در محل ضمن بررسی و عیب یابی علت اورلود دستگاه، مشکل دستگاه را به بهترین شکل رفع می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کمپرسور کولر گازی

هر چند که اورلود کولرگازی همواره امر بدی نیست و فایده آن این است که از آسیب به دستگاه اصلی جلوگیری می‌کند؛ ولی توجه به رفع مشکلات آن از امور ضروری است. برخی از عللی که به تجربه ثابت شده است عبارتند از:

 • برق ورودی دستگاه مشکل دارد. مثلاً ممکن است ولتاژ پایینی داشته باشد و یا دچار نوسان جریان شده باشد.
 • خازن کمپرسور از کار افتاده است یا خراب شده است.
 • ممکن است سیم پیچ راه انداز یا استارتر سوخته باشد و یا کمپرسور بیش از 10 آمپر اضافه بار داشته باشد.
 • اگر مبرد را بیشتر از حد استاندارد شارژ کرده باشید.
 • بروز مشکل فنی در فن، خازن و کمپرسور
 • زیاد شدن فشار کنداسور و کثیف بودن آن
 • بروز اختلال مکانیکی در کمپرسور کولر گازی
 • نوسانات ولتاژ برق ورودی به دستگاه
 • برخی از کولرهای گازی دارای سیستم لوله مویی هستند که گرفتگی این لوله و گرفتگی شیر برقی نیز می‌تواند علت اورلود کمپرسور کولرگازی باشد.

رفع مشکل اورلود کولرگازی

روش تست اورلود کولرگازی

تشخیص این کار فنی بهتر است توسط متخصص و تعمیرکار انجام شود. قبل از اینکه به روش‌های تست خرابی بپردازیم، نشانه اورلود شدن کولرگازی این است که کولرگازی باد گرم می‌زند که در این‌صورت اگر فیوز اورلود که خود به خود در دمای 70 درجه جریان برق کمپرسور را قطع می‌کند کار نکند، باید کولر را فوراً خاموش کرد و با تعمیرکاران کولرگازی جهت بررسی تماس گرفت. در ادامه به روش‌های تست اورلود کولر گازی اشاره می‌کنیم:

 • تست بدنه کمپرسور می‌تواند در تشخیص اورلود اسپیلت تعیین کننده باشد. در صورت اشکال در اورلود، حرارت کمپرسور به شدت بالا می‌رود و تفاوتی ندارد که اورلود داخلی است یا بیرونی. این حرارت زیاد، حتی با لمس دست هم قابل تشخیص است.
 • نیاز به شناخت کار اهم متر داریم. به این منظور باید با استفاده از اهم متر پایه‌های کمپرسور را تست کرد. اینگونه که باید یک سر اهم متر را به پایه C گذاشته و سایر پایه ها را با سر دیگر امتحان کنیم. اگر این پایه به سایر پایه‌ها ارتباط نداشت و راه نداد، معلوم می‌شود که این قطعه در کولرگازی مشکل پیدا کرده است.
 • ممکن است اورلود هم خراب باشد که باید خود اوررلود هم تست کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: بررسی مهم ترین دلایل باد گرم زدن کولر گازی

نحوه رفع مشکل اورلود کولرگازی

بهتر است پیش از ارائه روش‌های تعمیر، در مورد توصیه‌های نگهداری از آن سخن گوییم. که تا حد امکان از بروز مشکل در آن جلوگیری شود. ما با سرویس کردن دوره‌ای کولرگازی می‌توانیم قبل از اینکه مشکلی به وجود آید، از آن پیشگیری کنیم.

اما هنگامی که مشکل به وجود آمد و پس از تست، مطمئن شدیم که کولرگازی دارای وضعیت اورلود شده است، باید در اولین فرصت برای عیب یابی و رفع اورلود آن اقدام کنیم. اگر ایراد از موتور یا کمپرسور دستگاه باشد، عیب یابی و تعمیرات کمپرسور در اولویت قرار خواهد گرفت. اگر کندانسور دچار مشکل شده باشد، با تعمیر این بخش می‌توان مشکل دستگاه را برطرف نمود.

بنابراین برای جلوگیری از تاثیرات نامناسب ناشی از تاثیرات نوسانات برق، بهتر است همواره برای روشن کردن کولرگازی خود از محافظی با کیفیت و مطمئن استفاده کرد. به دلیل اینکه قطعات اسپیلت از حساسیت بالایی برخوردار هستند، برای رفع هر گونه مشکل از جمله اورلود کولرگازی بهتر است از تعمیرکاران مجرب استفاده کنیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن و با بهترین راه حل ها مشکل آن برطرف شود. در صورتیکه اورلود خراب شده باشد و خرابی آن قابل رفع نباشد یا اینکه فرسوده شده باشد، با مشورت تعمیرکاران در این زمینه نهایتا می‌توانیم آن را با قطعه اورلود نو جایگزین کنیم.

هر چند که توصیه موکد ما در صورت بروز مشکل، تماس با تعمیرکاران است ولی اقداماتی که در صورت وجود مشکل با احتیاط می‌توان برای رفع اورلود کولرگازی انجام داد، این است که دریچه کنداسور کولرگازی را باز کرده و بدون تماس مستقیم دمای کمپرسور را چک کنیم. داغ بودن کمپرسور نشانه اورلود است. در این هنگام ابتدا با جریان آب کمپرسور را خنک کرده و سپس به رفع مشکل اصلی بپردازیم.

اورلود معمولا به دلیل کمبود گاز مبرد بر اثر مواردی مانند نشتی یا مسدود بودن لوله رخ می‌دهد. در این موارد کمبود مبرد در کمپرسور منجر به افزایش دمای آن می‌شود. در صورت اورلود باید فیز اصلی را قطع کرده و لوله‌ها با دقت چک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp