دیگ بخار (بویلر) چیست؟ | در این خودآموز قصد داریم تا به نوعی دستگاه گرم کننده ی مدرن در ساختمان های مسکونی و تجاری نگاهی بیندازیم. تنوع های زیادی از چگونگی کارایی و عملکرد این دستگاه ها وجود دارد، اما این توضیح در مورد ساختمان های تجاری نوساز‌تر است.

توصیف-دیگ-بخار-بویلر-چیست-؟

در سیستم ها معمولا دو دیگ بخار بزرگ داریم که به صورت موازی با هم مرتبط می شوند و به این معناست که هر دو دیگ بخار می توانند به صورت همزمان یا جداگانه کار کنند. برای تعمیر دیگ موتورخانه و نگهداری، یکی از دیگهای بخار می تواند جداسازی و منقطع شود، در حالیکه دیگ بخار دیگر به فعالیت خود برای گرمایش ساختمان ادامه می دهد. برای دستگاه های گرمایشی مدرن، این نوع از پیکربندی بسیار متداول است. روش دیگر ارتباط متوالی دیگ های بخار است که روشی قدیمی است و حداقل برای دفتر‌کارهای تجاری کاربردی نیست.

مثالهایی از انواع دیگ بخار (بویلر)

مثالهایی از انواع دیگ بخار (بویلر)

دیگهای بخار در طراحی های مختلفی تولید می شوند. در بالا مثالهایی را از انواع آنها ذکر کردیم. ممکن است به صورت دیگهای بخار جفتی یا بخش های متعدد کوچکتر باشند. در طراحی های بهتر از ترکیبی از اندازه ها برای برآورده کردن مناسب نیاز استفاده می شود. به این شکل که نمونه ای بزرگ برای زمستان و نوع کوچکتر برای تابستان نصب می گردد.

در پاسخ به این سوال که دیگ بخار (بویلر) چیست؟ باید گفت دیگ بخار (بویلر) منبع گرمادهی برای دستگاه گرمایش هستند. گرما از طریق آب در جریان در دستگاه گرمایشی منتقل می‌شود که در نهایت به بخش خارجی ساختمان رانده می شود.

دو اصطلاحی که در این نوع دستگاه ها با آن مواجه خواهید شد، جریانهای اولیه و ثانویه هستند.

جریان اولیه آب داغ را از دیگ بخار به لوله ی اصلی با کمترین اتلاف حرارت هدایت می کند. لوله ی اصلی آب داغ را به جریانهای ثانویه منتقل می کند و سپس آب داغ استفاده شده و خنکتر را به سمت دیگر لوله ی اصلی بر می گرداند.

جریان اولیه ی آب می تواند به صورت مستقیم از طریق لوله ی اصلی با کمترین میزان اتلاف حرارت عبور کند و به دیگ بخار برگردد تا گرمای بیشتری را جذب کند یا اینکه وارد جریانهای ثانویه بشود. مسیری که آب انتخاب می کند به نیاز به آب داغ در جریانهای ثانویه بستگی خواهد داشت. آب به این دلیل می تواند مستقیم وارد جریان بشود که دیگهای بخار برای فعالیت به کمترین میزان جریان نیاز دارند، در غیر این می توانند آسیب ببینند و یا بخشهای داخلیشان تخریب بشود.

جریانهای اولیه و ثانویه هر کدام مجموعه پمپهای خودشان را خواهند داشت.

پمپ های خطی و سانتریفیوژی

خطی                                                  سانتریفیوژی

پمپهای اولیه بزرگتر و بیشتر از نوع سانتریفیوژی بودند که با موتوری القاکننده هدایت می شدند. با این حال بسته به اندازه ی دستگاه می توان از نوع خطی نیز به خصوص در دفتر کارهای کوچکتر استفاده کرد.

توضیح دقیق دستگاه های اولیه و ثانویه در مقاله دیگ بخار (بویلر) چیست؟

پمپهای اولیه تنها آب را در چرخه ی اولیه خواهند فرستاد. آب داغ دیگ بخار را ترک می کند، وارد لوله کشی می‌شود، توسط پمپ اولیه مکیده می شود و در نهایت به لوله ی اصلی با اتلاف حرارات پایین با فشار وارد می شود.

توضیح دقیق دستگاه های اولیه و ثانویه در مقاله دیگ بخار (بویلر) چیست؟

سپس آب می تواند با عبور از لوله ی اصلی با اتلاف حرارت پایین و جریان در لوله ی قائم از طریق پمپهای ثانویه خارج شود یا بخشی از آب از طریق لوله ی اصلی به سمت دیگر آن ادامه ی مسیر خواهد داد. در هر دو حالت، آب به آن سوی لوله ی اصلی خواهد رسید و به جریان در اطراف ادامه می دهد، به دیگ بخار برمی گردد، اما با دمایی پایینتر تا دوباره جذب حرارت کند و چرخه را تکرار کند.

پمپهای متصل به لوله های قائم (بالابرنده)

پس از عبور جریان آب از سمت داغ لوله ی اصلی‌، پمپهای کوچکتری وجود دارند که به لوله هایی به نام لوله های قائم (بالابرنده) متصل می شوند. لوله های قائم از طول ساختمان بالا می روند تا آب گرم شده را به جریانهای مختلف برسانند. به عنوان مثال بال شرقی یا غربی بخشهای مدیریتی هوا از این جمله اند.

در این مثال ما چهار جریان ثانویه داریم. جریانهای ثانویه ی 1 تا 3 پمپ دوگانه دارند و چهارمین جریان تنها یک پمپ دارد، زیرا حجم گرمایشی آن کم و احتمالا” نزدیک میز پذیرش است.

چندین پمپ ثانویه ی کوچکتر

در قسمت بالا شما می توانید مثالی از چندین پمپ ثانویه ی کوچکتر را ببینید. آنها همچنین می توانند پمپهای سانتریفیوژی بزرگی باشند که این مسئله به اندازه ی دستگاه گرمایش وابسته است. این پمپها آب داغ را به هر کجا که نیاز باشد، می فرستند، اما فقط برای بخشهای انتخابی از ساختمان که لوله کشی آن متصل شده است.

تنظیمات پمپ دوگانه به طور معمول در وضعیت مشغول به کار و استراحت است. به این معنی که یک پمپ در زمان مشخصی فعالیت می کند، در حالیکه دیگری در نقش جایگزین در زمان از کار افتادن پمپ فعال شروع به کار می کند.

جریانهای ثانویه آب را به منطقه ی مشخصی از ساختمان می رسانند. به عنوان نمونه اولین جریان ممکن است آب داغ را به رادیاتورها در طبقه ی اول برساند. دومین جریان ممکن است آب داغ را تنها به واحدهای مدیریتی هوا و فن کویلها در سمت شرقی ساختمان برساند.

وقتی که آب داغ از طریق مبادله کننده ی حرارت جریان می یابد و بخشی از انرژی گرماییش را از دست می دهد، از طریق لوله ی بالا برنده ی برگشتی به لوله ی اصلی با اتلاف حرارت پایین و در نهایت به دیگ بخار برای جذب حرارت بیشتر بر می گردد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

با ما در ادامه مقاله دیگ بخار (بویلر) چیست؟ همراه باشید.

آب گرم خانگی

در این مثال نیز جریان ثانویه ای داریم که به سمت آبگرمکن جریان دارد. آبگرمکن جایی است که آب گرم خانگی تولید می شود، این همان آب گرمی است که از شیرهای آب خارج می شود.

چرا آب گرم خانگی را از آب گرمی که به اطراف ساختمان پمپ می شود، جدا کردیم؟ مواد شیمیایی زیادی هستند که وارد دستگاه گرمایشی اولیه در دیگ بخار (بویلر) می شوند، دستگاه آب گرم با دمای پایینی که به طور قطع شما نمی‌خواهید از آن آب بنوشید.

آب گرم از دستگاه بویلر خارج می شود و به جریان ثانویه هدایت می شود و در نهایت توسط یک پمپ به دستگاه مبادله کننده ی حرارت در آبگرمکن وارد می شود. سپس گرمایش را به آب تازه ای که در مخزن نگهداری می شود، منتقل می‌کند. دمای آب تازه ناگزیر به علت مبادله کننده ی حرارت بالا می رود. این آب گرم تازه سپس به آشپزخانه و وانهای حمام هدایت می شود تا مورد استفاده قرار گیرد و به دستگاه گرمایش برنمی گردد. در این میان آب داغ تامین شده از بویلر در جریان ثانویه از مبادله کننده ی حرارت به آبگرمکن با دمایی پایینتر وارد می شود، به این خاطر که بخشی از حرارتش را به آب تازه داده است و سپس به لوله ی اصلی با اتلاف حرارت پایین و در نهایت به بویلر باز خواهد گشت.

منبع انبساط یا فشار داخلی

منبع انبساط یا فشار داخلی

در بالا شما می توانید نمونه ای از منبع انبساط و واحد تنظیم فشار داخلی را ببینید. فشار در دستگاه تغییر خواهد کرد، به عنوان مثال اگر مجموعه ی پمپ ثانویه روشن شود، مجموعه ی پمپ اولیه با کاهش فشار رو به رو می‌شود، زیرا آب بیشتری در این حالت از لوله ی اصلی به سمت چرخه ی ثانویه در جریان است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر پمپ موتورخانه

همچنین به طور مشابهی اگر دمای آب کاهش یا افزایش بیابد، در چگالیش تغییر ایجاد می شود و این امر نیز بر فشار تاثیر می گذارد. آب وقتی گرم می شود، حجم بیشتر و وقتی که خنک می شود، حجم کمتری را اشغال می کند.

منبع انبساط و واحد تنظیم فشارداخلی به طور معمول جایی در نزدیکی لوله ی اصلی با حرارت پایین به لوله کشی اصلی متصل می شوند. اگر فشار بسیار بالا برود، سپس به طور بدیهی واحد توسعه بخشی از آن را جذب می کند و وقتی که فشار بسیار پایین می رود، واحد تنظیم فشار داخلی آن را به دستگاه بر می گرداند تا آن را متعادل سازد.

دستگاه تجویز کننده ی میزان مناسب

دستگاه تجویز کننده ی میزان مناسب

در بالا شما می توانید نمونه ای از دیگ تعیین کننده میزان مناسب را ببینید. به طور معمول این دستگاه به لوله کشی‌های باریکی در مقابل  لوله ی اصلی با اتلاف حرارت پایین متصل می شود. سپس از اختلاف فشار برای هدایت آب گرم از آن استفاده می کند. دیگ تعیین کننده ی میزان مناسب فقط به مهارکننده های شیمیایی اجازه می دهد تا به دستگاه وارد شوند که آن را تمیز و عاری از باکتری نگه می دارند.

ما در خود آموز دیگ بخار (بویلر) چیست؟ سعی کردیم نگاهی به چگونگی عملکرد این دستگاه ها بیاندازیم و توضیح کاملی از کارایی این دستگاه ها به شما عزیزان ارائه بدهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp