آب دادن فن کویل | در این مقاله پیش از اینکه به مشکلات احتمالی فن کویل از جمله آب دادن فن کویل بپردازیم، بهتر است تعریفی از آن و انواع مختلفش داشته باشیم و سپس دلایل آب دادن فن کویل را بیان کنیم. در صورتی که برای تعمیر فن کویل نیاز به کمک داشتید، با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

دلیل آب دادن فن کویل

فن کویل چیست؟

وسیله ای است که برای تهویه هوا ساخته شده و قطعات آن شامل مبدل حرارتی و فن می باشد. خود این دستگاه نیز در سیستم های تهویه هوا در ساختمان های تجاری، مسکونی و صنعتی به کار می رود. فن کویل قابلیت های مختلفی دارد. از جمله اینکه می تواند با مکش هوای محیط، درجه حرارت آن محیط را تنظیم کند. معمولاً خاموش- روشن آن از طریق سوئیچ دستی (ON/OFF) یا یک ترموستات می باشد. عملکرد آن اینگونه است که با دستور ترموستات به فن یا شیر کنترل، دور فن یا میزان دبی آب ورودی به کوئل ها، هوای مطبوعی در محیط ایجاد می کند. تغذیه اولیه فن کویل ها از دیگ های مرکزی و چیلر می باشد. که برای انتقال این انرژی تولید شده به محیط از دو یا چهار لوله (گرم و سرد) استفاده می کنند.

انواع مختلف فن کویل

فن کویل انواع مختلفی دارد.

فن کویل کاستی

این مدل از فن کویل را می توان در سقف کاذب نصب کرد. از مزیت های آن این است که ضمن اینکه طراحی زیبا و خوبی دارد، هیچ گونه فضا را نیز اشغال نمی کند. این نوع از فن کویل بیشتر در فضاهای اداری و مراکز خرید لوکس مورد استفاده است. البته برای نصب آن باید برخی نکات مانند: ضخامت سقف برای پمپاژ صحیح آب درین به خارج، را در نظر داشته باشیم. فن کویل کاستی دارای دو نوع یکطرفه و چهار طرفه می باشد. نوع یکطرفه آن معمولا برای تهویه مرکزی و در جریان هوای یکطرفه کاربرد دارد و چون ضخامت زیادی ندارد خیلی آسان روی سقف نصب می شود و نوع چهار طرفه آن دارای چهار جهت مختلف برای ورودی و خروجی هوای سرد و گرم است که دارای یک پمپ درین برای خروج آب کندانس شده می باشد.

فن کویل سقفی توکار

این فن کویل درون سقف کاذب نصب می شود و مزیت آن نصب ساده و انتخاب محل دریچه هوادهی برای مصرف کنندگان است. محل نصب آن معمولا در ورودی فضاها و زیر سقف کاذب آن می باشد. دریچه ای نیز در زیر آن برای بررسی و تعمیر آسان تر وجود دارد.

فن کویل کانالی

این فن کویل از لحاظ ظاهری شبیه فن کویل سقفی توکار است و در سقف کاذب نیز نصب می شود. ویژگی بارز این نوع از فن کویل ها صدای زیاد و حجم بالایی از هوا می باشد که از جهت این ویژگی، آن را از انواع دیگرش متمایز کرده است. به همین دلیل بیشتر در ساختمان های تجاری، لابی شکل و اماکن با سقف بلند استفاده می شود.

فن کویل زمینی

این نوع فن کویل، نوعی از آن است که ما خیلی زیاد و بیشتر از انواع دیگر به چشم دیده ایم و بسیار پرکاربرد است. از جمله در مکان های مسکونی یا مکان هایی که فاقد سقف کاذب می باشند. نصب آن به حالت عمودی بر زمین است. روشن است که بزرگترین عیب این نوع از فن کویل، اشغال فضاست و مزیت آن، هزینه کمتر آن نسبت به سایر انواعش می باشد. ورود و خروج هوا در این نوع دستگاه معمولا از روبرو یا پشت یا بالا می باشد.

فن کویل زمینی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت روشن نشدن فن کویل

مشکلات فن کویل

هر چند که نصب فن کویل ها ساده و آسان است اما برای بهبود عملکردشان نیاز به سرویس و تعمیر دوره ای دارند. همانطور که گفتیم تغذیه اصلی این دستگاه آب است. از این رو قصد داریم به دلیل آب دادن فن کویل بپردازیم. در واقع در فن کویل، آب کندانس شده به روی کویل ها، به سینی زیرین وارد شده و توسط لوله های درین آب تخلیه می گردد. درادامه به دلایل آب دادن فن کویل خواهیم پرداخت.

دلایل آب دادن فن کویل

آب دادن فن کویل علامتی است که نشان می دهد دستگاه دچار مشکل شده است. البته جای نگرانی ندارد چون پس از عیب یابی، با تعویض قطعه خراب شده، مشکل می تواند به کلی مرتفع شود. دلیل آب دادن فن کویل می تواند از جمله موارد زیر باشد:

  • فشار آب افزایش یافته است.
  • اتصالات شیر آب جدا شده اند.
  • مخزن سیستم سوراخ شده است.
  • شیلنگ های منتقل کننده سوراخ شده اند.
  • دلایل دیگر برای آب دادن فن کویل م یتواند بالاتر بودن لوله خروجی درین از سطح دستگاه که موجب می شود شیب لازم جهت خارج شدن آب درین وجود نداشته باشد. در اینصورت آب در تشتک درین پر شده و می ریزد. راه حل این مشکل، استفاده از پمپ درین می باشد.
  • در برخی موارد به علل مختلف، کویل اواپراتور یخ می زند و وقتی دستگاه خاموش می شود، یکدفعه یخ ها آب شده و حجم این آب بیش از حجم آب درین می شود و آب از تشتک لبریز می شود.
  • لوله های درین ممکن است بر اثر وجود مصالح ساختمانی گرفته باشند.
  • در مناطقی که شرجی هستند در برخی موارد کویل آب داغ در قسمت خروج یهوا نصب می شود که هوای سرد دستگاه این کویل را تا حدودی خنک کرده باشد. در نتیجه عمل تقطیر (کندانس) بر کویل انجام شده و باعث چکه کردن آب از آن می شود.
  • برخی دستگاه ها، هواسازشان کاملا سیل بوده. یعنی اگر با عللی مانند اینکه سایز کانال برگشت کوچکتر از حد استاندارد باشد، داخل هواساز فشار منفی پیش آید، نهایتا منجر به عدم تخلیه آب از تشتک درین شده و دستگاه دچار آبریزی می شود.

اگر دلیل آب دادن فن کویل، سوراخ شدن لوله ها باشد و ما بخواهیم اگر از طریق برداشتن آن لوله آسیب دیده مشکل را رفع کنیم، کار موقتی است چون سطح انتقال حرارت و راندمان سردسازی و گرم سازی به شدت کاهش می یابد. بنابراین فن کویل انرژی خیلی بالاتری نیاز دارد و بالتبع هزینه کار کردن و مصرف آن نیز بالا می رود. پس باید قطعه خراب کاملاً تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp