روشن نشدن مشعل موتورخانه | بخش مرکزی و قلب موتورخانه، مشعل موتورخانه است و نقش مهمی در فعالیت موتورخانه دارد. مشعل موتور‌خانه ابزاری برای گرمایش آب درون دیگ موتور‌خانه است. این آب گرم برای مصارف افراد یا گرمایش ساختمان ها بکار می‌رود. مشعل مقدار معینی از اکسیژن و سوخت را باهم قاطی می‌کند و درنتیجه اشتعال به وجود می‌آید. وظیفه مشعل تولید گرما و تنظیم شعله می‌باشد. برای تعمیرات موتورخانه با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : دیگ بخار (بویلر) چیست؟

مشعل موتورخانه انواع مختلفی از لحاظ سوخت مصرفی دارد. در ادامه به چند مدل از آن اشاره می کنیم:

مشعل گاز سوز

مشعل گازوئیل سوز

مشعل مازوت

مشعل سه‌گانه ودو‌گانه سوز

مشعل جامد سوز

مشعل مازوت سوز:

یکی دیگر از انواع مشعل های موتورخانه مشعل مازوت سوز است، که از طریق نفت سیاه یا مازوت  سوخت احتیاجی خود را تامین می‌کند. مشعل های مازوت سوز کارکرد مشابهی با مشعل گازوئیل سوز دارند و این نوع مشعل ها اغلب در پالایشگاه ها به نیت گرمایش کوره ها و بویلرها استفاده می‌شوند.

مشعل جامد سوز:

این نوع مشعل در گذشته ها بسیار مورد عنایت افراد قرار می‌گرفت و استفاده می شد اما با گذشت زمان  و تغییرات به وجود آمده در سوخت های مصرفی استفاده از این نوع مشعل ها نیز کمتر شد . سوخت مصرفی امروزه نفت و گاز و گازوئیل می‌باشد اما سوخت احتیاجی مشعل های جامد سوز به صورت جامد و شامل : خاک ،چوب، ذغال سنگ، ذغال   کک  و….  می‌شود.

لازم به ذکر است که هنوز صنایعی هستند که از این مشعل موتورخانه یعنی مشعل جامد سوز استفاده می‌کنند، مثل صنایع ذوب آهن ویا واحد های نیروگاهی

مشعل دوگانه و سه گانه سوز:

هرگاه مشعلی دو نوع سوخت مصرفی داشته باشد به آن مشعل دوگانه‌سوز و هرگاه مشعلی بیشتر از دو نوع سوخت مصرفی داشته باشد به آن مشعل سه گانه سوز می‌گویند. سوخت مصرفی مشعل های دوگانه سوز اغلب شامل گاز و گازوئیل می‌باشد اما مشعل های سه گانه سوز علاوه بر گاز و گازوئیل از سوخت سوم یا همان مازوت نیز استفاده می‌کنند.

دلایل روشن نشدن مشعل موتورخانه

چه چیز هایی موجب روشن نشدن مشعل موتورخانه می‌شود؟

دلایلی وجود دارد که سبب اختلال در روشن شدن مشعل موتورخانه می‌شود امکان دارد این اختلال ها در اجزای مشعل موتورخانه یا در ورود و خروج هوا یا هنگام سوخت رسانی باشد.

به طور خلاصه چند موردی از این دلایل را برای آگاه کردن شما بیان می‌کنیم:

اختلال در کنترل کننده های شعله

اگر کنترل کننده های شعله یا قسمت هایی که تشخیص می دهند شعله وجود دارد  مثل یون، وایرها خراب شوند مشعل روشن نمی‌ماند

کارکرد دودکش

اگر اکسیژن کافی در محلی که موتور خانه قرار دارد در دسترس نباشد و از دودکشی که مناسب آن است استفاده نشده باشد ، ممکن است باعث شود مشعل روشن نشود.

اشکال در سوخت رسانی یکی از دلایل روشن نشدن مشعل موتورخانه

نبود سوخت کافی، کافی نبودن این مورد نیز دلایل خودش را دارد، ممکن است گاز فشار پایینی داشته باشد یا اینکه لوله های گازرسانی  قطع شده باشند یا فیلتر دچار گرفتگی شده باشد.

اختلال در اجزای هوا‌رسانی

اجزای هوارسانی مثل دمپر یا دودکش امکان دارد که دچار اختلال شوند که باعث می‌شود هوا به مقدار کافی وارد  مشعل نشود و  مشعل روشن نشود یا روشن شود و بعد از مدتی خاموش شود. برای جلوگیری از این مورد ، موتورخانه را در جایی قرار دهید که هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد.

مشکل در سیستم جرقه زنی

در مشعل  یک مخلوط گاز و هوا (اکسیژن)  وجود دارد که با جرقه زدن اشتعال آغاز می‌شود. اگر جرقه زدن معیوب باشد یا رله جرقه زن خراب باشد یا فاصله مخلوط شدن هوا و گاز و جرقه زدن درست نباشد.  مشعل روشن نمی‌شود

برعکس بودن نازل از دلایل روشن نشدن مشعل موتورخانه

یک عامل دیگر که سبب روشن نشدن مشعل می‌شود اشتباه وصل کردن سیستم الکتریکی مشعل یا برعکس بودن نازل می باشد.

عدم اتصال یا سالم نبودن آرت

گاهی اوقات برعکس کار کردن فاز و نول موجب روشن نشدن مشعل می‌شود.

اتصال الکترود به بدنه

اگر الکترود به بدنه متصل باشد موجب برگشت برق به سوی رله می‌شود در این صورت مشعل روشن نمی‌شود.

اختلال در رله

یکی از دلایلی که  به عنوان متداول ترین دلیل  میتوان نام برد اختلال در رله است. این قطعه نقش جالبی دارد نقش آن ، این است که میزان فشار و زمان جرقه زدن را تشخیص می‌دهد. می‌توان گفت که این قطعه اگر خراب شود گویا که مشعل موتور خانه قطع عضو شده است و به احتمال زیاد مشعل روشن نخواهد شد، رله در واقع برد الکتریکی مشعل است.

مشکل در نوع شعله ی به وجود آمده در مشعل

اگر گاز و سوخت طوری ترکیب شوند و به نحوی که درست باشد بسوزند اما ترکیب درستی نباشد یا شعله ای که به ما می‌دهد آبی نباشد ممکن است که شعله پس بزند و مشعل موتورخانه روشن نشود.

اختلال در تنظیم کننده های فشار سوخت و هوا

به غیر از فشار سوخت در مشعل های موتورخانه، فشار هوا نیز داریم .دلیلش این است که بسیاری از مشعل ها فن دار هستند و فشار هوا باعث می‌شود هوا به اندازه لازم با سوخت ترکیب شود و آب موجود در دیگ موتورخانه گرم شود.

هزینه تعمیر

هزینه تعمیر مشعل موتورخانه به مدل مشعل بستگی دارد. به این ترتیب، تعمیر بر اساس گازی و یا گازوئیلی بودن مشعل متفاوت است. موارد دیگری نظیر سرویس کردن، نصب و مکان نصب، مدت‌زمان کار تعمیرکار، قیمت‌های مختلفی را به خود اختصاص می‌دهند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : سرویس کار موتورخانه شوفاژ

کلام پایانی

شما با مطالعه مقاله بالا با انواع مشکلات و عیوب مشعل های گازی و گازوئیلی آشنا شدید و میتوانید به عیب یابی موتورخانه بپردازید. هر یک از مواردی که در بالا به آن اشاره شد می‌تواند دلیلی بر روشن نشدن مشعل موتورخانه باشد. شما می‌توانید هر یک را بررسی کرده و علت روشن نشدن را پیدا کنید. در صورت برطرف نشدن مشکل با یک متخصص تماس گرفته و از او بخواهید تا مورد را بررسی کرده و مشکل را برطرف کند. از دستکاری بی مورد سیستم و کاوش در تجهیزات موتورخانه کاملا پرهیز کنید که این امکان دارد باعث بدتر شدن اختلال شود.

واقعیت این است که با رعایت اصول فنی در زمان نصب مشعل، استفاده از قطعات باکیفیت در آن و همچنین انجام منظم تعمیر و نگهداری این تجهیز می‌توان جلوی بروز بخش قابل توجهی از مشکلات را گرفت. سعی کنید به صورت منظم هر چند وقت یکبار موتورخانه را بررسی و سرویس کنید تا از بزرگ شدن مشکلات کوچک جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp