داکت اسپلیت یا کولرگازی ؟ این سوال در مورد این دو نوع از سیستم های تهویه مطبوع است که هر صاحب خانه یا کسب و کاری با آن مواجه است . چگونه متوجه بشید چه چیزی برای شما مناسب است، سیستم های داکت اسپلیت یا کولرگازی 

داکت اسپلیت یا کولر گازی؟

آیا سیستم خنک کننده قدیمی دارید یا بدتر از آن، اصلاً تهویه هوا ندارید؟ شاید شما در حال بازسازی خانه خانوادگی یا ساختن خانه رویایی خود هستید. یا شاید شما در شرف عرضه خانه خود به بازار هستید و مشتاق به جذب یک پیشنهاد استثنایی هستید. یافتن یک سیستم تهویه مطبوع که مناسب دارایی و سبک زندگی شما و همچنین بودجه شما باشد، بخش عمده ای از تصمیم گیری شما خواهد بود. عواقب تصمیم گیری عجولانه یا ناآگاهانه می تواند گران باشد با توجه به هزینه تعمیر داکت اسپلیت یا اسپلیت یا عدم کارایی و سرما دهی مناسب در صورت انتخاب اشتباه شما.

سیستم های اسپلیت یا کولر گازی

سیستم اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوع است که بخشی از سیستم (کندانسور) در خارج از خانه، معمولاً روی یک دیوار خارجی قرار دارد. بقیه سیستم (یونیت داخلی) در داخل قرار دارد، معمولاً به یک دیوار داخلی ثابت می شود.

کولرگازی
کولرگازی

مزایای انتخاب سیستم اسپلیت

در پاسخ به سوال داکت اسپلیت یا کولرگازی ، یکی از مزایای اصلی سیستم اسپلیت این است که خرید آن نسبت به سیستم کانالی( داکت اسپلیت) ارزان‌تر است و می‌توان آن را همزمان در یک قسمت از خانه نصب کرد. برای مثال، ممکن است با یک نشیمن اصلی شروع کنید و طبق بودجه شما یونیت اضافی اضافه کنید. سیستم های اسپلیت نیز اولین انتخاب شما برای آپارتمان نشینی یا در خانه های دو طبقه است با ارتفاع کم است زیرا نصب کانال بین سطوح غیرممکن است. سیستم‌های اسپلیت نیز گزینه بهتری نسبت به سیستم‌های کانالی در خانه های کوچکتر یا جایی که تنها یک اتاق مجردی نیاز به تهویه مطبوع دارد، هستند.

به طور کلی، سیستم اسپلیت با کنترل از راه دور کار می کند و شما را 100% مسئول دمای اتاقی می کند که یونیت در آن نصب شده است. سیستم اسپلیت نیز هزینه نصب و راه اندازی کمتری نسبت به سیستم کانالی دارد، اما هزینه نباید تنها عامل تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سیستم برای خانه شما ایده آل است باشد. در حالی که خرید کولر گازی به طور کلی ارزان تر است، سیستم های اسپلیت محدودیت هایی نیز دارند.

اسپلیت
اسپلیت

محدودیت های سیستم های اسپلیت

یکی از این محدودیت ها به تاثیر زیبایی سیستم کولرگازی مربوط می شود. لزوم وجود یک یونیت کندانسور در خارج از خانه می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در حالی که یک نصاب ماهر همیشه تلاش می‌کند تا جایی که می‌تواند با احتیاط مکان کندانسور را پیدا کند، همیشه نمی‌توان آنها را پنهان کرد. اگر یونیت باید در مکانی قابل توجه واقع شود خوشبختانه در حال حاضر طیف وسیعی از گزینه ها از جمله واحدهای نصب شده روی سقف وجود دارد که در این زمینه کمک زیادی می کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : مرسوم ترین مشکلات داکت اسپلیت

ظرفیت خنک سازی یک سیستم اسپلیت را می توان به اتاق یا محیطی که در آن نصب شده محدود کرد. اگر سیستم قدرتمندی را انتخاب کنید و دیوارهای داخلی کمی داشته باشید، مشکل چندانی نیست. با این حال، ظرفیت سیستم اسپلیت شما برای رساندن هوای سرد به خارج از محدوده‌ی نزدیک خود به برخی ملاحظات مهم مربوط می‌شود:

• چقدر انرژی مصرف خواهد کرد
• اجرای آن چقدر پرهزینه خواهد بود
• موقعیت یونیت بر روی دیوار داخلی
• چیدمان خانه شما

برخی از سیستم‌های گران‌تر (سیستم‌های مولتی اسپلیت) تا حدی این مشکل را کاهش می‌دهند. آنها اجازه می دهند بیش از یک اتاق یا محیط به طور همزمان خنک شوند. با این حال، نیاز به نزدیک بودن یونیت بیرونی (کندانسور) نسبت به یونیت های داخلی بر روی اینکه آیا این راه حل مناسبی برای ساختمان شما است یا خیر، تأثیر می گذارد. با این وجود، یک سیستم مولتی اسپلیت ممکن است گزینه مناسبی باشد که در مقایسه با داکت اسپیت به دلیل فضای محدود برای کانال کشی امکان پذیر نباشد.

مولتی اسپلیت
مولتی اسپلیت

راه حل جایگزین برای این مشکل نصب بیش از یک سیستم اسپلیت است. در بررسی اینکه آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر، باید تعدادی از عوامل را در نظر بگیرید:

• افزایش هزینه های نصب با داشتن سیستم های اسپلیت اضافی

• محدودیت ها از نظر فضای دیوار داخلی و اثرات نامطلوب زیبایی داشتن چندین یونیت داخلی،

• نیاز به یونیت های کندانسور اضافی که در بیرون قرار می گیرند

• هر گونه نویز از سیستم شما ممکن است بر استفاده و لذت همسایگان شما تاثیر داشته باشد

سیستم های داکت اسپلیت

سیستم تهویه مطبوع کانالی (داکت اسپلیت) با سیستم اسپلیت متفاوت است زیرا کل یونیت ها معمولاً در فضای پشت بام ملک شما نصب می شود یا به طور کلی در خارج از ساختمان قرار می گیرد. سپس هوای خنک شده از طریق یک کانال مخفی به اتاق ها یا مناطق متعدد داخل ساختمان هدایت می شود که فقط دریچه ها قابل مشاهده هستند.در ادامه مقاله داکت اسپلیت یا کولر گازی با ما همراه باشید

داکت اسپلیت
داکت اسپلیت

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : انتخاب بهترین محل نصب داکت اسپلیت

مزایای سیستم های کانالی (داکت اسپلیت)

همیشه یک سیستم تهویه مطبوع کانالی گرانتر از سیستم اسپلیت است. با این حال، مزیت اصلی آن این است که راه حلی است که کل دارایی شما را خنک می کند. به طور مرکزی از طریق ترموستات کنترل می شود و به شما امکان می دهد دمای یکنواخت را در سراسر آن حفظ کنید. مزیت حفظ دمای یکنواخت این است که با کفپوش، مبلمان و حیوانات خانگی شما مهربان تر است.

برخی از سیستم های کانالی نیز بسته به مدلی که نصب می کنید، می توانند زون بندی شوند. این بدان معنی است که می توانید خنک کننده را در برخی از اتاق هایی که ممکن است از آنها استفاده نمی کنید خاموش کنید. روش دیگر، یک سیستم مجرای منطقه‌ای به شما امکان می‌دهد تا اتاق‌های مختلف را در دماهای مختلف خنک کنید. یک سیستم منطقه بندی شده، به عنوان یک قاعده کلی، پرهزینه تر از یک سیستم کانالی استاندارد است.

مانند همتایان خود در سیستم اسپلیت، برخی از سیستم‌های کانالی نیز این گزینه را دارند که واحدهای چرخه معکوس باشند که می‌توانند خانه شما را در زمستان گرم کنند. اگر نصب یک سیستم چرخه معکوس کانالی را انتخاب کنید، از هزینه اضافی نصب سیستم گرمایش جلوگیری می کنید و نیاز به کانال های متعدد در هر اتاق را دور می زنید. این باعث می شود نتیجه زیبایی شناختی بهتری داشته باشید. با این حال، گفته شد، این یک گزینه گران‌تر است.

 

مسلماً زمانی که کار می‌کند ساکت‌تر و کارآمدتر است، یک سیستم کانالی در جایی که قصد دارید برای مدت طولانی در یک ملک بمانید منطقی است. در حالی که هزینه اولیه بیشتری وجود دارد، شما شانس جبران هزینه های سرمایه گذاری خود را در طول زمان به حداکثر می رسانید.

داکت اسپلیت یا کولرگازی
سیستم کانالی

محدودیت های سیستم های داکت اسپلیت

سیستم های کانالی (داکت اسپلیت) نیز بدون محدودیت نیستند. یک سیستم کانالی را فقط می توان در جایی نصب کرد که فضای کافی برای کانال کشی وجود داشته باشد که آن ها را برای سازه های خاص نامناسب می کند. منتقدان سیستم های کانالی همچنین به این واقعیت اشاره می کنند که شما برای خنک کردن کل ساختمان برای واحد هزینه می پردازید در حالی که ممکن است فقط نیاز به خنک کردن چند اتاق داشته باشید. مگر اینکه سیستمی را انتخاب کنید که امکان کنترل از طریق اتصال Wi-Fi، تلفن هوشمند یا تبلت را فراهم کند، کنترلر معمولاً به دیوار متصل است و راحتی و قابلیت حمل یک کنترل از راه دور را ندارد. با این حال، انتخاب شما برای نصب سیستم کانال کشی به ارزش و بازارپسندی ملک شما می افزاید. در کل نتیجه گیری ما از مقاله داکت اسپلیت یا کولرگازی به صورت زیر است

نتیجه گیری، سیستم داکت اسپلیت یا کولرگازی؟

انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب برای شما و نیازهای شما یک تصمیم مهم است. به عنوان یک صاحب خانه باهوش، می خواهید روی یک سیستم تهویه مطبوع سرمایه گذاری کنید که بازده انرژی را به حداکثر برساند و در عین حال ارزش ساختمان شما را بیافزاید. شما می خواهید آن را متناسب با  پلان ساختمان خودتان طراحی کنید. شما متناسب با سبک زندگی و بودجه خود به آن نیاز دارید. باید بتواند در برابر چالشی که توسط آب و هوای منحصر به فرد و سخت بریزبن ایجاد شده است، مقابله کند. همه اینها ملاحظات مهمی است در پاسخ به اینکه داکت اسپلیت یا کولرگازی مناسب تر است .

آیا می خواهید یک سیستم تهویه مطبوع را با توجه به نیاز، بودجه و چیدمان خانه یا محل تجاری خود تهیه کنید؟ با تنوع گزینه های خود سردرگم شده اید و بین این دو سیستم نمیدانید داکت اسپلیت یا کولرگازی را انتخاب کنید؟ برای مشاوره صادقانه، بی طرفانه و نصب سریع و مطمئن و خدمات پس از فروش، با متخصصان گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp