تفاوت میان VFD (اینورتر) با Soft Starter چیست؟

تفاوت میان VFD (اینورتر) با Soft Starter | دستگاه ها از نظر کنترل مشابه هستند راه اندازی و توقف موتورهای صنعتی،اما ویژگی های متفاوتی دارند که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

سافت استارتر معمولاً در برنامه های کاربردی استفاده می شود که جریان زیادی وجود دارد و می تواند به موتور آسیب برساند. در حالی که یک VFD  می تواند سرعت موتور را تغییر دهد و در نهایت هر دو آنها می توانند در دراز مدت هزینه تعمیرات شما را کاهش دهد.

در این مقاله به بررسی عملکرد داخلی دستگاه و به برخی از برنامه های کاربردی نگاه می کنیم تا تفاوت ها را بهتر درک کنید.

اجازه دهید ابتدا در مورد اجزاء داخلی این دو دستگاه صحبت کنیم:

Soft Starter:

یک سافت استارتر معمولی سه فاز از شش تریستورها یا یکسو کننده های کنترل شده سیلیکونی استفاده می کند که در یک پیکربندی ضد موازی قرار گرفته اند تا موتورهای الکتریکی به آرامی راه اندازی کنند.

تریستور از 3 قسمت تشکیل شده است. یک گیت منطقی، یک کاتد و آند.هنگامی که یک پالس داخلی روی گیت اعمال می شود این اجازه می دهد تا جریان از آند به کاتد جریان یابد که سپس جریان را به موتور ما می فرستد. وقتی پالس های داخلی به گیت اعمال نمی شود.

Soft Starter

SCR ها در حالت OFF هستند و بنابراین جریان را به موتور محدود می کنند. این پالس های داخلی ولتاژ اعمال شده به موتور را محدود می کنند که جریان هجومی را کاهش می دهد.پالس ها بر اساس زمان رمپ ارسال می شوند بنابراین جریان به آرامی به موتور اعمال می شود.

موتور متصل به سافت استارتربا یک جریان صاف خوب راه اندازی می شود و با حداکثر سرعت از پیش تعیین شده بالا میرود.

سافت استارتر

موتور در همان سرعت باقی می ماند تا زمانی که موتور را متوقف کنیم جایی که سافت استارتر موتور به روشی بسیار شبیه به سطح شیب دار بالا می برد.

VFD (اینورتر):

VFD دارای سه جزء اصلی است: یک یکسو کننده، یک فیلتر و یک اینورتر.

یکسو کننده مانند دیودها عمل می کند ولتاژ AC ورودی می گیرد و آن را به ولتاژ DC تغییر می دهد. در مرحله بعد، فیلتر از خازن برای تمیز کردن ولتاژ DC استفاده می کند وباعث می شود برق ورودی نرم تر شود.

در نهایت، “اینورتر” از ترانزیستور برای تبدیل ولتاژ DC به ولتاژ AC استفاده می کند و فرکانس موتور را بر حسب هرتز می فرستد. این فرکانس موتور را به یک RPM (دور) خاص هدایت می کند.ما می توانیم زمان های را بالا و پایین رفتن را درست مثل یک سافت استارتر تنظیم کنیم.

از آنچه که ما به توضیح دادیم، می توانیم متوجه شویم که یک VFD اساساً یک سافت استارت با کنترل سرعت است.

VFD (اینورتر)

پس چگونه بدانیم کدام دستگاه برای برنامه ما مورد نیاز است؟

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام دستگاه را انتخاب می کنید به میزان کنترلی که برنامه شما نیاز دارید بستگی دارد.

اگر برنامه شما به هجوم زیاد جریان نیاز دارد اما نیازی به کنترل سرعت ندارد پس یک سافت استارتر بهترین گزینه است.

اگر کنترل سرعت مورد نیاز است پس VFD ضروری است.همچنین قیمت می تواند یک عامل تعیین کننده در بسیاری از برنامه های کاربردی دنیای واقعی باشد.از آنجایی که سافت استارتر دارای ویژگی های کنترل کمتری است قیمت آن کمتر از VFD است. و در نهایت، اگر اندازه دستگاه ما یک عامل تعیین کننده باشد سافت استارترها عموما کوچکتر از بسیاری از VFD ها هستند.

بیایید به برخی از برنامه های کاربردی دنیای واقعی نگاه کنیم تا به ما کمک کنند تفاوت بین VFD و Soft Starter را ببینیم.

اولین کاربرد پمپ فاضلاب خواهد بود یک تصفیه خانه آب به طور معمول دارای یک جریان ثابتی از آب است که به داخل کارخانه می آید.فرض کنید تقاضا برای آب خروجی از نیروگاه با عرضه وارد شده به نیروگاه ثابت باشد. کدام دستگاه بهترین گزینه خواهد بود؟ درست است! سافت استارتر یک انتخاب عالی خواهد بود زیرا در این کاربرد هنگام راه اندازی پمپ آب جریان زیادی به موتور ما وارد می شود. که سافت استارتر ما می تواند آن را کنترل کند و به تدریج پمپ را افزایش دهد.از آنجایی که تقاضا برای آب خروجی از نیروگاه برابر با عرضه به نیروگاه است سرعت پمپ ما تغییر نمی کند.

کاربرد سافت استارتر در پمپ فاضلاب

با این حال، اگر تقاضا برای آب خروجی از کارخانه افزایش یا کاهش یابد ،ما می خواهیم سرعت خود را تغییر دهیم یک VFD انتخاب بهتری برای این کاربرد می باشد.

کاربرد اینورتر در پمپ فاضلاب

برنامه بعدی ما که مورد بررسی خواهیم داد یک فن خنک کننده است. در این سناریو، یک فن خنک کننده زمانی که روشن می شود که دمای هوای کارخانه به نقطه تنظیم دمای بالا برسد. پس ازرسیدن به نقطه تنظیم فن خنک کننده برای حفظ دمای هوا کند می شود.

کاربرد سافت استارتر در فن خنک کننده

مگر اینکه از نقطه تنظیم دمای پایین پایین بیاید، جایی که خاموش خواهد شد.با این حال، اگر دما همچنان به افزایش خود ادامه دهد و از نقطه تنظیم دمای بالا عبور کند فن باید سریعتر حرکت کند.کدام دستگاه  در این شرایط بهتر عمل می کند؟

کاربرد اینورتر در فن خنک کننده

درست است! VFD بهتر از سافت استارتر خواهد بود زیرا سرعت فن باید متفاوت باشد. اگر سناریوی ما فقط روشن یا خاموش کردن فن بر اساس دما وعدم تغییر سرعت بود، آنگاه یک سافت استارتر گزینه بهتری خواهد بود..

سخن آخر:

در پایان، یک VFD و یک Soft Starter می توانند عملکردهای مشابه ای را در هنگام افزایش یا پایین آوردن موتور انجام دهند.

تفاوت اصلی بین این دو این است که یک VFD میتواند سرعت یک موتور را تغییر دهد در حالی که یک سافت استارتر تنها راه اندازی و توقف آن موتور را کنترل می کند ،هنگام مواجه با یک برنامه کاربردی که قیمت و اندازه دستگاه اهمیت دارد سافت استارتر انتخاب بهتری است و اگر کنترل سرعت اهمیت بیشتری داشت VFD انتخاب بهتری خواهد. بود خبر خوب اینست که در صورت تغییر برنامه به راحتی سافت استارتر قابلیت تعویض با VFD و بلعکس را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp