تعمیر کندانسور کولر گازی | یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع بسیار رایج در کشور ما، کولرهای گازی هستند. کولرهای گازی قیمت پایین‌تری نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع دارند و همچنین قابل حمل هستند. با وجود طول عمر نسبتا بالایی که دارند، گاهی اوقات نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. یکی از قطعاتی که در کولرهای گازی احتمال خراب‌شدن آن وجود دارد، کندانسور است. در این مقاله به بیان مشکلات و تعمیر کندانسور کولر گازی می‌پردازیم، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مشکلات و تعمیر کندانسور کولر گازی

جدی گرفتن حل مشکلات مربوط به کندانسور

اگر متوجه شدید کندانسور کولر گازی شما دچار مشکل شده است، این مشکل را جدی بگیرید. زیرا در غیر این صورت، ممکن است کولر به شدت آسیب ببیند یا توانایی سیستم را برای تهویه مطبوع کاهش دهد. اگر مشکلات مربوط به کندانسور در کولر گازی برطرف نشود، به احتمال زیاد کولر گازی از کار خواهد افتاد. بنابراین، بررسی مشکلات و تعمیر کندانسور کولر گازی یکی از موارد مهم در استفاده و نگهداری از کولرهای گازی است که باید آن را جدی بگیرید.

بررسی مشکلات و نحوه تعمیر کندانسور کولرگازی

تجمع گرد و غبار و آشغال روی کندانسور

با توجه به این که کولر گازی در بیرون از منزل قرار می‌گیرد، به مرور زمان گرد و غبار و یا آشغال‌های ریز مانند برگ درختان خشک‌شده درون آن گیر می‌کنند. اگر متوجه شدید کولر گازی به خوبی کار نمی‌کند، گرد و غبار و یا آشغال‌هایی که روی کندانسور جمع شده، تمیز کنید.

اگر جسم خارجی نسبتاً بزرگی وارد کندانسور شود، ممکن است به قطعات داخلی آن از جمله پره‌های فن، خازن، تسمه‌های فن و… آسیب ببینند. بنابراین، تمیزکردن کندانسور اولین کاری است که باید در هنگام تعمیر آن انجام دهید. قبل از شروع هر کاری، حتماً از قطع‌بودن برق دستگاه مطمئن شوید.

تجمع گرد و غبار و آشغال روی کندانسور

نشت مبرد در کندانسور

مبرد ماده اصلی برای خنک کردن هواست. مبرد  از کندانسور به اواپراتور متصل می‌شود و در این دو گردش می‌کند. اگر مبرد نشت کند، کمپرسور در پمپاژ مبرد دچار مشکل می‌شود. نشت مبرد در کندانسور از موارد جدی و مهمی است که در صورت بروز آن، باید بلافاصله  از یک متخصص در زمینه تعمیر کولرگازی کمک بگیرید. زیرا ممکن است بعد از مدتی، کمپرسور را از کار بیندازد. نشانه‌هایی که می‌توان از روی آن تشخیص داد مبرد نشت می‌کند، موارد زیر هستند:

  • صدای خش خش دستگاه در هنگام کارکردن
  • کاهش قدرت خنک‌کنندگی
  • یخ‌زدگی اجزا

کندانسور نیاز به تعمیر دارد

برق سیستم یکی از دلایل نیاز به تعمیر کندانسور کولر گازی

یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود کندانسور نیاز به تعمیر پیدا کند، مسائل مربوط به برق است. فن‌ها، موتورهای داخل کندانسور و کمپرسور از برق استفاده می‌کنند. بنابراین، هر گونه  نقص در مدار الکتریکی یا برق، باعث ایجاد مشکل خواهد شد.

اگر بعد از این که کولر را روشن کردید، متوجه صدای کلیک کلیک یا خش خش شدید، این احتمال وجود دارد که کلید رله الکتریکی فرسوده شده باشد و عملکرد آن کاهش پیدا کرده باشد. در صورتی که مشکل از کلید باشد، با تغییر کلید مشکل شما حل خواهد شد، در غیر این صورت، ممکن است سایر اجزای الکتریکی مانند سیم‌پیچ موتور یا خازن‌ها آسیب دیده باشند.

اگر متوجه شدید کولر روشن نمی‌شود یا قدرت خنک‌کنندگی آن به مقدار زیادی کاهش پیدا کرده است، احتمال زیاد به دلیل مشکلات برقی اجزای کندانسور است. قبل از هر چیزی برق دستگاه را قطع کنید و اتصالات اجزا را بررسی کنید. مطمئن شوید خازن‌ها نسوخته باشند و رله الکتریکی سالم باشد. در صورتی که نیاز به تعویض خازن یا رله الکتریکی بود و شما تخصص کافی در این زمینه نداشتید، از یک متخصص در زمینه تعمیر کندانسور کولر گازی کمک بگیرید.

مشکلات برقی اجزای کندانسور

ایجاد ترک یا گرفتگی خطوط مکش از دلایل نیاز به تعمیر کندانسور کولر گازی

یکی از دلایلی که باعث می‌شود کندانسور نیاز به تعمیر داشته باشد، گرفتگی خطوط مکش است. در این صورت کندانسور نمی‌تواند به خوبی گرما را تخلیه کند و کمپرسور برای خنک‌کردن خانه، باید مدام کار کند. اگر متوجه شدید، کولر اتومات نمی‌کند و کمپرسور همیشه فعال است. این احتمال وجود دارد که خطوط مکش دچار گرفتگی شده باشد یا اجزای کندانسور ترک برداشته باشند.

برای این که متوجه شوید کندانسور  و یا اجزای آن آسیب دیده  یا نه، تمامی مجاری، خطوط مکش، کویل‌های کندانسور و اجزای آن را بررسی کنید. اگر متوجه ترک یا شکستگی نشدید، پس احتمالاً گرفتگی خطوط مکش است. گرد و خاک و رسوبات روی کندانسور، فیلترها، فن‌ها و… را تمیز کنید.

ایجاد ترک یا گرفتگی خطوط مکش

احساس بوی بد در صورت روشن‌شدن دستگاه

یکی از دلایلی که وقتی کولر را روشن می‌کنید، بوی بدی حس می‌کنید، کپک‌زدگی یا قارچ‌زدن کویل‌های کندانسور است. احتمالاً درون کندانسور یا کولر رطوبت جمع‌شده و بستر رشد قارچ‌ها و کپک‌ها را فراهم کرده است. با توجه به این که اگر این مشکل را برطرف نکنید، باید بوی بد آن را استشمام کنید و وجود این باکتری‌ها و قارچ‌ها در هوای منزل، برای شما مضر است، سریعاً کپک‌ها و قارچ‌ها را تمیز کنید. همچنین مطمئن شوید که دیگر در خود کولر آب جمع نمی‌شود تا دوباره شرایط برای رشد قارچ‌ها فراهم نشود.

صداهای غیر طبیعی

درست که کولر گازی در هنگام کارکردن، صدا می‌دهد. اما برخی صداها غیر عادی هستند و در صورت شنیدن آن‌ها باید کولر گازی‌تان را بررسی کنید. معمولاً صدای کمپرسور و صدای فن‌ها صداهای عادی هستند، اما اگر صدایی که انگار کسی به کولر سنگ می‌زند یا صدایی شبیه به ناله شنیدید، احتمالاً موتور دچار مشکل شده است.

صدای کلیک کلیک، یعنی احتمالاً خازن‌های کندانسور در حال از بین رفتن هستند. صدای تق تق و صدایی شبیه به سیلی‌زدن، یعنی تسمه‌های فن در کندانسور شل شده است.

ترموستات کولر گازی

یکی از مواردی که خرابی آن ممکن است منجر به کاهش عملکرد کندانسور شود، خرابی ترموستات است. برای این که متوجه شوید ترموستات به خوبی کار می‌کند، در هنگام روشن‌شدن کولر گازی باید هم صدای فن‌ها و هم صدای کمپرسور را بشنوید. اگر صدای فن را شنیدید، اما صدای کمپرسور به گوشتان نخورد، یعنی احتمالاً ترموستات از کار افتاده است. در این حالت بهتر است قبل از آسیب‌رسیدن به کندانسور، ترموستات را تعویض کنید.

خرابی ترموستات کولر گازیسخن آخر

دلیل زیادی وجود دارد که ممکن است به تعمیر کندانسور کولر گازی نیاز پیدا کنیم. مهم‌ترین دلایل، قطع و یا مشکل سیستم برقی، نشت مبرد و کثیف‌شدن کویل‌ها هستند. اگر به صداهای کولر در هنگام کارکردن توجه کنید، بسیاری از مشکلات آن را می‌توانید حدس بزنید. با این حال، توجه کنید مواردی مانند نشت مبرد یک کار تخصصی است و اگر تخصص کافی را ندارید، به جای اقدامات خودسرانه ازمتخصصان و مشاوران مجرب کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp