تعمیر کمپرسور کولر گازی | کمپرسورها نقش مهمی در سیستم‌های تهویه مطبوع از جمله کولر گازی دارند. معمولاً در صورت خراب شدن، باید تعویض شوند. اما اگر قبل از این که مشکل جدی برای کمپرسور پیش بیاید، اقدام به تعمیر کولرگازی کنیم، مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد برای تعویض کمپرسور یا حتی خود کولر گازی نخواهیم بود. در این مقاله در مورد تعمیر کمپرسور کولر گازی صحبت خواهیم کرد. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.انواع کولرگازی

انواع کولرگازی

انواع مشکلات کمپرسور گازی و راه‌حل آن

5 نوع از کمپرسورهای کولر گازی

خاموش روشن شدن مداوم کمپرسور در هنگام استارت زدن

اگر کمپرسور از نوع راه‌اندازی سخت باشد، این احتمال وجود دارد که بعد از مدتی در هنگام استارت‌زدن مرتب خاموش و روشن شود یا این که خیلی دیر روشن شود، کمی کار کند و بعد خاموش شود و این چرخه ادامه داشته باشد. در چنین حالتی کمپرسور مرتباً ‌رله مدار را فعال ‌کند یا فیوز محافظ مدار کمپرسور را قطع می‌کند. در چنین شرایطی نیاز است تا مشکل آن فوراً تشخیص داده شود و در صورت نیاز سیم‌کشی و اتصالات آن بررسی گردد.

مطمئن شوید اتصالات و سیم‌کشی‌‌های کمپرسور شل نشده باشند. همچنین سیم‌کشی‌های مربوط به رله استارت و کل سیم‌های متصل به کمپرسور را بررسی کنید. در صورتی که متوجه شدید علت عملکرد نامناسب کمپرسور، به خاطر سیم کشی ها و یا رله استارت است، نسبت به تعویض و تعمیر سیم‌کشی‌ها و رله اقدام کنید. البته این کار به تخصص زیادی نیاز دارد،  بهتر است از متخصصان کار آزموده در زمینه تعمیر کمپرسور کولر گازی کمک بگیرید.

اجزای داخلی کمپرسوراجزای داخلی کمپرسور

تعمیر کمپرسور کولر گازی که مدتی روشن می‌شود و کار می‌‌کند، اما بعد از آن خاموش می‌‌شود

مشکل دیگری که ممکن است در کمپرسورها اتفاق بیفتد، این است که کمپرسور مدتی روشن می‌ماند و کار می‌‌کند، اما به یک باره خاموش می‌‌شود و کولر را نیز خاموش می‌‌کند. این می‌تواند دو علت داشته باشد. علت ساده‌تر احتمالاً خازن آن دچار مشکل شده و با تعویض خازن مشکل آن برطرف خواهد شد. اما در حالت دوم، این به معنای فرا رسیدن پایان عمر کمپرسور است.

تعمیر کمپرسور کولر گازی که افت ولتاژ برق دارد

تعمیر کمپرسور کولر گازی که ولتاژ پایین برق دارد

گاهی اوقات مشکل کمپرسور و خوب عمل نکردن آن به خاطر افت ولتاژ برق است. اگر ولتاژ برق از حد معمول کمتر باشد، کمپرسور نمی‌تواند به خوبی استارت بزند و ممکن است در عملکرد آن اختلال به وجود بیاید. برای این که مطمئن شوید ولتاژ برق در حد مطلوب است از ولت متر استفاده کنید و ولتاژ برق در نزدیکی واحد کمپرسور  یا کندانسور را بررسی کنید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر کندانسور کولر گازی

کاهش قدرت خنک کنندگی کولر

یکی از زمان‌هایی که شما باید به معیوب‌شدن کمپرسور کولر گازی خود مشکوک شوید، وقتی است که با وجود کارکرد کولر، خنک‌کنندگی لازم را ندارد.  البته  کاهش خنک‌کنندگی بر اثر گذشت زمان و کاهش عمر مفید دستگاه تا حدی طبیعی است، اما اگر میزان خنک‌کنندگی کولر کاهش یافته و  از زمان خرید آن مدت زیادی نمی‌گذرد، احتمالاً به خاطر عدم حفظ فشار صحیح مبرد در کمپرسور باشد. خروج مبرد با فشار بسیار پایین یا بسیار بالا نشان‌دهنده  معیوب‌شدن کمپرسور کولر گازی است.

برای این که متوجه شوید فشار دستگاه در حد مطلوب قرار دارد یا نه، گیج‌های فشار آن را بررسی کنید. معمولاً در دفترچه راهنمای کولر گازی نوشته شده است که محدوده نرمال گیج‌های فشار روی چه عددی باید باشد. اگر متوجه شدید میزان فشار دستگاه با حد نرمال آن تفاوت دارد، برای حل این مشکل از یک تکنسین مجرب و کار آزموده در زمینه تعمیرکمپرسور کولرگازی کمک بگیرید. زیرا این کار به تخصص و مهارت ویژه‌ای نیاز دارد.

مشکلات موتور

اگر در موتور کمپرسور یک خطای الکتریکی رخ دهد، کمپرسور کولر گازی به دلیل  گرمای بیش از حد یا بار اضافی از کار می‌افتد. برای این که بفهمید آیا در موتور خطای الکتریکی رخ داده یا نه، دکمه ریست موتور را پیدا کنید. اگر موتور ایرادی داشته باشد، کلید ریست ظاهر می‌‌شود. در این حالت صبر کنید کولر خنک شود و سپس مجدداً کلید را به عقب فشار دهید. برای این که این مشکل مجدداً رخ ندهد، از اتصالات سیستم برق کمپرسور و کولر خود مطمئن شوید.

تعمیر کمپرسور کولر گازی

سوختن کمپرسور کولر گازی

هر گونه اتصال کوتاه و یا آسیب در سیم‌کشی موتور منجر به اتصال کوتاه بین کمپرسور و بخش‌های فولادی کولر خواهد شد. اگر چنین مشکلی رخ داده باشد، دستگاه به هیچ عنوان روشن نخواهد شد. در این حالت  کمپرسور تعمیر نخواهد شد. بنابراین، باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهید تا هرگونه شل‌شدن سیم‌ها یا پاره‌شدن روکش سیم و یا هر گونه مشکل در سیستم برقی کمپرسور و کولر گازی را متوجه شوید.

صداهای عجیب و غریب کار کرد کمپرسور

ممکن است بعد از گذشت چند وقت از زمان نصب کولر گازی خود، متوجه صدای عجیب و غریب در هنگام کار کردن کمپرسور شوید. این صداها احتمالاً به علت فرسوده‌شدن قطعات موتور و کمپرسور است. به مرور زمان بر اثر اصطکاک، سایش و یا پارگی  اجزای مکانیکی قابلیت خود را از دست می‌دهند و همین امر منجر به تولید صداهای غیرمعمول در کولر گازی می‌‌شود. در صورتی که غیر از صدا، متوجه ریختن روغن در اطراف کمپرسور شدید،  یعنی به احتمال زیاد قطعات مکانیکی فرسوده شده‌اند. سیستم داخلی کمپرسور پیچیده است. در صورتی که تخصص کافی ندارید، اقدامات خود سرانه انجام ندهید. درچنین حالتی با متخصصان ما تماس بگیرید تا  این نشتی روغن را عیب‌یابی کنند و همچنین قطعات فرسوده را در صورت نیاز تعویض نمایند.

تعمیر کمپرسور کولر گازی که مدام کار می‌‌کند

در حالت عادی معمولاً کمپرسور  به طور مداوم کار نمی‌‌کند. اما به دلیل نشستن بیش از اندازه گرد و غبار روی آن، تمیز نشدن فیلترها و کثیف‌بودن کویل‌های کندانسور، کمپرسور با فشار بیشتری کار می‌‌کند تا بتواند خنک‌کنندگی را در این شرایط بهبود ببخشد. برای جلوگیری از این مشکل، فیلتر و کویل‌ها را تمیز کنید.

نشت مبرد

یکی از موارد مهم که منجر به خرابی کمپرسور خواهد شد، نشتی مبرد است. نشتی مبرد مورد مهمی است که بلافاصله باید برطرف شود. اگر نشتی مبرد ادامه داشته باشد، علاوه بر سمی بودن آن و  ایجاد مشکلات تنفسی برای شما، در عملکرد کمپرسور اختلال ایجاد خواهد کرد. نشتی مبرد باعث کاهش خنک‌کنندگی، کار بیش از اندازه دستگاه و مشکلاتی از این قبیل خواهد شد. در صورتی که جایی نشتی احساس کردید، فوراً با یک تکنسین کولر گازی تماس بگیرید.

سخن آخر

تعمیر کمپرسور کولر گازی کاری دشوار است و معمولاً تعویض کمپرسور بهتر از تعمیر آن است. البته مشکلات کمپرسور جزئی مانند خرابی فیوز، خازن یا رله استارت را می‌توان تعمیر نمود، اما مشکلاتی مانند سوختن کمپرسور و… از مواردی است که تعمیر آن بسیار مشکل است. بنابراین، سرویس‌های دوره‌‌ای کولر گازی را جدی بگیرید تا کولرتان دوام بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp