تعمیر کمپرسور چیلر | کمپرسور یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده سیستم‌های تبرید است. کمپرسور چیلر با فشرده کردن و چرخش مبرد درون سیستم تبرید، نقش بسیار مهمی درون سیکل تبرید دارد و به منزله قلب تپنده چیلر است.کمپرسور چیلر در انواع مختلفی وجود دارد، در این مقاله قصد داریم با انواع مختلف کمپرسور چیلر و همچنین اصول اولیه تعمیر کمپرسور چیلر آشنا شویم. اگر خودتان تخصص کافی در این زمینه ندارید، حتماً از متخصصان تعمیر چیلر کمک بگیرید که قادرند تعمیر کمپرسور چیلر را انجام دهند.

انواع کمپرسور چیلر

کمپرسور چیلرهای تراکمی عموماً در چهار نوع مختلف هستند. این‌ها عبارت‌اند از:

  • کمپرسور رفت و برگشتی (reciprocating compressor )
  • کمپرسور اسکرال (scroll compressor)
  • کمپرسور اسکرو (screw compressor)
  • کمپرسور گریز از مرکز (centrifugal compressor)

تعمیر کمپرسور چیلر رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی که به کمپرسور سیلندر پیستونی نیز مشهور هستند، یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال قدرتمندترین انواع کمپرسور چیلر تراکمی هستند. این کمپرسورها از یک موتور و یک میل‌لنگ تشکیل شده است. بر روی میل‌لنگ تعدادی سیلندر کار گذاشته شده است. تعداد سیلندرهای کمپرسور می‌تواند بسته به قدرت کمپرسور متفاوت باشد.

تعمیر کمپرسور رفت و برگشتی چیلر

گاز ورودی به سیلندر بعد از این که از روی سیم‌پیچ‌ها عبور کرده و سیم‌پیچ کمپرسور را خنک می‌کند وارد محفظه اصلی کمپرسور می‌شود. این محفظه شامل کارتر روغن نیز است. مسیرهای بر روی بدنه کمپرسور تعبیه شده است که از طریق این مسیرها گاز مبرد وارد سوپاپ ساکشن کمپرسور می‌گردد. با حرکت سیلندر کمپرسور به سمت پایین سوپاپ ساکشن به علت مکش باز شده و گاز وارد محفظه سیلندر می‌گردد. در ادامه حرکت پیستون به سمت بالا گاز فشرده می‌شود، فشار گاز سوپاپ ساکشن را بسته و در کورس پایانی با افزایش بیشتر فشار سوپاپ خروجی را باز می‌کند و به این ترتیب گاز فشرده شده که دمای بالایی نیز پیدا کرده است به سمت خروجی کمپرسور هدایت می‌شود.

تعمیر کمپرسور چیلر که از نوع کمپرسور رفت و برگشتی باشد عموماً در مقایسه با سایر نمونه‌های کمپرسور چیلر راحت‌تر است. تعمیر کمپرسور رفت و برگشتی چیلر، عموماً بستگی به نوع عیبی است که وجود دارد. رایج‌ترین عیوبی که ممکن است در کمپرسور رفت و برگشتی چیلر تراکمی به وجود بیاید، وقوع لرزش و صدای غیر عادی کمپرسور است. به محض این که کمپرسور رفت و برگشتی چیلر دچار صدا و لرزش غیر عادی شد باید کمپرسور را از مدار خارج کرده و از بی برق بودن آن نیز اطمینان پیدا کنید.

صدای غیرعادی کمپرسور می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از رایج­ترین دلایل صدای غیر عادی کمپرسور، شکستگی سیلندر و پیستون آن است. در این‌گونه موارد جهت تعمیر کمپرسور چیلر، باید به تعمیرگاه منتقل شود. در تعمیرگاه تمامی قطعات کمپرسور دمونتاژ می‌شود و بعد از دسترسی به سیلندر پیستون، سیلندر پیستون‌های شکسته شده تعویض می‌شوند.

تعمیر کپرسور چیلر

بالا رفتن غیرعادی فشار دیس شارژ و داغ شدن بدنه کمپرسور نیز، یکی دیگر از عیوبی است که ممکن است برای کمپرسور اتفاق بیفتد، این موضوع می‌تواند به علت شکستگی سوپاپ­های کمپرسور باشد. در این حالت نیز سوپاپ‌های کمپرسور در تعمیرگاه و توسط نیروی متخصص باید تعویض شوند.

کمپرسور اسکرال (scroll compressor) و تعمیر آن

کمپرسورهای اسکرال بیشتر در چیلرهای هوا خنک استفاده می‌شود. البته هیچ مشکلی برای استفاده در چیلرهای آب خنک نیز وجود ندارد. کمپرسورهای اسکرال از دو دیسک تشکیل شده است. یکی از دیسک‌ها ثابت است و دیسک دیگر چرخان است. مبرد در فضای تنگ مابین دیسک‌ها حبس شده و به‌این‌ترتیب فشار دارد می‌شود.

تعمیر کمپرسور اسکرول

بدنه کمپرسورهای اسکرال به صورت جوشی بوده و فاقد پیچ برای باز کردن هستند. به‌این‌ترتیب تعمیر کمپرسور اسکرال عموماً با دشواری‌های زیادی است و شرکت‌های سازنده آن را عموماً غیر قابل تعمیر می‎‌دانند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کمپرسور اسکرال

تعمیر کمپرسور چیلر اسکرو (screw compressor)

کمپرسورهای اسکرو امروزه به طور گسترده‌ای در حال استفاده هستند. به‌این‌ترتیب که رفته رفته کمپرسورها رفت و برگشتی جای خود را به کمپرسور اسکرو می‌دهند. کمپرسورهای اسکرو از دو محور مارپیچی تشکیل شده که به فاصله بسیار اندکی از یکدیگر قرارگرفته‌اند، با توجه به این‌که کمپرسور اسکرو در مقایسه با کمپرسور رفت و برگشتی، قطعات متحرک بسیار کمتری دارد، خرابی این نوع کمپرسورها نیز بسیار کمتر است. با این وجود هزینه تعمیر کمپرسور اسکرو در مقایسه با سایر کمپرسورها بیشتر است. تعمیر کمپرسور اسکرو عموماً شامل تعویض بلبرینگ‌ها و همچنین ترمیم محورهای مارپیچی کمپرسور است.

تعمیر کمپرسور اسکرو

تعمیر کمپرسورهای گریز از مرکز چیلر

کمپرسور گریز از مرکز از یک پروانه و پوسته تشکیل شده است. پروانه با انرژی که از محرک می‌گیرد شروع به چرخش کرده و این انرژی به مبرد منتقل شده و نهایتاً منجر به فشار دار شدن مبرد می‌شود. کمپرسورهای گریز از مرکز عموماً برای ظرفیت‌ها بسیار بالا استفاده می‌شود. تعمیر کمپرسورهای گریز از مرکز نیاز به نیروی متخصص و زبده دارد. تعمیر کمپرسورهای گریز از مرکز شامل دمونتاژ کامل آن، بازدید پروانه و تیغه‌های ثابت و همچنین بیرینگ‌ها و در صورت لزوم تعویض آن‌ها است.

تعمیر کمپرسور گریز از مرکز چیلر

نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی که در تعمیر کمپرسور چیلر باید به آن توجه داشت این مطلب است که کمپرسور چیلر تراکمی از هر نوعی که باشد، در بیشتر موارد خرابی آن به علت نقص در عملکرد سایر اجزای چیلر است. به عنوان مثال وقتی سیلندر و پیستون کمپرسوری دچار شکستگی شده است، علت آن این است که مایع وارد کمپرسور شده است. بنابراین قبل از تعمیر کمپرسور چیلر باید نقص‌های چیلر را شناسایی و برطرف کنید سپس اقدام به تعمیر کمپرسور چیلر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp