تعمیر کمپرسور سردخانه | در سردخانه‌ها، کمپرسور نقش مهمی دارد. اگر به هر دلیلی کمپرسور از کار بیفتد، امکان خراب شدن موادی که در سردخانه نگهداری می‌شوند، وجود دارد و می‌تواند ضررهای اقتصادی زیادی وارد کند. اگر قبل از خرابی کامل کمپرسور به علائمی  توجه کنید که نشان می‌دهند کمپرسور دچار اشکال شده، قبل از خرابی کامل آن، می‌توانید آن را تعمیر کنید. اگر سیستم‌های خنک‌کننده سردخانه طول عمر کمتر از 5 سال دارند، خرابی کمپرسور در آن‌ها اتفاقی نادر است، اما اگر طول عمر سیستم‌های خنک‌کننده‌ه سردخانه بیشتر از 5 سال است، بهتر است کمپرسور آن را در سرویس دوره‌ای سردخانه  بازدید کنید.

چرا کمپرسور سردخانه خراب می‌شود؟

خراب شدن کمپرسور سردخانه می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد. فرسودگی قطعات، تمیز نبودن کویل کندانسور، افزایش ولتاژ، نشت مبرد، انتخاب قدرت و ظرفیت نامناسب کمپرسور برای سردخانه  و… از عوامل تاثیر گذار در خراب‌شدن کمپرسور سردخانه هستند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: راهنمای انتخاب کمپرسور سردخانه

دلایل نیاز به تعمیر کمپرسور سردخانه مربوط به سایر قطعات سیستم ‌خنک‌کننده

افزایش ولتاژ

می‌توان گفت هیچ چیز به اندازه ولتاژ بالا برای وسایل برقی خطرناک نیست. هنگامی که ولتاژ بیش از حد معمول باشد، جریان زیادی به طور ناگهانی از قطعات مختلف سیستم‌های خنک‌کننده سردخانه عبور می‌کند. این جریان زیاد، باعث گرم شدن بیش از حد قطعات شده و می‌تواند باعث از کار افتادن آن‌ها شود. افزایش ولتاژ یکی از مهم‌ترین عوامل خرابی کمپرسورها می‌باشد و به مرور زمان حتی امکان سوختن آن نیز وجود دارد. بنابراین،  مقدار ولتاژ ورودی و خروجی به کمپرسور را بررسی کنید و دلایل افزایش ناگهانی ولتاژ را کاهش دهید.

داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور

یکی از مشکلاتی که در رابطه با کمپرسورها باید جدی گرفته شود، جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه آن‌هاست. اگر کمپرسور بیش از اندازه داغ شود، احتمال آتش‌سوزی آن وجود دارد. دلایل بسیاری وجود دارد که ممکن است باعث داغ شدن کمپرسور شود. بسیاری از مواقع مشکل از خود کمپرسور نیست و عملکرد نامناسب سایر قطعات باعث داغ شدن کمپرسور می‌شود. کویل‌های کندانسور، موتور فن و… از عواملی هستند که در  صورتی که احساس کردید کمپرسور بیش از اندازه داغ شده، باید آن را بررسی کنید.

یخ زدن کویل‌های اواپراتور

یکی از دلایلی که باعث خرابی کمپرسور سردخانه می‌شود، یخ‌ زدن کویل‌های اواپراتور است. کویل‌های اواپراتور معمولاً در پشت سیستم‌های خنک‌کننده سردخانه قرار دارند. اگر کویل‌ها منجمد شده باشند، کمپرسور به سختی کار می‌کند و توانایی خنک‌کنندگی کافی برای سردخانه را ندارد. برطرف کردن این مشکل، راه‌حل ساده‌ای دارد. کافی است سیستم خنک‌کننده را از برق بکشید و منتظر آب شدن یخ کویل‌های اواپراتور بمانید. در صورتی که یخ‌ها کاملاً آب شد، مجدداً برق را وصل کنید.

عدم کار کرد فن‌ها

معمولاً کارکرد فن اواپراتور، فن کندانسور و فن کمپرسور روی عملکرد کمپرسور تاثیر گذار است. اگر فن‌ها آسیب دیده باشند، کمپرسور به خوبی خنک نمی‌کند و صداهای ناخوشایندی از سیستم خنک‌کننده شنیده می‌شود.

فن اواپراتور

فن اواپراتور در داخل فریزر و نزدیک کویل‌های اواپراتور قرار دارد. معمولاً دلیل خراب شدن فن اواپراتور، یخ‌زدگی بیش از اندازه مواد غذایی موجود در سردخانه است. اگر مواد غذایی بیش از اندازه یخ زده‌اند، سیستم خنک‌کننده را از برق بکشید و اجازه دهید مقداری از یخ‌زدگی مواد آب شود، سپس مجدداً پریز برق را وصل کنید.  اگر مقدار مواد غذایی موجود در سردخانه، بیش‌تر از حد توان سیستم خنک‌کننده آن است، بخشی از مواد غذایی را از سیستم خنک‌کننده خارج کنید. اگر هیچ کدام از این دو کار جواب نداد، احتمالاً به تعویض یا تعمیر فن اواپراتور نیاز است.

فن کمپرسور و فن کندانسور

غیر از فن اواپراتور، عملکرد فن کمپرسور و فن کندانسور هم روی نحوه صحیح کار کردن کمپرسور تاثیر می‌گذارد. فن کمپرسور و فن کندانسور در پشت سیستم خنک‌کننده و پشت پانل آن قرار گرفته‌اند. اگر گرد و غبار و رسوب روی فن‌ها نشسته باشند، فن‌ها به خوبی عمل نمی‌کنند و باعث مشکلات کمپرسور می‌شوند. هر چند وقت یکبار فن‌ها را تمیز کنید تا کمپرسور به حالت عادی برگردد و مجدداً خنک‌کنندگی را در حد مطلوب انجام دهد. اگر با وجود تمیز کردن فن‌ها باز هم تأثیر قابل مشاهده‌ای حس نشد، احتمال خراب شدن فن‌ها وجود دارد.

اگر به هر دلیلی فن کار نکند،  صداهای غیر معمولی از سیستم خنک‌کننده خواهید شنید. فن برای جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور است. بنابراین، در صورت قطع شدن آن، کمپرسور بیش از اندازه داغ خواهد کرد. تشخیص درست قطع شدن فن، کاری تخصصی است.

 ایجاد مشکل در کلید روشن و خاموش

یکی از عوامل مهمی که ممکن است باعث عدم کارکرد صحیح کمپرسور سردخانه شود، کلید روشن و خاموش است. کابل و سوئیچ نامناسب ممکن است باعث شود کمپرسور جریان عادی کار خود را طی نکند و مرتباً خاموش و روشن شود. خاموش روشن شدن بیش از اندازه و خارج از روال عادی، باعث کاهش خنک‌کنندگی کمپرسور می‌شود. همچنین این کار باعث داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور خواهد شد. تمیز نبودن رله استارت نیز می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود.  قبل از تعویض قطعه، رله استارت را تمیز کنید. احتمال زیادی وجود دارد که با تمیز شدن رله، روشن و خاموش شدن مداوم کمپرسور قطع شود.

اگر  روشن خاموش شدن کمپرسور بیش از اندازه تکرار شود، احتمال خاموش شدن مداوم کمپرسور و حتی ترکیدگی آن نیز وجود دارد. بنابراین این مسئله را جدی بگیرید و دلایل احتمالی مختلف را بررسی کنید. گاهی خاموش و روشن شدن کمپرسور به علت اضافه بار است. برای تشخیص اضافه بار باید از یک آمپرمتر کمک بگیرید. گاهی از اوقات تعویض کابل می‌تواند مشکل را برطرف کند. غیر از بررسی کابل‌ها، ترموستات را نیز بررسی کنید. اگر تنظیمات ترموستات هم اشتباه باشد، باعث بیش از اندازه خاموش و روشن شدن کمپرسور خواهد شد.

نشت گاز کمپرسور

گاهی اوقات نشتی گاز یکی از مواردی است که منجر به خرابی کمپرسور خواهد شد. درست است که گاز یک عامل اساسی برای خنک نگه داشتن مواد غذایی است، اما اگر نشت کند منجر به افزایش دما می‌شود. اگر لوله‌های منتهی به کمپرسور فرسوده شده باشند و ترک داشته باشند، منجر به نشت گاز مبرد خواهند شد. همچنین اگر سیستم خنک‌کننده به گونه‌ای است که امکان جا به جایی آن وجود داشته باشد و در زمان روشن شدن یا چند دقیقه بعد از برق کشیدن، کسی آن را جا به جا کند، احتمال نشت مبرد زیاد است.

در چنین شرایطی، بهتر است ابتدا بدنه کمپرسور را تعویض کنید و سپس دوباره گاز را پر کنید. همچنین اگر شرایطی پیش آمد و خواستید سیستم خنک‌کننده را جا به جا کنید، آن را از برق بکشید، چند ساعت صبر کنید و سپس آن را به مکان دیگر منتقل کنید. همچنین پس از انتقال تا چند ساعت آن را روشن نکنید.

تنظیم نامناسب  دما

گاهی اوقات کاهش خنک‌کنندگی کمپرسور دلیل ساده‌ای دارد و آن هم تنظیم نبودن دماست. کنترل‌های دما را بررسی کنید و مطمئن شوید دما در حد مطلوبی تنظیم شده است.

تمیز نبودن قطعات داخلی سیستم خنک‌کننده

تمیز نبودن قطعات و وجود گرد و غبار روی آن‌ها یکی از عوامل مهم در کاهش عملکرد خنک‌کنندگی کمپرسور است. برای حل این مشکل کویل‌های اواپراتور، کویل‌های کندانسور، فن‌ها و.. را تمیز کنید. در تمام مدت برق سیستم را قطع کنید.

سرو صدای غیر معمول در کمپرسور

یکی از دلایلی که نشان می‌دهند کمپرسور سیستم  خنک‌کننده سردخانه دچار مشکل شده است، سر و صدای غیر معمول کمپرسور آن است. اکثر کمپرسورهای مدرن استفاده شده در سردخانه‌ها صدای بسیار کم و در حد زمزمه دارند.  صدای بلند و غیر عادی کمپرسور نشانه خوبی نیست.

برخی از دلایل مشکلات داخلی کمپرسور

معیوب بودن موتور یا سیم پیچ کمپرسور

برخی از مواقع، با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، ممکن است  موتور یا سیم پیچ معیوب باشد و کمپرسور مسدود شده باشد. در هنگام تعمیر کمپرسور به سیم پیچ‌ها و یا موتور کمپرسور دقت کنید. هر گونه علائم خرابی یا مسدود شدن را ارزیابی کنید.

واشرهای خراب یا صفحات سوپاپ شکسته

واشرهای کمپرسور و یا صفحات سوپاپ، از مواردی هستند که در هنگام تعمیر کمپرسور سردخانه باید به آن توجه کنید. اگر شارژ مبرد بیش از اندازه باشد یا لوله‌های انتقال‌دهنده مبرد مسدود شده باشند، فشار پیک بیش از حد کوتاه مدت، باعث کوبیدن  مبرد در کمپرسور و شکسته شدن سوپاپ‌ها می‌شود. بنابراین، در هنگام تعمیر کمپرسور سردخانه به واشرها و سوپاپ‌ها دقت کنید که  سالم باشند. در صورت معیوب بودن، آن‌ها را تعویض کنید.

قطع شدن محافظ موتور پس از استارت

معمولاً این مشکل در مواقعی رخ می‌دهد که فشار کمپرسور بیش از اندازه زیاد یا بیش از اندازه کم باشد. اگر فشار مرتباً تغییر کند  یا همان طور که گفته شد، کمتر یا بیشتر از حد مطلوب باشد، در این صورت محافظ موتور پس از هر بار استارت قطع می‌شود. قطع شدن محافظ موتور، احتمال سوختن  سیم پیچ موتور را بالا می‌برد.

روشن نشدن کمپرسور

فن معیوب نیز بر بار کمپرسور تاثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به قطع شدن محافظ موتور و در نتیجه ترکیدن واشر شود. در شرایط نامناسب، به مدت 15 دقیقه طول می‌کشد تا محافظ، سیم‌پیچ کمپرسور را قطع کند. اگر کمپرسور داغ کرده باشد و فن نیز، معیوب باشد، محافظ 45 دقیقه بعد کمپرسور را روشن خواهد کرد.

اگر کمپرسور روشن نمی‌شود، قطع ولتاژ برق کمپرسور به مدت 5 دقیقه راه‌حل خوبی است که می‌تواند به دستگاه راه‌اندازی کمپرسور فرصت خنک شدن بدهد تا  کمپرسور را راه‌اندازی کند.

قطع شدن برق در مدت کوتاهی پس از روشن شدن سیستم خنک‌کننده

اگر بلافاصله بعد از روشن شدن  کمپرسور در سیستم خنک‌کننده سردخانه، قطع برق رخ دهد، ممکن است وضعیت نامناسبی بین محافظ و دستگاه راه‌اندازی‌کننده کمپرسور ایجاد شود. در چنین مواردی ممکن است یک ساعت طول بکشد تا سیستم خنک‌کننده به حالت نرمال برگردد و دوباره شروع به کار کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیرکار تاسیسات سردخانه

چند نکته مهم در تعمیر کمپرسور سردخانه

روباز نبودن کمپرسور به مدت طولانی در حین تعمیر

بعد از تشخیص عیب کمپرسور، تعمیر آن باید بلافاصله صورت گیرد. هیچ سیستم تبریدی نباید به مدت بیشتر از 15 دقیقه در جو باز قرار داشته باشد. زیرا در این صورت رطوبت موجود در فضا را جذب خواهد کرد.  قبل از باز کردن کامل کمپرسور سردخانه، تمامی قطعات احتمالی تعویضی آن را آماده کنید.

اگر کار تعمیر کمپرسور سردخانه طول می‌کشد و نمی‌توان آن را در مدت کوتاهی انجام داد، باید به دقت بسته شود و سپس با فشار کم نیتروژن خشک شارژ شود تا  امکان نفوذ رطوبت به داخل کمپرسور وجود نداشته باشد.

تا زمانی که قرار است کمپرسور لحیم‌کاری شود، آن را بسته نگهدارید.

اگر به هر دلیلی بخشی از تعمیر کمپرسور به تعویق افتاد، تمام کانکتورها را به کمپرسور، فیلتر خشک‌کن و سیستم وصل کنید.

وارونه قرار ندادن کمپرسور

در هنگام تعمیر کمپرسور سردخانه آن را به صورت وارونه قرار ندهید. زیرا در این صورت روغن روی کانکتورها جمع می‌شود که منجر به مشکلات لحیم‌کاری می‌شود. از گیره‌های پلاستیکی کمپرسور معیوب حتی اگر ظاهراً مشکلی ندارند، استفاده نکنید. زیرا به مرور زمان سفت  و سخت شده‌اند. به جای آن، از گیره‌های پلاستیکی نو استفاده کنید.

درپوش‌های آلومینیومی

درپوش‌های آلومینیومی روی کانکتورها نباید در تمام مدت روی سیستم باقی بمانند. این درپوش‌ها به دلیل محافظت از کمپرسور در هنگام جا به جایی در نظر گرفته شده‌اند و تحمل فشار زیاد را ندارند. اگر متوجه شدید در حین جا به جایی درپوش‌ها آسیب دیده‌اند، قبل از خشک نشدن و تعویض نشدن روغن، نباید از کمپرسور استفاده کنید.

تعویض قطعات الکتریکی

حتی با وجود این که علائمی از آسیب یا سوختگی در تجهیزات الکتریکی کمپرسور مشاهده نمی‌کنید، باز هم از تجهیزات نو استفاده کنید. زیرا ممکن است باعث نقص در کمپرسور شود.

راه‌اندازی نکردن کمپرسور بدون دستگاه راه‌اندازی‌کننده

بعد از تعمیر کمپرسور سردخانه نباید آن را در خلا راه‌اندازی کنید. همچنین حتی برای امتحان کردن کار کرد کمپرسور، نباید بدون دستگاه راه‌اندازی‌کننده، راه‌اندازی شود. زیرا در این صورت، سیم‌پیچ استارت کمپرسور خیلی سریع داغ می‌شود و موجب آسیب رسیدن به کمپرسور خواهد شد.

 سخن آخر

تعمیر کمپرسور سردخانه کاری دشوار است. قبل از تعمیر، با نگهداری و سرویس منظم سیستم خنک‌کننده می‌توانید تا حد زیادی طول عمر کمپرسور را افزایش دهید. علاوه براین، با توجه به این که هرگونه قطع  یا کاهش خنک‌کنندگی در سردخانه، می‌تواند ضرر اقتصادی زیادی به بار آورد، سرویس منظم کمپرسور، می‌تواند بسیار راهگشا باشد. تعمیر کمپرسور سردخانه، کاری دشوار و هزینه‌بر است. گاهی اوقات بهتر است کمپرسور را تعویض کنید تا این که آن را تعمیر کنید.

گروه مشاوران سانتی‌گراد با بهترین و مجرب‌ترین کارشناسان می‌توانند در زمینه تعمیر و سرویس دوره‌ای کمپرسور سردخانه به شما کمک کنند، کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp