تعمیر سردخانه زیر صفر به خاطر اهمیتی که در حفظ تدام سردخانه ها دارند، نکته بسیار با اهمیتی هستند. سردخانه ها از اهمیت زیادی در حفظ خوراکی و محصولات کشاورزی و نیز امنیت غذائی یک کشور دارند. در این مقاله با کمک گروه مشاوران سانتیگراد سعی داریم که موضوع تعمیر سردخانه های زیر صفر و سردخانه های بالای صفر درجه را بررسی کنیم و مهمترین نکته و مواردی که باید در این زمینه در ذهن داشته باشیم را بررسی کنیم.

تعمیر سردخانه زیر صفر

شناخت سردخانه های زیر صفر

به صورت کلی سردخانه ها به دو دسته:

 • سردخانه های بالای صفر درجه (اصطلاحاً سردخانه های گرم یا خنک خانه ها، مناسب میوه ها و سبزیجات)؛
 • سردخانه های زیر صفر (سردخانه های انجمادی و یا فریزرها، مناسب گوشت و مواد خوراکی نیمه آماده)؛

تقسیم می‌شوند.

سردخانه بالای صفر درجه

سردخانه های زیرصفر از نظر خنک کاری توانایی بیشتری دارند و می‌توانند محصولات را در دماهای تا سی درجه زیر صفر منجمد کنند. اما این کاهش دما سبب می‌شود که سیستم تبریدساز این دسته از سردخانه دچار فرسودگی‌های بیشتری نسبت به سیستم‌های خنک‌سازی با درجه حرارت بالاتر شود.

به صورت کلی هر سردخانه‌ای چه زیر صفر و چه بالای صفر درجه دارای بخش های اصلی است که این بخش‌ها عبارتند از:

 • اتاقک سردخانه (که می‌تواند از یک کیوسک کوچک تا یک سوله بزرگ باشد)؛
 • کندانسینگ یونیت (یا واحد تبرید سردخانه) که وظیفه خنک‌سازی سردخانه را دارد؛
 • شیر انبساط سردخانه (که در آن گرمای محیط جذب شده و به مایع تبریدساز تحویل داده می‌شود)؛
 • اپراتور سردخانه (که وظیفه پایش، کنترل و مدیریت دمای سردخانه را دارد)؛

در سردخانه های زیر صفر، به خاطر آنکه دما به شدت پائین می‌آید اتاقک انجماد از عایق‌بندی بالاتری برخودار است و ممکن عایق های دو تا چندلایه و ضخیم در دیواره‌های آن کار شده باشد. مسیر تردد اغلب کوچکتر است و محصولات محدود (بیشتر گوشت و یا محصولات گیاهی نیمه آماده) در آن نگهداری می‌شود.

کندانسینگ یونیت سردخانه های زیر صفر توان بالاتری نسبت به سایر واحدهای تبریدی در سردخانه های با درجه حرارت بالاتر دارند. به خاطر حفظ دما در زیر حد انجماد این واحدها باید با توان بالاتر و در زمان طولانی‌تری کار کنند. این خود یکی از دلایل افزایش نیاز به تعمیر سردخانه های زیر صفر است.

شیر انبساط در سردخانه های زیر صفر موظف است که مایع تبرید شده را به رادیاتورها و یا لوله های توزیع دهد. در واقع این شیر یک مدیریت کنند جریان مایع تبرید کننده است و اهمیت زیادی دارد. در سردخانه‌های زیر صفر اهمیت این شیر بسیار مهم است.

تعمیر سردخانه های زیر صفر، اغلب به خاطر بروز مشکل در کارکرد یکی از چهار بخشی که در بالا به آن‌ها اشاره شد صورت می‌گیرد. هر بخش نیز بسته به وظیفه‌ای که در تبرید و خنک‌سازی دارد، نیازمند تعمیرات تخصصی خود است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر درب سردخانه

تعمیر سردخانه های زیر صفر

یکی از اساسی‌ترین نکات در تعمیر سردخانه های زیر صفر رجوع به کارشناسان حرفه‌ای و دانش آموخته در این زمینه است. در اینجا ما به گروه مشاورین سانتیگراد مراجعه کردیم تا مهمترین نکات در تعمیر سردخانه های زیر صفر را جویا شوید. نکات زیر نتیجه این گفتگو است:

 • تعمیر سردخانه های زیر صفر باید در زمان‌بندی‌های منظم (به صورت بازرسی فنی) انجام شود. به خاطر شرایط کاری (به خصوص در فصول گرم) حتما باید در برنامه‌های زمان‌بندی‌شده تعمیرات و یا بازرسی های لازم انجام شود.
 • قبل از هر تعمیراتی، شرایط کار باید بررسی شود. در صورت نیاز باید واحد کمکی وارد جریان شده تا بتوان واحد اصلی را از مدار خارج کرده و تعمیرات را انجام داد. زمان‌بندی در اینجا مهم است. بهتر است که در صورت امکان در زمان تعمیرات سردخانه خالی و یا در پائین‌ترین سطح موجودی باشد.
 • در صورت مشاهده مواردی مانند، برفک بر روی دیواره‌های اتاقک، افت جریان مایع خنک کننده، سرو صدای نامعمول در پمپ یا سیستم انتقال مایع، افزایش دمای اتاقک سردخانه (راه افتادن آب یا جمع شدن بخار بی مورد) و یا حتی گاه کاهش بیش از اندازه دمای اتاقک (یخ زدن کف، دیواره ها)، باید با کارشناس تعمیرات تماس گرفت. همچنین نوسانات در جریان برق هم از نکاتی است که باید به دقت بررسی شود.
 • سنسورها باید به صورت دوره‌ای چک شوند. سنسورهای فشار و دما باید در دوره های حداکثر سه ماه تست شوند. چک و تعمیر سسیتم‌های اپراتوری نیز از مهمترین برنامه های کاری تعمیر سردخانه های زیر صفر است.

ویژگی یک تعمیرکار سردخانه

تعمیر سردخانه های زیر صفر کار بسیار تخصصی و دقیق است. نادیده گرفتن حتی یک عیب کوچک می‌تواند به از بین رفتن حجم زیادی از محصولات منجر شده و در نتیجه خسارت‌های زیادی برای صاحبین محصولات و سردخانه به وجود آید. برای آنکه همه چیز به خوبی پیش برود تعمیر سردخانه های زیر صفر اکیداً باید توسط متخصصی انجام شود که:

 • دانش درستی درباره اجزا، کارکردها، استاندارد و نیز شرایط صحیح کار دارند؛
 • تجربه کافی برای تعمیرات دارند و می‌توانند نیازهای فنی و کار مورد نیز برای تعمیر سردخانه های زیر صفر را بر طرف کنند؛

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیرکار تاسیسات سردخانه

گروه مشاورین سانتیگراد سعی کرده است که هر دو این موارد را به مشتریان ارائه دهد و یک مرکز مطمئن برای تعمیر سردخانه های زیر صفر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp