تعمیر دیگ موتورخانه | دیگ موتورخانه با عنوان منبع تولید آب گرم شناخته می‌شود. این دیگ آب سرد را از مبدل حرارتی دریافت می‌کند و سپس با گرم کردن آب توسط شعله مشعل، آن را به سیستم برمی‌گرداند. وظیفه دیگ موتورخانه، تأمین آب گرم سیستم گرمایشی ساختمان است. اگر دیگ موتورخانه دچار هرگونه خرابی شود باید سریع نسبت به تعمیر موتورخانه اقدام کرد. تعمیر به موقع دیگ، مانع از ایجاد سایر مشکلات در تجهیزات موتورخانه می‌شود و در نتیجه، عملکرد مناسب سیستم تهویه مطبوع را به همراه خواهد داشت.

تعمیر دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه شامل انواع مختلف چدنی و فولادی است. تعمیر دیگ موتورخانه با این هدف انجام می‌شود که کارایی صحیح موتورخانه را به حالت اولیه خود بازگردانند.

دیگ موتورخانه از چه اجزایی تشکیل شده است؟

شناخت اجزای تشکیل‌دهنده دیگ موتورخانه به عیب‌یابی مشکلات و تعمیر آن کمک زیادی می‌کند و سهولت در روند کار را به دنبال دارد. برخی از این اجزا عبارتند از:

  1. بدنه دیگ
  2. کوره
  3. مشعل
  4. پمپ تغذیه
  5. شیر تخلیه
  6. محفظه احتراق
  7. سوپاپ اطمینان، پره‌های دیگ، اتاقک دود، لوله دود و …

تعمیر دیگ چدنی و فولادی

تعمیر دیگ موتورخانه با توجه به جنس آن؛ یعنی چدنی و فولادی از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید توسط متخصص خبره انجام شود. در صورتی که هر یک از اجزای دیگ موتورخانه آسیب ببیند نیاز به بررسی و تعمیر دارد. ممکن است تعمیر دیگ موتورخانه در اثر عدم تنظیم درجه دیگ، خرابی عایق دیگ، تنظیم کردن ترموستات دیگ، آسیب مشعل دیگ و رسوب بستن آن باشد. خرابی‌های ناشی از سوراخ شدن دیگ و نشتی در اتصالات، به تعمیرات گسترده‌تری نیاز دارند.

تعمیر دیگ و برطرف کردن نشتی در اثر سوراخ شدن

برای تعمیر دیگ موتورخانه که سوراخ و دچار نشتی شده است، نخست باید دیگ را باز کرد و سپس به وسیله آچار دیگ جمع‌کن، پره‌های موجود در دیگ را تعویض کرد و پره‌های جدیدی به جای آن‌ها قرار داد. در صورت بروز چنین مشکلی، تعمیرکاران حرفه‌ای مراحل اجرای کار را بر عهده می‌گیرند. پس از جایگزین کردن پره‌ها، دیگ را مونتاژ می‌کنند تا از کارکرد صحیح آن مطمئن شوند.

از علل سوراخ شدن دیگ چدنی می‌توان به وجود سختی آب و ایجاد رسوب  و جرم در فضای داخلی دیگ اشاره کرد که به مرور زمان باعث ایجاد نشتی دیگ می‌شود. در صورت مشاهده سوراخی دیگ لازم است در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آن اقدام کرد؛ زیرا به سایر تجهیزات موتورخانه آسیب می‌زند و به تبع آن صرف هزینه زیادی را به دنبال خواهد داشت.

تعمیر دیگ و برطرف کردن نشتی در اثر سوراخ شدن

یکی از مواردی که در طی تعمیر دیگ چدنی انجام می‌شود، اسیدشویی آن است. اندازه دیگ موتورخانه، کم و زیاد بودن پره‌های موجود در دیگ، تعیین‌کننده میزان مواد اولیه و زمان لازم برای انجام این کار است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

تعمیر مشعل دیگ

مشعل، موتور احتراق دیگ است که باعث ایجاد گرما می‌شود. تنظیم کردن و تعمیر مشعل دیگ که ناشی از روشن نشدن و درست کار نکردن آن است، کارایی سیستم موتورخانه را بهبود می‌بخشد. برای تعمیر مشعل موتورخانه توسط تعمیرکار، ابتدا اتصالات سیم‌های برق موتور باز می‌شود و سیستم در حالت خاموش قرار می‌گیرد. سپس با باز کردن پیچ‌های فلنج، بادزن را از مشعل جدا می‌کند. در مرحله بعد، بادزن را تمیز می‌کند تا از کارایی مناسب آن اطمینان یابد.

کار دیگری که تعمیرکار برای تعمیر مشعل دیگ موتور خانه انجام می‌دهد، بررسی فشار گاز است. برای انجام این کار، فیلترها را به طور کامل پاک می‌کند تا جریان گاز با مشکل مواجه نشود.

تعویض لوله‌های دیگ موتورخانه

گاهی اوقات دیگ موتورخانه در اثر احتراق یا برخورد آب و آتش با دیواره لوله‌ها، دچار نشتی می‌شود و کارکرد مناسب خود را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی برای تعمیر لوله‌ها، باید آن‌ها را تعویض کرد. تعمیرکار با بریدن و خارج کردن لوله‌ها، در طی فرآیند جوشکاری لوله‌های جدیدی را جایگزین لوله‌های فرسوده می‌کند. جوش دادن لوله‌ها بر اساس جنس دیگ به شیوه خاصی انجام می‌شود.

تعمیر شیر تخلیه دیگ

تنها راهکار تعمیر شیر تخلیه معیوب دیگ، تعویض کردن آن توسط تعمیرکار است. پس از نصب شیر تخلیه جدید، آن را بررسی و آزمایش می‌کند تا از درستی کارکرد آن مطمئن شود.

تعمیر شیر تخلیه دیگ

هزینه تعمیر دیگ موتورخانه

هزینه تعمیر دیگ موتورخانه بر اساس جنس دیگ، میزان خرابی، نحوه خراب شدن و … متفاوت است. در صورتی که یک ایراد کوچک باعث عدم کارایی مناسب دیگ شود با پرداخت هزینه کمتری قابل تعمیر است. در مقابل برای تعمیر ناشی از خرابی‌های بزرگ باید هزینه بالایی را به این کار اختصاص داد. تعمیرکاران پس از بررسی دقیق عیوب دیگ، قیمت نهایی برای تعمیر را اعلام می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp