تعمیر ترموستات داکت اسپلیت | یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران داکت اسپلیت با آن مواجه می‌شوند تعمیر ترموستات داکت اسپلیت است. این مشکل به دلیل موارد متفاوتی بروز می‌کند که البته می‌توان آن را برطرف نمود. لذا مقاله پیش رو برای آشنایی بیشتر با نشانه‌های خرابی ترموستات داکت اسپلیت تدوین شده است. علاوه‌براین، این مقاله راهکارهای عیب‌یابی ترموستات داکت اسپلیت و راه‌های رفع آن را نیز معرفی می‌کند.

تعمیر ترموستات داکت اسپلیت

نشانه‌های خراب شدن ترموستات داکت اسپلیت

ترموستات یک بخش حیاتی در داکت اسپلیت است که خرابی آن باعث ایجاد مشکل در کار داکت اسپلیت می‌شود. پیش از پرداختن به راهکارهای عیب‌یابی و تعمیر ترموستات داکت اسپلیت، بهتر است با نشانه‌های خرابی آن بیشتر آشنا شویم. به‌طورکلی، نشانه خراب شدن ترموستات داکت اسپلیت به یکی از سه حالت زیر است:

 • ترموستات به دمای تنظیم شده (پیش‌فرض) نمی‌رسد.
 • دمای اتاق با دمای تنظیم شده در ترموستات مطابقت ندارد.
 • ترموستات باعث تغییر دما توسط داکت اسپلیت نمی‌شود.

درصورتی که یکی از نشانه های بالا را مشاهده کردید، از تعمير كار داكت اسپليت که مهارت کافی در این زمینه دارد راهنمایی بخواهید. در ادامه مقاله به بررسی جامع‌تری از نشانه‌های مذکور می‌پردازیم.

ناتوانی ترموستات در دستیابی به دمای پیش‌فرض

عدم تغییر دمای داکت اسپلیت پس از تنظیم نمودن ترموستات آن در دمای خاصی توسط کاربر، نشانه خرابی ترموستات است. از جمله دلایل بروز چنین مشکلی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آسیب دیدن یا شکسته شدن سنسور. بروز هرگونه مشکل در سنسورهای ترموستات داکت اسپلیت باعث عدم دستیابی ترموستات به دمای تنظیم شده می‌شود. بنابراین چون تعمیر سنسور آسیب دیده کار دشواری است، برای تعمیر ترموستات داکت اسپلیت باید ترموستات را تعویض کرد.
 • نامناسب بودن محل نصب ترموستات. اگر ترموستات در محلی گرم‌تر یا سردتر از دمای عادی محیط نصب شده باشد باعث اختلال در خوانش دما می‌شود.
 • کثیف بودن قطعات ترموستات. وجود گردوخاک، ذرات پرزی و هرگونه کثیفی منجر به بروز اختلال در روند عملکرد سنسورهای ترموستات می‌شود. برای رفع این مشکل، با برداشتن پوشش رویی ترموستات می‌توان با یک برس نرم ذرات گردوخاک را برطرف نمود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : انتخاب بهترین محل نصب داکت اسپلیت

عدم تطابق دمای اتاق با دمای تنظیم شده ترموستات

این مورد یکی دیگر از نکاتی است که پیش از تعمیر ترموستات داکت اسپلیت باید به آن توجه کرد. دلایل رایج عدم مطابقت دمای محیط با دمای تنظیم شده در ترموستات داکت اسپلیت عبارتند از:

 • وجود کثیفی و آلودگی در ترموستات
 • خوردگی و پوسیدگی قطعات الکترونیکی ترموستات
 • نصب شدن ترموستات در نزدیک کف سطح اتاق یا نزدیک بخاری و شومینه

همان طور که ملاحظه می‌کنید، مورد آخر به دلیل عدم نصب شدن داکت اسپلیت توسط متخصص ایجاد می‌شود. البته مورد اول را نیز می‌توان با بررسی‌های منظم برطرف نمود تا دیگر نیازی به تعمیر ترموستات داکت اسپلیت نباشد.

تغییر نیافتن دما توسط داکت اسپلیت

تغییر نیافتن دما توسط داکت اسپلیت

با بررسی دقیق دلایل این چنین وضعیتی می‌توان از هر اقدامی جهت تعمیر ترموستات داکت اسپلیت جلوگیری کرد. پس اگر با تغییر دادن درجه دمای ترموستات، دمای اتاق توسط داکت اسپلیت تغییر نکرد موارد زیر را بررسی کنید:

 • ترموستات قفل شده است. اکثر ترموستات‌های دیجیتالی دارای ویژگی قفل هستند. کاربران (صاحبان خانه) از این ویژگی برای جلوگیری از تنظیم دما توسط افراد دیگر استفاده می‌کنند. ممکن است با خاموش نمودن این ویژگی، مشکل برطرف شود.
 • ترموستات در حالت خودکار است. اگر ترموستات در حالت خودکار تنظیم شده باشد کاربر نمی‌تواند دما را به صورت دستی تغییر دهد. پس برای تنظیم دستی دمای ترموستات داکت اسپلیت باید آن را از حالت خودکار خارج کرد.
 • ترموستات کار نمی‌کند. این مورد به دو دلیل اتفاق می‌افتد. یکی، نبود برق در سیستم که می‌تواند ناشی از اتصال ضعیف، سوختن فیوز یا قطع شدن مدار باشد. دیگری، ایجاد شدن بریدگی در سیم‌کشی که مانع متصل شدن دستگاه به برق می‌شود.

عیب‌یابی خرابی ترموستات داکت اسپلیت

عیب یابی خرابی ترموستات داکت اسپلیت

در این قسمت از مقاله به راهکارهای عیب‌یابی خرابی ترموستات داکت اسپلیت و راه‌های رفع آن پرداخته‌ایم. با بررسی موارد زیر می‌توانید از نیاز به تعمیر ترموستات داکت اسپلیت اطمینان حاصل نمایید. البته با یک کنترل دقیق شاید بتوان از تعمیر ترموستات داکت اسپلیت جلوگیری کرد. نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • در صورتی که صفحه نمایش دیجیتال ترموستات عددی را نشان ندهد، یعنی باتری آن تمام شده است.
 • اگر نور مستقیم خورشید از داخل پنجره به ترموستات تابیده باشد باعث تداخل عملکرد آن می‌شود.
 • جهت جلوگیری از بروز مشکل در ترموستات پس از قطع شدن مکرر برق آن را مجدد تنظیم کنید.
 • اگر هنگام تنظیم درجه ترموستات صدای تیک‌تیک شنیده شود نشان دهنده معیوب بودن خازن آن است.
 • چنانچه هزینه‌های قبض‌های انرژی ماهانه غیرعادی شده ممکن است به دلیل خرابی ترموستات باشد.
 • جهت اطمینان از صحت کارکرد ترموستات داکت اسپلیت از یک دماسنج دیجیتال استفاده کنید.

امیدواریم اکنون پس از مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری را در مورد عیب‌یابی ترموستات داکت اسپلیت کسب کرده باشید. به این نکته توجه داشته باشید که تعمیر ترموستات داکت اسپلیت معیوب خود را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp