تعمیر تابلو برق چیلر و تعمیر پی ال سی چیلر | چیلرها در دنیای امروز جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. چیلرها هم برای تهویه مطبوع و هم کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند. در صنعت، از چیلرها برای خنک کردن انواع ماشین‌آلات، محصولات و… استفاده می‌شود. با توجه به این که چیلرهایی که در صنعت استفاده می‌شوند، در اندازه‌های بزرگ هستند، این چیلرها دارای تجهیزات کنترلی مانند تابلو برق و پی ال سی هستند.
گاهی اوقات برخی از مشکلات چیلر مربوط به مشکلات تابلو برق و پی ال سی آن است. گروه مشاوران سانتی گراد با داشتن کارشناسان و تکنسین‌های با تجربه و مجرب در زمینه تعمیر چیلر و تابلو برق آن و تعمیر پی ال سی چیلر، به یکی از شرکت‌های خدماتی طراز اول تبدیل شده است. در صورت مشکل و هرگونه خرابی چیلرتان، فقط کافی است با این شرکت تماس بگیرید.

برخی از مشکلات مربوط به تابلو برق

چیلر روشن نمی‌شود

وقتی چیلر روشن نمی‌شود، احتمالات زیادی را باید بررسی کنید. احتمالاً مشکل مربوط به تابلو برق آن است. کابل برق اتصالی بین چیلر و تابلو را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که کابل شل شده باشد. ولتاژ خط را بررسی کنید و مطمئن شوید ولتاژ برای روشن شدن چیلر کافی است. اتصالات سه فاز را در تابلو برق بررسی کنید و مطمئن شوید یک یا دو تا از فازها قطع نشده باشد.
قطع کننده مدار یا فیوز را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که این دو به خاطر تحمل ولتاژ زیاد، اتصال کوتاه و… سوخته یا منفجر شده باشند. اما ساده‌ترین حالت این است که کلید برق متصل به چیلر در حالت خاموش قرار داشته باشد و کلید تابلو برق اجازه روشن شدن به چیلر را ندهد.

چیلر روشن نمی شود

سیال پمپاژ نمی‌شود یا جریان آن بسیار کم است

اولین چیزی که در تابلو برق چیلر در این شرایط باید به آن توجه کنید، اندازه‌گیری ولتاژ خط است. مطمئن شوید افت ولتاژ زیاد نیست یا ولتاژ دچار نوسان نشده است. اگر مشکل از ولتاژ نباشد، مواردی همچون سیال ناکافی در مخزن چیلر، شیر جریان بسته یا نیمه بسته، فیلتر مایع مسدود شده، لوله‌کشی نامناسب و… می‌تواند علت‌های این اتفاق باشد.

خنک‌کنندگی ناکافی و تعمیر تابلو برق چیلر

اگر مواردی که مربوط به خنک‌کنندگی چیلر هستند مانند دمای محیط بالا، یخ زدن اواپراتور، نشت مبرد و… را بررسی کردید و مشکل از این‌ها نبود، باید تابلو برق چیلر را بررسی کنید. بهتر است در چنین شرایطی ابتدا ولتاژ خط را اندازه بگیرید و مطمئن شوید ولتاژ در حد مطلوب قرار دارد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید :  تعمیر اواپراتور چیلر

صدای وزوز یا غیر معمول در تابلو برق

در حالت عادی قطعات الکتریکی معمولاً با صدای کمی همراه هستند. اما گاهی اوقات صدایی که از تابلو برق به گوش می‌رسد، ممکن است بیش از اندازه بلند باشد. در چنین شرایطی احتمالاً این صدا از کنتاکتور است. اگر مشکل صدا از کنتاکتور باشد دلایل زیر را می‌توان برای آن عنوان کرد:
• نصب نادرست کنتاکتور
• ولتاژ نادرست
• جریان ناکافی منبع کنترل برای برداشتن سیم پیچ الکترومغناطیسی
در چنین شرایطی جریان و ولتاژ آن را بررسی کنید. اگر فکر می‌کنید به اندازه کافی جریان از منبع کنترل وارد نمی‌شود، باید آمپر آن را بررسی کنید. همچنین ولتاژ آن را بررسی کنید و مطمئن شوید کنتاکتور طبق پارامترهای ولتاژ تعیین شده‌اش کار می‌کند. غیر از جریان و ولتاژ، بررسی کنید تابلو برق چیلر در محلی نباشد که امکان نفوذ گرد و غبار داشته باشد.
مسئله مهم کار با تابلو برق ایمنی آن است. تمام موارد ایمنی آن را قبل از شروع به تعمیر تابلو برق چیلر در نظر بگیرید. اگر به اندازه کافی مهارت و تجربه در تعمیر تابلو برق چیلر ندارید، بهتر است با گروه مشاوران سانتی گراد تماس بگیرید که دراین زمینه، تجربه زیادی دارند و می‌توانند به شما کمک کنند.

صدای وزوز یا غیر معمول در تابلو برق

برخی از مشکلات مربوط به پی ال سی چیلر

پی ال سی چیلر در تابلو برق آن نصب می‌شود و کنترل چیلر را برعهده دارد. برخی از مواردی که پی ال سی چیلر آن را کنترل می‌کند به شرح زیر است:
• فشار سیستم
• برگشت فرمان فلو سوییچ‌ها
• دمیای اواپراتور
• دمای برج خنک‌کننده
• فرمان استارت کمپرسورها
• فرمان آنلودرها
• فرمان فن‌های برج خنک‌کننده

وقتی هر یک از این قسمت‌ها دچار مشکل شود، پی ال سی کد خطایی را خواهد داد. برخی از خطاهای پی ال سی به شرح زیر هستند:

خطای سنسور دمای آب

این سنسور هشدار دمای پایین و دمای بالای آب را می‌دهد و همچنین اگر جریان آب کم باشد، اخطار خواهد داد. در چنین حالتی LED سنسور چشمک می‌زند و کمپرسور را خاموش می‌کند. علت‌های احتمالی این است که دو شاخه ترمینال به طور ایمن به برد کنترلر بسته نشده است، یا ممکن است سنسور معیوب شده باشد یا سیم روی دو شاخه کنترلر شل شده باشد. برای تعمیر پی ال سی چیلر، ابتدا سیم را روی دو شاخه فشار دهید و اگر مشکل برطرف نشد، سنسور را تعویض کنید.

خطای سنسور دمای آب

خطای سنسور دمای آب

خطای سنسور فشار کمپرسور

سنسور فشار کمپرسور دو شرایط فشار پایین و فشار بالا را در نظر می‌گیرد. این سنسور با محدوده ولتاژ مشخصی کار می‌کند، بنابراین، اگر ولتاژ از این مقدار کمتر یا بیشتر باشد، سنسور کد خطایی را نشان خواهد داد و LED آن چشمک می‌زند. این مشکل وقتی به وجود می‌آید که ولتاژ ورودی به چیلر خیلی کم یا خیلی زیاد باشد. مبدل معیوب، دسته کابل معیوب، ریزپردازنده معیوب نیز از دیگر دلایل بروز این مشکل هستند. برای تعمیر پی ال سی چیلر در شرایط بروز این خطا، ابتدا ولتاژ ورودی و خروجی به مبدل را اندازه بگیرید. سپس در صورت معیوب بودن هر یک از قطعات، آن را تعویض کنید.

خطای سنسور فشار کمپرسور

خطای سنسور دمای آب

خطای فشار بالا و پایین مبرد

اگر فشار مبرد بیش از حد زیاد یا کم باشد، سنسور آن خطایی را نشان می‌دهد. کثیف شدن کویل کندانسور، موتور فن معیوب، مسدود بودن جریان هوا، شارژ بیش از حد زیاد مبرد مربوط به سنسور فشاربالا و شارژ کم مبرد، فیلتر کثیف، کار نکردن پمپ چیلر و… مربوط به سنسور فشار پایین مبرد هستند. بهترین کار در چنین شرایطی بررسی اجزای چیلر است.

خطای فشار بالا و پایین مبرد

سخن آخر

تعمیر تابلو برق چیلر کاری بسیار تخصصی است. علاوه بر شناخت اجزای تابلو برق و شناخت طرز کار هر یک، باید با قطعات داخلی چیلر نیز آشنایی کافی داشت. بهتر است از تعمیرکاران ماهر گروه مشاوران سانتی گراد در زمینه تعمیر تابلو برق چیلر، تعمیر پی ال سی چیلر و تعمیر خود چیلر کمک بخواهید. زیرا کارشناسان این گروه، نه تنها به قطعات داخلی چیلر و مشکلات آن آگاه هستند، بلکه دانش زیادی در مورد ارتباط هر یک از قطعات با سنسورها و اجزای تابلو برق آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp