تعمیر اواپراتور چیلر | اواپراتور یکی از مهم‌ترین ارکان و اجزای چیلرها است. اواپراتور بعد از اکسپنشن ولو قرار گرفته و محلی است که با دریافت گرما از سیال خنک شونده آن را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خنک می‌کند. با توجه به اهمیت اواپراتور در چیلر، بدیهی است که هرگونه سوراخ شدن اواپراتور چیلر و عیب در اواپراتور می‌تواند بازده چیلر را محدود کرده و یا حتی عملکرد چیلر را به طور کامل از کار انداخته و موجب بروز صدمه به سایر اجزای چیلر به ویژه کمپرسور شود. به همین دلیل تعمیر و نگهداری چیلر و اواپراتور آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین در این نوشتار قصد داریم به بررسی تعمیر اواپراتور چیلر بپردازیم.

اواپراتور چیلر
سوراخ شدن اواپراتور چیلر

اواپراتور چیلر اگرچه تجهیز بسیار با اهمیتی است، اما عیوب آن پیچیده نیستند. شایع‌ترین مشکلی که اواپراتور چیلر ممکن است با آن مواجه شود، مشکل سوراخ شدن است.
علت اصلی سوراخ شدن اواپراتور چیلر، عدم تخلیه کامل آب آن در فصول سرما و در نتیجه انجماد و افزایش حجم و ترک‌خوردگی و در نتیجه سوراخ شدن لوله است. علت دیگر آن نیز رسوب آب و خوردگی شیمیایی است. البته انجماد آب درون اواپراتور ممکن است به علت پایین آمدن بیش از حد مبرد نیز اتفاق بیفتد. یخ‌زدگی به هر دلیلی که باشد می‌تواند باعث دفرمه شدن لوله و یا سوراخ شدن آن شود. عموماً در حین تعمیر اواپراتور چیلر برای بررسی سالم بودن لوله‌های اواپراتور از تست هیدرواستاتیک استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : اواپراتور چیلر چیست؟

چگونه می‌توان از سوراخ شدن اواپراتور چیلر جلوگیری کرد؟

همواره پیشگیری از بروز مشکل بهتر از حل آن است. با توجه به اینکه اواپراتور جزئ تجهیزات گران‌قیمتی است همواره باید علت احتمالی بروز مشکل را بررسی کرده و از وقوع آن پیشگیری کنید.
برای جلوگیری از سوراخ شدن اواپراتور چیلر راهکارهای متعددی وجود دارد. برخی از مهم‌ترین راهکارهای آن عبارت‌اند از:

  • استفاده از ضدیخ‌های مناسب و استاندارد
  • تعبیه فلو سوییچ در مسیر خروجی اواپراتور
  • استفاده از دماسنج‌های استاندارد و کالیبراسیون مداوم آن‌ها
  • عایق کردن اواپراتور ( اواپراتورهایی که در فضای آزاد قرار دارند باید از عایق‌بندی مناسبی برخوردار باشند. این مسئله ضمن افزایش بازدهی اواپراتور می‌تواند از یخ‌زدگی احتمالی آن‌ها در فصول سرد سال جلوگیری کند ).

روش تعمیر اواپراتور سوراخ شده

با وجود اینکه سوراخ شدن اواپراتور چیلر مشکل بزرگی است، اما تعمیر اواپراتور سوراخ شده خوشبختانه دور از دسترس نیست. معمولاً روش تعمیر اواپراتور سوراخ شده به این شکل است که با استفاده از روش‌های متعددی مانند کف صابون و یا تست هیدرواستاتیک لوله سوراخ شده را شناسایی می‌کنند. سپس به وسیله کپ (کور کنی مخروطی شکل) لوله مورد نظر را کور می‌کنند. باید توجه داشت که تعداد لوله‌هایی که کور می‌شوند نباید بیشتر از ده درصد لوله‌های کل اواپراتور باشد. در صورتی که تعداد لوله‌های کور شده بیشتر از این مقدار باشد باید لوله‌های اواپراتور در کارگاه تعویض و یا اصطلاحاً ری تیوب شوند.

مراحل تعمیر اواپراتور چیلر چگونه است؟

برای تعمیر اواپراتور چیلر باید مراحل زیر را به ترتیب انجام داد:

  • بایست چیلر را خاموش کرده و از بی‌برق بودن آن اطمینان پیدا کرد.
  • قطعات و اتصالات چیلر را از همدیگر جدا کرده و دمونتاژ نمایید.
  • قطعات مختلف چیلر را با استفاده از گاز r141 شستشو دهید. باید توجه داشته باشید در صورتی که از گاز r141 برای شستشوی اواپراتور استفاده می‌کنید بهتر است قبل از دمونتاژ اواپراتور گاز را به سیستم تزریق و سیستم را فشار دار نمایید. و حداقل 8 ساعت و ترجیحاً 24 ساعت اجازه دهید گاز درون سیستم باقی بمانند تا با ناخالصی‌ها واکنش داده و آن‌ها را در خود حل کند. سپس این گاز را تخلیه کرده و بعد از اطمینان از بی فشار بودن اواپراتور چیلر را دمونتاژ نمایید. تمام قطعات شسته شده را به کمک گاز ازت خشک کرده و تنها بعد از اطمینان از خشک شدن کامل آن مجدداً مونتاژ نمایید.
  • به کمک تست هیدرواستاتیک وضعیت سوراخ شدگی اواپراتور را بررسی کرده و در صورتی که اواپراتور سوراخ شده است اقدام به کور کردن لوله یا جوشکاری آن نمایید.
  • وضعیت اواپراتور چیلر را به لحاظ شدت رسوب بررسی کنید و در صورتی که رسوب بالایی در اواپراتور وجود دارد پوسته اواپراتور را شکافته و با جدا کردن پوسته و تیوب‌ها از همدیگر به کمک اسید کلریک ضعیف و یا حلال‌های مناسب رسوبات اواپراتور را پاک کنید. باید توجه داشته باشید که بعد از رسوب‌زدایی شیمیایی، اواپراتور چیلر مجدداً باید تحت تست نشت‌یابی قرار گیرد.

رسوب زدایی اواپراتور

  • وضعیت بفلهای اواپراتور را بررسی کنید. بفلها به صورت نیم‌دایره‌هایی در فواصلی برابر به صورت محوری در امتداد تیوب‌های اواپراتور قرار گرفته و جهت حرکت سیال را به صورت سینوسی شکل درون پوسته اواپراتور هدایت می‌کنند. آسیب دیدن بفلها موجب کوتاه شدن مسیر حرکت سیال شده و در نتیجه انتقال حرارت و بازدهی اواپراتور به شدت کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که بفلها از بین رفته باشند باید در کارگاه تمامی لوله‌ها از تیوب شیت جدا شده و بفلهای جدید جایگزین بفل قدیمی شده و مجدداً تیوب‌ها به تیوب شیت اتصال بندی شوند. تعمیر اواپراتور چیلری که بفل آن آسیب دیده اغلب بسیار پر زحمت و البته پرهزینه است.

وضعیت بفلهای اواپراتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp