تعمیرات کویل هواساز | هواسازها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که همه باید در شرایط خوبی قرار داشته باشند تا یک هواساز به خوبی کار کند. اگر یکی از اجزای هواساز دچار اشکال شود، ممکن است هواساز نتواند خنک یا گرم کند. در این مقاله قصد داریم به تعمیرات کویل هواساز بپردازیم که یکی از بخش‌های مهم هواسازها هستند و اگر  نگهداری و تعمیرات هواساز جدی گرفته نشود، مشکلات زیادی برای هواساز به وجود خواهد آمد. اگر به هواساز شما دچار مشکل شده و می‌خواهید با تعمیرات کویل هواساز آشنا شوید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

هواساز چیست؟

اگر چه هواسازها نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، اما یکی از وسایل بسیار عالی برای تهویه هوای مطبوع محسوب می‌شوند. هواسازها  از طریق کانال‌های متصل به آن، باعث گردش هوا در کل ساختمان می‌شوند. هواسازها هم قابلیت سرمادهی و هم گرمادهی دارند.

هواساز چیست؟

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : بررسی ساختار هواساز

مشکلات مربوط به کویل‌های هواساز

یخ‌زدن کویل‌های هواساز

یکی از مشکلات رایج در کویل‌های هواساز، یخ‌زدن آن‌هاست. یخ‌زدن کویل‌ها علت‌های زیادی دارد. اما به طور معمول، علت آن، تجمع گرد و غبار است. در صورتی که تجمع گرد و غبار روی کویل‌ها بیش از اندازه باشد، علاوه بر کاهش راندمان هواساز، کویل‌ها یخ می‌زنند. اگر یخ‌زدگی کویل‌های هواساز جدی گرفته نشود، به مرور زمان به کمپرسور آسیب خواهد رسید.

کمپرسور مهم‌ترین قطعه در هواساز است و اگر دچار آسیب شود، به احتمال زیاد نیاز به تعویض دارد. کمپرسورها قطعات بسیار گران قیمتی هستند. گاهی اوقات تعویض کل هواساز بهتر از تعویض کمپرسور آن است. بنابراین، جلوگیری از یخ‌زدن کویل‌های هواساز، یکی از موارد مهم در نگهداری و تعمیر هواساز است.

مشکلات مربوط به کویل‌های هواساز

 نداشتن خنک‌کنندگی کافی هواساز

ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید، هواساز نسبت به گذشته خنک‌کنندگی کافی را ندارد. احتمالاً یکی از دلایل این مشکل، تمیز نبودن کویل‌های هواساز است؛ زیرا با  نشستن رسوب و گرد و غبار روی کویل‌ها، جریان هوا در سراسر کویل‌ها کاهش پیدا می‌کند و همین امر باعث کاهش خنک‌کنندگی هواساز خواهد شد.

آسیب‌دیدن پره‌های کویل

یکی از مواقعی که نیاز به تعمیرات کویل هواساز احساس می شود، زمانی است که پره‌های کویل‌ها آسیب دیده باشند. آسیب‌دیدگی پره‌ها هم می‌تواند مربوط به کویل‌های اواپراتور و هم کویل‌های کندانسور باشد. در مواقعی که آسیب‌دیدگی پره‌های کویل خیلی شدید است، جریان هوا در کویل‌ها مسدود خواهد شد و منجر به یخ‌زدن کویل‌ها می‌شود. اگر آسیب‌دیدگی پره‌ها خیلی شدید است، برای  تعمیر، از متخصصان مجرب در زمینه تعمیرات کویل هواساز کمک بگیرید.

صدای زیاد هواساز در هنگام کار کردن

یکی از مشکلاتی که به دلیل کثیف‌شدن کویل‌ها به وجود می‌آید، صدای زیاد هواساز در هنگام کار کردن است. به دلیل مسدود شدن راه جریان هوا، کمپرسور باید مدت زمان بیشتر و با فشار بیشتری کار کند و این موضوع باعث می‌شود صدای کارکرد هواساز، از حالت عادی بیشتر شود.

افتادن عایق اطراف کویل روی کویل‌ها

یکی از مواردی که باعث کاهش عملکرد هواساز و کویل‌ها می شود، عایق‌های شل‌شده در اطراف کویل‌ها هستند. اگر عایق‌ها چسب نداشته باشند یا کیفیت چسب آن پایین باشد، بعد از مدتی روی کویل‌ها می‌افتند. این موضوع باعث کاهش جریان هوا و در نتیجه یخ‌زدگی کویل‌ها خواهد شد. توجه داشته باشید که تا زمانی که پلنیوم باز نشده باشد، نمی‌توان متوجه شد که عایق روی کویل‌ها افتاده است یا نه.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که وجود عایق ضروری است. پس آن را پاره نکنید و یا دور نیندازید. این عایق‌ها به دلیل جلوگیری از صدا و گرم‌شدن بیش از اندازه کویل‌های خنک‌کننده هستند. اگر متوجه شدید عایق خیس یا پاره شده و یا روی کویل افتاده باید تعویض شود.

اگر این کاربه تعویق بیفتد، به مرور زمان باعث کاهش عملکرد هواساز، یخ زدن کویل‌ها، کاهش سطح مبرد و… خواهد شد.

کثیف بودن فن دمنده

یکی از دلایلی که منجر به مشکلاتی در هاوساز می‌شود، کثیف‌بودن فن هوای دمنده است. تجمع آلودگی روی تیغه‌های فن‌ها معمولاً به خاطر تمیزنشدن فیلتر اتفاق می‌افتد. برای این کار بهتر است فن را از مکان قرارگیری‌اش خارج کنید تا به طور کامل به آن دسترسی داشته باشید و سپس اقدام به تمیزکردن آن کنید.

نحوه تمیزکردن کویل‌های هواساز

با توجه به این که علت بسیاری از مشکلات کویل‌ها و هواساز به خاطر کثیف‌بودن کویل‌ها و فیلترهاست، تمیزکردن کویل‌‌ها بسیار مهم است. قبل از هرچیزی ممطئن شوید که برق هواساز را قطع کرده‌اید. اگر می خاوهید خودتان کویل‌های هواساز را تمیز کنید، می‌توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید. اجازه دهید چند دقیقه کف و صابون روی کویل‌ها خیس بخورد و سپس با پارچه تمیز، گرد و غبارهای روی سطح کویل‌ها را تمیز کنید. این کار را به قدری ادامه دهید که مطمئن شوید کویل‌های اواپراتور به خوبی تمیز شده‌اند.

برای مطمئن‌شدن از تمیزی کویل‌ها، با استفاده از یک چراغ قوه، بین پره‌های کویل‌ها را نگاه کنید. پره‌ها باید تمیز باشند، اگر تمیز نیستند، از یک برس برای تمیزکردن مجدد کویل‌ها استفاده کنید. تا جایی که ممکن است گرد و غبار و رسوبات نشسته روی کویل‌ها را تمیز کنید. کویل‌ها دو طرف دارند، پس مطمئن شوید هر دو طرف را تمیز کرده‌اید. سمتی که هوای برگشتی از آن می‌آید، معمولاً کثیف‌تر است.

معمولاً تعمیرکاران حرفه‌ای برای تمیزکردن کویل‌ها، از پاک‌کننده‌های صنعتی استفاده می‌کنند. این پاک‌کننده‌ها معمولاً در فروشگاه‌های ابزار یراق موجود است. اگر به اندازه کافی تخصص ندارید، تمیزکردن کویل‌ها را به متخصص این کار بسپارید. زیرا امکان آسیب‌رساندن به پره‌های کویل‌ها در حین تمیزکاری وجود دارد.

نحوه تمیزکردن کویل‌های هواساز

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: مشکلات هواساز

سخن آخر

به شما توصیه می‌کنیم که در صورتی که تخصص کافی در مورد هواسازها ندارید، به اقدامات خودسرانه دست نزنید، زیرا منجر به خرابی بیشتر هواساز خواهد شد. خیلی از قطعات برای تمیزشدن، باید از مکان قرار گیری‌شان جدا شوند و این کار تخصص ویژه‌ای می‌طلبد. نحوه تمیز کردن قطعات نیز بسیار مهم است و در صورتی که در هنگام تمیزکردن به کویل‌ها یا پره‌های آن آسیبی وارد کنید، باید آن را تعویض کنید. گروه مشاوران سانتی‌گراد، دارای کادر مجربی در زمینه تعمیرات کویل هواساز است. در صورت نیاز با گروه ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp