تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

قدرت کمپرسور کولر گازی | در روزهای گرم تابستان تحمل کردن دمای بالای هوا کار بسیار سختی است و بنابراین استفاده از کولرگازی به یکی از ملزومات تبدیل می‌شود. کولر گازی یک وسیله تهویه هوا است که دو کاربرد سرمایش و گرمایش هوا را می‌تواند انجام دهد؛ به همین دلیل محبوبیت زیادی دارد. کولرگازی در واقع با استفاده انرژی الکتریکی که وارد قسمت عملکردی این وسیله می‌شود سرمایش هوای محیط اطراف را فراهم می‌کند.

امروزه انواع و اقسام کولر‌های گازی در بازار موجود می‌باشند که در حین خرید باید به دقت ویژگی‌های هر یک بررسی شود که یکی از این مواردی که باید هنگام خرید به آن توجه کافی داشت، قدرت کمپرسور است. در ادامه به معرفی و بررسی روش‌های تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی می‌پردازیم. در صورتی که کمپرسور کولرگازی شما دچار مشکل شد و نیاز به تعمیرات کولرگازی داشتید، با مجموعه گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

کولر گازی

کولرگازی یکی از انواع کولر‌های موجود در بازار است که وظیفه تهویه مطبوع هوا را دارد. کولر گازی هر دو قابلیت سرمایش و گرمایش هوای اطراف را دارد که همین موضوع سبب می‌شود استفاده از آن در منازل و مکان‌های اداری بسیار زیاد شود. استفاده از کولر گازی برخلاف انواع دیگر کولرها مثل کولر آبی تنها منحصر به تابستان نیست و تمام فصول سال می‌توان از آن استفاده کرد و در فصل پاییز یا زمستان هم از قابلیت گرمایش هوا آن می‌توان بهره برد. این امر خود یکی از عوامل محبوبیت روز افزون است این کالاست؛ ولی اغلب از آن به عنوان سرد کننده هوا استفاده می‌کنند.

کولرگازی

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی

کولرگازی از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. از مهم‌ترین اجزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمپرسور
  • شیر انبساط
  • کندانسور
  • لوله مویین
  • اواپراتور

انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یکی از اصلی‌ترین قطعات تشکیل دهنده کولر گازی است که قدرت و راندمان کولرگازی به آن بستگی دارد. وجود و سلامت این قطعه تا به حدی مهم است؛ که کارکرد درست دستگاه به آن بستگی دارد و اگر کمپرسور آسیبی ببیند، احتمال این‌که به دنبال آن کولرگازی نیز از کار بیفتد بسیار بالا است. نقش اصلی کمپرسور این است که گاز کولر را فشرده می‌کند و آن را به گردش در می‌آورد.

کمپرسور کولر گازی

انواع و اقسام کمپرسور کولر گازی وجود دارد که از نظر ساختار و عملکردی باهم تفاوت دارند که روی قیمت تمام شده کولرگازی هم تاثیر زیادی می‌گذارد. انواع کمپرسور‌های کولرگازی:

1. کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری انتخاب مناسبی برای مناطق سرد و در عین حال مرطوب است. این نوع کمپرسور‌ها انرژی کمی‌مصرف می‌کنند ولی راندمان و قدرت کمپرسور کولر گازی و خنک کنندگی هوای بسیار بالایی دارند؛ همچنین در حین فعالیت کولر، صدای بسیار کمی ‌نسبت به سایر انواع کمپرسور‌ها ایجاد می‌کنند. طرز کار این کمپرسور‌ها به این صورت است که گاز به داخل کمپرسور روتاری وارد می‌شود؛ که در این حین تیغه‌های مدور موجود در کمپرسور هم در حال چرخش هستند و سرعت و فشار بالای حرکت این تیغه‌ها باعث افزایش فشار گاز می‌شود و هوای محیط اطراف خنک می‌شود.

2. کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی برخلاف سایرکمپرسور کولرگازی‌های موجود کارایی مناسبی ندارد؛ چرا که انرژی زیادی مصرف می‌کند و با این حال راندمان پایینی دارد. استفاده از این نوع کمپرسور‌ها، معمولا صرفه اقتصادی ندارد. نحوه کارکرد کمپرسور پیستونی کولر گازی به این صورت است که گاز توسط مکنده وارد سیلندر می‌شود و متراکم شدن این گاز از طریق حرکت کردن پیستون به سمت پایین صورت می‌گیرد. این حرکت رفت و بازگشتی کمپرسور پیستونی کولرگازی تولید سر و صدای بالایی می‌کند. و قدرت کمپرسور کولرگازی پایینی که دارد هم از معایب کمپرسور‌های پیستونی به شمار می‌آیند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کمپرسور پیستونی کولر گازی

3. کمپرسور مارپیچی یا اسکرال

جدیدترین نوع کمپرسور کولر گازی موجود، کمپرسور اسکرال است که با توجه به افزایش تکنولوژی این نوع کمپرسور بهترین نوع کمپرسور محسوب می‌شود و بالاترین بازده و قدرت کمپرسور کولز گازی را در بین انواع دیگر کمپرسور‌ها دارد. کمپرسور مارپیچی از دو صفحه ثابت و متحرک تشکیل شده است. عملکرد این کمپرسور به این صورت است که گاز از طریق درچه ورودی به کمپرسور مارپیچی وارد می‌شود. و در این حین صفحه مارپیچ متحرک حرکت خود را آغاز می‌کند و به اندازه 360 درجه می‌چرخد؛ که با این حرکت باعث متراکم شدن گاز می‌شود. این کمپرسور مارپیچی کولرگازی مزایای زیادی همچون صدای کم و مصرف انرژی کم دارد ولی بالاترین راندمان را ایجاد می‌کند. به دنبال وجود ویژگی‌های مثبت و فناوری جدیدی که در ساخت این نوع کمپرسور‌ها از ان استفاده شده است هزینه خرید این کمپرسور‌ها بالا است.

نحوه تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

برای تشخیص قدرت کمپرسور کولرگازی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها پلاک خوانی است؛ ولی در مرحله اول باید به نوع کمپرسور کولز گازی توجه کنیم که در بالا به معرفی انواع کمپرسورهای کولرگازی پردایختم. بر اساس کدی که روی ان وجود دارد و پلاک درج شده روی کولر به قدرت کمپرسور کولر گازی می‌توانیم دست یابیم.

پلاک خوانی یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای دستیابی به قدرت کمپرسور کولر گازی است. پلاک خوانی در واقع به این معنی است که شما بتوانید از روی اطلاعات درج شده بر روی کولر یا مشخصات موجود در برچسب و شناسنامه کالا در نهایت به قدرت کمپرسور پی ببرید. با پلاک خوانی نه تنها به نوع و قدرت کمپرسور موجود در کولر بلکه به راندمان آن هم می‌توانید پی ببرید. پس داشتن مهارت پلاک خوانی باعث می‌شود شما به اطلاعات ارزشمندی دست یابید. و همچنین بتوانید یک کولر گازی مناسب با نیاز‌های خودتان و ظرفیت محلی که قرار است از کولر استفاده شود؛ انتخاب کنید.

تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی و تطبیق دادن آن با محلی که قرار است از کولرگازی استفاده شود بسیار مهم است. چون در صورتی که ظرفیت کمپرسور کم‌تر از متراژ خانه یا محل کار شما باشد این سبب می‌شود فشار زیادی به کولر و کمپرسور وارد شود؛ تا اینکه بتواند مساحت بزرگتری را سرد کند که این باعث زودتر خراب شدن کمپرسور و در ادامه خود کولر می‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کولر گازی شرق تهران

سخن پایانی

کمپرسور کولرگازی یکی از قطعات مهم در کولرگازی است که تاثیر زیادی روی عملکرد کولر گازی دارد. و در واقع قلب یک کولر است؛ که با ساده ترین مشکل هم حتی ممکن است کولر را به مرز خرابی کامل بکشاند. انواع و اقسام کمپرسور وجود دارد که از لحاظ ساختار و عملکری و در نتیجه قیمت باهم متفاوت‌اند. یکی از روش‌هایی که با آن می‌توان به قدرت کمپرسور کولرگازی پی برد، روش پلاک خوانی است. با استفاده از مهارت پلاک خوانی می‌توان به اطلاعات جامعی از کولر و عملکرد آن دست یافت. و در نتیجه بتوان به انتخاب درست برای کولرگازی رسید؛ که در طول زمان کم‌ترین هزینه سرویس یا تعمیر بر فرد اعمال شود. بنابراین از اهمیت این قطعه مهم در کولر گازی نباید غافل شد چرا که قلب تپنده یک کولرگازی کمپرسور آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp