بهینه کردن عملکرد موتور خانه شوفاژ | در این مقاله به دلایل و راهکارهای بهینه کردن عملکرد موتور خانه شوفاژ پرداخته شده است. با توجه به اهمیت مصرف صحیح انرژی و جلوگیری از هدررفت آن، مصرف درست و اصولی انرژی به یکی از اولویتهای مهم دولتها تبدیل شده است. در کشور ما بخش عظیمی از اتلاف گرمایشی، در موتورخانه شوفاژ، به خصوص در ساختمانهای قدیمی، اتفاق میفتد که می توان با هوشمند سازی سیستم موتور خانه و همچنین سرویس موتورخانه بموقع تا حدود زیادی این مشکل را برطرف کرد و از هدر رفتن انرژی به طور چشمگیری جلوگیری کرد.

بهینه کردن عملکرد موتورخانه شوفاژ و هوشمند سازی سیستم موتور خانه

در عصر کنونی ،مصرف انرژی ،با توجه به تحمیل هزینه ای زیاد بر کشورها و عواقب ناشی از عدم مصرف صحیح مانند: گرمایش زمین و مشکلات زیست محیطی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و کشورها برای توسعه پایدار، مدیریت صحیح انرژی و جلوگیری از اتلاف و هدر رفت انرژی را در اولویت برنامه های خود قرار داده اند.

بهینه سازی عملکرد موتورخانه در ساختمانهای قدیمیتر و هوشمند سازی سیستم موتورخانه نقش بسزا و قابل توجهی در صرفه جویی انرژی دارد زیرا بر اساس تحقیقات، بخش عمده اتلاف انرژی در این حوزه اتفاق میفتد که میتوان با استفاده از روشهای نوین و کار آمد و مدیریت صحیح آن را به حداقل رساند.

شوفاژ چیست؟

بهتر است قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله، در ابتدا بگوییم که شوفاژ چیست؟

شوفاژ یک سیستم گرمایشی و حرارتی است و وظیفه اصلی آن ایجاد گرمایش برای ساختمان است.

شوفاژها معمولا در محل مخصوصی از ساختمان ها قرار میگیرند که از بقیه اتاقها مجزاست و به آن شوفاژ خانه یا موتور خانه گفته میشود.

در شوفاژ خانه ها دستگاههایی از قبیل دیگ، مشعل و پمپ قرار می گیرند که ایجاد حرارت میکنند و این حرارت را به بخشهای دیگر ساختمان منتقل میکنند.

با توجه به اینکه شوفاژها در گرمایش ساختمان نقش اصلی را ایفا می کنند، موتور خانه شوفاژ ، به عبارتی قلب خانه به شمار میرود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر مشعل موتورخانه

سیستم کار موتورخانه شوفاژ

سیستم کار به این ترتیب است که: در موتور خانه شوفاژ از آب گرم به عنوان منبع حرارت مرکزی استفاده میشود.گرما از طریق لوله هایی توسط رادیاتورها ،به اتاقها منتقل میشود طی این انتقال دمای آب درون لوله ها کاهش پیدا میکند، در نتیجه اب درون لوله ها برای گرم شدن مجدد به موتور خانه باز میگردد و پس از جذب دوباره گرما بار دیگر به داخل لوله ها هدایت میشود و مجددا وارد چرخه میشود.

دمای آبی که از دیگ خارج میشود حدود 70درجه است و دمای آب برگشتی حدود 50درجه میباشد.

به عبارت دیگر طی مدت زمانی که اب از داخل دیگ خارج میشود و مجددا باز میگردد ،20درجه از حرارت خود را از دست میدهد .

نحوه گرم شدن اتاق توسط رادیاتور به این ترتیب است که : هوایی که در بالای رادیاتور وجود دارد به دلیل گرم شدن به سمت بالا حرکت میکند و هوای سرد جای آن را میگیرد و به این ترتیب یک چرخه طبیعی در جریان هوای اتاق به این صورت بالا میرود.

موتور خانه شوفاژ چیست ؟

موتور خانه شوفاژ بخشی است که تمامی تجهیزات تاسیساتی مربوط به شوفاژ در آن قرار می گیرد.

موتور خانه شوفاژ به دلیل سرو صدای زیاد تاسیسات و همچنین بروز خطرات احتمالی در زیر زمین ساختمان قرار میگیرد ولی در ساختمانهای بزرگتر که دارای فضای بیشتری هستند معمولا این محل را در خارج از ساختمان اصلی طراحی میکنند.

موتور خانه شوفاژ

امروزه در اکثر ساختمان ها برای تنظیم دمای آب مورد نیاز گرمایش و مصرفی در موتور خانه ، از ترموستات های معمولی استفاده میشود که دارای قابلیت تنظیم روی دمای دلخواه است و بر اساس دمای تنظیم شده نسبت به راه اندازی و خاموش کردن مشعلها عمل میکند.ولی نکته ای که وجود دارد این است که این ترموستات ها در ساعات مختلف شبانه روز به تغییرات دمای هوای بیرون واکنش نشان نمی دهند و این یکی از معایب آنها به شمار میرود، به طوری که با بالا رفتن دمای محیط و کم شدن نیاز ساختمان به گرما، موتور خانه همچنان با دمای بالایی که قبلا روی آن تنظیم شده بود کار میکند و گرمای اضافی و بدون استفاده ای را وارد ساختمان می کند که به هدر میرود.این مشکل در ساختمانهای اداری نیز وجود دارد به این ترتیب که، در هنگام شب که کسی در این ساختمانها حضور ندارد، موتور خانه همچنان روشن است و کار میکند و تولید گرما میکند که کاملا به هدر میرود.

برای رفع این مشکل، می توان از سیستمهای هوشمند کنترل موتور خانه استفاده کرد که قابلیت برنامه ریزی ساعتی و هفتگی را دارند و مجهز به حسگر دمای محیط هستند.

این سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه ، چندین حسگر در مشعلها و دیگ ها و محیط خارجی لوله ها دارند و دمای آب گرم مورد نیاز ساختمان را با روشن و خاموش کردن مشعلها تنظیم می کنند و انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان بدین شکل تولید میشود و از اتلاف گرما به میزان قابل توجهی جلو گیری میشود.

دلایل عمده اتلاف انرژی در موتور خانه ها

*تمیز نبودن موتور خانه

*نا متناسب بودن ظرفیت حرارتی دیگ با مشعل

*نا مناسب بودن دیگ( وجود رسوب در داخل پره ها و عدم عایق بندی)

*نا مناسب بودن مشعل (پایین بودن راندمان و عدم تنظیم درست)

*طراحی غلط لوله کشی و مناسب نبودن دود کش

*عدم انطباق بار حرارتی ساختمان با ظرفیت حرارتی موتور خانه

*عدم تنظیم صحیح ترموستات

عملیات بهینه سازی موتورخانه

*نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند در موتورخانه شوفاژ

*تنظیم موتور خانه

*تطبیق دادن دیگ و مشعل

*نصب دمپر بارومتریک عایقکاری لوله و دیگ

*شستشوی دیگ و رسوب زدایی

مزیتها و راهکارهای بهینه کردن عملکرد موتور شوفاژ خانه

*کنترل و راهبری صحیح تجهیزات موتور خانه شامل مشعلها و پمپها

*کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

*کاهش هزینه های سرویس و نگهداری

*کاهش استهلاک تجهیزات و هزینه های مربوط به آن

*جلوگیری از اتلاف و مصرف بیهوده سوخت و انرژی الکتریکی

*تثبیت محدوده آسایش حرارتی ساکنین ساختمان

هوشمند سازی سیستم موتور خانه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه

اصول بهینه سازی مصرف توسط هوشمند سازی سیستم موتور خانه

بهینه سازی میزان مصرف سوخت و انرژی توسط سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بر مبنای کنترل گرمایش از سوی مبدا همچنین محل تولید انرژی گرمایشی یا همان موتورخانه صورت میگیرد.

این سامانه اطلاعات را ازسنسورهای حرارتی به صورت لحظه به لحظه دریافت میکند و در هر لحظه اطلاعات حراراتی موقعیت های فوق را رصد میکند.

این سامانه به صورت کاملا هوشمند نیاز حرارتی ساختمان مربوطه را تا برقراری شرایط کاملا مناسب حرارتی تشخیص داده و اقدام به راهبری تجهیزات حرارتی موتورخانه اعم از مشعل ها و پمپ های آب گرم چرخشی میکند.

از این طریق مصارف گرمایشی اعم از آب گرم مصرفی یا گرمایش ساختمان نیز با توجه به نوع کاربری ساختمان(مسکونی_اداری_عمومی_آموزشی_تجاری) تامین و کنترل میشود.

سخن آخر بهینه کردن عملکرد موتور خانه شوفاژ

مقصود از بهینه سازی مصرف انرژی، انتخاب الگوها و به کارگیری روش ها و سیاست های مربوط به مصرف بهینه انرژی است؛ این امر باید تا حدی صورت گیرد تا از منظر اقتصاد ملی مطلوب باشد؛ برای دستیابی به این امر، پربازده ترین شیوه ممکن برای استفاده از منابع انرژی بایستی در دستور کار دولت ها قرار گیرد.

احداث تاسیسات هوشمند سیستم موتورخانه شوفاژ از قبیل اقداماتی است که برای جلوگیری از اتلاف انرژی و منابع ملی در ساختمان ها با کاربری های مختلف صورت میگیرد و از وظایف متخصصین و افرادی که روزانه با چنین اموری سر و کار دارند، این است که در بهینه سازی مصرف انرژی موتورخانه ها کوشا باشند و قدر این میراث گرانبها را بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp