بهترین سیستم تهویه مطبوع خانگی چیست؟

بهترین سیستم تهویه مطبوع خانگی چیست؟ | یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است برای همه ما پیش بیاید، انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع خانگی است. این که بین انواع مختلف سیستم‌های تهویه مطبوع، کدام یک بهترین انتخاب برای خانه ماست، ممکن است، ذهن همه ما را درگیر کرده باشد. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که بهترین سیستم تهویه مطبوع خانگی کدام است. همچنین انواع سیستم‌ها و مزایا و معایب هر کدام را بررسی می‌کنیم. تاپایان این مطلب همراه ما باشید.

موارد مهم در انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع خانگی

هنگامی که تصمیم به خرید  انواع سیستم‌های تهویه مطبوع برای منزلتان گرفتید، باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفتید
  • قابلیت اطمینان به سیستم
  • میزان مصرف انرژی و بازدهی سیستم
  • ضمانت
  • میزان سرو صدا
  • زیبایی‌شناسی

بررسی انواع سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی

کولرهای پنجره‌ای

کولرهای پنجره‌ای یکی از وسایل محبوب در سیستم‌های تهویه مطبوع در ایران است که در دو نوع گازی و آبی وجود دارد. کولرهای پنجره‌ای برای خانه‌هایی استفاده می‌شود که سیستم گرمایش مرکزی ندارند یا اتاق خیلی بزرگ است و سیستم گرمایش مرکزی ساختمان جوابگوی آن نیست.

مزایای استفاده از کولر پنجره‌ای

این کولرها نسبتاً کوچک هستند، قابل حملند و می‌توان آن‌ها را بدون تخصص خاصی نصب کرد. اگر در خرید سیستم تهویه مطبوع، محدودیت بودجه دارید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما کولرهای گازی هستند که قیمت پایین‌تری دارند. همچنین قابلیت‌های آن‌ها نسبت به کولرهای قدیمی، افزایش پیدا کرده و دارای ضمانت  چند ساله هستند.

معایب کولرهای پنجره‌ای

کولرهای پنجره‌ای برای خنک‌کردن کل خانه طراحی نشده‌اند، به خصوص اگر متراژ منزل شما زیاد است، نیاز به چند کولر خواهید داشت. همچنین این کولرها صدای زیادی دارند و باید صدای آن‌ها را در هنگام روشن بودن کمپرسور تحمل کنید. اگر از پنجره خانه‌تان برای قراردادن کولر استفاده کنید، از دیدن مناظر پنجره محروم خواهید شد.

موارد زیر عملکرد کولر پنجره‌ای را کاهش می‌دهند:

  • سقف‌های بلند
  • تعداد زیاد درها و پنجره‌ها
  • متراژ بالای ساختمان
  • قرارداشتن در معرض نور خورشید

کولرهای پنجره‌ای

سیستم‌های تهویه قابل حمل

مانند کولر های پنجره‌ای، این مدل از سیستم‌های تهویه مطبوع نیز، قابل حمل هستند. تنها فرق آن‌ها با کولرهای پنجره‌ ای در این است که این مدل، به صورت ایستاده است و نیازی نیست آن را درون پنجره قرار دهیم. سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل رطوبت  بیش ازحد هوا را کاهش می‌دهند و گرما را از بین می‌برند. یک شلنگ از طریق پنجره وارد اتاق یا خانه می‌شود تا سرمادهی انجام شود.

مزایای استفاده از وسایل تهویه مطبوع قابل حمل

اگر از این کولرها استفاده کنید، در صورت جابه جایی منزل، به راحتی می‌توانید آن را به منزل جدید جا به جا کنید. این کار حتی راحت‌تر از کولرهای پنجره‌ ای انجام می‌شود. وقتی آب و هوا مطلوب است، می‌توانید شلنگ را از پنجره بردارید و از هوا و دیدن مناظر لذت ببرید. در واقع این کولرها، نسبت به کولرهای پنجره ‌ی این مزیت را دارند که نیازی نیست همیشه یک پنجره را به آن‌ها اختصاص دهیم. در صورت عدم نیاز به کولر، پنجره دراختیار ما قرار دارد.

معایب سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل

این سیستم‌ها، نسبت به کولر های پنجره‌ای گران‌تر هستند. همچنین میزان کارکرد و بازدهی آن‌ها، نصف ظرفیت اعلام شده روی آن است. همچنین این کولرها در هنگام کارکردن سر و صدا ایجاد می‌کنند و دارای مخازن تخلیه آب هستند که معمولاً باید به صورت دستی تخلیه شود.

تهویه مطبوع قابل حمل

 اسپلیت‌های بدون داکت

این اسپلیت‌ها در واقع مینی هستند و از دو جز یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند. یوینت داخلی در اتاق قرار می‌گیرد و یونیت خارجی در خارج از منزل نصب می‌شود. جز اصلی یونیت داخلی، اواپراتور و جز اصلی یونیت خارجی، کمپرسور است.

مزایای استفاده از اسپلیت‌های بدون داکت

اسپلیت‌ها قابلیت‌های زیادی دارند. با توجه به این که کمپرسور در یونیت خارجی قرار دارد، سر و صدای آزاردهنده آن، در اتاق حس نمی‌شود. همچنین بازده انرژی بالایی دارند و در عین حال مصرف انرژی کمتری دارند. برای  نصب به فضای زیادی نیاز ندارند. همچنین در زمستان می‌توانید از آن‌ها به عنوان سیستم‌های گرمایشی استفاده کنید.

معایب استفاده از اسپلیت‌های بدون داکت

با وجود مزایای زیادی که  مینی اسپلیت‌ها دارند، نسبت به کولرهای پنجره‌ای و یا قابل حمل، گران‌تر هستند. همچنین برای نصب آن، باید از متخصص کمک بگیرید. همچنین ملاحظات قراردادن یونیت داخلی در دیوار اتاق یا سقف را نیز، باید در نظر بگیرید.

سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی

این مدل از سیستم‌های تهویه مطبوع، به صورت مرکزی عمل می‌کنند و کل واحدهای یک خانه یا ساختمان را سرد می ‌کنند. برای خنک‌کردن هر اتاق، یک کانال وجود دارد. تقریباً به غیر از کانال‌های تهویه مطبوع که از اتاق دیده می‌شود، هیچ قسمتی از سیستم درون منزل قرار نمی‌گیرد. کولرهای آبی کانالی و داکت اسپلیت‌ها جز سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی به شمار می‌روند.

مزایای استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی

با توجه به این که تمام اجزای سیستم در خارج از منزل قرار دارد، هیچ سرو صدایی باعث آزار شما نخواهد شد. سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی می‌توانند تمام اتاق‌های منزل شما را به صورت یکدست خنک کنند و مصرف برق شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. اگر از قبل منزلتان را کانال‌کشی کردید، نصب سیستم ساده‌تر است، با این حال، برای اطمینان بیشتر از متخصصان نصب این نوع سیستم‌ها کمک بگیرید.

معایب استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی

این سیستم‌ها برای کارایی بهتر و طول عمر بیشتر، نیاز به سرویس‌های سالانه و تعمیر دارند. هزینه اولیه آن‌ها بالاتر از سایر سیستم‌هاست، مخصوصاً اگر از قبل کانال‌کشی را انجام نداده باشید، این هزینه افزایش نیز، خواهد یافت.

سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی

سخن آخر

مسئله مهم در انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع خانگی، متراژ خانه شما، ظرفیت دستگاه، میزان مصرف انرژی و مواردی از این قبیل است. متراژهای زیاد نیاز به سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی دارند. اما اگر برای خنک‌کردن اتاق نیاز به کولر دارید، اسپلیت‌‌ها، کم‌مصرف‌تر هستند. البته قیمت اولیه اسپلیت‌ها بیشتر از کولرهای پنجره‌ای هستند. البته نوع برند و ظرفیت در قیمت کولرها تفاوت ایجاد می‌کند.

کولرهای آبی چه از نوع کوچک و چه سیستم تهویه مطبوع مرکزی، برای مناطق با رطوبت زیاد مناسب نیستند. پس در هنگام انتخاب، به شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان نیز، توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp