برطرف کردن صدای چیلر

چیلرها، هواساز ها،روفتاپ پکیج ها و کندانسورهای هوا معمولا دارای مشکلات صدای زیاد هستند بخصوص در پروژه های آپارتمانی و بیمارستانی که فضایی آرام تر نسبت به محیط های صنعتی میطلبد. متأسفانه در اکثر این دستگاه ها  اقدامات کنترل صدای کارآمد و موثری که بتواند صدای دستگاه را کاهش دهد و بر راندمان آن تاثیری نداشته باشد وجود ندارد. یک فرآیند ساده برای تعیین بهترین روش کاهش صدا وجود دارد. کنترل و برطرف کردن صدای چیلر باید بر اساس شناخت سه منشاء صدای اصلی باشد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و برای از میان بردن هر کدام راه حل متفاوتی وجود دارد. ما این مقاله این سه منشا و راه حل های برطرف کردن آن ها را به صورت کامل به شما توضیح می دهیم و همچنین آماده ارائه مشاوره در تمامی زمینه ها سرویس، تعمیر و نگهداری چیلر به شما عزیزان خواهیم بود.

  • صدای ناشی از حرکت هوا در کندانسورها

  • صدای ناشی از کار کردن کمپرسورها

  • صدای ناشی از فن های چیلر

صدای ناشی از حرکت هوا در کندانسورها

این صدا ناشی از حرکت هوا است و معمولاً در سیستم های تهویه مطبوع مثل چیلر های هوا خنک، مبدل های حرارتی و… ایجاد می شود. دستگاه های تهویه مطبوع حجم بالایی از هوا را از طریق کندانسور ها مبدل حرارتی عبور می دهند. این سرعت جریان هوا در مسیرهای کمتر از حد ایده آل باعث ایجاد تلاطم و در نتیجه صدا می شود.دلیل ایجاد این صدا حرکت هوا از بین پره های کندانسور است و جهت حرکت هوا کاملا مشخص می باشد و می تواند توسط صدا خفه کن های معمولی و موانع صوتی کاهش یابد. با این حال، برای جلوگیری از کاهش راندمان چیلر، باید دقت زیادی کرد.

صدای ناشی از کار کردن کمپرسورها

صدای ایجاد شده توسط کمپرسور ناشی از ارتعاشات ضربانی آن است که به کل سیستم  منتقل می شود و سپس به صورت صدا یا از طریق ارتعاش مستقیم از سایر اجزا و قطعات شنیده می شود. شما معمولاً صداهای ایجاد شده را با (معمولاً 49 هرتز) و هارمونیک های زیادی در یک محدوده فرکانس وسیع دریافت می کنید. صداهای سطح بالا ناشی از ضربان های لوله کشی همانطور که در اینجا نشان داده شده است رخ می دهد. هر کسی می‌تواند به راحتی این مشکل را با استفاده از یکی از بسیاری از برنامه‌های تحلیلگر طیف رایگان در تلفن هوشمند تشخیص دهد. موثرترین گزینه های کاهش صدای کمپرسور چیلر شامل موارد زیر است:

  • جداسازی ارتعاش

  • میرایی و کم کردن ارتعاش

به دلیل انعکاس پیچیده صداها نمی توانید از صدا به عنوان ابزار تشخیصی استفاده کنید با این حال، اغلب می توان مسائل رایج را با بازرسی ارزیابی کرد. آیا لرزش کمپرسور به طور موثر ایزوله شده است یا کمپرسور به سختی نصب نشده است، آیا در لوله کشی شکستگی های ارتعاشی وجود دارد، ؟ کمپرسو ارتعاش بالا چگونه به بدنه چیلر متصل می شود؟ در واقع بدنه چیلر هم نقش بسزایی در ایجاد این صدا دارد . برطرف کردن صدای چیلر توسط کمپرسور را می توان با جایگزینی پانل های نازک با نسخه های چند لایه برطرف کرد.

صدای ناشی از فن های چیلر

صدای چیلر اغلب مربوط به فن‌های کندانسور چیلر که بیشترین درصد تولید صدا در چیلرها را دارد می باشد. اغلب در فرکانس بسیار کم در فرکانس عبور تیغه فن‌ها (سرعت چرخش x تعداد پره) ناشی از جریان آیرودینامیکی ضعیف از طریق پروانه‌ها است. یکی از رایج‌ترین و پرهزینه‌ترین اشتباهات، هزینه کردن  برای صدا خفه‌کن ها و موانع صوتی در تلاش برای مقابله با این صدا است. هیچکدام در این فرکانس های پایین، معمولاً در محدوده 40 هرتز تا 200 هرتز، همانطور که در اینجا نشان داده شده است، مؤثر نیستند. همچنین توجه داشته باشید که این صداهای با فرکانس پایین به طور قابل توجهی به سطح کلی صدای وزنی  کمک نمی کنند. عدم درک این واقعیت ساده منبع بسیار رایج اشتباهات بسیار پرهزینه است.

تکنیک های برطرف کردن صدای چیلر

تا به اینجا در مورد منبع و منشا صدای تولید شده توسط چیلرهای هوا خنک و سایر سیستم های تهویه مطبوع صحبت کردیم  چیلرها اغلب در محوطه باز و روی بام قرار می گیرند. این سطوح سخت یک میدان صوتی طنین انداز ایجاد می کند که صدا را چندین برابر بزرگ کرده و به محیط اطراف هدایت می کند. حال میخواهیم راهکار هایی را به شما ارائه بدهیم که برای برطرف کردن صدای چیلر بسیار موثر خواهند بود .

پانل های فلزی دو جداره جذب صدا و دیوار حائل(کاهش صدا)

کنترل و کاهش صدا صنعتی، تجاری و محیطی یک بخش مهم و اغلب نادیده گرفته شده در فرآیند طراحی است. چه برای رعایت قوانین شهرداری، مطابق با استانداردها یا برای دستیابی به راحتی ساکنان، طراحی یک مکانیسم کاهش صدای صوتی که سطوح صدای مورد نیاز را به دست می‌آورد به دانش و تجربه نیاز دارد.

سیستم‌های دیوار حائل  راه‌ حل‌های مهندسی شده سفارشی برای کنترل سر و صدای تجهیزات مکانیکی نصب شده روی پشت بام مانند چیلر ها هستند. پانل های آکوستیک دو جداره در اندازه و ماژولار تولید می شوند که نصب سریع و آسان را ارائه می دهند و در عین حال سطوح بالایی از جذب صدا (کاهش نویز) و تلفات انتقال (مسدود کننده صدا) را ارائه می دهند.

پانل های آکوستیک فلزی سوراخ دار

 یک پانل آکوستیک فلزی سوراخ دار بسیار بادوام و راه حل ایده آل برای مشکلات صدای دستگاه مسقر در بام و محیط باز مانند چیلر و هواساز می باشد و از نظر زیبایی و همچنین سطح قابل تمیز کردن آن را با بقیه راهکار ها متفاوت می سازد. پانل‌های فلزی سوراخ‌دار را می‌توان به دیوارها، سقف‌ها یا سطوح دیگر متصل کرد.

پانل های جذب صدای سوراخ دار عملکردی فوق العاده برای کنترل مشکلات صدای چیلر دارد. اگرچه پانل های فلزی سوراخ دار عمدتاً به عنوان یک جاذب در نظر گرفته می شوند، میتواند به عنوان یک مانع عمل می کند. پانل های جذب صدا به عنوان افزودنی به موانع فلزی یا بتنی موجود برای محصور کردن و کاهش صدای بازتابی مفید هستند.

روکش های آکوستیک و  ضد صدا

استفاده از روکش های صوتی فضای باز تضعیف‌کننده صوتی و کامپوزیت‌های ضد صدا باعث کاهش بازتاب‌ صدای چیلر و مسدود کردن سر و صدای منتقل شده در هوا می‌شود. این کامپوزیت‌های انعطاف‌پذیر یک راه‌ حل مقرون‌ به ‌صرفه برای کنترل سر و صدای بیرون است و می‌توانند طیف وسیعی از دما را تحمل کنند، به راحتی تمیز می شوند و تحت تأثیر رطوبت، گرد و غبار، کثیفی، روغن‌ها و بیشتر مواد شیمیایی قرار نمی گیرند.

پوشش محافظ آکوستیک کمپرسور

صدای تولید شده توسط چیلرهای هوا خنک، ترکیبی از نویز فرکانس متوسط ​​تا بالا تولید شده توسط کمپرسورهای اسکرو و اسکرال و صدای فرکانس پایین تولید شده توسط فن هاست. به منظور کنترل موفقیت آمیز صدا، مهم است که هر دو جنبه به درستی تحلیل و بررسی شوند. هنگامی که با کمپرسورها سروکار دارید، بسیاری از پوشش های محافظ مسدودکننده صدای مناسب استفاده می‌کنند

این سیستم‌ها سطوح بالایی از کنترل نویز را ارائه می‌کنند، مقرون به صرفه هستند و دسترسی آسانی را برای نگهداری فراهم می‌کنند.یک قاب سبک وزن، برش داده شده به اندازه کمپرسور، برای اتصال آسان به قسمت زیرین ساختار چیلر که درجات مختلفی از افت انتقال صدا را ارائه می دهد. کامپوزیت های فایبرگلاس مانع مقاوم در برابر پوسیدگی هستند و محدوده عملیاتی دمایی گسترده ای را نشان می دهند، تحت تأثیر رطوبت قرار نمی گیرند، با عمر طولانی قابل تمیز کردن هستند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : انواع کمپرسور چیلر

سخن آخر در مورد برطرف کردن صدای چیلر

شرکت گروه مشاوران سانتیگراد آماده ارائه تمامی خدمات مربوط به بررسی مشکلات چیلر  از جمله مشاوره گسترده‌ترین مجموعه راه‌حل‌های برطرف کردن صدای چیلر در بازار امروز می باشد.  بزرگترین مجموعه محصولات و راه حل های نوآورانه صنعت را برای کنترل صداهای موجود در هوا وایجاد فضاهای آرام و مهار ساختمان های غیرسازه ای را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp