مشکلات آبسردکن  | آبسردکن گوارا تا وقتی کار می‌کند، آب گوارا می‌نوشیم و خیالمان راحت است، اما آیا از مشکلات آبسردکن‌ هم چیزی می‌دانید؟ امروزه استفاده از دستگاه‌های آبسردکن‌ دو منظوره، آب خنک یا آب جوش خیلی خاطرخواه پیدا کرده است؛ داخل ادارات و مراکز عمومی مثل بانک، فروشگاه، باشگاه ورزشی، مغازه و هر جایی که گذر آدمی بیفتد یکسره کار می‌کنند.

در ادامۀ این مطلب شما را با نکات ایمنی و مهم‌ترین مشکلات آبسردکن‌ به زبان ساده آشنا می‌کنیم. شاید شما هم روزی ناخواسته، با چنین مشکلی مواجه شدید و نیاز به تعمیرات آبسردکن داشتید!

آبسردکن

نکات ایمنی و نگهداری آبسردکن

مکان مطلوب و مناسب

مشکلات آبسردکن در اصل به نوع مراقبت و نگهداری استفاده‌کنندگان برمی‌گردد. دستگاه باید در جای مناسب با فاصلۀ 10 سانتی‌متری از دیوار و مکانی کاملا تراز، نصب شود. محل سایه، دور بودن از حرارت و وسایل گرمایشی، تضمین‌کنندۀ کارکرد و بازدهی بهتر دستگاه است.

دریچه‌های تهویۀ پشت آب سردکن نباید مسدود شود. حریم مناسبی برای دستگاه در نظر بگیرید. چندین دستگاه الکتریکی و قابل احتراق را در کنار هم بپرهیزید.

هشدارهای برقی!

استفاده از محافظ الکتریکی برای کنترل نوسانات ولتاژ برق، فکر عاقلانه‌ای است. برای پیشگیری از مشکلات آبسردکن‌، بهتر است پریز برق دستگاه، سیم ارت داشته باشد. با تجهیز آبسردکن به سیم ارت و آنتی‌شوک، آسوده‌خاطر باشید که خطر برقی در کمین دستگاه شما نیست. روشن و خاموش کردن دستگاه با دکمه‌ حتما توصیه می‌شود. هرگز برای خاموش کردن دستگاه دوشاخه را از برق نکشید، چراکه به دستگاه آسیب می‌زند و از عمر آن می‌کاهد. کابل‌ برق نزدیک به پریز برق باشد. طولانی بودن کابل برق، خطر آتش‌سوزی را در پی دارد.

بدون داشتن آب، دستگاه آب‌سردکن را روشن نکنید! چون ممکن است هیتر برقی آن بسوزد و قسمت خنک‌کننده، آسیب ببیند.

جابه‌جایی و نقل مکان آبسردکن و مشکلات آن

ممکن است برخی اوقات بخواهید دستگاه را جابه‌جا کنید. خم کردن دستگاه هنگام جابه‌جایی با زاویۀ بیش از 30 درجه، از جدی‌ترین مشکلات آبسردکن‌ است، چراکه ورود گاز و روغن کمپرسور به درون دستگاه آبسردکن، موجب اختلال عملکرد آن خواهد شد.

راه یافتن آب به مدارهای برقی هم از دیگر خطرات جابه‌جایی ناایمن است. ضروری است هنگام جابه‌جایی، آب را از داخل دستگاه تخلیه کنید. بعد از پایان جابه‌جایی، لازم است دستگاه حدود 12 ساعت در حالت ایستاده بماند و به پریز برق متصل نشود.

با این حال ممکن است پس از مدتی، مشکلات فنی دیگری در آبسردکن ایجاد شود که در ادامۀ مطالب به آن‌ها هم می‌پردازیم.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: شارژ گاز آبسردکن در مجموعه سانتیگراد

شناسایی مهم‌ترین مشکلات آبسردکن

قبل از بررسی مشکلات آبسردکن، دربارۀ کارکرد کلی دستگاه آبسردکن بدانید که آب ابتدا از مخزن به داخل دستگاه هدایت می‌شود. سپس از طریق کمپرسور و شبکه‌های تعبیه شده، آب خنک می‌شود. بعد از گردش در لوله‌های کنداستور در نهایت به شیر خروجی آب سرد می‌رسد. آب داغ هم از طریق المنت برقی با ایجاد حرارت به جوش می‌آید و  از شیر خروجی آب گرم، خارج می‌شود.

از مشکلات آبسردکن نترسید. اول ببینید ایرادش چیست. هرچند سازوکار فنی دستگاه آبسردکن مثل یخچال، پیچیدگی‌های خاصی دارد؛ بنابراین دستکاری بی‌دلیل و بدون داشتن تخصص فنی به دستگاه آسیب می‌زند.

بهترین کار در چنین شرایطی، عیب‌یابی و شناسایی مشکل است. اگر با یکی از نکاتی که در ادامۀ مطالب ذکر می‌کنیم، مواجه شدید، خونسرد باشید و بهترین راهکار را تشخیص دهید.

 1. نشت کردن آب

نشت یا چکّه کردن آب از دستگاه آبسردکن از رایج‌ترین مشکلات آبسردکن است و چند علت مهم دارد:

 • دریچۀ پشت دستگاه را کنترل کنید. باید کامل بسته شده باشد، وگرنه سینی تخلیه به علت نگهداری بیش از ظرفیت آب، لبریز می‌شود.
 • هر گونه مشکلی در منافذ سینی تخلیۀ آب یا شیرهای ورودی و خروجی ، واشر، اتصالات داخلی و لوله‌ها از جمله شکستگی آن‌ها موجب نشت آب می‌شود.
 • مخزن آب هم لازم است عایق‌بندی شده باشد. در غیر این صورت، موجب نشت آب خواهد شد. ایجاد خمیدگی در مخزن هم نشتی آب را در پی دارد. در این حالت با خاموش کردن دستگاه، علت اصلی نشت آب را بررسی کنید.

نشتی آبسردکن یکی از مشکلات آبسردکن

 1. خنک یا داغ نبودن آب یکی از مشکلات آبسردکن

خنک یا داغ نبودن آب هم از دیگر مشکلات آبسردکن است. به این نکات توجه کنید:

 • ابتدا اتصالات برقی و فیوز دستگاه را کنترل کنید.
 • نداشتن فاصلۀ کافی از دیوار موجب می شود گرد و غبار ، کوئل‌ها و فن دستگاه را بگیرد. در این حالت، دستگاه به اندازۀ کافی آب را خنک نمی‌کند. تمیز کردن رادیاتور پشت دستگاه و لوله‌ها هر شش ماه، مانع از بروز این مشکل می‌شود.
 • اگر تنظیمات ترموستات مختل شده باشد، باید تعویض شود.
 • اتمام گاز خنک‌کنندۀ دستگاه هم از دیگر عوامل خنک نبودن آب است که باید شارژ شود. اگر آب داغ دستگاه مشکل داشته باشد، لازم است سوییچ آب گرم پشت دستگاه را کنترل و فعال کنید.
 1. مزۀ ناخوشایند آب

مزه و بوی ناخوشایند آب در بررسی مشکلات آبسردکن خیلی مهم است. لازم است بدانید وجود رطوبت در دستگاه آبسردکن زمینۀ رشد باکتری و قارچ را فراهم می‌کند. پس رعایت مسائل بهداشتی و پاگیزکی دستگاه در تامین آب گوارا ضرورت دارد.

نو بودن دستگاه یا استفاده نکردن و ماندن طولانی مدت آب در مخزن هم یکی از علت‌هاست. در این مواقع تخلیۀ مخزن آب و شست‌وشو و ضدعفونی کردن مخزن بیرونی چارۀ کار است.

در این مواقع باید عملکرد و کیفیت فیلتر در دستگاه‌های فیلتردار را بررسی کنید تا نوشیدن آب شفاف و خوش‌طعم را تجربه کنید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت بوی بد آبسردکن و رفع آن

 1. کم‌فشار بودن آب

رسوب گرفتن لوله‌ها در نتیجۀ ته‌نشینی املاح به‌مرور زمان باعث کاهش فشار آب و بروز این‌گونه مشکلات آبسردکن می‌شود. شست‌وشوی لوله‌ها با محلول سرکه و جوش شیرین یا نصب رسوب‌گیر این مشکل را برطرف می‌کند.

گرفتگی آب داغ دستگاه هم به علت فشار زیاد آب است که جلوی تخلیۀ کامل آن را می‌گیرد. این مشکل با تنظیم درجۀ حرارت و خنک شدن آب رفع می‌شود.

روشن نشدن آبسردکن و کار نکردن آبسردکن

رفع مشکلات آبسردکن در نمایندگی‌های معتبر!

همواره توصیۀ پایانی ما هم را جدی بگیرید! به‌محض بروز هر یک از مشکلات آبسردکن که توضیح دادیم، کار تعمیر آن را به نمایندگی‌های مجاز بسپارید. تعمیرکاران ماهر، مطمئن و معتمد در این زمینه بسیار مشکل‌گشا هستند.

بهتر است با مطالعۀ چند نکتۀ کاربردی، راهکار استفادۀ صحیح از دستگاه آبسردکن را خوب یاد بگیرید. به این ترتیب، هزینۀ سرویس و نگهداری هم در جیب‌تان می‌ماند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp