ساختار هواساز | یونیت های هواساز (AHUs) یکی از عناصر کلیدی از سیستم های تهویه مطبوع هستند. اگر با پروژه های تهویه مطبوع متوسط ​​تا بزرگ سر و کار دارید ، با خواندن این مقاله با هواسازها و اجزای کلی و سختار آن بیشتر آشنا خواهید شد مجموعه بزرگ گروه مشاوران سانتیگراد با سابقه و تجربه بالا در ساخت و اجرا و همچنین تعمیرات هواساز آماده ارائه تمامی خدمات به شما عزیزان می باشد.

طراحی و چیدمان کلی هواساز

هواسازها می توانند در ساده ترین حالت ممکن دارای 3 جزء باشند که عبارتند از فن، کویل خنک کننده و فیلتر یا می توانند به اندازه داشتن 7 جزء پیچیده باشند که 4 جزء اضافی جعبه مخلوط کردن(mixing box)، چراغ های UV، لوله حرارتی هستند.

هدف استفاده هواسازها ارائه هوای مطبوع بر اساس نیاز است. اگر به کیفیت هوای داخلی بسیار بالا و تمیز نیاز دارید، می توانید هواسازها را به فیلترهای درجه بالا مجهز کنید. اگر می خواهید سطح رطوبت اتاق را بیشتر کاهش دهید، می توانید هواسازها را رطوبت گیر مجهز کنید.

اجزای داخلی AHU

به طور کلی، هواسازها باید دارای 3 جزء اصلی باشند که عبارتند از فن، کویل خنک کننده و فیلتر. بر اساس نیاز و نیاز می توان اجزای دیگری را اضافه کرد. بنابراین، اجازه دهید به برخی از اجزای رایج موجود در AHU ها نگاه کنیم:

  1. فن در ساختار هواساز

هواسازها باید یک فن برای تامین جریان هوا داشته باشند. معمولا در هواساز از پلاگ فن و فن سانتریفیوژ استفاده می شود . برای هواسازها، فن پلاگین شامل دو نوع بکوارد و فوروارد است

فن در ساختار هواساز

امروزه برای کارایی موتور فن هواسازها حداقل باید دارای کلاس IE3 باشد. IE مخفف راندمان بین‌المللی است و امروزه اکثر پروژه‌ها به دنبال IE3 یا حتی IE4 هستند. در زمان های قدیم، بیشتر پروژه ها از موتورهای IE2 استفاده می کردند. بسیاری از پروژه‌ها نیاز داشتند که فن هواساز دارای سرعت متغیر باشد. بنابراین در مرحله بعد، برای کنترل سرعت فن، باید یک درایو با سرعت متغیر خریداری کنید که با فن هواساز مطابقت داشته باشد.

فن

اگر هواسازها در نزدیکی افراد یا در نزدیک سالن شما قرار داشته باشند، می توانند پر سر و صدا و آزاردهنده باشند. از این رو، برخی از پروژه ها باید یک تضعیف کننده صدا داشته باشند که اساساً عایق صدا است. برای این نیاز، باید به شرکت سازنده هواساز اطلاع دهید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : مشکلات هواساز

  1. کویل خنک کننده (سرمایشی)

کویل خنک کننده هواسازها می تواند راه های زیادی برای ساخت داشته باشد. با این حال، خنک‌کننده کویل لوله مسی معمولاً روی 12 FPI (پره در هر اینچ) ثابت می‌شود، به این معنی که پره‌های آلومینیومی روی کویل خنک‌کننده نباید خیلی نزدیک به هم باشند زیرا افت فشار را افزایش می‌دهد که به نوبه خود مصرف برق پلاگ فن را افزایش می‌دهد.

کویل خنک کننده (سرمایشی)

 

علاوه بر این، اکثر هواسازها جریان هوا را در 2.5 متر بر ثانیه یا 500 پا بر دقیقه (fpm) محدود می کنند. بنابراین، سرعت کویل خنک کننده باید به کمتر از 2.5 متر بر ثانیه محدود شود. دلیل آن این است که اگر جریان هوا از 2.5 متر بر ثانیه بیشتر شود، آب میعانات روی کویل خنک کننده ممکن است شروع به “بیرون زدن” کند و به درستی روی ظرف تخلیه چکه نکند. بیشتر کویل های خنک کننده هواسازها از مس برای لوله ها و آلومینیوم برای پره ها ساخته شده اند. با این حال، می توانید از لوله های آلومینیومی برای کاهش هزینه به قیمت کیفیت و عملکرد استفاده کنید.

  1. فیلتر

یک فیلتر در ساختار هواساز برای محافظت از کویل خنک کننده در برابر گرد و غبار و سایر ذرات که ممکن است به آن آسیب برساند ضروری است. اکثر هواسازها دارای یک فیلتر اصلی قابل شستشو با به عنوان فیلتر اصلی خود هستند. درجه فیلتراسیون فیلتر اولیه معمولاً در حدود G5 یا MERV 6 است.

فیلتر

فیلتر کیسه ای هواساز

امروزه اکثر AHU ها دارای یک فیلتر ثانویه هستند که یا فیلتر هوای الکترونیکی یا فیلتر کیسه ای است که درجه فیلتراسیون آن در حدود F9 یا MERV13 است. چنین درجه فیلتراسیون نه تنها از هواسازها محافظت می کند، بلکه هوای پاک تری را برای شما فراهم می کند.

فیلتر کیسه ای هواساز

 

اگر با پروژه های بیمارستانی سر و کار دارید، ممکن است برخی از هواسازها نیاز به فیلتر هپا (HEPA) داشته باشند که درجه فیلتر آن حدود MERV 17 است، به خصوص هواسازها برای اتاق های تمیز و ایزوله. با این وجود، فیلتر ثانویه هواساز ها در برخی پروژه ها به اندازه F7 پایین است، به خصوص پروژه های کم بودجه.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر هواساز بیمارستانی

در ادامه اجزای داخلی AHU در این مقاله با ما همراه باشید.

برای یک هواساز معمولی، فن، کویل خنک کننده و فیلتر فضای زیادی برای صرفه جویی در هزینه ندارند. با این حال، عنصر چهارم هواساز ، که جعبه اختلاط هوا است، فرصت بسیار خوبی را در اختیار مهندسان قرار می دهد تا در هزینه صرفه جویی کنند.

  1. جعبه مخلوط کردن (mixing box) یکی از اجزای هواساز

جعبه اختلاط هوا به عنوان جعبه پلنوم برگشتی نیز شناخته می شود. بسته به نحوه طراحی کانال های برگشت و هوای تازه، می توانید جعبه مخلوط هوا را انتخاب کنید یا آن را حذف کنید. جعبه مخلوط (mixing box) یک جزء اجباری نیست ولی کارایی بسیار بالای برای شما خواهد داشت.

جعبه مخلوط کردن (mixing box)

برای کاهش نشت هوا، مهندسان هواساز ها را با جعبه اختلاط هوا طراحی می کنند تا هم کانال هوای برگشتی و هم کانال هوای تازه به درستی به هواساز ها متصل شوند. با این حال، برای صرفه جویی در هزینه، مهندسان اتاق هواساز را به عنوان جعبه اختلاط طراحی می کنند.

  1. لامپ UV

در بیشتر هواساز ها لامپ های UV مورد نیاز هستند.  لامپ های UVC در داخل هواساز ها بعد از کویل خنک کننده نصب می شوند. در عین حال، درب دسترسی سرویس هواساز باید با لامپ های UVC طوری قفل شود که وقتی درب دسترسی باز است، لامپ های UVC خاموش شوند . این یک تصور اشتباه است که لامپ های UVC داخل ساختار هواساز ها هوای عبوری از هواساز ها را استریل می کنند. با این حال، زمان قرار گرفتن در معرض برای لامپ های UVC بسیار کم است تا موثر واقع شوند. هدف از داشتن لامپ های UVC در داخل هواساز ها حفظ عملکرد کویل خنک کننده هواساز ها است.

  1. لوله حرارتی (خشک کن) در ساختار هواساز

لوله های حرارتی برای بهبود بیشتر قابلیت رطوبت زدایی هواساز ها استفاده می شود. آنها به صورت غیرفعال کار می کنند تا هوای سرد را گرم کنند و در نتیجه اجازه می دهند کویل خنک کننده در دمای پایین تری قرار گیرد تا بخار آب بیشتری متراکم شود. برای رطوبت زدایی بیشتر، دمای سطح کویل خنک کننده هواساز باید کاهش یابد. با این حال، باعث سرد شدن بیش از حد هوا و در نهایت سرد شدن بیش از حد اتاق می شود. بنابراین، یک لوله حرارتی برای گرم کردن مجدد هوای سرد نصب می شود تا هواساز ها بتوانند دمای اتاق مورد نظر را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp