اسیدشویی فن کویل چیست و چگونه به کولر کمک می‌کند؟

اسیدشویی فن کویل | هیچ‌چیز به اندازه قدم گذاشتن در یک خانه خنک و راحت در یک روز گرم و مرطوب تابستانی با طراوت نیست. طبیعی است که پس از گذشت مدت زمانی، خاک و گردوغبار روی کویل‌های کمپرسور کولر جمع می‌شود و از عملکرد دستگاه با حداکثر بازده جلوگیری می‌کند. در موارد شدید، این تجمع می‌تواند منجر به افزایش هزینه انرژی و آسیب به خود دستگاه تهویه مطبوع شود. یکی از راه‌های جلوگیری از این اتفاق، اسیدشویی فن کویل است. تمیز کردن کویل کولر گازی بخش مهمی از نگهداری AC به حساب می‌آید و می‌تواند به شما در صرفه جویی در هزینه، حفظ کارایی و افزایش طول عمر سیستم کمک کند.

اسیدشویی فن کویل

به دلیل فاصله تنگ بین پره‌های سیم پیچ، رطوبت سطحی ناشی از فرایند خنک سازی و مقدار هوایی که در آنها جریان دارد، خاک، گردوغبار، زباله‌ها و سایر آلاینده‌ها می‌توانند روی سطوح سیم پیچ جمع شوند. با گذشت زمان، این تجمع توانایی سیستم را برای تأمین سرمایش تابستانی کاهش می‌دهد. در موارد شدیدتر، کویل‌های کثیف می‌توانند جریان هوا را که برای کل فرایند بسیار مهم است، مختل یا مسدود کنند. این اتفاق می‌تواند منجر به داشتن خانه‌ای بدون راحتی و افزایش قبوض آب و برق به دلیل از دست رفتن راندمان انرژی شود. حتی بدتر از آن، کویل‌های کثیف باعث می‌شود که سیستم سخت‌تر از آنچه در نظر گرفته شده کار کند و می‌تواند منجر به عمر کوتاه‌تر سیستم و هزینه‌های تعمیر بالقوه گران شود. به طور خلاصه، هر چه فن کویل کولر گازی با انجام روش‌هایی مانند اسیدشویی تمیزتر باشد، سیستم کارآمدتر خواهد بود.

کثیف بودن فن کویل چه مضراتی دارد؟

کویل‌های کثیف می‌توانند منجر به موارد زیر شوند:

افزایش دمای دستگاه

تجمع بیش از حد کثیفی و آلاینده می‌تواند باعث ایجاد فشار بی‌مورد بر روی سیستم شده و باعث شود که فن‌ها و کمپرسورها سخت‌تر و در دمای افزایش یافته برای رسیدن به راحتی مطلوب در داخل ساختمان کار کنند.

کاهش راحتی

سیستم تهویه مطبوع به حذف رطوبت ناخواسته و ناراحت کننده از خانه به عنوان بخشی طبیعی از فرایند خنک کننده کمک می‌کند. کویل‌های کثیف می‌توانند اثربخشی کلی سیستم را کاهش دهند و باعث رطوبت بیشتر در داخل و کم شدن راحتی شوند.

کاهش راندمان خنک کننده

تجمعی که روی سطح سیم پیچ‌ها انباشته می‌شود، کویل را مجبور می‌کند تا برای جذب یا آزاد کردن گرما سخت‌تر کار کند که در نتیجه کارایی کمتری دارد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت خنک نکردن فن کویل

افزایش هزینه

بهره وری کمتر به معنای هزینه‌های عملیاتی بالاتر است. کویل‌های کثیف به معنای صرف هزینه بیشتر برای خنک نگه داشتن فضای شماست.

افزایش اصطکاک سیستم

یک فن کویل که با انواع آلاینده‌ها مسدود شده، اغلب باعث می‌شود که کمپرسور در دماهای بالا کار کرده و بر کل سیستم فشار وارد کند. از آنجایی که کمپرسور یکی از پرهزینه‌ترین اقلام جایگزینی در سیستم تهویه مطبوع است، محافظت از کمپرسور می‌تواند به شما کمک کند از هزینه‌های گران‌قیمت تعمیر در آینده جلوگیری کنید.

تعمیر یا تعویض سیستم

خرابی‌هایی که ناشی از تحت فشار قرار دادن سیستم به وجود می‌آید، منجر به تماس با سرویس تعمیرات، جایگزینی اجزای سیستم و در موارد شدیدتر، جایگزینی کل سیستم می‌شود.

اسیدشویی فن کویل چیست؟

بسیاری از اسیدهای قوی به عنوان پاک‌کننده برای مواد مختلف استفاده می‌شود. با این حال، کاربران باید هنگام استفاده از شستشوی اسیدی مراقب باشند، زیرا بخار می‌تواند در داخل ساختمان پخش شود. از این رو عملیات اسیدشویی فن کویل فقط برای کمپرسور بیرونی مناسب است.

اسید روی کویل‌های فن دستگاه کولر اعمال می‌شود تا تجمع ریزگردها و کثیفی‌ها را از بین ببرد. این روش تمیز کردن کارآمدتر از اسپری کردن دستگاه با آب یا قرار دادن در معرض هوای فشرده است.

اسیدشویی فن کویل چه فایده‌‎ای دارد؟

به دلیل اینکه اسید پس از برخورد با نقطه تماس، شروع به کف کردن می‌کند، با این ویژگی می‌تواند به نقاطی دسترسی پیدا کند که سایر مواد شوینده قادر به آن نیستند. سپس اسید می‌تواند در همان نقطه‌ای که مانده، تمامی کثیفی‌ها را در خود حل کند. اما بهتر است این کار زمانی که کولر در حال کار است انجام شود. انجام این کار، سیستم را قادر می‌سازد تا اسید را با آب میعانات شسته و از آسیب رساندن آن به خود دستگاه کمپرسور کولر جلوگیری کند.

اسیدشویی فن کویل همچنین می‌تواند آسیب‌های وارد شده به دستگاه را آشکار کند. هنگامی که اسید شسته شد، یک فرد متخصص باید دستگاه را برای هر گونه آسیب، ترک یا خوردگی که ممکن است از چشم دور مانده باشد، بازرسی کند. صاحب‌خانه خود نیز می‌تواند کویل‌های کولر خود را بدون استخدام فرد متخصص تمیز کند، اما اگر خوردگی و آسیب شدید است، باید با یک متخصص برای بازرسی دستگاه تماس بگیرد.

سایر مزایای اسیدشویی فن کویل

اسیدشویی فن کویل کولر گازی، کار وقت‌گیری است اما می‌تواند طول عمر یک واحد تهویه مطبوع را بیش از آنچه که در بخش مشخصات سازنده آورده شده، افزایش دهد. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه AC باعث می‌شود دستگاه در اوج راندمان کار کند، هزینه‌های انرژی را کاهش دهد و کیفیت زندگی ساکنان خانه را بهبود بخشد. پس‌انداز ارائه شده از طریق نگهداری پیشگیرانه، بسیار بیشتر از هزینه‌های تمیز کردن است و آن را به سرمایه گذاری ایمن برای هر صاحب خانه یا کسب و کاری تبدیل می‌کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیرات فن کویل غرب تهران

جمع بندی

همان‌طور که عقل سلیم حکم می‌کند، اسیدشویی فن کویل باید زمانی انجام شود که سیم‌پیچ‌ها کثیف هستند. اما اینکه چقدر زود کثیف می‌شوند بستگی به تعداد دفعات استفاده از کولر گازی، دفعات تعویض فیلتر، داشتن فیلتر، میزان گردوغبار یا آلاینده‌های موجود در هوای داخل و خارج خانه و تعداد افرادی دارد که در آن محیط زندگی می‌کنند.

به عنوان یک قاعده کلی، شما باید از یک متخصص تعمیرات کولر گازی بخواهید یک بار در سال، آن هم قبل از تابستان، زمانی که بیشتر از همیشه از کولر گازی استفاده می‌شود، سیستم شما را بررسی کند. متخصصین می‌توانند تمیز کردن کویل کولر گازی را به درستی انجام دهند، فیلترهای کولر گازی را تغییر دهند و سیستم را آزمایش کنند تا مطمئن شوند که در زمانی که به آن نیاز دارید همه چیز به خوبی اجرا می‌شود. شما می‌توانید برای انجام هرگونه تعمیرات و انجام اسیدشویی فن کویل با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp