اجزا و قطعات داخلی داکت اسپلیت | داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه هواست که هم قابلیت گرمایشی و هم قابلیت سرمایشی دارد. این ویژگی باعث شده یکی از وسایل تهویه مطبوع پر طرفدار باشد. کانال‌های تهویه هوای این نوع از سیستم‌ها در داخل سقف یا سقف کاذب قرار می‌گیرد و از داخل ساختمان یونیت داخلی برخلاف اسپلیت‌های معمولی دیده نمی‌شود. بلکه یونیت داخلی به صورت توکار نصب می‌شود و تنها چیزی که از بیرون قابل مشاهده است دریچه تهویه هواست. در این مقاله قصد داریم به معرفی اجزا و قطعات داخلی داکت اسپلیت بپردازیم، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ساختار داکت اسپلیت چندان پیچیده نیست و هر داکت اسپلیت دارای دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی است. یونیت داخلی به نام هواسازیا اواپراتور و یونیت خارجی به نام کندانسور شناخته می‌شود. همان طور که گفته شد، یونیت داخلی در داکت اسپلیت‌ها، قابل مشاهده نیست و تنها کانال تهویه هوا از اتاق مشاهده می‌شود.

ساختار  داخلی داکت اسپلیت

اجزا و قطعات داخلی این داکت اسپلیت در یونیت داخلی یا هواساز به شرح زیر هستند:

  • کویل اواپراتور

کویل اواپراتور از واحد داخلی به کویل کندانسور در واحد خارجی متصل می‌شود. کویل‌های اواپراتور معمولاً از مس یا فولاد ساخته می‌شوند. مبرد در این جا از حالت مایع با حالت گاز در آمده و گرمای خانه را جذب می‌کند. بعد از جذب گرما، مجدداً مبرد به داخل کویل کندانسور فرستاده می‌شود تا چرخه خنک‌کنندگی مجدد انجام شود. اواپراتور علاوه بر کویل، دارای سینی تخلیه، دریچه‌های خروجی هوا، فن و دینام نیز هست.

کویل اواپراتور یکی از قطعات داخلی این داکت اسپلیت

  • فیلترها

جز ضروری و بسیار مهم سیستم‌های تهویه هوای مطبوع هستند و نقش مهمی بر عهده دارند. وظیفه فیلترها، جلوگیری از گرد و غبار و باکتری‌های حساسیت‌زا به داخل اتاق‌های شماست. فیلترها باید مرتباً تمیز شوند.

فیلترها یکی از قطعات داخلی این داکت اسپلیت

  • ترموستات

با استفاده از ترموستات می‌توان دمای خانه را به مقدار دلخواه تنظیم کرد. سیستم‌های جدیدتر، توانایی کنترل از راه دور دارند. در داکت اسپلیت‌ها فناوری وجود دارد که می توان فقط اتاق‌هایی را خنک کرد که از آن استفاده می‌شود. در این صورت در مصرف انرژی شما صرفه‌جویی می‌شود و این قابلیت از ویژگی‌های منحصر به فرد داکت اسپلیت‌هاست.

ترموستات از اجزای داخلی داکت اسپیلت

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر ترموستات داکت اسپلیت

ساختار بیرونی داکت اسپلیت

واحد بیرونی داکت اسپلیت‌ها یا واحد کندانسور، بخشی از سیستم تهویه هوای خانه شماست که در بیرون منزل نصب می‌شود و در داکت اسپلیت‌ها مانند اسپلیت‌های معمولی قابل مشاهده است و شامل قطعات زیر است:

  • کمپرسور

کمپرسور همان موتور یا قلب داکت اسپلیت‌هاست. این قطعه یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم تهویه مطبوع هوای شماست. وظیفه کمپرسورها این است که مبرد را به صورت گاز فشرده کند تا دما و فشار آن افزایش یابد. وقتی مبرد از واحد تهویه بیرونی دوباره به سمت واحد تهویه داخلی می‌رود، این فشار را آزاد می‌کند و دوباره به گاز تبدیل می‌شود. سپس گرمای خانه شما را جذب می‌کند و این چرخه ادامه می‌یابد. اگر کمپرسور داکت اسپلیت معیوب شد، بلافاصله باید تعویض گردد و به این نکته توجه داشته باشید که تعویض کمپرسور داکت اسپلیت معیوب خود را به یک تعمیرکار داکت اسپیلت متخصص بسپارید.

کمپرسورهای داکت اسپلیت‌ها در دو نوع سرعت متغیر و سرعت ثبات هستند. کمپرسورهای با سرعت ثابت، بدون در نظر گرفتن دما و ظرفیت، کار می‌کنند و در نتیجه مصرف برق بیشتری دارند. در مقابل، کمپرسورهای سرعت متغیر با کاهش دما، سرعت خود را کاهش می‌دهند و به همین دلیل مصرف برق کمتری دارند. کمپرسور دارای شیر انبساط، شیر چهار طرفه و الکتروموتور است.

کمپرسور یکی از اجزای ساختار بیرونی داکت اسپلیت

  • شیرانبساط یکی از قطعات داخلی داکت اسپلیت

برای حذف فشار مبرد از شیر انبساط استفاده می‌شود. شیر انبساط به کمپرسور و کندانسور در چرخه تبدیل شدن مبرد به گاز یا مایع کمک می‌کند تا این چرخه به خوبی حفظ شود.

شیرانبساط

  • کویل کندانسور

کویل کندانسور وظیفه خنک‌کنندگی مبرد را برعهده دارد که  در اینجا به شکل گاز است. کندانسور گرما را از مبرد خارج می‌کند و آن را به کویل اواپراتور می‌فرستد که در واحد داخلی قرار دارد.

کویل کندانسور داکت اسپلیت

  • فن

فن‌ها یکی از اجزا و قطعات داخلی داکت اسپلیت‌ها هستند که در واحد بیرونی آن قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی آن‌ها  آزادکردن گرمای خانه از کویل‌های کندانسور است. البته در واحد یونیت داخلی نیز یک واحد کنترل هوا قرار دارد که به فشار هوای خنک در اتاق‌های شما کمک می‌کند.

فن از اجزای داکت اسپیلت

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: چرا داکت اسپلیت گرم نمی‌کند؟

سخن آخر

از نظر اجزا و قطعات داخلی داکت اسپلیت‌ها تفاوت چندانی با اسپلیت‌های معمولی ندارند. تنها تفاوت آن‌ها در این است که برای خنک‌کنندگی از کانال‌های تهویه هوا استفاده می‌شود و برای هر اتاق یک کانال وجود دارد. همچنین دمای هر اتاق به مقدار دلخواه قابل تنظیم است. هر  یک از اجزا و قطعات داکت اسپلیت وظیفه خاصی را برعهده دارد و هر کدام نقش مهمی در خنک‌کنندگی یا گرمادهی به منزل شما دارند. داکت اسپلیت‌ها نیاز به سرویس دوره‌ای و مراقبت دارند. قبل از خراب‌شدن قطعات، سرویس‌های دوره‌ای آن را به خصوص برای فیلترها انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp