قطعات سردخانه | اجزا و قطعات اصلی سردخانه به شما کمک می‌کند که راحت‌تر با عملکرد و ساختار آن آشنا شوید. همان­طور که از نامش پیداست سردخانه، اتاقی با دمای پایین‌تر از حد معمول است که از آن برای ذخیره برخی محصولات در دمای پایین‌تر از دمای محیط استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که امروزه سردخانه­‌ها اهمیتی حیاتی در کسب و کارهای مربوط به مواد غذایی و شیمیایی و دیگر موارد را پیدا کرده‌­اند. پس برای آشنایی با قطعات سردخانه تا انتها ما را یاری بفرمایید. و در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری سردخانه با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

آشنایی با قطعات سردخانه

انواع قطعات سردخانه

سردخانه دارای انواع قطعات الکتریکی و دیگر قطعه­‌های مورد نیاز بوده که در ادامه به چند قطعه از آن­ها اشاره خواهیم کرد.

کمپرسور

به ­عنوان قلب سیستم در قطعات سردخانه، وظیفه متراکم نمودن گاز و همچنین سیرکوله‌­ی مبرد در سیستم را دارا می‌باشد. کمپرسور این کار را با یک موتور الکتریکی انجام می­‌دهد. به­ عبارت دیگر، کمپرسور یک پمپ فشرده­‌کننده­‌ی بخار است که توسط پیستون یا سایر روش‌­های فشرده­‌سازی، گاز مبرد دریافتی از اواپراتور را فشرده و به کندانسور ارسال می‌کند. گاز مبرد در عملکرد خوب سیستم سرمایش و تهویه مطبوع، نقش کلیدی دارد.

انواع کمپرسور

  1. تناوبی
  2. روتاری
  3. سانتریفیوژ
  4. اسکرو
  5. اسکرال

انواع کمپرسور سردخانه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر کمپرسور سردخانه

کندانسور یکی از قطعات سردخانه

وظیفه کندانسور، تبدیل مبرد از فاز بخار به مایع می­‌باشد اما فشار مبرد در کندانسور در ورودی و خروجی ثابت بوده است. کندانسور یک مبدل حرارتی است که گرما را از گازِ متراکم و داغ به ماده واسط خنک کننده منتقل می­‌کند و باعث می‌­شود که مبرد به مایع تبدیل شود. ماده‌­ی واسط خنک‌­کننده می‌­تواند هوا، آب یا آب­‌نمک نیز باشد.

اواپراتور

وظیفه آن جذب گرمای محیط سردخانه و انتقال به خارج (کندانسور) و انتقال سرما به محیط سردخانه بوده است و همچنین به معنای تبخیر کننده، فاز مبرد را از مایع به بخار تبدیل خواهد نمود. این جزء که در آن تبخیر رخ می­‌دهد، اواپراتور نامیده می‌شود و یک مبادله کننده گرما، حاوی مبرد جوشان است.

در حقیقت می‌­توان گفت اواپراتور، یک نوع مبدل حرارتی است که در آن یک سیال مایع وارد دسته‌­ای از لوله‌­ها (کویل) شده و چون فشار پایینی دارد، با جذب کمترین حرارت از سیال اطراف لوله­‌ها (سیال اطراف لوله‌­ها می‌­تواند گازی مانند هوا و یا مایعی مانند آب و … باشد) به نقطه جوش خود رسیده و تبخیر گردد. بدین ترتیب از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز می‌­دهد و به همین علت است که به آن تبخیرکننده نیز گفته می­‌شود. چرا که مایع ورودی به کویل تبخیر می­‌گردد. عملکرد اواپراتور به نوع سیالات، سطح، جنس لوله‌­ها، اختلاف درجه حرارت و ..‌. بستگی دارد.

 شناخت قطعات سردخانه

موتور فن‌­ها در قطعات سردخانه وظیفه سیرکوله و جریان دادن هوا را در اواپراتور و کندانسور بر عهده دارند و وظیفه آن­ها تبادل هوا و به جریان انداختن هوای داخل سردخانه و انتقال هوای گرما در کندانسور به محیطی باز است.

انواع تجهیزات سردخانه

تجهیزات خط مایع

شامل رسیور، چک ولو، شیر برقی، فیلتر درایر، سایت گلس و همچنین شیر انبساط است.

ابعاد و مدل این تجهیزات توسط نرم افزار شرکت­‌‌های تولیدکننده‌­ی تجهیزات برودتی تعیین شده و در طراحی گنجانده شده است.

تجهیزات خط دهش

شامل اویل سپراتور، مافلر، سایت­گلس و فیلتر روغن است. از این تجهیزات جداکننده­‌ی روغن به‌ ­اجبار در طراحی گنجانده می­‌شود اما مافلر، سایت­گلس و فیلتر روغن در شرایط خاص مورد طراحی قرار می­‌گیرد.

تجهیزات خط مکش

شامل بال ولو، مایع شکن، فیلتر داریر و پرشر سوئیچ است. این تجهیزات هم به کمک نرم‌­افزارها تعیین و محل نصب‌­­شان مشخص می‌شود.

تجهیزات خط مکش

وظیفه‌­ی فیلتر داریر

فیلتر درایر، یک قطعه بوده که در سیستم در مسیر خط­ مایع قرار می‌گیرد. بعد از کندانسور وظیفه آن گرفتن رطوبت از محیط و گرفتن ذرات موجود در سیکل بوده است.

راهنمایی قطعات سردخانه

رسیور، در عملکرد سیستم با الگوهای امروزی سنجیده می­‌شود. اگر رسیور در شرایط دمایی محیط، بالاتر از دمای کندانس باشد، مایع سرد کننده به کندانسور باز می‌­گردد. تا زمانی که فشار کندانس بیشتر از رسیور باشد مبرد در کندانسور از حالت بخار به مایع تبدیل می‌­شود و در انتهای کندانسور درون ریسیور تجمع می­‌یابد.
سیستمی که دارای رسیور است قابلیت خروج مایع را همیشه خواهد داشت و همچنین باید بدانید که شیر دستی همان­طور که از اسم آن نمایان بوده در مسیر خط مایع قرار می­‌گیرد؛ وقتی که ما نیاز به تعمیر سردخانه و سرویس سردخانه داریم این شیر را بسته و خط را مسدود می­‌کنیم و پس از تعمیر و سرویس، شیر دستی را باز می­‌نماییم.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیرکار تاسیسات سردخانه

اجزای تشکیل سردخانه

سایت گلاس

وسیله‌­ای برای دیدن سیال در سیستم است که می‌­توان از وجود رطوبت و دیگر خرابی­‌ها در سیکل تبرید آگاه شد. سایت گلاس سردخانه در تمامی تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع در مسیر عبور روغن کمپرسور و مبرد در امتداد لوله­‌های انتقال دهنده و یا روی مخزن ذخیره­‌ی کارتل نصب می‌­شود و وجود کف یا رنگ هر کدام نشان­گر ایرادی در سیستم سردخانه خواهد بود.

اکسپنشن والو یا شیر انبساط

این قطعه به سه دسته تقسیم می­‌شود:

  1. لوله موئین
  2. ترمواستاتیک
  3. الکترونیکی

هرکدام بنا به کارکرد خود و ظرفیت سردخانه­‌ها مورد استفاده قرار می­‌گیرند. زمانی­‌که مایع ورودی به اکسپنشن بعد از گذشتن از سوزن به صورت پودر در می­‌آید، در مخلوطی از مایع به بخار تبدیل می­‌شود و سپس به درون (اواپراتور) پاشیده خواهد شد.

کنترل کننده فشار گاز سردخانه

همان­طور که از اسم این قطعه مشخص است، وظیفه‌­ی آن کنترل کردن فشار بالا و پایین گاز سردخانه می­‌باشد. فشار بالا در گاز سردخانه می‌تواند ناشی از عدم کارکرد فن­‌های کندانسور، کثیف شدن کندانسور (فین‌­ها) و یا قرار دادن کندانسور در محیط نامناسب (بسته) باشد. و فشار پایین سردخانه نیز می‌توانند به دلیل نشتی گاز و یا پایین بودن دمای کندانسور (زمستان) فشار سیستم باشد و همچنین باید بدانید که در صورت بروز هر یک از این موارد، “های‌­ اندلو‌ پرشر” مدار فرمان برق سردخانه را قطع خواهد نمود.

سردخانه

نتیجه­‌گیری

این پنج مولفه اصلی مدار مبرد ( کمپرسور، کندانسور، رسیور، شیر انبساط، اواپراتور )، با توجه به شرایط اقلیمی محیط، ابعاد، محصول، شرایط نگهداری و دیگر موارد، ظرفیت دستگاه­‌ها را مشخص کرده و نصب می­‌گردد. با توجه به بازارهای داخلی و خارجی می­‌توان انتخاب‌­های متعددی در این زمینه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp