نشت آب از کولر گازی | در این مقاله به یکی از شایعترین مشکلات کولرهای گازی در فصل تابستان که نشت آب از کولرهای گازی یا به اصطلاح آبریزی کولرگازی یا نشتی کولر گازی است، میپردازیم.
بروز این مشکل علاوه بر گذاشتن تاثیر منفی بر عملکرد بهینه دستگاه، در منزل نیز خسارتهایی را پدید می آورد که از جمله میتوان به : خراب شدن گچ دیوار ، خراب شدن کاغذ دیواری یا آسیب به فرش و موکت اشاره کرد.
در متن به علتهای مختلفی که باعث بوجود آمدن این مشکل میشوند و نیز رفع آن، خواهیم پرداخت.
امروزه کولرهای گازی جزو پرکاربردترین سیستم های تهویه مطبوع در دنیا شناخته میشوند. کولرهای گازی درمقایسه با کولرهای آبی بسیار قوی عمل میکنند و در مدت زمان کوتاهی هوایی مطبوع در محیط اتاق ایجاد میکنند این کولرها به خصوص در مناطقی که دارای آب و هوای شرجی هستند بسیار پرکاربردند. از طرفی سیستم فیلترینگ هوا در این کولرها محیط را از آلاینده ها پاک میکند وبه نوعی هوا را استریلیزه میکند.
با توجه به مزایای گفته شده و پر کاربرد بودن این کولرها ، باید استفاده درست و بهینه از آنها را یاد بگیریم و از حداکثر کارایی آن استفاده کنیم. با سرویس به موقع و برطرف کردن معایبی مانند: نشتی آب از کولر، عملکرد آن به طور چشمگیری بهبود پیدا میکند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : بهترین زمان برای سرویس کولر گازی

نشتی کولر گازی

در ابتدا ، برای درک بهتر مطلب توضیح مختصری در مورد رطوبت هوا و رطوبت کولر گازی ارائه می دهیم.
رطوبت هوا در واقع همان بخار آب موجود در هوا میباشد. وقتی دمای هوا تغییر میابد، رطوبت نیز تغییر حالت می دهد و از حالت گاز به حالت مایع در می آید. برای درک بهتر این مطلب مثالی را در زیر برایتان عنوان میکنم.
اگر در هوای گرم تابستان یک لیوان حاوی آب خنک را در هوای آزاد قرار دهیم، پس از مدتی برروی دیواره لیوان قطرات شبنم تشکیل خواهد شد. این قطرات شبنم همان رطوبت موجوددر هوای اطراف هستند که به دلیل برخورد با بدنه سرد لیوان و تغییر دما به مایع تبدیل شده اند.
در مورد کولرهای گازی نیز، هنگامی که شروع به کار کردن میکنند، گازها یا همان مبردها که در کولر گازی
نقش ایجاد سرما را دارند، وارد لوله های اواپراتور شده و به مایع تبدیل می شوند. از طرف دیگر دمای اتاق گرم و تقریبا 20تا 30درجه میباشد. کویل ها رطوبت هوا را از محیط گرفته و به صورت آب از خود خارج می کنند که با تنظیمات اصولی این کار را می توان به حداقل رساند.
سیستم کولرنیز با توجه به نوع فن آوری و طراحی خود، مانند لیوان آب خنک در تابستان عمل میکند به این ترتیب که تمامی رطوبت جمع شده روی فین ها یا کویل های خنک به مایع تبدیل میشوند و داخل یک ناودان می ریزند و از طریق لوله ی درین (تخلیه) به بیرون منتقل میشوند.
وقتی به هر دلیلی آب از مسیر اصلی خروجی خود خارج شود از پنل سرریز میشود که به اصطلاح به آن آبریزی یا نشتی آب از کولر گازی گفته میشود.
نشتی آب کولر گازی به عوامل مختلفی مرتبط است که در زیر به برخی از دلایل اصلی آن اشاره میکنم.

کولرگازی و دلایل اصلی نشت آب از کولر گازی یا نشتی کولر گازی

دلایل اصلی نشتی آب از کولر گازی

1- کثیف شدن فیلترهای کولر گازی

در صورتی که فیلترها مسدود یا خراب شوند، ممکن است سبب آب دادن کولر گردند این امربه این دلیل اتفاق میفتد که با انسداد فیلترها هوا نمی تواند به درستی از دریچه عبور کند و رطوبت موجود در هوا یخ میزند. با خاموش شدن کولر یخهای ایجاد شده در فیلتر ذوب میشوند و آب ریزی کولر اتفاق میفتد.
برای بر طرف کردن این مشکل: فیلترها باید خارج شده و کاملا شسته شوند – پنل داخلی کولرگازی با استفاده از اسپری شستشو تمیز شود – اگر با انجام این کارها رسوب فیلترها برطرف نشود باید آنها تعویض شوند.

2- کمبود گاز و تاثیر آن در نشتی کولر گازی

کم شدن گاز مبرد بر عملکرد سیستم سرمایشی اسپیلت تاثیر گذاشته و باعث یخ زدگی کمپرسور دستگاه میشود که با روشن شدن دستگاه یخ ها قطره قطره نشت میکنند.
برای برطرف کردن این مشکل: از یک تعمیر کار حرفه ای برای شارژ گاز کولر کمک بخواهیم.

3- اشکال در نصب لوله خروجی آب کولر گازی

بعضی وقتها، قرار گرفتن نا مناسب لوله درین یا شیلنگ تخلیه آب باعث می شود تا آب نتواند از پنل خارج شده و وارد ظرف آب شود ویا اینکه شیلنگ تخلیه ممکن است شیب مناسب را نداشته باشد.
برای برطرف کردن این مشکل: اگر بروز این مسأله به دلیل پر شدن سطل آب باشد، باید آن را پیش از پر شدن در زمانهای ثابت تخیله کنید – اگر به دلیل نصب نادرست شیلنگ تخلیه یا خم شدن زانویی باشد باید از تعمیر کار ماهر کمک بگیرید.

4- نصب نامناسب و عدم تعادل کولرگازی

یکی از دلایل شایع آبریزی کولر نصب نامناسب است. نصب دستگاه اگر توسط افراد غیر متخصص صورت بگیرد و دارای تعادل نباشد باعث نشتی کولر گازی میشود.
برای برطرف کردن این مشکل: محل نصب و تعادل کولر درست شود – سینی دستگاه تعویض شود.

5- پمپ کولر گازی آسیب دیده است

وظیفه پمپ در اسپیلت ها تخلیه آب و جلو گیری از نشتی آب است. گاهی ممکن است به خاطر شکستگی پمپ دستگاه، امکان تخلیه آب به طور کامل وجود نداشته باشد که این امر موجب نشت آب کولر گازی میشود.
برای برطرف کردن این مشکل: باید پمپ آسیب دیده تعویض شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر پمپ درین کولر گازی

6- عدم عایق بندی صحیح لوله ها و نشت آب از کولر گازی

یکی از علتهای آب دادن کمپرسور کولر گازی در تابستان، عایق نبودن لوله هایی است که در زیر پنل داخلی قرار گرفته اند. این لوله ها به علت داشتن دمای بسیار پایین، در صورتی که به طور کامل عایق نشوند، رطوبت محیط را به خود جذب میکنند و در نتیجه کولر به صورت قطره قطره آب می دهد.
برای برطرف کردن این مشکل: با عایق بندی صحیح میتوان از آبریزش کولر جلوگیری کرد.

7- مسدود شدن ناودانی کولر باعث نشتی کولر گازی می شود

خروجی سینی تخلیه آب یا ناودانی،در مسیر خروجی پنل داخلی کولر قرار دارد و آب تولید شده توسط دستگاه را به خارج از دستگاه هدایت میکند. گاهی اوقات پرزهای فرش و موکت و یا گردو خاک ممکن است در این خروجی جمع شده و مسیر را مسدود نمایند. انسداد سینی تخلیه آب باعث نشتی کولر گازی میشود.
برای برطرف کردن این مشکل: باید پنل داخلی باز شود و مسیر خروجی به دقت تخلیه شود.

8- سیم پیچ کندانسور کثیف شده است

یکی از دلایل شایع آبریزش کولر آلودگی سیم پیچ کندانسور است که کارایی کولر را تا حد زیادی کاهش میدهد.
برای برطرف کردن این مشکل: شستشو و رفع آلودگیهای کندانسور

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر کندانسور کولر گازی

9- نشت هوا از دلایل نشت آب از کولرگازی

نشت هوا نیز از عمده دلایل آبریزش کولر است
برای برطرف کردن این مشکل: محل نشتی هوا را پیدا کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

10- تعمیر و نگهداری ضعیف

برای برطرف کردن این مشکل: باید تعمیر و نگهداری در فواصل زمانی معین و به طور مرتب انجام پذیرد.

11- دمای سرد

برای برطرف کردن این مشکل: هنگامی که دمای بیرون خیلی خنک است سیم پیچ خنک کننده در اثر هوای سرد منجمد میشود و باعث آب دادن کولرگازی میشود.

اگر نگاهی گذرا به عملکرد کولرگازی داشته باشیم، می توانیم دریابیم که روشن بودن کولر منجر به تولید مقداری آب می گردد، این آب را عموما به سوی ظرفی هدایت می کنند تا به داخل شلنگ تخلیه بر نگردد؛ زیرا این امر موجب اختلال در کارکرد کولرگازی میشود، این آب همان آب اسپلیت است؛ حال میخواهیم درباره کاربری این نوع آب در مصارف خانگی سخن گوییم، زیرا با توجه به بحران کمبود آب مخصوصا در فصل گرما، باید استفاده بهینه انجام گیرد.
از این آب می توان برای رفع نیازهایی کوچک همچون آب دادن به گیاهان خانگی یا آپارتمانی استفاده کرد؛
همچنین میتوان برای مصارفی مانند پر کردن آب رادیاتور ماشین و یا حتی پر کردن مخزن اتو های بخار استفاده کرد.

و در پایان..
آبریزی کولر مسئله ای است که روزانه بسیاری از افراد با آن روبرو میشوند؛ مسدود شدن فیلترهوا، مسدود شدن سینی خروجی، شکستن قالب ناودانی، کم بودن گاز مبرد، عایق نبودن لوله ها و.. از جمله علل آبریزی از اسپلیت ها هستند که این با کمی دقت از سوی خود فرد یا فرد تعمیر کار قابل حل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp