خنک نکردن وی آر اف |  سیستم‌های جریان مبرد متغیر یا VRF نوع جدیدی از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که برای ساختمان‌های بزرگ به کار می‌روند. این سیستم‌ها هم توانایی گرم ‌کردن و هم خنک ‌کردن مجتمع‌ها و برج‌های بزرگ را دارند. سیستم‌های تهویه مطبوع وی آر اف، بسیار پیچیده هستند و نگهداری و تعمیر وی آر اف تخصص بسیار ویژه‌ای می‌طلبد. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات احتمالی و علت سرد نکردن وی آر اف بپردازیم. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

سیستم های تهویه مطبوع وی آر اف

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: آشنایی با سیستم وی آر اف و نحوه عملکرد آن

مشکلات سیستم‌های تهویه مطبوع VRF

با توجه به ماهیت پیچیده سیستم‌های وی آر اف هر گونه سرد نکردن آن می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. علت خنک ‌نکردن این سیستم‌ها و یا مشکلات آن را می‌توان به دو دسته کلی زیر تقسیم کرد:

سیستم کنترل و برق سیستم

یکی از مشکلات رایج در این سیستم‌ها که منجر به سرد نکردن وی آر اف یا حتی روشن نشدن آن می‌شود، مشکلات مربوط به قطعات الکترونیکی، الکتریکی وکنترلی آن است. گاهی اوقات خرابی قطعات الکترونیکی همراه با لرزش بیش از حد فن‌ها و کمپرسورها و داغ شدن بیش از اندازه آن‌ها همراه خواهد بود و منجر به تشدید شدن مشکلات وی آر اف می‌شود. اگر ولتاژ برق نیز در حد مطلوبی قرار نداشته باشد، سیستم به خوبی عمل نخواهد کرد و احتمال کاهش خنک‌کنندگی آن وجود خواهد داشت.

مشکلات وی آر اف

کمپرسورها

یکی از مشکلات رایج و از دلایل اصلی خنک نکردن VRF مشکلات مربوط به کمپرسورهای آن است. خراب شدن یا کاهش عملکرد کمپرسور تأثیر مستقیمی بر کاهش میزان خنک‌کنندگی وی آر اف دارد. تعمیر کمپرسورهای وی آر اف به دو بخش الکتریکی (موتور کمپرسور) یا مکانیکی (کمپرسور) تقسیم می‌شود. برای این که قبل از خرابی کامل کمپرسور، متوجه عیب آن بشوید، بهتر است ارزیابی‌های دوره‌ای از آن را جدی بگیرید. ارزیابی وضعیت روغن و بازرسی مکانیکی کمپرسورها سر نخ‌های مهمی از کارکرد آن به شما ارائه می‌دهد.

تعمیر کمپرسورهای وی آر اف

اسیدی شدن روغن و خنک نکردن وی آر اف

یکی از علت‌های شایع خرابی کمپرسورها، اسیدی شدن روغن است. اسیدی شدن روغن دلایل مختلفی دارد. نشت مبرد به مدت طولانی که تشخیص داده نشده، خرابی‌هایی که به مرور زمان روی کمپرسور ایجاد شده و معیوب بودن سیستم تخلیه را می‌توان از این دلایل نام برد. روغن اسیدی به سیم پیچ‌‌های موتور آسیب می‌رساند و باعث کاهش عملکرد آن می‌شود. اگر این مشکل به موقع برطرف نشود، باعث اتصال برق و خرابی موتور خواهد شد.

برای این که این مشکل و خنک نکردن وی آر اف را برطرف کرد، روغن اسیدی باید به طور کامل از کمپرسور خارج شود. لوله‌کشی‌ها، آکومولاتورهای مکش و… باید کامل تمیز شوند. این کار معمولاً زمان و صبر و حوصله زیادی می‌طلبد. به همین دلیل اکثر تعمیرکاران بدون توجه به اسیدی بودن روغن، تنها به تعویض کمپرسور می‌پردازند. در چنین حالتی کمپرسور جدید نیز در شرایط روغن اسیدی کار می‌کند و گاهی حتی با وجود تعویض کمپرسور، باز هم بعد مدتی شاهد سرد نکردن VRF خواهیم بود.

کمبود روغن در کمپرسور

همان‌طور که اسیدی شدن روغن، تأثیر مستقیمی روی قسمت الکتریکی کمپرسور یعنی موتور آن دارد، کمبود روغن نیز تأثیر زیادی روی قسمت مکانیکی کمپرسور می‌گذارد. اگر صافی‌ها و مسیر روغن مسدود شود، یاتاقان‌ها، دریچه‌های تخلیه و مکش دچار مشکل می‌شوند. معمولاً وقتی روغن کم باشد، باعث فرسودگی اجزای فلزی کمپرسور و اجزای مرتبط با آن خواهد شد. قطعات ریزی که از اجزای فلزی کنده می‌شوند، راه فیلترها و صافی‌ها را مسدود می‌کنند و منجر به عدم بازگشت روغن به کمپرسور می‌شوند. اگر چنین مشکلی زود تشخیص داده شود، می‌توان از هزینه زیاد تعویض کمپرسور جلوگیری کرد.

غیر از مشکلات مربوط به کنترل و کمپرسور می‌توان موارد دیگری را نیز برای سرد نکردن وی آر اف بیان نمود که به شرح زیر هستند:

نشت و کاهش میزان مبرد

انتخاب مبرد مناسب در سیستم‌های وی آر اف بسیار مهم است. میزان خنک‌کنندگی، خطرات نشت و… از عوامل تأثیرگذار در انتخاب مبرد مناسب هستند. نصب نامناسب، معیوب بودن سیستم از کارخانه، آسیب مکانیکی سیستم و… از عواملی هستند که منجر به نشت مبرد می‌شوند. نشت مبرد نه تنها منجر به خنک نکردن VRF می‌شود، بلکه مشکلات بسیار زیادی را همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین خطر آن را می‌توان سمی شدن هوای اتاق یا فضایی عنوان کرد که هوای آن تحت تأثیر وی آر اف قرار دارد. علاوه بر آن، انتشار این گازها مشکلات جدی برای محیط زیست از جمله گرم شدن کره زمین خواهد داشت.

نصب نامناسب و خنک نکردن وی آر اف

با توجه به پیچیدگی نصب  این سیستم، خوب سرد نکردن وی آر اف می‌تواند به دلیل نصب نامناسب باشد. نصاب یک سیستم VRF باید طبق طراحی سازنده چیدمان لوله ها، اندازه لوله‌ها و… را انجام دهد. هرگونه تغییر خود سر بدون مشورت با سازنده ممکن است منجر به عدم کارکرد صحیح سیستم وی آر اف شود.

خنک نکردن وی آر اف، کاهش ظرفیت، کاهش بازده عملکرد، افزایش مصرف برق و… از مشکلاتی هستند که با نصب نامناسب لوله‌ها ایجاد می‌شوند. اگر به تازگی سیستم وی آر اف را نصب کرده‌اید و خنک‌کنندگی کافی نداشت، احتمالاً نصب آن با دقت کافی انجام نشده است.

پیچیدگی نصب وی ار اف


سیسم‌کشی کنترل

یکی از مواردی که اگر به دستی انجام نشود، منجر به کاهش خنک‍‌کنندگی VRF می‌شود، سیم‌کشی کنترل است. طراح با توجه به هر سیستم وی آر اف، ظرفیت و تعداد واحدهایی که باید خنک یا گرم کند، سیم‌کشی کنترل آن را طراحی می‌کند. گاهی اوقات نصاب، بر خلاف طراحی سازنده  عمل می‌کند و این منجر به بروز مشکلات سیستم مدت کوتاهی پس از نصب خواهد شد.

سخن آخر

سیستم‌های تهویه مطبوع وی آر اف، دارای طراحی و نصب پیچیده‌ای هستند و برای ساختمان‌های بزرگ تجاری گزینه ایده آلی محسوب می‌شوند. این سیستم‌ها، مزایای بسیاری دارند. به دلیل استفاده از کمپرسورهای سرعت متغیر، راندمان بالایی دارند. علاوه بر آن، به راحتی می‌توان دمای اتاق را کنترل کرد. طول عمر زیاد، سرو صدای کمتر، زیبایی بیشتر ساختمان و… نیز از مزایای این سیستم‌ها هستند. در کنار این مزایا، می‌توان به معایبی همچون خطر نشت مبرد، نصب پیچیده، شرایط نگهداری و تعمیر مشکل، هزینه اولیه بالای آن و… اشاره کرد.

با توجه به این که تعمیر  و عیب‌یابی این سیستم‌ها کار بسیار مشکلی است، حتماً از کارشناسان مجرب برای سرویس‌های دوره‌ای وی آر اف کمک بگیرید. با کمک گرفتن از تعمیرکاران و کارشناسان گروه مشاوران سانتی گراد در سرویس دوره‌ای وی آر آف، می‌توانید از بسیاری از مشکلات مربوط به آن جلوگیری کنید و خنک‌کنندگی عالی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp