تعمیر کمپرسورهای برودتی

تعمیر کمپرسورهای برودتی | کمپرسورهای برودتی در واقع موتور یا قلب یک سیستم برودتی هستند. در صورتی یخچال خانه شما کار می‌کند که کمپرسور در شرایط خوبی قرار داشته باشد. با توجه به افزایش قیمت کمپرسورهای برودتی، در سال‌های اخیر تعمیر آن‌ها اهمیت زیادی پیدا کرده است.

اگر متوجه شدید یخچال یا سیستم خنک‍‌کننده شما در خانه، فروشگاه، سردخانه و… کار نمی‌کند، قبل از این که به فکر تعویض کمپرسور آن بیفتید، اول بررسی کنید که آیا می‌توان کمپرسور را تعمیر کرد یا خیر. با توجه به این که تعمیر کمپرسورهای برودتی، کاری بسیار تخصصی و ویژه است، می‌توانید از کارشناسان ماهر و کارآزموده گروه مشاوران سانتی گراد کمک بگیرید که در این زمینه، تجربه و مهارت بالایی دارند.

شناسایی مشکلات کمپرسور و تعمیر کمپرسورهای برودتی

شناسایی مشکلات کمپرسور و تعمیر کمپرسورهای برودتی

می‌توان گفت دلایلی که منجر به کار نکردن یا عدم عملکرد صحیح یک کمپرسور برودتی می‌شود، زیاد هستند. علامت‌های بسیاری وجود دارند که با دنبال کردن آن‌ها متوجه برخی از مشکلات کمپرسور خواهید شد. قبل از این که متوجه فاسد شدن مواد غذایی در یخچال شوید، به علائمی توجه کنید که نشان می‌دهند کمپرسور به درستی کار نمی‌کند.

یخچال بیش از حد گرم شده است

اگر متوجه داغ شدن بیش از اندازه یخچال خود شده‌اید، به احتمال زیاد فن کمپرسور خراب شده است. فن کمپرسور وظیفه خنک کردن یخچال را برعهده دارد. وقتی فن از کار بیفتد، متوجه صداهای عجیب و غریب و متفاوتی خواهید شد که متفاوت از شرایط کار عادی یخچال است.

خراب شدن موتور کمپرسور

خراب شدن موتور کمپرسور

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید، خراب نشدن موتور است. وقتی موتور خراب شده باشد، یک قسمت از یخچال یا سیستم برودتی شما سرد و قسمت دیگری گرم خواهد بود. البته امکان دارد همه قسمت‌های یخچال هم گرم باشد. ایجاد صداهای عجیب و غریب نیز، از علائم خرابی موتور است. در چنین شرایطی احتمالاً موتور قادر به چرخاندن فن کمپرسور نیست.

وجود صداهای متفاوت و غیر معمول

هر وقت صدایی غیر معمول از سیستم برودتی خود شنیدید، آن را جدی بگیرید. مخصوصاً اگر این صدا از کمپرسور باشد. در حالت عادی، وقتی کمپرسور کار می‌کند، صدای زمزمه مانند معمول است. اما هرگونه صدای بلند، کلیک، قطع و وصل صدا پشت سرهم و… غیرمعمول است. اگر صداهای غیرمعمول از یخچال خود می‌شنوید، خودتان اقدامی انجام ندهید. معمولاً این صدا، عوامل متخلفی دارد و باید توسط یک تعمیر کار ماهر بررسی شود. گروه مشاوران سانتی گراد، در خدمت شماست تا در صورتی که چنین مشکلی پیدا کردید، به تعمیر کمپرسور سیستم برودتی شما بپردازد.

وجود صداهای متفاوت و غیر معمول و تعمیر کمپرسورهای برودتی

کمپرسور روشن نمی‌شود

معمولا روشن نشدن کمپرسور، به علت معیوب شدن خازن راه‌اندازی آن است. گرمای بیش از اندازه کمپرسور و رله اضافه بار را بررسی کنید. اگر متوجه شدید مشکل از خازن راه‌اندازی است، خازن باید تعویض گردد. تعویض خازن یکی از مسائل مهم از لحاظ ایمنی است و باید با احتیاط کامل صورت بگیرد. ممکن است برق خازن یک‌باره تخلیه شود و موجب برق‌گرفتگی یا آتش گرفتن کمپرسور شود. اگر با چنین مشکلی برخورد کردید، برای تعمیر کمپرسورهای برودتی خود، با ما تماس بگیرید.

کمپرسور روشن نمی‌شود

تعمیر کمپرسورهای برودتی که مداوم کار می‌کنند

به طور معمول، کمپرسور یک سیستم برودتی، در یک ساعت 3 الی 4 بار استراحت می‌کند. اگر دمای اتاقی که سیستم در آن قرار دارد، بالا باشد، کمپرسور به مدت طولانی‌تری کار می‌کند و این کاملاً طبیعی است. با این حال، در هر یک ساعت، حداقل یک بار باید خاموش شود. اگر متوجه شدید، کمپرسور دائماً در حال کار است و حداقل هر یک ساعت یک‌بار خاموش نمی‌شود، باید عوامل مختلفی را بررسی کنید.

گاهی اوقات کار کردن مداوم کمپرسور، علت ساده‌ای دارد و آن هم باز بودن در یخچال است. اگر حالت فوق انجماد یا خنک‌کننده سریع روشن باشد، کار کرد مداوم کمپرسور طبیعی است. در چنین حالتی کمپرسور تا 8 ساعت به طور مداوم به کار خود ادامه می‌دهد. بالا بودن دمای اتاق، نیز می‌تواند علت این مشکل باشد. اگر عوامل بالا را بررسی کردید و هیچ کدام نبود، باید با تکنسین‌های تعمیر کمپرسورهای برودتی تماس بگیرید.

تکنسین معمولاً عواملی همچون واشر درب، خرابی ترموستات، خرابی برد کنترل، نشت مبرد، فرسوده بودن کمپرسور و… را بررسی خواهد کرد.

تعمیر کمپرسورهای برودتی که مداوم کار می‌کنند

مراحل تعمیر کمپرسورهای برودتی

پس از شناخت مشکلاتی که مربوط به کمپرسور است، نیاز است میزان آسیب و علت دقیق آن را بررسی کنید. در زیر مراحل تعمیر کمپرسورهای برودتی را به طور خلاصه شرح داده‌ایم:

اندازه‌گیری فشار مکش و تخلیه هنگام تعمیر کمپرسورهای برودتی

برای اندازه‌گیری فشار مکش و تخلیه، ساده‌ترین راه‌حل استفاده از گیج‌های تبرید استاندارد است. اگر در هنگام تعمیر کمپرسورهای برودتی به این گیج‌ها دسترسی ندارید، مولتی‌متر دیجیتال و ماژول فشار نیز، گزینه‌های مناسبی برای اندازه‌گیری فشار هستند.

بررسی دمای خط تخلیه

برای این که متوجه شوید، داخل کمپرسور چه خبر است، علاوه بر اندازه‌گیری فشار، دما را نیز اندازه بگیرید. نهایت دمای کمپرسور باید بین 275 تا 300 فارنهایت باشد، بیشتر از آن، موجب آسیب به کمپرسور خواهد شد. علت بالا رفتن دما در کمپرسور می‌تواند فشار کم مبرد، شارژ ناکافی، نفوز گاز غیر قابل تراکم به سیستم و… باشد.

اندازه گیری درجه حرارت در سیستم تبرید

با اندازه‌گیری درجه حرارت سیستم تبرید و دمایی که کمپرسور باید به آن برسد، می‌توانید کم و کاست عملکرد کمپرسور را تعیین کنید.

آزمایش شیر کمپرسور هنگام تعمیر کمپرسورهای برودتی

آزمایش شیر کمپرسور یکی از مراحل مهم در باررسی و تعمیر کمپرسورهای تبرید هرمتیک و نیمه هرمتیک است. این آزمایش نشان می‌دهد که آیا کمپرسور قابل تعمیر است یا باید تعویض شود.

بررسی موتور الکتریکی کمپرسور

ولتاژ برق و جریان برق موتور الکتریکی کمپرسور را بررسی کنید. اگر ولتاژ برق بیش از اندازه باشد، منجر به خرابی زودرس کمپرسور و اگر ولتاژ خیلی کم باشد، باعث کاهش راندمان و عملکرد کمپرسورهای برودتی خواهد شد.

مشکلات سیستم خنک‌کننده

گاهی اوقات مشکلات مکانیکی باعث عملکرد نامناسب کمپرسور می‌شوند، اگر بدون بررسی‌های اولیه، کمپرسور را تعویض یا تعمیر کنید، ممکن است مشکلات همچنان وجود داشته باشند و با وجود تعویض کمپرسور، باز هم سیستم برودتی به درستی کار نکند. این مشکلات موارد زیر هستند:

  • لوله‌کشی نامناسب
  • دمای تخلیه بالا
  • جریان هوا ناکافی به کویل کندانسور یا اواپراتور
  • فشار مکش کم و…

مشکلات سیستم خنک‌کننده و تعمیر کمپرسورهای برودتیمشکلات سیستم خنک‌کننده

سخن آخر مقاله تعمیر کمپرسورهای برودتی

شناخت مشکلات مربوط به کمپرسورهای تبرید و تعمیر آن، فرایندی سخت، پیچیده و زمان‌بر است. همچنین تعمیر کمپرسورهای برودتی، شرایط خاص و تخصصی ویژه می‌طلبد. اگر به جای تعویض کمپرسور خود، تصمیم به تعمیر آن گرفته‌اید، بهتر است از تکنسین‌ها و کارشناسانی استفاده کنید که سال‌ها تجربه تعمیر کمپرسورهای برودتی را دارند. گروه مشاوران سانتی گراد، با کارشناسانی مجرب و با تجربه، برای رفع مشکلات سیستم‌های برودتی شما، در خدمت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp