برج خنک‌کن چیلر یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که در سیستم چیلر وجود دارد. چیلر از بخش‌های مختلفی مانند کمپرسور، کندانسور اواپراتور و غیره تشکیل شده است. در برخی از چیلرها که کندانسور آن‌ها به کمک آب‌خنک می‌شود، برج خنک‌کن وظیفه خنک کردن کندانسور را بر عهده دارد. اگر چیلر شما دچار مشکل شده است، عیب یابی آن را به متخصصین سرویس و تعمیر چیلر بسپارید و اگر کنجکاو هستید بدانید کندانسور هوایی، کندانسور آب‌خنک  چه هستند و چه نقشی در چیلر دارند، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برج خنک کن

چیلر چیست؟

برای آشنایی با برج خنک‌کن چیلر باید با اجزای چیلر آشنا شویم. چیلر یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است. اساس عملکرد چیلر بر طبق قانون صفرم ترمودینامیک است. بر طبق این قانون گرما همیشه از محیطی که دمای بیشتری دارد به محیطی که دمای کمتری دارد منتقل می‌شود. در یک سیستم چیلر محیطی ایجاد می‌شود که نسبت به محیطی که قرار است خنک شود، دمای کمتری دارد. این محیط سرد چیلر اواپراتور نام دارد. اواپراتور با جذب گرمای محیط سبب کاهش دمای آن می‌شود

درون سیستم چیلر مبرد جریان دارد. این مبردها عموماً از گازهای فریون مانند R22 است. مبرد به کمک کمپرسور فشرده شده و تبدیل به گاز داغ می‌شود. این گاز داغ وارد کندانسور شده و در فشار ثابت به مایع مبرد فشار بالا تبدیل می‌شود. مبرد بعد از عبور از شیر انبساط دچار افت فشار و دما می‌شود. محیط اواپراتور به همین دلیل سرد می‌شود. با سرد شدن محیط اواپراتور گرما از محیطی اصلی به اواپراتور منتقل و مجدداً گاز داغ می‌شود. این روند به تناوب تکرار می‌شود.

انواع کندانسورهای چیلر

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: اواپراتور چیلر چیست؟

انواع کندانسورهای چیلر

همان‌طور که عنوان شد گاز داغ وارد کندانسور شده و در این قسمت خنک شده و به مایع فشار بالا تبدیل می‌شود. دو نوع کندانسور وجود دارد. کندانسور هوایی(هواخنک) و کندانسور آبی(آب خنک).

در کندانسور هوایی یا بهتر بگوییم کندانسورهای هوا خنک، گاز داغ خروجی از کمپرسور به کمک فن خنک می‌شود. این کندانسورها بسیار شبیه به رادیاتور ماشین هستند. گاز مبرد داغ در کندانسور جریان دارد و به کمک فنی که در مجاورت کندانسور تعبیه شده است، در فشار ثابت خنک شده و تبدیل به مایع پر فشار می‌شود.

کندانسور هوایی

این در حالی است که در کندانسورهای آب‌خنک، گاز داغ خروجی از کمپرسور وارد یک مبدل پوسته لوله می‌شود. در سمت لوله‌های کندانسور آب‌خنک گاز جریان دارد و در سمت پوسته آب‌خنک به صورت سینوسی شکل در حرکت است. به این ترتیب گاز داغی که در سمت لوله‌ها جریان دارد به کمک آب‌خنکی که در پوسته جریان دارد خنک شده و در فشار ثابت تبدیل به مایع می‌شود. آبی که در سمت پوسته جریان دارد بعد از خروج از کندانسور وارد برج خنک‌کن چیلر شده و بعد از کاهش دما در برج خنک‌کن چیلر به کمک پمپ‌های آب گردشی مجدداً وارد کندانسور می‌گردد.

کندانسور آب‌خنک

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت یخ زدن کمپرسور چیلر

برج خنک‌کن چیلر چیست و چه نقشی در چیلر دارد؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، در یک سیستم چیلر گاز مبرد خروجی از اواپراتور که عمل تبادل حرارت با محیط را انجام داده است به سمت کمپرسور مکش می‌شود. کمپرسور گاز مبرد را فشار دارد می‌کند. مبرد هم‌زمان با فشار دار شدن می‌شود. این گاز داغ باید قبل از ورود به اواپراتور خنک شود و در فشار ثابت به مایع تبدیل شود. کندانسور وظیفه خنک کردن گاز را بر عهده دارد. کندانسور قبل از چیلر نصب شده و در نوع هوایی و آب‌خنک وجود دارد. در کندانسور های هوایی گاز داغ به کمک هوا خنک می‌شود. به همین دلیل چیلرهای که کندانسور آن‌ها از نوع کندانسور هوایی است، فاقد برج خنک‌کن چیلر هستند.

در کندانسورهای آب‌خنک، آب وارد کندانسور شده و گاز را خنک می‌کند. بدیهی است دمای آب ورودی افزایش پیدا می‌کند. این آب باید مجدداً خنک شود و وارد کندانسور شود. برج خنک‌کن وظیفه خنک کردن این آب را بر عهده دارد.

برج خنک کن چیلر

اساس برج خنک‌کن به این ترتیب است که آب خروجی از کندانسور تحت فشار وارد برج خنک‌کن چیلر می‌شود. در بالای برج خنک‌کن آب‌پخش‌کن وجود دارد. آب‌پخش‌کن برج خنک‌کن آب را به چند انشعاب تقسیم می‌کند. تعداد این انشعابات معمولاً بین 4 تا 8 عدد است. بر روی این انشعابات روزنه‌هایی تعبیه شده است. آب از روی این روزنه‌ها به پایین اسپری می‌شود.

در پایین انشعابات فیل پک برج خنک‌کن چیلر قرار دارد. فیل پک برج خنک‌کن چیلر ورقه‌هایی مشبک از جنس pvc یا پلی پروپن هستند. این ورق‌ها به کمک چسب یا جوش به یکدیگر وصل می‌شوند. آب در میان روزنه‌هایی که مابین فیل پک‌ها وجود دارد مسیری زیگزاگ مانند را طی می‌کند. در طی این مسیر آب با جریان هوایی که در جهت مخالف به کمکی فنی که در بالای برج خنک‌کن چیلر نصب شده است، برخورد کرده و در اثر بروز پدیده تبخیر سطحی دمای آب کاهش می‌یابند.

آب خروجی از برج خنک‌کن چیلر نهایتاً به کمک پمپ‌هایی که در خروجی برج خنک‌کن چیلر قرار دارند مجدداً فشار دار شده و به سمت کندانسور پمپاژ می‌شوند. این چرخه به صورت مکرر در برج خنک‌کن چیلر تکرار می‌شود. توجه داشته باشید که بخشی از آب ورودی به برج خنک‌کن چیلر در اثر تبخیر از سیکل خارج می‌شود. به همین دلیل در برج خنک‌کن مسیری برای اضافه کردن آب وجود دارد. به آبی که به برج خنک‌کن چیلر اضافه می‌شود، آب جبرانی می ­گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp