انواع درب سردخانه | درب‌های سردخانه‌ها یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حفظ دمای سردخانه‌ها به شمار می‌روند. عایق‌کاری مناسب و انتخاب درست درب سردخانه می‌تواند تا حد بسیار زیادی هزینه‌های عملیاتی و تعمیرات سردخانه شما را کاهش دهد. درب‌های سردخانه در انواع و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. در این مقاله به ذکر انواع درب سردخانه، خصوصیات، مزایا و معایب هر یک می‌پردازیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

درب‌های سردخانه

هدف اصلی درب‌های سردخانه از هر نوعی که باشند، جلوگیری از هدر رفت انرژی داخل سردخانه است. در واقع، درها عایق حرارتی هستند که در محل ورودی سردخانه نصب می‌شوند. همچنین محلی برای وارد  یا خارج کردن محصولات مختلف به سردخانه نیز هستند. با توجه به اهمیت کاربردی درب‌های سردخانه، درب‌ها باید در برابر شرایط دمایی و حجم کار مقاوم باشند. بنابراین، در هنگام انتخاب در سردخانه، به شرایط فنی و ویژگی‌های هر کدام دقت کنید.

معرفی انواع درب سردخانه

درب‌های لولایی

این نوع از درب‌های سردخانه بسته به اندازه در، یک لنگه یا دو لنگه هستند. به طور معمول، درهای تک لنگه دارای ابعادی به طول 1.2 متر هستند. درهای دو لنگه در ابعاد بزرگ‌تر ساخته می‌شوند. درهای لولایی حول یک محور باز یا بسته می‌شوند. به همین دلیل به آن‌ها درهای چرخشی نیز، گفته می‌شود. همچنین درهای لولایی برای باز یا بسته‌شدن به یک فضای خالی نیاز دارند.

معایب و مزایای درب‌های لولایی

مزیت درهای لولایی، ارزان قیمت‌بودن، در دسترس‌بودن و نصب ساده آن‌هاست. عیب این درها، اتلاف انرژی در زمان باز یا بسته‌شدن است. بنابراین، بهتر است در سردخانه‌هایی از این درها استفاده شود که افراد کمی به آن رفت و آمد می‌کنند.

درب‌های لولایی

درب‌های لولایی نیمه عایق یکی از انواع درب سردخانه

در انواع درهای لولایی می‌توان به درهای لولایی نیمه عایق اشاره کرد که مخصوص سردخانه‌های با رفت و آمد زیاد و یا سردخانه‌هایی است که مرتباً چرخ دستی از آن خارج یا وارد می‌‌شود. همچنین برای جداسازی سردخانه از اتاق رخت‌کن معمولاً از این نوع درب‌ها استفاده می‌شود. این درها برای سردخانه‌هایی با دمای بالاتر از صفر درجه سانتی گراد مناسب‌اند.

لولایی نیمه عایق

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر درب سردخانه

درب‌های کشویی از یکی از درب‌های سردخانه‌ها

یکی از انواع درب سردخانه که بسیار رایج است، درب‌های کشویی هستند. این درها، برای باز یا بسته‌شدن نیاز به فضای خالی ندارند، زیرا پانل در به صورت کشویی و به صورت خطی در سمت راست یا چپ عمل می‌کند. معمولاً این نوع درها به دو صورت الکترونیکی و دستی باز و بسته می‌شوند. در حالت دستی، فرد در را به سمت راست یا چپ می‌کشد و در باز یا بسته می‌شود. در حالت الکترونیکی، در به صورت اتوماتیک باز یا بسته خواهد شد. درهای الکترونیکی کشویی قابلیت کنترل از راه دور نیز دارند. از درب‌های کشویی در سردخانه‌های صنعت ماهیگیری، گوشت، رستوران‌ها، آزمایشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.

مزایا  و معایب درب‌های کشویی

درهای کشویی دوام بیشتر و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به درهای لولایی دارند. همچنین چون نیاز به فضای خالی در هنگام باز و بسته‌شدن ندارند، در راه روهای باریک مناسب‌تر هستند. این درها به خوبی عایق‌بندی شده‌‌اند و در هنگام باز یا بسته‌شدن انرژی کمتری هدر می‌دهند. همچنین برای فضاهای بزرگ مناسبند و در سردخانه‌هایی که پر رفت و آمد هستند، یک گزینه عالی محسوب می‌شوند.

درب‌های کشویی از انواع درب سردخانه

درب‌های کشویی از نوع کنترل اتمسفر

درهای کشویی کنترل اتمسفر نوع خاصی از درهای کشویی هستند که قابلیت کنترل اکسیژن را دارند. برخی از مواد غذایی مانند سبزیجات و برخی از داروها نسبت به مقدار اکسیژن موجود در هوا حساس هستند. این درها از نفوذ هوای خارج از سردخانه به داخل سردخانه جلوگیری می کنند تا مقدار اکسیژن در هوای سردخانه تغییر نکند. در سردخانه‌هایی که درصد اکسیژن از حد نرمال کمتر است، از گازهای خنثی استفاده می‌کنند. این درب‌ها کاملاً هرمتیک و دارای پنجره دید هستند.

درب‌های سردخانه عمودی از نوع گیوتین

از این درها در مواردی استفاده می‌شود که فضای کافی برای باز شدن درهای کشویی به سمت چپ و راست وجود ندارد. این درها  با رفتن در به سمت بالا، باز می‌شوند و نحوه باز و بسته‌شدن آن‌ها مانند گیوتین است.  باز و بسته‌کردن این نوع از درب‌های سردخانه‌ای معمولاً دشوار است و به همین دلیل از یک درایو الکتریکی برای بازکردن آن‌ها استفاده می‌شود.

مزایا و معایب درهای عمودی از نوع گیوتین

این درها در شرایطی مناسبند که هیچ فضایی برای باز و بسته‌شدن در وجود ندارد،  اما قیمت بالاتری نسبت به دو نوع دیگر دارند. همچنین بدون کمک درایو الکتریکی به سختی باز می‌شوند.

درب‌های سردخانه عمودی از نوع گیوتین

دمای استفاده از درهای لولایی و کشویی

درهای لولایی و کشویی از انواع درب سردخانه هستند که در دمای متوسط و پایین کاربرد دارند. درهای مخصوص دمای متوسط از 0 درجه سانتی گراد به بالا  هستند و درهای مخصوص دمای پایین برای سردخانه‌های با دمای 15- تا 25- درجه سانتی گراد و پایین‌تر مناسب هستند. تفاوت اصلی این درها که باعث می‌شود به عنوان در با دمای متوسط یا دمای پایین شناخته شوند، در ضخامت عایق به کار رفته در آنهاست.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت سرد نکردن سردخانه

بین انواع درب سردخانه کدام یک را انتخاب کنیم؟

در های سردخانه با توجه به محدودیت فضا، ابعاد و شرایط عملیاتی تعیین می‌شود.  به طور کلی می‌توان گفت اگر  رفت و آمد به سردخانه زیاد است، بهتر است از درهای کوچک لولایی یا چرخان استفاده کنید. اگر ابعاد سردخانه بزرگ است، بهتر است از درهای کشویی استفاده کنید. آخرین راه‌حل در مواقعی که امکان نصب درهای کشویی و یا لولایی وجود ندارد، استفاده از درهای عمودی از نوع گیوتین است. قیمت درها با توجه به  کیفیت ساخت، مواد سازنده، لوازم جانبی و.. متفاوت است.

سخن آخر

در این مقاله به  معرفی انواع درب سردخانه پرداختیم. همچنین مزایا و معایب هر کدام را بیان کردیم. به  طور کلی درب‌های لولایی ارزان قیمت‌تر و درب‌های کشویی گران‌تر هستند. هر کدام از این درها، شرایط عملیاتی خاص خود را دارند. بنابراین با توجه به میزان بودجه، موادی که در سردخانه نگهداری می‌کنید و میزان حساسیت آن‌ها، دمای مورد انتظار در سردخانه، بزرگی سردخانه و… درب سردخانه را انتخاب کنید. درب‌های سردخانه به گونه‌ای ساخته می‌شوند که دوام و طول عمر بالایی دارند. اگر از درها در شرایط درست استفاده کنید، تا سال‌ها نیاز به تعمیر آن پیدا نمی‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp